Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Ionizator de aer

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Salutare. Ma bate gandul sa-mi cumpar un ionizator de aer, modelul asta: http://www.digitalwo...php?idprod=3426.
Nu e scump, e usor de instalat. Intrebarea e: merita ? Acuma stiu ca chestiile scumpe sint mai bune, etc etc., dar sincer, pentru cei care au modele din astea mai simpliste, merita sau nu ? Se simte ceva ? Ajuta la ceva sau e doar o frectie la un picior de lemn ? Nu am 200 de euro sa dau pe un purificator de aer, am vazut un link cu ceva firma din tara, care se laudau ca sint bune, dar in poze aratau oribil si mai erau si mari ca naiba. Asta e micut, se alimenteaza la calculator, ieftin.
Merci.

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View PostIon_de_la_Raion, on Feb 3 2006, 01:28, said:

Asta e micut, se alimenteaza la calculator, ieftin...
Off topic: daca ar stiut cei care au inventat USB-ul la ce va ajunge portul acesta sa fie folosit... :rolleyes:  pe cand si o cafetiera alimentata din USB?...
On topic
Sunt mereu discutii pe tema utilitatii unui ionizator. Uite cateva pareri aici:
http://forum.softped...showtopic=99606

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Exista cafetiera pe USB.
http://linitx.com/pr...products_id=734
Merci de reply si de link, acta_non_verba.

#4
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 411
  • Înscris: 12.04.2005

View PostIon_de_la_Raion, on Feb 3 2006, 01:28, said:

Salutare. Ma bate gandul sa-mi cumpar un ionizator de aer, modelul asta: http://www.digitalwo...php?idprod=3426.
Nu e scump, e usor de instalat. Intrebarea e: merita ? Acuma stiu ca chestiile scumpe sint mai bune, etc etc., dar sincer, pentru cei care au modele din astea mai simpliste, merita sau nu ? Se simte ceva ? Ajuta la ceva sau e doar o frectie la un picior de lemn ? Nu am 200 de euro sa dau pe un purificator de aer, am vazut un link cu ceva firma din tara, care se laudau ca sint bune, dar in poze aratau oribil si mai erau si mari ca naiba. Asta e micut, se alimenteaza la calculator, ieftin.
Merci.


e cam mic ... care e debitu de aer ?? eu nu cred ca face fata intr-o sufragerie

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Habar n-am. E tot ce scrie la linkul ala. 20000 ions/cc la 1m de emitator. O fi mult, o fi putin, nu stiu. Intrbarea e daca ma ajuta cand lucrez pe calculator macar. Stau aproape de el, oricum. La mai putin de 1 metru.

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 February 2006 - 02:01.


#6
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
poate is putin offtopic dar la ce foloseste asta?
eu am o foema usoara de astm pe fond alergic (tusesc mult) si din cate stiu aerul ionizat sterilizaeaza mediul inconjurator si omoara acarenii care dau alergia la praf de casa.
poate stie cineva mai bine sa-mi spuna si mie care sunt avantajele in a avea un ionizator de aer ca daca merita poate imi iau si eu asa ceva.

Edited by drifter, 03 February 2006 - 02:42.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu (autorul toipcului) nu stiu la ce foloseste. Ironic, nu ? Oricum, cei care le vand sustin ca (,) curata aerul (nu stiu cum insa), distruge ionii pozitivi (parca) degajati de monitor si elimina depunerea prafului. Altii spun ca omoara si tantarii :) Oricum, am avut o chestie din asta ruseasca cu multi ani in urma si cel putin, daca stateai cu nasul in aparat simteai ca aerul e altfel si parca aveai senzatia de munte (poate era doar o impresie, dar era o senzatie placuta). Dar de la o distanta destul de mica, nu mai simteai nimic. Dar poate ca totusi, avea efect. Nu stiu cat efect are la astm. Sint convins ca la aparate mari, de putere are ceva efect, dar intrebarea mea era daca cacatisul asta mic e bun de ceva. Si inca ceva. Ionizatorul ala rusesc era legat la 220 volti, fara transformator. Deci avea ceva putere. Asta micu' legat la 5 volti (sau 12, nu stiu cat scoate USB-ul, dar max. 300 mA parca) cata putere poate sa aiba ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 February 2006 - 02:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate