Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Zilele libere de sărbători legale sunt plătite?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Zilele libere acordate, pentru Sarbatorile Legale, au acelasi statut ca zilele de Repausul saptamanal, (De regula Sambata si Duminica).
Pus mai simplu daca lucrezi in aceste zile, angajatorul plateste ore suplimentare, daca nu lucrezi ele vor fi scazute din statul de plata, din numarul de ore lucrate, (EX daca o luna are 160 ore lucrate, va aparea 152 ore lucrate) insa in cuntumul salarial nu se va modifica absolut nimic.
unde scrie ce spui tu???
in ce lege?
eu ti-am aratat unde scrie ca salariul este contraprestatie pentru munca... nu pentru stat acasa
uite... sa zicem ca eu sunt un patron... angajatror... sa zicem... si nu-ti platesc nici de-al dracului sarbatorile legale, sambetele si duminicile daca nu le lucrezi... tu in baza carui inscris oficial, in baza carei legi sau hotarari ma poti actiona in judecata???
contractul de munca acceptat ti l-am arata care e... in baza carei prevederi contractuale ma poti trege la raspundere?


Quote

Unde scrie in codul muncii de 176 de ore?

art 164 pe care l-am citat intr-un post anterior prevede printre altele ca :În cazul în care programul normal de muncă este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de bază minim brut orar se calculează prin raportarea salariului de bază minim brut pe ţară la numărul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
numarul mediu de ore lunar, potrivit programului de lucru aprobat este 176... 22zile x 8 ore/zi... sau 40 ore/saptamana
ce trece de 40 ore/saptamana se considera ore suplimentare

atat programul cat si numarul de ore lucrate pe zi sunt trecute in CIM

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 17:15.


#38
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Deci tu ce zici? Ca in luna martie 2016 unul cu 1000 de lei salariul lunar trecut in contract trebuia sa primeasca 1045,45 lei?

Sau poate 1090,90 ca e munca suplimentara?

Eu zic ca nu, pentru ca nu scrie nicaieri de 176 de ore lucrate pe luna.

Edited by mihaicsm, 02 August 2016 - 17:13.


#39
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
@mihaicsm

In Codul muncii scrie:
Art. 112. [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(...)


Nu cred ca se poate da un numar de ore fixe, tocmai ca nr zilelor lucratoare variaza. De ex., Martie a avut 23, Iunie 21, August urmeaza sa aiba 22 (zilele de weekend + data de 15 - weekend prelungit Posted Image  etc). Lunar, insa, salariul ramane acelasi.  

Colegul Nero, cand a mentionat acele 176ore, poate s-a referit la faptul ca salariul se calculeaza in functie de media zilelor lucratoare dintr-un an. Diferit insa de salariul primit lunar, care este acelasi.

Edited by Arianna-D, 02 August 2016 - 17:19.


#40
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
El zice ca in iunie de exemplu cineva cu cu salariul de 1000 de lei trecut in contract ar trebui sa primeasca doar 954,54 de lei, ca nu a muncit 176 de ore, ci doar 168.

Cu ce zici tu eu sunt de acord, dar mi se pare ca nu si el.

Edited by mihaicsm, 02 August 2016 - 17:23.


#41
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 Nero-d, on 02 august 2016 - 16:57, said:

unde scrie ce spui tu???
in ce lege?
eu ti-am aratat unde scrie ca salariul este contraprestatie pentru munca... nu pentru stat acasa
uite... sa zicem ca eu sunt un patron... angajatror... sa zicem... si nu-ti platesc nici de-al dracului sarbatorile legale, sambetele si duminicile daca nu le lucrezi... tu in baza carui inscris oficial, in baza carei legi sau hotarari ma poti actiona in judecata???
contractul de munca acceptat ti l-am arata care e... in baza carei prevederi contractuale ma poti trege la raspundere?




art 164 pe care l-am citat intr-un post anterior prevede printre altele ca :În cazul în care programul normal de muncă este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de bază minim brut orar se calculează prin raportarea salariului de bază minim brut pe ţară la numărul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
numarul mediu de ore lunar, potrivit programului de lucru aprobat este 176... 22zile x 8 ore/zi... sau 40 ore/saptamana
ce trece de 40 ore/saptamana se considera ore suplimentare

atat programul cat si numarul de ore lucrate pe zi sunt trecute in CIM



Sunt legal 8 ore pe zi lucratoare , 40 ore pe saptamana, 160 ore lunar , ( pot fi mai multe sau mai putine in functie de luna),insa acesta este baremul standard.
Iar faptul ca o luna poate avea, mai multe ore sau mai putine, nu modifica cu nimic cuantumul salarial (exceptand absentele nemotivate).

Nu te actionez in judecata pentru neplata zilelor libere legale doar reclamatie la fisc,ca doar trebuie sa cunoasca si organele de control ca tragi statului teapa doar iti deconteaza zile acelea .Posted Image

Edited by stefanionutmarius, 02 August 2016 - 17:33.


#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 redbotos, on 02 august 2016 - 16:00, said:

si atunci cum se explica ziua libera platita?
ce inseamna ziua libera platita?
Se explică așa: stai acasă o zi care în mod normal ar fi lucrătoare dar îți iei salariul întreg pe luna respectivă.
Până la un punct Nero-d are dreptate, nu există zi liberă plătită, iar aici se termină dreptatea lui. Faptul că stai acasă nu-ți afectează salariul - și nu doar dacă ai minimul pe economie. Așa e la toată lumea cu CIM și salariu menționat în el.

 Nero-d, on 02 august 2016 - 16:57, said:

uite... sa zicem ca eu sunt un patron... angajatror... sa zicem... si nu-ti platesc nici de-al dracului sarbatorile legale, sambetele si duminicile daca nu le lucrezi... tu in baza carui inscris oficial, in baza carei legi sau hotarari ma poti actiona in judecata???
Hai că ești culmea...

Quote

Art. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
...
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

Scrie că se acordă de către angajator dacă vrea? Și nu trebuie să te dau în judecată, te reclam la ITM. Uite care e premiul pentru de-ăștia care fac cum zici tu:
Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;

#43
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 mihaicsm, on 02 august 2016 - 17:22, said:


Este problema dansului.
Calculul salariului este una, plata efectiva este altceva.
Zilele lucratoare dintr-o luna ->  XY - (zilele de weekend + sarbatorile legale). Asa cum a fost mentionat si de @Althea, pe prima pagina, salariul (de baza, fara alte bonusuri) nu scade daca luna are 2 zile libere in plus.
Pentru cine intereseaza:
August si Septembrie vor avea 22 zile lucratoare, Oct&Nov - 21 iar Decembrie 20. Salariul va ramane acelasi.

Edited by Arianna-D, 02 August 2016 - 17:34.


#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Scrie că se acordă de către angajator dacă vrea?
confunzi acordarea cu platirea? grav... foarte grav!!!
unde scrie ca sunt  libere platite?
eu ti le scad din salariu foarte legal!!!... nu muncesti? nu esti retribuit!!!

e la fel cu prostia aia cu obligatia de a le asigura apa angajatilor de la nu stiu cate grade in sus!!!
le asiguri apa ca asa prevede legea... dar pe banii lor, nu pe ai tai!!!... tu doar o asiguri! ei o platesc!
pentru ca legea nu specifica nimic ca ai fi obligat sa le-o oferi gratis!

articolul de lege zic... si un CIM completat in care sa fie prevazute asemenea clauze zic!!!...
na ca m-am inervat si am inceput sa scap semnele de exclamatie de sub control... vezi ce-ai facut?

Quote

Salariul va ramane acelasi.
who said? conform carei prevederi sau clauze?

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 17:52.


#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Unde am zis că sunt plătite ca o zi lucrătoare?!

Atâtea prostii scrii că e obositor să te contrazică omul. Rămâi în zeama ta și înfoaie-te cât vrei. Bănuiesc că n-a angajați sau dacă ai, nu-s cu CIM că n-ai mai vorbi așa.
Și când mă gândesc că de drag mi-am pus semnătura... Posted Image

Edited by althea, 02 August 2016 - 18:05.


#46
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Nero-d, on 02 august 2016 - 17:47, said:

eu ti le scad din salariu foarte legal!!!... nu muncesti? nu esti retribuit!!!

Nu ai de ce sa le scazi din salariu pentru ca nu sunt zile lucratoare. Ca sa intelegi mai usor, sunt ca zilele de weekend.

Edited by Arianna-D, 02 August 2016 - 17:55.


#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce să înțeleagă, nu înțelege nimic.

#48
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
nero-d , hai sa-ti explic altfel.
zilele de sarbatoare legala,cele precizate de un coleg(a) inainte, nu se platesc.nu scrie in lege si nici nu trebuie.
ca poate o zi de sarbatoare legala pica intr-o zi de sambata sau duminica.ziua libera nu se ia in calcul la stabilirea
orelor care trebuiesc lucrate in luna respectiva.daca ai folosi un program de contabilitate/salarizare actualizat,
oricat te vei chinui,nu poti sa schimbi numarul de ore pe luna respectiva.de aceea, vei primi exact aceiasi bani,
indiferent daca ziua de sarbatoare legala pica in timpul saptamanii sau in weekend.

o zi de concediu inlocuieste 8 ore/zi. ca si contravaloare ,difera de la o luna la alta.

#49
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nu ai de ce sa le scazi din salariu pentru ca nu sunt zile lucratoare. Ca sa intelegi mai usor, sunt ca zilele de weekend.
asa... si in weekentul esti platit? (daca nu lucrezi?)
normal ca am de ce sa le scad, pentru ca nu sunt lucrate
dupa cum am precizat de o mie de ori:, salariul  reprezintă contraprestaţia muncii depuse de salariat... din cate imi dau eu seama... daca stai acasa, nu muncesti!!!... ma insel cumva?
nu prestezi? nu esti platit... logica de clasa V-a

o luna are in medie 30-31 de zile... nu 4 saptamani (28 zile)
deci, pe cale de consecinta logica... 21-23 de zile lucratoare

in pontaj apare zero ore in ziua respectiva... corect?
zero ore inseamna ca esti platit pentru zero ore in ziua respectiva

Quote


o zi de concediu inlocuieste 8 ore/zi. ca si contravaloare ,difera de la o luna la alta.

arata-mi unde scrie asta in vreo lege si o mananc!

cum sa nu inteleg? inteleg ca nu aveti argumente legale... doar pareri Posted Image

arata-mi unde scrie ca tu trebuiesti platit 40 de ore / saptamana, program intreg, daca lucrezi doar 24
daca in CIM e prevazut si e prevazut un anumit salariu pentru un anumit numar de ore... o anumita prestatie...
cu ce tupeu vii tu sa-si dau tot atatia bani pentru mai putine ore lucrate???
unde scrie asta in codul muncii sau in CIM?

atat v-am cerut!!! legea!!! vi s epare prea greu?

pot sa-ti acord zile libere fara numar, fara numar... doar ca... țeapă... nimeni nu ma obliga sa le si platesc!
e si ilegal, si imoral si ilogic...

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 18:16.


#50
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
De aici se deduce ca sunt platite .

Art. 141
Art. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
Art. 140
Prin hotărâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică, în scopul asigurării asistenţei sanitare şi, respectiv, al aprovizionării populaţiei cu produse alimentare de strictă necesitate, a căror aplicare este obligatorie.
Art. 141
Prevederile art. 139 nu se aplică în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii.
Art. 142
(1) Salariaţilor care lucrează în unităţile prevăzute la art. 140, precum şi la locurile de muncă prevăzute la art. 141 li se asigură compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariaţii beneficiază, pentru munca prestată în zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru.


Acele zile sunt decontate de stat la fel ca si zilele de concediu medical ,
Statul nu deconteaza acele zile  , doar de dragul patronului, ci ca acesta sa acorde zilele libere platite specificate in legislatie .
Intradevar nu este specificat, atit de clar cum ai vrea tu, dar daca acest lucru va fi o problema si apar abuzuri probabil ca, in rectificarile legislative viitoare, vor fi mentionate si aceste aspecte mai explicit  .

#51
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Incerc inca o data: Salariul il stabilesti raportat la nr mediu de zile lucratoare/luna. Intr-o luna poti lucra 23zile, intr-alta 20, dar salariul ramane acelasi. Nu ai de ce sa scazi weekendul si sarbatorile legale pentru ca nu sunt lucratoare (doh!).

#52
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Incerc inca o data: Salariul il stabilesti raportat la nr mediu de zile lucratoare/luna. Intr-o luna poti lucra 23zile, intr-alta 20, dar salariul ramane acelasi.
ok... incearca! eu sunt aici... ascult cu atentie!
unde scrie asta?
salariul in stabilesti pentru o norma intreaga de 8 ore/zi, 5 zile/saptamana!
asa stabilesti salariul!... (in romania cel putin)

nu-ti cer altceva decat prevederile care stipuleaza ce zici tu!
arata-mi unde scrie ca salariul ramane acelasi indiferent cate zile lucrezi si io mananc hartia!... mai mult nu pot sa fac... crede-ma!

mai oameni buni... zau... sunteti angajati undeva? bagati naibii un ochi in contractul ala de munca... pe un fluturas, pe ceva... ca ne contrazicem aiurea Posted Image

Quote

Lasă-l, Arianna, că se crede Don Leoncio.
halal argument! Posted Image

nu incercati sa va fofilati!
sustineti-va punctul de vedere cu legea in mana... nu din auzite si pareri!

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 18:29.


#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Lasă-l, Arianna, că se crede Don Leoncio.

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă ai fi în stare să legi niște texte unul de altul n-ai avea nevoie de argumente! Unde scrie că zilele libere prin lege sunt neplătite?!  

Caută tu un contract individual de muncă, pe site-urile ITM-urilor, și uită-te! Găsește tu o prevedere care spune că zilele libere legale se scad din salariul lunar al omului!!!

Noi ți-am pus toate argumentele, nu e vina noastră că nu știi să coroborezi prevederi legale!!!!


Îți place cum arată ce am scris? Nu cred. Taie semnele de exclamare și să vezi că arată ca o discuție normală :) Că nu ți se pare corect e altceva, ai tot dreptul să rămâi la opinia ta greșită.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate