Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sisteme pentru animale salbatice

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#145
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cabral ala e un micinos, este acelasi furnicar.

#146
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Nu pot sa nu remarc dibacia in PS. Cat de natural pare animalul ala clonat.
Cu alte cuvinte, a mintit frumos.   :)

#147
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nu l-a clonat, l-a carat pur si simplu pana acolo. Era furnicarul impaiat de la intrarea in parcul cu musuroaiele. A dat si el o bere!

#148
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Lasand furnicarii si pozele clonate la o parte (ar fi o discutie filozofica interesanta despre unde trebuie sa ne oprim la capitolul foto de wildlife), am avut ocazia sa ies cu Sigma 150-600mm C la prigorii. Rezultatele aici: https://forum.softpe...4#entry22902006

Ca idee, comparatie intre Sigma 150-600mm@f8 si Nikon 300mm f4 + TC14 @f8:
Attached File  Full view.jpg   1.15MB   43 downloads Attached File  zoomedin.jpg   1.44MB   48 downloads

Cateva observatii legate de tehnica:
1) Capul Gimbal si plasa de camuflaj nu functioneaza bine impreuna. Prea multe elemente de care se poate agata plasa de camuflaj.
2) Atunci cand ai zoom pe obiectiv, ai tendinta sa il folosesti pentru a iti usura gasirea subiectului (zoom-out, incadrat, zoom-in). Din pacate Sigma 150-600mm C sufera de aceeasi problema ca si Nikon 200-500mm: cursa zoom-ului prea lunga.
3) Viteza de AF este decenta (am prins multe BiF) dar comparat cu Nikon 300mm f4 + TC14 este vizibil mai lenta. Cum Nikon 200-500mm f4 este comparabil la viteaza AF cu 300mm f4 + TC14, as zice ca Sigma 150-600mm C este codasa clasei cand vine vorba de AF. Este utilizabil, dar doar atat.

#149
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cum ti se pare la 600mm? Ma refer la claritate.

Pentru plasa cred ca ar trebui sa tai o gaura  si sa o prinzi de parasolar cu un elastic sau un velcro, desi la velcro e aiurea ca lipesti ceva pe parasolar.

#150
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
E bun spre foarte bun la 600mm f8. Detalii berechet, un pic de lipsa de contrast. La 600mm f6.3 e cam...asa si asa. Nu as trage deschis decat daca nu as avea de ales. Asta pe senzorul de 36 mpx ai lui D810.

Ce e important, si sper sa se vada din cropul de mai sus, e ca diferenta intre 420mm si 600mm e semnificativa (de exemplu, intre 420mm si 500mm e mult mai mica) si compenseaza pentru faptul ca obiectivul de 420mm e mai sharp.

Per total, Sigma-ul ramane la mine si probabil va deveni obiectivul principal de wildlife. Totusi ma tenteaza sa iau un al doilea body (gen un D7200) pe care sa folosesc 300mm f4 fara TC pentru luminozitate si viteza de AF la BiF.

#151
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View PostStefanSC, on 15 mai 2018 - 23:50, said:

Ca idee, comparatie intre Sigma 150-600mm@f8 si Nikon 300mm f4 + TC14 @f8:
3) Viteza de AF este decenta (am prins multe BiF) dar comparat cu Nikon 300mm f4 + TC14 este vizibil mai lenta. Cum Nikon 200-500mm f5,6 este comparabil la viteaza AF cu 300mm f4 + TC14...

View PostStefanSC, on 16 mai 2018 - 08:43, said:

...Totusi ma tenteaza sa iau un al doilea body (gen un D7200) pe care sa folosesc 300mm f4 fara TC pentru luminozitate si viteza de AF la BiF.

Pt. BIF eu ma gandesc la Nikkor 300mm/f4 VR cu TC 1.4 II sau III. TC-ul penalizeaza substantial rezultatul? Cu 200-500mm f5,6 cea mai mare problema este greutatea si in secundar cursa inelului de zoom. Din mana. Si de aici problema. 300mm/f4 este usor si poate fi folosit fara probleme, un obiectiv mai greu te obliga la trepied.

Adaug ceva: la 200-500mm, daca bate un pic vantul iti muta obiectivul. Sigma 150-600 e la fel de mare si e mai lung, sunt momente cand devine foarte dificil sa tii focusul. Si fara vant e greu sa pastrezi focusul daca tragi din mana.

Edited by flor77, 17 May 2018 - 01:02.


#152
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Daca e o problema mare zoom-ul si greutatea lui 200-500, cred ca e mai bine sa iei un monopied si un cap gimbal pentru el.

TC-ul nu penalizeaza foarte mult rezultatele (dpdv al vitezie de AF si calitatii imaginii) dar se va simti.

#153
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Azi am pus obiectivul la treaba pt prima data. Rezultatele multumitoare pt mine la subiecte statitice, hit and (more) miss la cele in miscare/zbor... dar tinand cont ca cele mai multe au fost dintr-o barca pe un rau rapid ( ceva mai lent ca unul de munte) zic eu ca s-a comportat onorabil pt pretul pe care il are, pe body-ul meu si mai ales cu tehnica precare si cu lacune pe care o am. Pot sa pun cateva jpeg-uri direct din camera daca se cere

#154
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
In seara asta la ora 18 am scos la proba, pentru prima data hide-ul plutitor.

Este construit din polistiren extrudat de 20 cm grosime( 2 placi de 10 cm lipite), acoperire de fibra de sticla laminata cu rasina epoxidica, vopsire la mare arta camo 3d realizata cu talent de je, strat final varnish acrilic.

Coastele din teava de apa de 2 cm.

Acoperirea: husa din material camo impermeabil( nu e o conditie obligatorie impermeabilitatea, dar daca asa a fost sa fie...) plus plasa camuflaj.

Pluteste excelent, se scufunda sub propria greutate cca 1-2 cm.
Nu se debalnseaza sub greutatea gimbal+aparat+teleobiectiv. Absolut deloc!

Pot sa ma urc cu tot corpul pe el( 80kg) si nu se scufunda mai mult de inca 2-3 cm. Am si inotat putin sa vad cum este, merge brici.

Greutatea lui este de cca 10 kg cu totul pe el inclusiv echipament foto, inca nu l-am cantarit.

Costuri  in jur de 1500 lei cu tot cu waders. Ma rog, si talentul...Posted Image  

Imbracamintea : waders din neopren de 4 mm, deocamdata este cald in ei dar sunt buni si pentru perioade reci. Nu am ajuns cu apa pana la capatul lor superior chiar daca am inotat, deocamdata nu vad ca un costum scuba din neopren sa fie necesar.  

Sunt foarte incantat de rezultate. Se manevreaza foarte usor, te poti apropia pe unde vrei si cum vrei. Toleranta pasarilor este mai mare dar sa nu exageram, este nevoie de tactica si aici. Daca esti in apa si semeni cu un plaur, trebuie sa te comporti ca un plaur. Eu m-am miscat ca un plaur mai isteric, incercam sa ma misc in toate directiile. O chira smechera s-a prins de combinatie si mi-a tras un fel de picior in plasa. Totusi, majotitatea pasarilor nu par deranjate deloc.

Ramane sa-l testez dimineata, cu intrare inainte de rasarit.

Asa, la repezeala, pentru inceput, lumina foarte proasta, iso 400 - 640 la pelicani si in rest intre 1000 si 2000  : pelican cret, prundaras, piciorong miriapod, piciorongita cu puii, rata cu cap castaniu si o codobatura care se afla in treaba pe acolo.

Attached Files


Edited by schnupe, 18 May 2018 - 20:13.


#155
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
A iesit bine.

Mergea cu un singur strat de polistiren de 10cm, tot maxim 2-3cm ar fi intrat sub linia de plutire. Doar n-ai nevoie să te urci pe el.

Aș face cumva să atârne camo mai mult, să acopere măcar parțial plutitorul.

Șmecheria cu costumul integral de neopren e că poți sta pe burtă la apă mică, adică exact acolo unde se comit chestiile interesante.

Foarte mișto ipostaza cu puii.

#156
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Da, plutea la fel. Ma gandeam ca iese prea usor, sa stii ca si asa se misca destul de mult, e greu sa-l stabilizezi.

Pozele sunt facute in apa de 30 cm adancime, practic in genunchi am mers 2 ore. Din loc in loc sunt portiuni mai adanci.

La piciorong am scos aparatul de pe gimbal si l-am pus pe mana. Cred ca o sa iau pe hide un saculet cu nisip. Ar veni la 20 cm de suprafata apei. E ok , ies fain si asa, nu vreau sa risc inutil.

Da, cred ca o sa prelungesc plasa, mai am bucati. Versiunea mk II...

Mai trebuie sa pun o cutie, sa am o sticla cu apa, niste maruntisuri... E destul de claustrofobic inauntru, parca imi venea sa ies si sa ma intind putin, cam intepenesti inauntru.

Saptamana viitoare, cand o fi vremea buna, reiau balaceala. Am localizat un cuib de ereti de stuf.

Edited by schnupe, 18 May 2018 - 22:46.


#157
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postschnupe, on 18 mai 2018 - 22:35, said:

Da, plutea la fel. Ma gandeam ca iese prea usor, sa stii ca si asa se misca destul de mult, e greu sa-l stabilizezi.
...
Da, așa e, e nasol cu stabilizatul pe apă. Și eu cred că e mai bine din mână, acolo unde se poate.

#158
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Felicitari ca ai reusit sa duci treaba la bun sfarsit !

Pozele arata promitator. Foarte frumoasa a 5-a. Astept cu mare interes rezultatele din urmatoarele iesiri.

Edited by katran, 20 May 2018 - 08:58.


#159
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
O poveste frumoasa:
https://www.boredpan...bbit-kevin-ebi/

#160
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Am reusit sa fac doua iesiri cu Olympus 300mm F/4.0.
Asa ca pot sa scriu primele impresii.
Mai intai cateva poze facute ieri cu acest obiectiv pus pe E-M1 MKII.

Attached File  VP_01_S.jpg   644.12K   37 downloadsAttached File  VP_02_S.jpg   605.72K   37 downloadsAttached File  VP_05_S.jpg   493.96K   33 downloads
Attached File  VP_06_S.jpg   429.36K   36 downloadsAttached File  VP_08_S.jpg   906.22K   35 downloadsAttached File  VP_10_S.jpg   565.27K   34 downloads
Attached File  VP_11_S.jpg   554.63K   34 downloadsAttached File  VP_12_S.jpg   635.11K   32 downloadsAttached File  VP_13_S.jpg   629.95K   34 downloads

Impresii PRO:
-foarte sharp, mult peste tot ce am avut pana acum.
-focalizeaza repede daca comutatorul de focalizare este pus pe scala  4m...infinit. Daca comutatorul este setat pe toata scala (1.4m....infinit) focalizeaza acceptabil de repede. Astea sunt impresii pana sa instalez ultimele firmware-uri pe camera si pe obiectiv. Poate ca aceste actualizari i-au mai dat ceva viteza.
-nu-mi amintesc ca focalizarea sa fi avut ezitari niciodata, chiar si atunci cand am setat punctele de focalizare mici;
-nu este zgomotos.

Impresii CONTRA:
-practic niciuna legata de obiectiv.
Problema mea, proaspat trecut de pe zoom pe fix, este ca ma acomodez mai greu.
La vulpea de mai sus am avut probleme si poze ratate din cauza incadrarii. N-am reusit sa gestionez bine distanta. Nu mi-a intrat inca in reflex distanta la care trebuie sa ma pozitionez fata de subiect ca sa incadrez bine.

La pasari nu ar fi nicio problema in 95% din cazuri. Aici de cele mai multe ori trebuie obiectiv mai lung. Posted Image
La mamifere, in anumite cazuri, trebuie sa te dai inapoi. Trebuie sa fii in permanenta atent la distanta, eventual sa te si misti dupa subiect.

Una peste alta sunt foarte multumit.
Obiectivul este asa cum imi doream - practic nu mai am poze ratate din motive de claritate, focus, viteza...etc. Este genul de obiectiv la care apesi pe buton si poza iese bine.

Edited by katran, 21 October 2018 - 13:46.


#161
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Dai un ban si vezi ca merita. Vulpea aia dresata a venit la oferta cu obiectivul?

Edited by edri, 21 October 2018 - 15:16.


#162
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Felicitari! Sa faci mii de poze misto cu el !!!

Mai da si tu niste date la pozele cu vulpea: iso, diafragma, crop/necrop...chestii din astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate