Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Ar fi lumea un loc mai bun fara religie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
200 replies to this topic

#55
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
victoras, cum vezi tu o cale de mijloc?
sa nu zici ca-s fundamentalist
ceva pe acolo Posted Image


fara religie fortat sau natural?
ai da o ordonanta ca lumea sa nu mai creada?
ce pusca mea vrei tu
de unde pana mea stii tu ca lumea incepand cu miezul noptii o sa fie mai buna din cauza ca nu crede?
ar fi lumea un loc mai bun daca fortezi?

Edited by Ayami, 02 September 2016 - 17:26.


#56
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007
N-o reusit comunistii din nici o tara sa scape de religie, si aia erau baieti finuti si rezonabili.

#57
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
de ce trebuie scapat, asta nu inteleg
oameni ca tine vor, ce?
bai, voi sunteti de la ONU, ce trebuie si ce se poate fara bani?
cine are banii e religios?
parca traiti pe alta planeta

Edited by Ayami, 02 September 2016 - 17:30.


#58
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostAyami, on 02 septembrie 2016 - 17:20, said:

victoras, cum vezi tu o cale de mijloc?
sa nu zici ca-s fundamentalist
ceva pe acolo Posted Image


fara religie fortat sau natural?
ai da o ordonanta ca lumea sa nu mai creada?
ce pusca mea vrei tu
de unde pana mea stii tu ca lumea incepand cu miezul noptii o sa fie mai buna din cauza ca nu crede?
ar fi lumea un loc mai bun daca fortezi?

fara religie in mod natural.....cu respectarea unor norme....in sensul ca daca eu sa zicem om de stiinta sau psiholog....iti arat ca creierul functioneaza altfel decat zice religia ......tu sa nu vii cu chestii religioase instigatoare la violenta si linsare din partea multimii de prosti credinciosi ..... fara prostii gen "s-a incalcat cuvatul lui dumnezeu....la puscarie"...simplul fapt ca te-am contrazis asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa fiu linsat.....ori sunteti rezonabili ori puteti sa va ambitionati cat vreti

#59
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016

View Postvyctoras1985, on 02 septembrie 2016 - 16:17, said:

.............
Nu m-ai inteles ce am vrut sa zic. Animalele,da, sunt mai limitate sau proaste. Dar de asta nu sunt asa de sadice, asa de bolnave. Ele vor sa supravietuiasca, sa se inmulteasca si sa moara. Omul insa, e mult mai intunecat. Pe vremuri nu era asa de multa lege ca acum, deci religia era predominanta stopare.

#60
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostAyami, on 02 septembrie 2016 - 17:27, said:

de ce trebuie scapat, asta nu inteleg
oameni ca tine vor, ce?

de ce nu? din moment ce e doar o nascocire si putem pune altceva in loc..... nu inteleg rostul mentinerii? doar pentru ca unora le frica fara?
uite eu am avut o prietena ...vorbea cu " doamne" in propozitii.....nu prea inteleg de ce....dar presupun ca s-a lasat convinsa de ceea ce este impus de religie...adica o respectare cu strictete a regulilor voastre..... voi ati adus anumite traditii pe care cica nu avem voie sa le contrazicem...si la intrebarea "de ce".....voi veniti in principiu numai cu violenta...ca nu stiti altfel

#61
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postvyctoras1985, on 02 septembrie 2016 - 17:29, said:

fara religie in mod natural.....cu respectarea unor norme....in sensul ca daca eu sa zicem om de stiinta sau psiholog....iti arat ca creierul functioneaza altfel decat zice religia ......tu sa nu vii cu chestii religioase instigatoare la violenta si linsare din partea multimii de prosti credinciosi ..... fara prostii gen "s-a incalcat cuvatul lui dumnezeu....la puscarie"...simplul fapt ca te-am contrazis asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa fiu linsat.....ori sunteti rezonabili ori puteti sa va ambitionati cat vreti
victoras, amesteci, multe din ce zici se pot intampla si fara religie
religia mea ortodoxa zice ca pune osu la munca puturosule sa fie bine in societate, de ce vezi tu altfel?

pe langa asta, de ce un religios e un pericol?
esti bolnav?

Edited by Ayami, 02 September 2016 - 17:34.


#62
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postsoulshark01, on 02 septembrie 2016 - 17:30, said:

Nu m-ai inteles ce am vrut sa zic. Animalele,da, sunt mai limitate sau proaste. Dar de asta nu sunt asa de sadice, asa de bolnave. Ele vor sa supravietuiasca, sa se inmulteasca si sa moara. Omul insa, e mult mai intunecat. Pe vremuri nu era asa de multa lege ca acum, deci religia era predominanta stopare.
ele nu vor sa moara. ca ele nici nu constientizeaza existenta mortii
si hitler in mintea lui considera ca a omora pe unii e o chestie de supravietuire. deci vezi undeva tot instinctul de animal e de vina.
pe vremuri religia era mai stricta. mult mai stricta. spre exemplu nu ascultai de ce ziceau preotii era posibil sa fii ars pe rug pe motiv de nu stiu ce. nu mai zic penitente si legi de comportare prea stricte.

#63
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
nu pe vremuri, acuma tu trebuiesti impuscat
esti nociv sau in crestere

#64
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostAyami, on 02 septembrie 2016 - 17:33, said:


pe langa asta, de ce un religios e un pericol?


Pentru ca se arunca ca prostul in aer si mai omoară 100 odata cu el.

#65
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostAyami, on 02 septembrie 2016 - 17:33, said:

victoras, amesteci, multe din ce zici se pot intampla si fara religie
religia mea ortodoxa zice ca pune osu la munca puturosule sa fie bine in societate, de ce vezi tu altfel?

pe langa asta, de ce un religios e un pericol?
esti bolnav?

pai gasesti si la altii astfel de comportamente pentru ca ele izvorasc din aceeasi nebunie.
religia ta ortodoxa zice sa luam de la bogati si sa dam la saraci. nu zice saracului sa se multumeasca cu ce are. sau stai ca de fapt aici se contrazice. ori muncim ori cerem de la bogati.
si vezi ca nu e chiar asa simplu....munca asta trebuie sa fie reglementata....numai religia ta vine si zice ca trebuie sa suferi ca la apocalipsa ca sa ajungi undeva

View PostAyami, on 02 septembrie 2016 - 17:36, said:

nu pe vremuri, acuma tu trebuiesti impuscat
esti nociv sau in crestere

QED.....

#66
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postbarbosa, on 02 septembrie 2016 - 17:37, said:

Pentru ca se arunca ca prostul in aer si mai omoară 100 odata cu el.
io nu ma arunc
dobitocilor nu le trebuie religie, poate conteaza ca sotia si copilasul lui au fost victime colaterale
poate nu conteaza religia decat la televizor
si chiar daca ar fi, oamenii aia nu au plecat de acasa de religie

victoras, cand "bine intentionati" ca tine vor sa ma starpesca pe mine si neamul meu eu ce tre sa fac? reclame si bani?
doi, cum se invarte lumea, la religie sau la bani?

trebuie sa fim toti un fel, de ce? esti comunist?

Edited by Ayami, 02 September 2016 - 17:43.


#67
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
care neamul tau bre? ai impresia ca toti suntem in romania obsedati de religie? bun fie ....noi am avut religie inca din timpuri vechi...nu vad nici un motiv pentru care sa nu schimbam ceva ce trebuie schimbat........
sa stii ca pentru gigel care se duce la munca in constructii ca tre sa aduca familiei o paine....da lumea se invarte dupa bani....
da cred ca fiind preot e mai greu sa intelegi asta.....
unii mai si muncesc si de aia poate si pretuiesc banii pe care ii au......

si bun ce vrei sa zici...ca nu e buna concurenta?

#68
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
gigele, crestinii muncesc si unii mai si gandesc
doi, nu faci tu lumea

#69
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2016 - 14:30, said:

Sa fie lumea un loc mai bun ar insemna ca oamenii sa fie mai inteligenti.
Este o afirmație falsă, atâta timp cât se constată criminalitate și în cazul persoanelor inteligente.

View Postvyctoras1985, on 02 septembrie 2016 - 14:37, said:

cred ca sa crezi intr-o fiinta supranaturala e periculos oarecum. in sensul ca daca crezi ca numai supranaturalul va rezolva anumite probleme incetezi sa crezi in justitia de pe pamant. si astfel incetezi sa te mai revolti.
in plus justitia sociala e ceva extrem de complicat , e o chestie care si astazi e discutata si cred ca unele chestii din biblie sunt pur si simplu prea obsolete pentru secolul asta.
Creștinismul nu presupune a renunța la justiția umană în favoarea justiției divine, în niciun caz! :nonobad:

#70
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
totul e fals, cum poti sa dau vina pe religie din cauza ca oamenii nu sunt educatI?
aberatii. uite de asta ma enervez, unii parca au graunte in cap
se folosesc unii de religie pentru a-si justifica prostiiile lor, si ce daca?

#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostVictor2311, on 02 septembrie 2016 - 15:31, said:

Ai fi surprins insa cat de putin conteaza continutul credintelor religioase comparativ cu faptul ca incheaga mai bine comunitatea si, astfel, sporeste cooperarea, generozitatea, comportamentele cinstite vs. exploatative etc. (dar predominant fata de cei din aceeasi comunitate, nu neaparat fata de "straini"). Foarte probabil, motivul pentru care religia a fost selectata natural este ca a rezolvat o problema adaptativa in mediul ancestral - coeziune si cooperare impotriva exploatatorilor.
Păi tocmai că mesajul hristic este exact invers:

14. Iar ei, venind, I-au zis: Învăţătorule, ştim că spui adevărul şi nu-Ţi pasă de nimeni, fiindcă nu cauţi la faţa oamenilor, ci cu adevărat înveţi calea lui Dumnezeu. Se cuvine a da dajdie Cezarului sau nu? Să dăm sau să nu dăm?
15. El însă, cunoscând făţărnicia lor, le-a zis: Pentru ce Mă ispitiţi? Aduceţi-Mi un dinar ca să-l văd.
16. Şi I-au adus. Şi i-a întrebat Iisus: Al cui e chipul acesta în inscripţia de pe el? Iar ei I-au zis: Ale Cezarului.
17. Iar Iisus a zis: Daţi Cezarului cele ale Cezarului, iar lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu. Şi se mirau de El.


View PostVictor2311, on 02 septembrie 2016 - 14:19, said:

Evident, intrebarea „ar fi lumea un loc mai bun fara religie?” este foarte generala. In plus, nu ne punem toti de-acord ce inseamna o lume mai buna, dar studiile pe care le-am mentionat nuanteaza si prezinta relatia dintre religie si diverse trasaturi si comportamente relevante.
Victor, problema abordată de tine este complet greșită, să știi. Religia nu are drept scop îmbunătățirea relațiilor sociale, ci unul cu totul diferit, unul eshatologic. Ca atare, plecând de la început cu o premiză falsă, nu ai cum să ajungi la o concluzie adevărată.

#72
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postmario_bril, on 02 septembrie 2016 - 18:18, said:

Victor, problema abordată de tine este complet greșită, să știi. Religia nu are drept scop îmbunătățirea relațiilor sociale, ci unul cu totul diferit, unul eshatologic. Ca atare, plecând de la început cu o premiză falsă, nu ai cum să ajungi la o concluzie adevărată.

Printre altele, religia are in vedere si moralitatea. Propune un set de coduri etice, descrie si da exemple de pacate versus virtuti etc. In plus, oponenti patimasi ai religiei scriu:

“The very idea that we get a moral compass from religion is horrible” – R. Dawkins
“My own view on religion is that of Lucretius. I regard it as a disease born of fear and as a source of untold misery to the human race.” – B. Russell
“Certainly any one who has the power to make you believe absurdities has the power to make you commit injustices.” – Voltaire

Dincolo de asta, oamenii asociaza automat religia cu moralitatea (vezi articolul atasat in prima postare, pagina 181):

Another study found that people ranked atheists
lower than Muslims, recent immigrants,
and homosexuals in “sharing their vision of
American society” and were least willing to
allow their children to marry them (Edgell
et al. 2006). When asked why there were so
set against atheists, the answers had to do with
morality:

Some people view atheists as problematic because
they associate them with illegality, such
as drug use and prostitution—that is, with
immoral people who threaten respectable
community from the lower end of the status
hierarchy. Others saw atheists as rampant
materialists and cultural elitists that threaten
common values from above—the ostentatiously
wealthy who make a lifestyle out of
consumption or the cultural elites who think
they know better than everyone else. Both
of these themes rest on a view of atheists as
self-interested individualists who are not concerned
with the common good (pp. 225, 227).

Avand in vedere ce stim la momentul asta despre religie, cum spuneam anterior, este foarte plausibil ca religia sa fi fost selectata natural pentru ca a rezolvat o problema adaptativa in mediul ancestral - coeziune si cooperare impotriva exploatatorilor.

Intrebarea daca religia face lumea un loc mai bun (ne face mai cooperanti, mai generosi... mai morali, per ansamblu sau daca putem fi morali si fara religie) este o intrebare legitima, de interes si aprins discutata, dupa cum se vede nitel si aici pe thread. Este de interes si pentru cercetatori - daca vei cauta pe Google Academic, vei vedea ca sunt studii publicate fix pe treaba asta si se fac experimente economice, studii care asociaza religiozitatea cu trasaturi de personalitate (precum onestitate-modestie si agreabilitatea), studii care investigheaza daca persoanele religioase participa mai des in voluntariate si doneaza mai frecvent etc.

Edited by Victor2311, 02 September 2016 - 18:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate