Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Sisteme pentru animale salbatice

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#109
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Da, il vreau!

Dar daca il dai cu toata inima, altfel imi vibreaza obiectivul...

Edited by schnupe, 21 March 2018 - 15:08.


#110
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
pm

#111
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Si nu a incercat nimeni 150-600mm g2 tamron? Merita diferenta de bani ori sunt bani aruncati?

#112
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nu cred ca a incercat cineva de aici, ar fi spus ceva pana acum. Optic e aproape identic la 500mm - 600 mm( focalele astea intereseaza pe toata lumea ), stabilizarea e mult mai buna.Oricum, nu este ca Sigma Sport.

#113
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcalexe, on 21 martie 2018 - 11:12, said:

... îți povesteam ce a pățit un amic cu acesta când stătea la pândă și au dat niște câini de la o stână din apropiere peste el. Posted Image

Pt. caini de stana si caini lasati liber pe camp aveti vreo solutie?

Vreau sa cumpar un spray mic ca dimensiune (40-50ml). Vanzatorul zice ca bate la 5 m. Ce sa aleg? Jet sau nor?

Eu m-am uitat la asta https://www.military...-Piper-50ml-Jet dar nu neaparat il cumpar de acolo, sunt si altii.

Functioneaza astfel de spray-uri la caini?

Daca functioneaza sunt mai bune cele jet sau cloud?

View Postcristi_cost, on 22 martie 2018 - 18:59, said:

Si nu a incercat nimeni 150-600mm g2 tamron? Merita diferenta de bani ori sunt bani aruncati?

Costa 1500 euro. Exista si obiective native in banii astia.

Si poate este un semn ca nu-s multi posesori.

Eu tot ma socotesc cum este mai bine pe D7200: Nikkor 300mm f4 cu tc 1.4 II sau Sigma 150-600 f5.6-6.3.

Acum am Nikkor 200-500mm f5.6 dar este f. lent (aproape inutilizabil) la BIF pe AF-C. Daca nimeresc ceva este pe AF-S.

Tamron-ul 70-300 stabilizat gaseste mai repede pasarea pe cer.

Edited by flor77, 22 March 2018 - 22:25.


#114
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Jet daca e spray mic. Daca e nor ametit si bate vantul ai incurcat-o. Iar unde sunt cainii e si vantul.Daca ti-a atins ochii, cam 20-30 de minute nu ii mai deschizi, poti sa te speli cat doresti. Daca ai cazut cu ciobanestii deja agresivi langa tine...se termina foarte rau. Gandeste-te foarte bine ce faci cu spray-ul ala, sansele sa ratezi sunt mari. Teoretic, sprayurile de putere foarte mare, pentru ursi, ar fi cele mai bune, dar nu cred ca se gasesc la noi.

Eu am avut niste intalniri, unele cu ciobanesti de-ai nostri si ultima cu doi caucazieni lasati liberi intr-o pustietate din Dobrogea. Cu astia din urma a fost nasol rau de tot, caucazianul este extrem de brutal cand se enerveaza. Eu am norocul sa lucrez cu cainii si cam stiu cum sa procedez in cazuri din astea, dar nu poti fi sigur niciodata. Incearca sa eviti cainii iar daca se intampla sa nu le zambesti niciodata incercand sa te dai prietenos, nu-i privi direct in ochi, mai ales pe cel dominant, intotdeauna este un alfa acolo,  si sa nu te intorci sau sa fugi. Poti incerca sa te prefaci ca arunci o piatra in ei ( cam asa sunt pusi la punct de mici, si tin minte toata viata ) dar daca nu ti-a mers iese pe dos.
Cel mai bine evita stanele si turmele,  doar le vezi din timp.

#115
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Nu era o lege ca cei periculosi sa fie tinuti in lesa+botnita?

Cu batul nu merge?

Edited by crokodilu, 22 March 2018 - 22:54.


#116
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Mda, relatia cu cainii e neplacuta. Si daca-i hranesc astazi si astazi suntem prieteni, maine cand ajung acolo sar la mine sa ma muste.

Asta-i acceptabil cumva ca nu mai trec pe acolo pana la urma. Si acum imi dau seama ce tocmai am zis. Eu sunt dispusa sa ma dau deoparte pt. ca un idiot isi lasa cainii liberi pe camp.

Si eu zic mai departe ca si cum asta este normal : dar am un loc perfect pt. un Hide pe o balta si nu pot sa stau acolo ca-s niste caini care ma amusina pe la picioare.

On. Tamron-ul ala G2 e riscant. Putina lume il are. Nu a facut valva.

#117
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Daca e, destui n-o respecta in mijlocul oraselor; dar mai pe camp...

#118
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postflor77, on 22 martie 2018 - 22:58, said:

...
Si eu zic mai departe ca si cum asta este normal : dar am un loc perfect pt. un Hide pe o balta si nu pot sa stau acolo ca-s niste caini care ma amusina pe la picioare.
...
Unde? Unde?

#119
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Daca sunt ciobanesti cum sa aiba lesa sau botnita? Daca nu sunt ciobanesti te descurci pana la urma, se obisnuiesc cu tine acolo. Problema mi se pare ca este lipsa linistei, stai la panda cu niste catei care fac scandal?

#120
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcrokodilu, on 22 martie 2018 - 22:53, said:

Nu era o lege ca cei periculosi sa fie tinuti in lesa+botnita?
Cu batul nu merge?

Nu stie ciobanul de lege, nici cei care lasa cainii pe camp nu stiu de lege. Cainii de stana ar trebui sa aiba toti jujet adica un lemn scurt legat la gat care-i impiedica sa alerge si sa prinda iepuri, caprioare etc.

Insa jujetul ala nu-i impiedica sa muste un foto-pozar.

De aia vreau eu spray cu piper si obiectiv care bate bine. Spray sigur imi cumpar, obiectiv nu stiu de care imi trebuie. Tamron G2 parca nu.


Pe Pentax e mai simplu, nu ai de ce (si cu ce) sa te duci in camp cu 600mm si sa te bazaie cainii.

#121
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflor77, on 22 martie 2018 - 23:24, said:

..

Pe Pentax e mai simplu, nu ai de ce (si cu ce) sa te duci in camp cu 600mm si sa te bazaie cainii.
Eee n-ai... ai mai, cum sa n-ai?!

#122
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcalexe, on 22 martie 2018 - 23:13, said:

Unde? Unde?

Cum unde? Aici. Aici unde o ferma de capre isi lasa cainii liberi sa te intrebe de sanatate.

Glamboaca/jud. Sibiu. Si unde sta un crestet pestrit pe care-l tot urmaresc si degeaba.

Eu invat pe pielea mea ca locatia/apropierea/hide conteaza mai mult decat 1000mm.

Iarna asta am vazut 8-9 specii de rate care ierneaza la noi dar poze doar de determinare. Este frustrant un pic.

Am inteles ca fara hide, plasa, pregatire si rabdare nu iese nimic.

Si daca imi iau Tamronul G2 tot nu fac nimic.

De aia m-as uita si la obiectivele native. Nu este despre unde bate obiectivul, este despre unde putem noi sa ducem obiectivul sa bata.

#123
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postschnupe, on 22 martie 2018 - 19:32, said:

Nu cred ca a incercat cineva de aici, ar fi spus ceva pana acum. Optic e aproape identic la 500mm - 600 mm( focalele astea intereseaza pe toata lumea ), stabilizarea e mult mai buna.Oricum, nu este ca Sigma Sport.

Pai Sigma Sport e cu aprox 20% mai ieftin. Zici ce e peste Tamron optic? Face fata la BIF sau alte subiecte rapide?

Am aprox 1 luna sa gasesc ceva. 😔

Edited by cristi_cost, 23 March 2018 - 01:20.


#124
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Zic si eu ce am citit.. Eu am luat Tamron G1 din cauza bugetului.Daca ar fi fost sa mai ridic putin as fi luat Sigma Sport. Din putinele date despre tele-urile astea ieftine, Sport are cel mai bun AF si cea mai buna protectie. Optic nu ar trebui sa fie diferente majore la focalele mari care intereseaza, pentru diferente mari exista alea de multe mii de euro.
Orice ti-ai lua, trebuie sa te apropii. Mult si chiar enervant de mult. Calexe spunea chestia asta dar nu stiu daca  i s-a acordat atentia cuvenita. La tele-urile astea nu prea merge cropul mare pentru ca se vede imediat. La pasari mici trebuie sub 8 metri iar la cele mari 15-20 metri maxim pentru calitate buna. Poate pare usor cand sunt citite dar pe teren e greu al naibii.

#125
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Las' că înveți tu, doar ai păsările în curte, dacă se poate spune așa. Trebuie citit mult comportamentul păsărilor țintă, observat, etc.. Eu când merg în Deltă prima zi fac exclusiv explorare.

Sigma 150-600S: voi ați citit specificațiile? Ați văzut ce masă are? Încercați să stați la ochi cu o sticlă de apă de 5kg, care nu e cu mult mai grea față de un Sigma S + cameră, ca să căpătați feeling-ul realității, poate vă trece dorul. Nu zic că e imposibil să fotografiezi din mână cu el, dar... Știu, unii vor zice că un 500 f/4 e chiar un pic mai greu. Dar măcar la ăla știi că pleci cu poze acasă, nu cu înjurături sau cu povești despre ce era cât pe ce să fotografiați. Mă rog, și cu o gaură pe măsură la portofel. :)

#126
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Poate are omul muschiul gros, te bagi si tu cu invidia aici...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate