Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ar fi lumea un loc mai bun fara religie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
200 replies to this topic

#1
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Servus! Ma documentam recent cu privire la rolul religiei asupra prosocialitatii, generozitatii, onestitatii etc. Lumea este puternic polarizata cand vine vorba de aceasta intrebare („ar fi lumea un loc mai bun fara religie?”) - atat credinciosi, cat si atei isi sustin ferm si patimas punctul de vedere, dar majoritatea neglijeaza in cea mai mare parte cercetarile (de pilda, experimentale) publicate care pot sugera un raspuns mai bine fundamentat, nu doar o parere personala si partinitoare.

Veti gasi interesant articolul atasat, publicat in Annual Review of Psychology. Vedeti si Does religious belief promote prosociality? A critical examination, dar si COMMENT - Is Religion Not Prosocial at All? Comment on Galen (2012). Articolele si video-ul analizeaza si sintetizeaza cercetarile transversale (ex. personalitatea: onestitate-modestie si agreabilitate) si experimentale (ex. studii de priming pe trisare) publicate pe asocierea dintre religie si diversi indicatori ai unei lumi mai bune, precum altruismul, cooperarea, generozitatea etc.

Evident, intrebarea „ar fi lumea un loc mai bun fara religie?” este foarte generala. In plus, nu ne punem toti de-acord ce inseamna o lume mai buna, dar studiile pe care le-am mentionat nuanteaza si prezinta relatia dintre religie si diverse trasaturi si comportamente relevante.

Enjoy!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oPr1N6XVYWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Victor2311, 02 September 2016 - 14:47.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nu stau sa vad filme sau sa citesc carti.
Daca vrei sa discuti iti spun parerea mea, nu analizez un text pe care l-a scris altcineva.

Eu cred ca religia a avut rolul ei, sa stranga oamenii, si a ajutat la evolutia omului
Mai cred ca religia are rolul ei si ca majoritatea oamenilor are nevoie de "ceva" pentru a se simti mai siguri pe ei, "ceva' la care sa se roage.
Dac-ar disparea religia?
Sa fie lumea un loc mai bun ar insemna ca oamenii sa fie mai inteligenti.
Daca interzici religiile, e periculos numai sa ma gandesc cu ce ar fi inlocuite, pentru ca, asa cum am spus, majoritatea oamenilor au nevoie sa creada in ceva, altceva decat puterea lor

#3
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Fara religie ar fi un haos total,oamenii o sa caute alte repere,or sa fie usor de prostit

#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
cred ca sa crezi intr-o fiinta supranaturala e periculos oarecum. in sensul ca daca crezi ca numai supranaturalul va rezolva anumite probleme incetezi sa crezi in justitia de pe pamant. si astfel incetezi sa te mai revolti.
in plus justitia sociala e ceva extrem de complicat , e o chestie care si astazi e discutata si cred ca unele chestii din biblie sunt pur si simplu prea obsolete pentru secolul asta.

View Postmaxxmedia1999, on 02 septembrie 2016 - 14:33, said:

Fara religie ar fi un haos total,oamenii o sa caute alte repere,or sa fie usor de prostit

pai de ce? avem asa putina incredere in justitia umana?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
dap
si fara casatorie, o multime de blestematii se intampla din cauza casniciilor, crime, batai domestice
si fara bicarbonat in mici, ca baloneaza

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvyctoras1985, on 02 septembrie 2016 - 14:37, said:

cred ca sa crezi intr-o fiinta supranaturala e periculos oarecum.

Daca asta creaza un echilibru, ce-ti pasa?

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostVictor2311, on 02 septembrie 2016 - 14:19, said:

Cum a fost intalnirea de miercuri 31 August 2016 la Ceainaria GreenTea, Str. Dr. Burghelea Nr. 24, Sector 2, Bucharest, Romania?

https://allevents.in...50928841595013#

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmaxxmedia1999, on 02 septembrie 2016 - 14:33, said:

Fara religie ar fi un haos total,oamenii o sa caute alte repere,or sa fie usor de prostit
Is u 4 real?!
Si eu care credeam ca religia te face sa treci peste protectii si sa fii idiot...

#9
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu! Ar fi mai bine ca fiecare sa-si pastreze religia, dar sa nu incerce s-o impuna altuia ca fiind o religie superioara. Vezi exemplul statului Singapore. Fiecare poate sa aiba orice religie vrea. Exista moschee langa sinagoga. Dar daca incerci sa ma convingi ca tu ca religia ta hindusa sau iudaica e mai OK decat religia mea musulmana, ai cam dat de dracu.

#10
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postpoadol, on 02 septembrie 2016 - 14:40, said:

Cum a fost intalnirea de miercuri 31 August 2016 la Ceainaria GreenTea, Str. Dr. Burghelea Nr. 24, Sector 2, Bucharest, Romania?

https://allevents.in...50928841595013#
Din feedback-ul primit, inteleg ca a iesit bine: lumea a fost incantata de prezentare si materialele/studiile discutate. Mi-am bazat prezentarea si pe articolele de mai sus. Posted Image

#11
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
ar fi daca religie = costructie dogmatica, religie poate fi si o teorie istorica, sau chiar ateismul daca se construieste pe dogme.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cu religia e ca si cu A3/ B1: exista telecomanda.
Dar hei, sunt unii care vor sa le interzica Posted Image

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmaxxmedia1999, on 02 septembrie 2016 - 14:33, said:

Fara religie ar fi un haos total,oamenii o sa caute alte repere,or sa fie usor de prostit
",,Religia este santajul sufletului”!
O lume fara religie,ar fi fara nici un dubiu mult mai calma si mai linistita!" de Țara Hațegului

#14
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
In mod normal ar putea fii. Dar mintea omului e prea complexa. De exemplu, animalele au instinctele predominante,si nu sunt asa periculoase, insa mintea omului poate fii un loc foarte intunecat, si foarte periculos. Ateii sunt deobicei oameni destepti, dar daca Gheorghe ge pe geal ar fii sigur ca nu e pedepsit de nimeni daca omoara un catelus, ar face-o fara sa clipeasca. Nu zic ca toti credinciosii sunt prosti sau ca toti ateii sunt destepti. Eu cred ca exista Dumnezeu, insa nu ca in Biblie, dar religia poate tine sub control oamenii care nu se pot stapanii singuri. Bine, ea  derivat foarte mult de la ce ar fii trebuit sa fie si face si foarte mult rau, sunt foarte multe secte etc.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

Ar fi lumea un loc mai bun daca religia ar fi folosita in scopuri nobile si nu pentru jecmanirea de bani si ingenuncherea popoarelor cum e acum


#16
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostYOUR_GOD, on 02 septembrie 2016 - 14:41, said:

Is u 4 real?!
Si eu care credeam ca religia te face sa treci peste protectii si sa fii idiot...

Idiot in perceptia altuia poate sa fie oricine care nu se conformeaza credintelor lui.Si ala care nu crede in religie crede in altceva


View Postpoadol, on 02 septembrie 2016 - 14:50, said:

",,Religia este santajul sufletului”!
O lume fara religie,ar fi fara nici un dubiu mult mai calma si mai linistita!" de Țara Hațegului

Religia este singura care desparte binele de rau,o lume fara religie e o lume in care fiecare crede cum vrea ce e bine si ce e rau

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostdaniMMM, on 02 septembrie 2016 - 14:58, said:


Ar fi lumea un loc mai bun daca religia ar fi folosita in scopuri nobile si nu pentru jecmanirea de bani si ingenuncherea popoarelor cum e acum

adica lumea e buna, oamenii o strica

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Mai e nevoie de mult timp pana lumea se va destepta suficient si va ajunge sa nu mai creada in prieteni imaginari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate