Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Generațiile și păcatele lor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#55
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postradumiki, on 29 septembrie 2016 - 21:33, said:

A avut si are de tras balastul batranilor cu mentalitate formatata de comunisti si a incercat in acelasi timp sa se acomodeze cu entuziasmul tehnologic si total neconventional dupa standardele noastre a tinerilor nascuti dupa revolutie, acomodati de facto intr-o lume globalizata.
Ma faci sa rad ...
In generatia mea (nascut 52) eram ferm convinisi ca pana in 2000 vor exista asezari permanente pe Luna ...(asta in anii 60) Ce crezi tu ca ar fi "entuziasmul tehnologic" ptr mine sunt fleacuri, uneori enervante (de ex telefonu mobil . Util dar de prea multe ori enervant!
Sa nu mai zic ca daca ma gandesc la copilaria mea sunt f fericit ca  nu existau mobile si nici nu aveam telfon in casa .. asa ca daca doream o escapada la padurea Andronache sau altceva asemantor LIBER!!!) Singurl progres notabil mi se par performantele motarelor diesel - + 60 cp/litru si capcitatea crescuta de supraveghere a populatiei (asta o inghitz cam greu .. deh nascut in 52 nu am chef ca sa se stie totul despre mine!)

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
De acord cu Ghiţă_Bizonu în ceea ce priveşte entuziasmul tehnologic, dar cu menţiunea că nu mi-aş dori să fie nici chiar ca pe vremuri, când şi un televizor era scump pentru Români. Pe la unele rude am avut aparatură în anii '80-'90, aşa că am avut contact cu tehnologia, toate rudele din Bucureşti aveau telefon fix când m-am născut, da' pe lângă amintirile cu aparate mă bucură şi amintirile din aer liber sau cu vacanţe în care în afară de poze şi aparatură audio (asta mai limitat) în rest am amintiri cu plimbări, amici, locuri... cum jucam "Bunul gospodar", şah, ţintar, cum mă plimbam în aer liber sau cu făceam baie în râu/bazin/mare... uite, ăsta e unul din motivele pentru care nu vreau smartphone: atunci când mă duc la plimbare pe jos, cu bicicleta, cu trenul să mă deconectez şi să pot visa (o muzică mai merge, da' în rest vreu deconectare şi visare).
La naiba, parcă suntem zombie cu smartphoanele.

#57
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostDihorul Razboinic, on 01 octombrie 2016 - 14:27, said:

Momentan tara asta e o tara de pensionari, nu de copii si tineri.
Da, dar de unde impresia ca tinar inseamna mai inteligent, mai (corect) informat, mai experimentat, mai intelept ?
Nici vorba. O tara ajunge praf indiferent pe mana carei categorii de varsta se bazeaza daca oricare ar fi din ele nu indeplineste niste criterii.

Edited by NSR, 01 October 2016 - 15:12.


#58
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGhita_Bizonu, on 01 octombrie 2016 - 14:41, said:

Ma faci sa rad ...
In generatia mea (nascut 52) eram ferm convinisi ca pana in 2000 vor exista asezari permanente pe Luna ...(asta in anii 60) Ce crezi tu ca ar fi "entuziasmul tehnologic" ptr mine sunt fleacuri, uneori enervante (de ex telefonu mobil . Util dar de prea multe ori enervant!
Eu is din generatia '80 si dupa un dopaj masiv de Mironov, Almanahul ST si sefeuri visam ca omenirea va ajunge mult mai departe decit a facut-o. Omul pe Luna, exploatarea asteroizilor, industrie robotizata, megaproiecte, centre industriale construite in jurul unor reactoare nucleare (asta e dintr-o carte a lui Mironov si inca un autor), in general nu mare lucru despre razboaie... In schimb, vine 2016, omenirea e preocupata de telefoane mobile, feisbuc, drepturile minoritatilor ciudate, politicorectitudine si per total a cam uitat si de Luna, si de megaproiecte (totusi unii mai viseaza la energie solara din Sahara, irigatii mai putin, iar zborul spatial devine incet o afacere privata), Star Trek a ramas un sefe chiar daca propunea o mentalitate orientata pe educatie si implinirea omului, nu pozitie sociala, averi, imperii si dominatie. Pe scurt, e posibil sa fi atins apogeul ca civilizatie si ne pregatim de declin.

View PostNSR, on 01 octombrie 2016 - 15:11, said:

Da, dar de unde impresia ca tinar inseamna mai inteligent, mai (corect) informat, mai experimentat, mai intelept ?
Nici vorba. O tara ajunge praf indiferent pe mana carei categorii de varsta se bazeaza daca oricare ar fi din ele nu indeplineste niste criterii.

Tinerii au un mare avantaj, daca nu sunt ingraditi prea mult: vor lua situatia in grija lor si o vor imbunatati, asa ca tara si omenirea are de cistigat cu ei. Pensionarii sunt mai intelepti, dar nu vor lua initiativa, nu vor progresa, nu pot garanta viitorul unei societati. La noi si in Europa in general centrul de greutate e mutat catre virstele mai inaintate, deci ele determina mentalitatea si evolutia societatii. Eu zic ca nu e bine asa. Persoanele in virsta pot contribui cu intelepciunea si experienta lor, dar nu pot fi motorul societatii.

Edited by Dihorul Razboinic, 01 October 2016 - 18:19.


#59
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Eu is din generatia '60 si din clasa a patra pana in clasa a opta am facut impreuna cu toti ceilalti copii la casa pionierilor aproape toate aparatele din lista de mai jos.
http://tehnium.org/wp/?p=1752
Aveam piese si scheme sa ne punem si in cap si nu trebuia decat sa facem aparatele.

#60
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostDihorul Razboinic, on 01 octombrie 2016 - 18:16, said:

Eu is din generatia '80 si dupa un dopaj masiv de Mironov, Almanahul ST si sefeuri visam ca omenirea va ajunge mult mai departe decit a facut-o. Omul pe Luna, exploatarea asteroizilor, industrie robotizata, megaproiecte, centre industriale construite in jurul unor reactoare nucleare (asta e dintr-o carte a lui Mironov si inca un autor), in general nu mare lucru despre razboaie... In schimb, vine 2016, omenirea e preocupata de telefoane mobile, feisbuc, drepturile minoritatilor ciudate, politicorectitudine si per total a cam uitat si de Luna, si de megaproiecte (totusi unii mai viseaza la energie solara din Sahara, irigatii mai putin, iar zborul spatial devine incet o afacere privata), Star Trek a ramas un sefe chiar daca propunea o mentalitate orientata pe educatie si implinirea omului, nu pozitie sociala, averi, imperii si dominatie. Pe scurt, e posibil sa fi atins apogeul ca civilizatie si ne pregatim de declin.
In anii 60 multe lucruri pareau ceva mai "serioase". Chiar si automobilul electric (se zicea de acumulatori cu sulf lichid care uirmau sa fie inlocuiti de pilele cu combustibil). Insa atunci era cursa spatiala.. si se promitea ca totusi vor face motorul ala atomic . Erau proectii "serioase" cu statii spatiale, cu statii lunare si in anii 80 se spera ca MARTE!
Se presupuenau prea multe.. automobil electric inca nu, pila cu copmbustibil a ramas de viitor (candva ..) motoru atomic se pare ca se amana dupa Judecata de Apoi...
INsa si atunci erau idei ca va exista un telefon la purtator (de preferinta purtat la mana ca un ceas) insa nu ne gandeam la toate cestiile pe care le poa face un smatpfone. Ideea de realitate virtuala o consideram pura traznaie (hai ptr efecte speciale, proiectare , simulare dar sa iti pierzi vream cu asa ceva? ) Nu ne asteptam ca un calculator sa devina o scula ata de comuna  asta da. Cestie ciudata - atunci credeam in videotelefon.. azi insa desi s-ar putea cestia se pare ca nu e prea dorita (chiar asa.. de ce sa fi vazut ?! Ca esti la carciuma, ca fumezi in birou, ca ... mai bine numa audio!)
Si tinerii uita. Sau nu stiu. Cand ma iesit de la Apollo 13 multi [pistani erau mirati "oare chiar asa a fost? tare ma!" Ptr ei viitorul fusese!! Cand ma dus la serviciu vechi Paris Match cu poze gen clarr de pamant pe Luna colegii cu 15-20 mai tineri se cam mirau...
Azi reala este realitatea viortuala si aselenizarea o minciuna.

View PostDihorul Razboinic, on 01 octombrie 2016 - 18:16, said:

Tinerii au un mare avantaj, daca nu sunt ingraditi prea mult: vor lua situatia in grija lor si o vor imbunatati, asa ca tara si omenirea are de cistigat cu ei. Pensionarii sunt mai intelepti, dar nu vor lua initiativa, nu vor progresa, nu pot garanta viitorul unei societati. La noi si in Europa in general centrul de greutate e mutat catre virstele mai inaintate, deci ele determina mentalitatea si evolutia societatii. Eu zic ca nu e bine asa. Persoanele in virsta pot contribui cu intelepciunea si experienta lor, dar nu pot fi motorul societatii.
Ca poa ai auzitc a "daca tineretea ar stii, daca tineretea ar putea" ...
De fapt cei care ar "conta" ar fi cei de 40-55 ani care ar trebui sa aiba experienta (profesionala, relationala, samd) si inca putere fizica. Oameni cu responsabilitati care isi afirma interesele  Insa nu prea ii vad ..
De fapt societatea noastra se pare ca gandeste in categoria "tineri" si "bosorogi"
DAR UNDE DRACU SUNT MATURII? Unde sunt BARBATII si FEMEILE? Ca ori sunt "baieti"  ori sunt "fete" .

View PostNSR, on 01 octombrie 2016 - 15:11, said:

Da, dar de unde impresia ca tinar inseamna mai inteligent, mai (corect) informat, mai experimentat, mai intelept ?

Petru ca zis scolarizarea este mia lunga .. In leatu meu (nascut 52) mar4ea majoritate facea 8 clase si apoi nu stiu cati (majorittea cred) scoli profesionale . Apoi erau cei fara profesionale (alificare la locu de munca), necalificatii sau asa ceva, aia cu mai putin de 8 clae (intr-o companie de infanterie juma nu aveau 8 clase terminate)
Ar mai fi cestia ca tinerii se ocupa mai mult cu calculatiru si smatfonu.. (adica dau like ! si cam atat. Ciocu mic! aia cre "combatei" pe aici sunteti mai putini dercat aia care dau like like ..)
Ar mai fi ca zi orice bou incaltat care la terminarea calsei a 8a are media 4,50 intra in liceu (in anii trecuti pana in 80 ramanea rpetent!) si il termina!!! Ca azi sunt enorm de multi studenti.
(dar in gnl sa nu ii pui sa faca calcule simple fara telefon sau calculator!)
Deci aparent cea mai educat genmeratoe de cand e Romania.
In fine o anume propganda""nu te uita in gura lui Bizonu' ca e batran , prost si comunist! Ce estie el?!". Una asa cum se facea in anii 50 .. cand tineri erau incedintai ca batranii e birghezi, deci tampiti si rauvoitori...  asa ca se apica  cte unu sa ii explice ce si cum lu' babacu' meu (absolvent de faculate - pe vremea aia chiar era ceva sa faci o facultate!- si ins cu ceva experinat ... fusese si notar comunal, fusese si prim pretor ..)

#61
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Fiecare generaţoe are visele eu... eh, visam chestii şi mai S.F. decât colonizarea Lunii, adică că România în jurul anilor 2000-2010 va fi o ţară normală, cu locuinţe ieftine, transport în comun ca lumea, industrie puternică şi care să fabrice mai de toate, ţară în care clădirile vechi vor fi recondiţionate.

Edited by djl, 01 October 2016 - 22:08.


#62
brokedheart

brokedheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.07.2016
prea multe biserici, prea putine spitale, scoli - pacatul generatiei perintilor mei

#63
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postbrokedheart, on 01 octombrie 2016 - 22:09, said:

prea multe biserici, prea putine spitale, scoli - pacatul generatiei perintilor mei

Inca unul care vrea spitale. Spitalele functioneaza cu bolnavi. Chiar iti doresti mai multi bolnavi? Eu nu.

Exista vreo statistica care spune cite spitale avem fatza de cite ne trebuie?

#64
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

View PostDihorul Razboinic, on 02 octombrie 2016 - 20:42, said:

Inca unul care vrea spitale. Spitalele functioneaza cu bolnavi. Chiar iti doresti mai multi bolnavi? Eu nu.

Exista vreo statistica care spune cite spitale avem fatza de cite ne trebuie?
Asa e, sa-i lasam pe vracii de popi si vrajitoarele sa se ocupe de bolnavi.  La ce nevoie avem de doctori, vaccinuri si spitale.....





P.S.
Mai poti mult sa trollezi?

#65
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostDihorul Razboinic, on 02 octombrie 2016 - 20:42, said:

Exista vreo statistica care spune cite spitale avem fatza de cite ne trebuie?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate