Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Amiko Alien 8900 - update cu bug-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Va salut.
Detin un Amiko Alien 8900 de vreo 4 ani. De cand il am se tot blocheaza dupa vreo 100-150 de schimbari de canale.
Ieri mi-a venit ideea sa-i fac update. Aveam 1.2.32 si i-am facut update la 1.2.80 parca.
Inca n-am avut timp sa-l butonez sa vad daca se mai blocheaza, dar vad ca apare alta problema: nu mai pot regla volumul din receptor. Nivelul creste pe indicatorul de pe ecran, dar reglaj nema. Ramane tot pe maxim. Doar butonul de muting actioneaza.
Are cineva versiuni mai vechi de firmware? Pe site-ul producatorului, cel mai vechi e 1.2.73 si parca vad ca nu rezolv problema.
E conectat cu TV-ul pe HDMI. Volumul se poate regla si din TV, dar nivelul ce iese din receptor fiind pe maxim, TV-ul il regleaza doar in pasi destul de mari.

#2
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
vezi ceva la setari de audio si va merge

#3
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
L-am stricat mai rau.
Am facut downgrade la 1.1.34 si acum nu mai recunoaste telecomanda. Fara telecomanda, nu pot face update pentru ca e nevoie de butonul rosu al telecomenzii pentru activarea update-ului.
Acum i-am dat un factory default si nu mai pot face nimic. Nici din meniul de inceput nu iese fara telecomanda. :(

#4
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
foloseste spark rescue image, dar recomandarea mea este sa folosesti enigma2.

Ultima imagine spark este asta

aici ai toate metodele de "reinviere"

Edited by danyconnect, 28 November 2016 - 18:30.


#5
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Multumesc Dany! L-am salvat. Nu stiam de rescue image. Posted Image
O sa ma joc si cu Enigma, ca am instalat PKT intre timp. Insa imaginea se vede mai prost de pe Enigma (in sensul ca are mai multe artefacte). Nu stiu ce legatura are, dar are.

Edited by cosmin_ardelean, 28 November 2016 - 19:42.


#6
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Am aflat si cauza lipsei reglajului de volum: daca e activa setarea "dolby digital HDMI", volumul ramane fix.
Probabil dupa update, s-a activat optiunea si eu n-am stiut ce sa caut.
In final am ramas la versiunea 1.2.60. Toate celelalte dupa, imi ingheata imaginea o data la 3-4 secunde.
Surpriza cea mai placuta e faptul ca acum nu se mai blocheaza aparatul. Posted Image Probabil versiunea 1.2.32 instalata, avea o problema in acest sens.

Edited by cosmin_ardelean, 29 November 2016 - 07:21.


#7
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
acest receptor char daca are ceva ani este f bun mai ales daca-i instalezi in dublu boot E2 imaginea OpenPli a lui Taapat de AICI (primul link de download)
cu ajutorul acestei magini ai sa ai gratuit in Multistream programele Fransat si RAI HD de pe satelitul 5°W, sa nu mai amintesc ca receptorul cu aceasta imagine este f stabil si se misca super bine si are instalate tot ce-ti trebuie ca sa te satisfaca.

#8
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Multumesc de informatii. O sa-l incerc si pe asta.
De cand s-au intamplat problemele si am instalat Spark 1.2.60, nu se mai blocheaza, totul e ok.
Dintre imaginile E2 am instalat PKT 5.4 si ViX4E2PROJECT, dar pe niciunul nu-mi place imaginea.
Poate am mai mult noroc cu OpenPli.

Edited by cosmin_ardelean, 30 November 2016 - 21:52.


#9
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Am instalat si OpenPli. E cam acelasi lucru cu ViX4 E2 PROJECT. Parca totusi sta ceva mai bine pe partea video.
Din pacate, lider la acest capitol ramane tot Spark. Nu stiu de ce nimeni n-a adoptat driverele video ale Spark-ului.

Edited by cosmin_ardelean, 05 December 2016 - 20:47.


#10
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Salutare
Detin un receptor model identic cu al dumneavoastra si care are instalat spark 1.2.83. Mereu am fost multumit de OS Spark dar pacat ca suportul soft s-a incheiat.

#11
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 cosmin_ardelean, on 05 decembrie 2016 - 20:46, said:

Am instalat si OpenPli. E cam acelasi lucru cu ViX4 E2 PROJECT. Parca totusi sta ceva mai bine pe partea video.
Din pacate, lider la acest capitol ramane tot Spark. Nu stiu de ce nimeni n-a adoptat driverele video ale Spark-ului.

OpenPli a lui Taapat sau OpenPli normal?
adica ce inseamna "pe partea video sta mai bine" exemplifica te rog.

Edited by antenutze, 06 December 2016 - 12:16.


#12
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Am instalat exact varianta lui Taapat din link-ul tau de mai sus.
Folosesc un TV UHD de 50" si prin upscalling, canalele SD se vad ceva mai prost decat pe Spark, de exemplu.
Diferentele se vad mai ales cand apar linii subtiri verticale in emisiune (un dulap, un frigider, etc). Acele linii se vad prea intens, ca si cum ai regla pe maxim setarea de claritate la TV. Cu setarea aia la maxim cand ai o imagine la rezolutia nativa a TV-ului, e perfect. Dar daca ai o imagine mai proasta, iti amplifica artefactele si defectele.
Sper ca am reusit sa explic cat de cat.

#13
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
eu am probat acest receptor pe un Tv Sony seria 9 si nu facea asa ceva pe nici o imagine din cele doua, poate fi o incompatibiliate cu Tvul... sau?
cred ca stii ca poti receptiona in Multi-stream cu acest aparat, am scris cate ceva despre asta AICI
totusi as preciza ca pt receptia in multistream trebuie ca semnalul sa fie destul de bun deci in consecinta antena trebuie sa fie f bine dimensionata si reglata.

Edited by antenutze, 07 December 2016 - 12:08.


#14
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 antenutze, on 07 decembrie 2016 - 12:04, said:

cred ca stii ca poti receptiona in Multi-stream cu acest aparat, am scris cate ceva despre asta AICI

Poti sa explici in cateva cuvinte pe intelesul unui novice la ce se refera mai exact? Multumesc!

Edited by Swerige, 07 December 2016 - 12:14.


#15
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Nu stiu ce sa zic... departe de mine ideea de a denigra acest aparat. Pentru pretul lui e mai mult decat decent.
Efectul descris de mine e si mai vizibil in PKT sau ViX4E2PROJECT.
Nu stiu pe ce sa dau vina. La iesirea video am selectat 1080p. Trebuia altceva?

#16
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 cosmin_ardelean, on 07 decembrie 2016 - 12:43, said:

Nu stiu ce sa zic... departe de mine ideea de a denigra acest aparat. Pentru pretul lui e mai mult decat decent.
Efectul descris de mine e si mai vizibil in PKT sau ViX4E2PROJECT.
Nu stiu pe ce sa dau vina. La iesirea video am selectat 1080p. Trebuia altceva?
NU

@swerige, daca citesti acolo unde am pus lnkul cred ca este destul de clar, ce nu intelegi?

#17
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
am scos din nou aparatul din pod sa ma conving de ce spui, dar la mine nu face asta, evident conteaza mult si programele pe care te uiti dar imaginea este satisfacatoare la modul general.
acu evident ca nu o pot compara cu cea oferita de receptorul 4K, dupa cum ai spus si tu pt bani astia ce poti avea??? singura problema intalnita a fost cu sunetul AC3+ pe care am explicat cum am rezolvat-o.
dar daca cu Spark pe acelasi program nu iti face asa si cu E2 da, atunci problema este dintr-o incompatibiltate cu Tvul tau deoarece la mine dupa cum am spus NU face asa ceva.

#18
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Posibil...
Diferenta nu e mare, dar exista daca esti suficient de atent. Poate conteaza si TV-ul, ca e 4K. Poate pe un fullHD nu se vede efectul ala.
Una peste alta, OpenPli asta imi place ca interfata, imi place bara aia de info ce apare cand schimbi programele. Dintre tot ce am vazut pe Enigma, asta mi-a placut cel mai mult. Evident ca e doar un Skin, dar e pe gustul meu.

Edited by cosmin_ardelean, 07 December 2016 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate