Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Adeziv CM17 vs Ciment ALB lipire Ceramica cu poza

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,


Care rezista mai bine la exterior in contact cu umidiatea de afara, ploi..  pentru lipirea unei Ceramice cu poza pe o cruce de marmura.
Adeziv CM17 - gri (pe baza de ciment) sau Ciment ALB ?


multumesc

Edited by July02, 08 October 2016 - 16:48.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 July02, on 08 octombrie 2016 - 16:48, said:

Salutare,


Care rezista mai bine la exterior in contact cu umidiatea de afara, ploi..  pentru lipirea unei Ceramice cu poza pe o cruce de marmura.
Adeziv CM17 - gri (pe baza de ciment) sau Ciment ALB ?


multumesc

[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/900x900/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/5008484.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acest adeziv este recomandat pentru lipirea placilor ceramice in exterior: http://www.dedeman.r...90-ml/p/5008484

*Rezistenta la temperatura dupa intarire -40 grade Celsius pana la +100 grade Celsius
Recomandat pentru lipirea, montarea si etansarea diverselor obiecte :
placi, panouri, plinte si profile din beton, marmura, granit, ceramica, lemn, metal, PVC dur, sticla, pe :
beton, tencuiala, zidarie, caramida, B.C.A., gips-carton, piatra naturala, lemn, PVC dur, otel, aluminiu, cupru, sticla,etc.

Edited by xmanyacs77, 08 October 2016 - 17:21.


#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Clar nu ciment alb. CM17 merge, daca il ai la indemna. Daca nu, merge un adeziv pe baza de silicon, ca cel prezentat mai sus.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu ciment nu cm
Ori folosesti un epoxy ori un silicon ca cel prezentat mai sus

Sau te duci la unu dala de prelucreaza granit si ii spiu sa-ti dea niste a+ b cat sa lipesti poza aia
Poate o sa-ti ia un 10-15 lei, dar aia e sigura

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In urma cu 5  ani,eram in aceeasi dilema.Un vechi mester in asemenea lucrari,mi-a spus;ciment obisnuit negru.Este singurul pe care vremea l-a verificat.
Am procedat in consecinta.

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 luci_flash, on 08 octombrie 2016 - 17:26, said:

Clar nu ciment alb. CM17 merge, daca il ai la indemna. Daca nu, merge un adeziv pe baza de silicon, ca cel prezentat mai sus.

da dar sti cum e cu adezivii lipesti ceva si peste un timp se cam dezlipesc in timp.... , cred ca CM17 e mai rezistent in timp ca lipire nu ?

 petre69, on 08 octombrie 2016 - 17:30, said:

Nu ciment nu cm
Ori folosesti un epoxy ori un silicon ca cel prezentat mai sus

Sau te duci la unu dala de prelucreaza granit si ii spiu sa-ti dea niste a+ b cat sa lipesti poza aia
Poate o sa-ti ia un 10-15 lei, dar aia e sigura

ce este a+b ?
care e mai bun epoxy sau un silicon ?

 gcom61, on 08 octombrie 2016 - 17:35, said:

In urma cu 5  ani,eram in aceeasi dilema.Un vechi mester in asemenea lucrari,mi-a spus;ciment obisnuit negru.Este singurul pe care vremea l-a verificat.
Am procedat in consecinta.

da pai tocmai deasta m-am gandit la cimetnul alb ca are cred aceleasi proprieteati ca cel negru doar ca are in plus niste calcar ceva care ai da culoarea alba....
si cred ca lipeste mai bine decat toti adezivii...., dintre adezivi stiu ca CM17 e pe baza de ciment care lipeste calumea, restul astia pe baza de rasini si asa nu i-a testat nimeni in ploaie , umiditate in exterior sa vada cati ani tine lipit.... eu vreau ceva sa lipeasca strasnic sa dureze o viata muti ani de acum inainte adica sa nu se mai dezlipeasca niciodata...

Edited by July02, 08 October 2016 - 17:57.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 July02, on 08 octombrie 2016 - 17:52, said:

da pai tocmai deasta m-am gandit la cimetnul alb ca are cred aceleasi proprieteati ca cel negru doar ca are in plus niste calcar ceva care ai da culoarea alba....
si cred ca lipeste mai bine decat toti adezivii....

Lipeste cu ciment alb sau negru, dar sa nu deschizi topic peste un an despre cum s-a dezlipit placuta!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 October 2016 - 17:59.


#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 xmanyacs77, on 08 octombrie 2016 - 17:57, said:

[/i][/b]
Lipeste cu ciment alb sau negru, dar sa nu deschizi topic peste un an cum sa dezlipit placuta!

am vazut si eu Lipiciul acela MAMUT GLUE din imagine in Dedeman e un Lipici... , dar cine l-a testat dealungul anilor sa vada cat rezista....? dupa ce sa ma iau dupa o reclama? sau dupa cineva care a lipit si a tinut un an si a tras concluzia ca rezita zeci de ani...?

nu e vorba de asta la ciment nu am vazut nici o placuta sa cada sa se dezlipeasca...
pe cand la adezivi de gresie faianta am mai auzit ca a mai cazut faianta de pe pereti lipita cu adezivi ........
cand nu existau adezivi se lipea cu ciment si faianta gresia si nu am auzit pe nimeni sa-i cada din contra cand vroiau sa o schimbe dadeau cu dalta sa o dea jos ca nu se mai dezlipea...

Edited by July02, 08 October 2016 - 18:04.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pai daca esti convins ca cu ciment tine foarte bine de ce nu pui direct cu ciment si gata treaba

#10
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.04.2015
Recent am lipit o cruce(marmura) pe postament+poza cu adezivul recomandat in postul #2.Totul OK.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
CM de la 12 in sus este OK . CM 17 este mai mult decat OK .
Nu cumpara un sac. Cere de la cineva cat sa umple un pahar de plastic de 100 ml si ajunge.
Nu il fa prea subtire si trage-l cu mistria pe suprafetele ce urmeaza a fi  lipite .

Edited by JurasikMan, 08 October 2016 - 18:56.


#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ciment + silicat de sodiu ( apa de sticla ) => daca suportul e curat fara grasimi sau praf , tine o viata .

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 July02, on 08 octombrie 2016 - 16:48, said:

multumesc
CM9 obisnuit merge la mine fara probleme.

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 cobi1, on 08 octombrie 2016 - 18:57, said:

Ciment + silicat de sodiu ( apa de sticla ) => daca suportul e curat fara grasimi sau praf , tine o viata .


silicat de sodiu ce rol are... ?

 AlxMih, on 08 octombrie 2016 - 18:21, said:

Recent am lipit o cruce(marmura) pe postament+poza cu adezivul recomandat in postul #2.Totul OK.

sper sa te tina o viata...

 petre69, on 08 octombrie 2016 - 18:20, said:

Pai daca esti convins ca cu ciment tine foarte bine de ce nu pui direct cu ciment si gata treaba

vreau sa vad pe cineva care le-a testat pe toate si stie diferentele care dureaza in timp mai mult... care dureaza o viata....

 xmanyacs77, on 08 octombrie 2016 - 17:13, said:

[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/900x900/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/5008484.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acest adeziv este recomandat pentru lipirea placilor ceramice in exterior: http://www.dedeman.r...90-ml/p/5008484

*Rezistenta la temperatura dupa intarire -40 grade Celsius pana la +100 grade Celsius
Recomandat pentru lipirea, montarea si etansarea diverselor obiecte :
placi, panouri, plinte si profile din beton, marmura, granit, ceramica, lemn, metal, PVC dur, sticla, pe :
beton, tencuiala, zidarie, caramida, B.C.A., gips-carton, piatra naturala, lemn, PVC dur, otel, aluminiu, cupru, sticla,etc.

Mamut glue vad ca e pe baza de polimeri modificat(ceva gen plastic probabil...) care formeaza cauciucata durabila zic ei...
Eu unul am lucrat cu mase plastice si stiu ca numai prin topire se poate forma o lipire indesrtuctibila, am indoieli ca pelicula cauciucata formata Mamut glue va rezista la calduri mari , eu zic ca se deterioreaza asa cum se deterioreaza cauciucul in timp care sta in soare imbatraneste si se faramiteaza cu trecerea timpului, deci pe moment zic ca lipeste bine dar in timp se faramiteaza datorita variatiilor de temperatura....

la fel zic ca e aceeasi poveste si cu epoxy ori un silicon....

adezivi siliconici din ce vad lipesc hartie, cartoane, foite metalice, pluta, textile..., uniisi pentru sticla, oglinzi
Dezavantaje: Ambalaj in cantitate mare, nu lipeste suprafete rugoase, absorbante (hartie, carton, lemn, ceramica nesmaltuita, lut, cauciuc)

epoxy cred ca e bun... am citit undeva ca rasinile epoxi sunt mai rezistente decat betonul inasasi.... dar nu stiu in timp cum se comporta pe o perioada lunga de timp....
dar Rasinile epoxidice vad ca sunt o clasă de reactivi prepolimeri și polimeri care conțin grupări epoxid....s-ar putea sa lipeasca foarte bine pe moment dar in ani sa nu reziste foarte bine la variatii de caldura si sa se faramiteze....
deoarece rășină epoxidică sunt în mare parte din petrol derivate...


a+b? probabil este Adeziv poliuretanic bicomponent, pe baza de solvent care tot din familia plasticelor este... aceeasi poveste probabil...

 JurasikMan, on 08 octombrie 2016 - 18:53, said:

CM de la 12 in sus este OK . CM 17 este mai mult decat OK .
Nu cumpara un sac. Cere de la cineva cat sa umple un pahar de plastic de 100 ml si ajunge.
Nu il fa prea subtire si trage-l cu mistria pe suprafetele ce urmeaza a fi  lipite .


am gasit CM17 este un Amestec de ciment cu rășini sintetice și filler cu greutate redusă
Probabil ca amestecul de ciment cu rasini sintetice il face cel mai potrivit pentru lipirea ceramicii ma gandesc.....
rasinile sintetice lipesc bine.. ?
nu stiu filler la ce se refera....

Edited by July02, 08 October 2016 - 22:19.


#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 gcom61, on 08 octombrie 2016 - 17:35, said:

In urma cu 5  ani,eram in aceeasi dilema.Un vechi mester in asemenea lucrari,mi-a spus;ciment obisnuit negru.Este singurul pe care vremea l-a verificat.
Am procedat in consecinta.

ai folosit ciment cu apa....?sau ai facut amestec si cu nisip...?

Edited by July02, 08 October 2016 - 22:58.


#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 July02, on 08 octombrie 2016 - 21:58, said:

silicat de sodiu ce rol are... ?

Rol de impermeabilizare , in loc de apa .

#17
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ciment gri + aracet ? Am lipit niste faianta pe perete acum vreo 25 de ani , si cand a trebuit s-o dau jos m-am chinuit mult timp , ca se tocea dalta rotopercutorului si trebuia ascutita mereu .Era exact ca piatra... Acum nu stiu cum s-ar comporta in exterior , dar cred ca e mai durabil decat adezivii siliconici.

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 cobi1, on 08 octombrie 2016 - 23:13, said:

Rol de impermeabilizare , in loc de apa .

a si nu se mai foloseste apa, e mai bun decat apa... ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate