Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Ce tableta pt un batranel?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Vreau sa fac cadou o tableta unui batranel, care probabil nu o sa o foloseasca prea mult, eventual la browsing si pt Skype si pt chromecast pe TV.

Ma gandeam la un 7 inch, pt ca cea de 10 mi se pare prea mare, dar pe de alta parte toti oamenii mai in varsta au probleme cu vederea plus ca cu cat e ecranul mai mare cu atat poti sa faci butoanele mai mari si sa apesi mai usor.

O sa fie prima lui experienta cu un touch-screen.

E important sa fie robusta, sa nu se strice repede.

De preferinta pe android.
Bugetul e de max 1500 lei.

Intreb in special pt ca eu cunosc mai mult brandurile cele cunoscute gen Samsung, Asus, si cred ca pt el si celelalte pe care le mai vad pe alte threaduri ar fi bune gen AllView... Eboda...  Oricum e mult mai important sa fie tableta buna, sa nu i se strice repede (stiu ca este relativa treaba asta) decat sa ies foarte ieftin.
Daca stiti si un magazin online, eu pana acum numai de pe emag am cumparat, dar pot sa si diversific Posted Image

Va multumesc

Edited by jimmyy, 19 July 2016 - 22:11.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu gasesti tableta veritabila, simpla si sigura pe android. Daca e batranel ii v-a fi foarte greu sa se obisnuiasca in primul rand cu ea, daramite sa-i explici tu politici de securitate si sa ii spui pe ce sa dea sau sa nu dea click. Un Ipad nu l-ar coafa?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
La 1500lei m-as orienta catre un laptop fara orice discutie, dar nu stiu cum se va acomoda. Oricum daca e "redus", nici cu tableta nu se va invata niciodata.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de batranel Este tinerel la minte si batran la corp, sau invers ?

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
S-ar putea s-o strice in cateva saptamani ( daca taie ceapa pe ea ? daca ii sprge display-ul ? ).
Cel mai bine este sa-i cumperi un laptop s-au o tableta ieftine de ~200 lei ( pentru cateva saptamani ) vezi daca se descurca sau daca o strica :)) .

Edited by diegodanny, 19 July 2016 - 22:35.


#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
mama s-a invatat (relativ) repede cu tableta pe care i-am cumparat-o (un Asus cu Android, pe care o are de aproape 2 ani). O foloseste mai mult pentru browsing si FB (da, i-am facut cont si i-am aratat chestiile de baza, si acum se descurca :D ) Deci nu asta ar fi problema majora. Banuiesc ca oricine poate deprinde utilizarea de baza a Androidului daca are cine sa-i explice si daca persoana respectiva are rabdare...

Cat despre marca/model, e o loterie. Poti sa iei Samsung si sa se buleasca, sau un Allview sa te tina 3 ani. Depinde si de modul de utilizare. In plus mai bine iei o tableta mai ieftina pe care sa se invete cat de cat cu comenzile, decat una scumpa de care poate se va plictisi repede. Parerea mea Posted Image

#7
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Mama mea are o tabletă Samsung de 10 inci și e foarte mulțumită. Mătușa mea are un iPad, tot de 10 inci. Orientează-te spre 10 inci, e mult mai potrivită.

#8
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016
daca vrei sa fie o tableta simpla si care sa il tina cat de cat iti recomand un Ipad Mini 2  de 7.9 inchi (este suficient ) de pe emag cu 1200 lei

#9
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc,

View Postxeleron, on 19 iulie 2016 - 22:19, said:

Nu gasesti tableta veritabila, simpla si sigura pe android. Daca e batranel ii v-a fi foarte greu sa se obisnuiasca in primul rand cu ea, daramite sa-i explici tu politici de securitate si sa ii spui pe ce sa dea sau sa nu dea click. Un Ipad nu l-ar coafa?

View Postsalcudean99, on 19 iulie 2016 - 22:45, said:

daca vrei sa fie o tableta simpla si care sa il tina cat de cat iti recomand un Ipad Mini 2  de 7.9 inchi (este suficient ) de pe emag cu 1200 lei
As prefera totusi android pentru ca eu nu am nici un iPad acasa si daca trebuie sa-l depanez prin telefon e mai greu. Sa zicem ca la android macar mai stiu de unde sa-l apuc..

View PostTruculMagic, on 19 iulie 2016 - 22:22, said:

La 1500lei m-as orienta catre un laptop fara orice discutie, dar nu stiu cum se va acomoda. Oricum daca e "redus", nici cu tableta nu se va invata niciodata.
La asta nu m-am gandit... suna interesant, dar totusi nu crezi ca o tableta e mai usor de folosit decat un laptop? pentru un user care pleaca de la zero, tableta mi se pare mai intuitiva...

View Postpasilla, on 19 iulie 2016 - 22:24, said:

Depinde de batranel Este tinerel la minte si batran la corp, sau invers ?
Buna intrebare daca e tinar la minte... greu de zis, asa e interesat la modul teoretic, dar practic la calculator nu prea s-a asezat poate de 10 ori in viata lui... Deci sa il credem pe cuvant ca o sa fie intersat sa invete.
Are nepotii care sa-l mai descurce un pic, dar nu tare ca ei se pricep mai mult la jocuri decat la reparat...

View Postdiegodanny, on 19 iulie 2016 - 22:32, said:

S-ar putea s-o strice in cateva saptamani ( daca taie ceapa pe ea ? daca ii sprge display-ul ? ).
Cel mai bine este sa-i cumperi un laptop s-au o tableta ieftine de ~200 lei ( pentru cateva saptamani ) vezi daca se descurca sau daca o strica Posted Image) .
ASa e cam asta e marea mea dilema, sa-i iau o prastie din aia la 200 de lei(nu stiu daca exista chiar la 200 de lei :)), sau ceva mai de calitate...  sunt sigur totusi ca o sa aiba grija de ea, chiar si cu nepotii care o sa roiasca pe langa ea... deci nu m-as indrepta catre una de 200 de lei, ci mai degraba spre 1000 de lei.

View Postinius, on 19 iulie 2016 - 22:39, said:

Mama mea are o tabletă Samsung de 10 inci și e foarte mulțumită. Mătușa mea are un iPad, tot de 10 inci. Orientează-te spre 10 inci, e mult mai potrivită.
Ma gandesc sa ii arat Asus-ul meu de 7 inchi sa vad cum se descurca cu ea, si apoi daca e ok sa ii cumpar una de 7 daca nu de 10.Are o deficienta la o mana (scuze ca nu am mentionat de la inceput) deci o sa trebuiasca sa o foloseasca numai cu o mana, si ma gandesc ca cea de 7 inchi e mai usor de tinut in mana... (mai usoara...). O sa caut, sper ca exista aplicatii sa faca iconurile mai mari si butoanele mai mari... sa le poata apasa mai usor, cel putin la inceput

Sunt interesat in special de modele care nu se strica repede (cel putin conform unei statistici sau experientei personale), inteleg foarte bine ca poti sa fii ghinionist si tocmai a ta sa fie exceptia si sa se strice dupa trei zile... si pana la urma ai si garantie la tableta nu? presupun ca o trimiti inapoi prin curirer/posta daca o cumperi online nu?
Daca aveti idei de modele specifice si de magazine as fi foarte interesat.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E mai bun ipadul decat androidul. Androidele se tot blocheaza de iti vine sa-l trantesti. Am un Samsung de vreo cinci ani si de cateva luni un mini ipad . Ehe... alta viata cu ipadul

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostFreddy12, on 19 iulie 2016 - 23:34, said:

... Androidele se tot blocheaza de iti vine sa-l trantesti. Am un Samsung de vreo cinci ani si de cateva luni un mini ipad . Ehe... alta viata cu ipadul
Ipad e bun dar sunt si altele pe android la fel de bune , numai samsung sa nu fie ...

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Icon-urile nu ar fi problema ca mărime pe Android. Îi pui Google Now Launcher. Are ala niște iconițe de zici ca-s pentru chiori :)

#13
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,324
  • Înscris: 25.11.2006
Pentru initiator, daca vrei ceva mai versatil si poti astepta cateva saptamani poti lua din china tableta asta. O poti asocia si cu o tastatura de la acelasi producator si ai un veritabil netbook.
Avantajul este in specificatii, producatorul este unul chinez dar care face produse medii/bune cu specificatii decente si la pret rezonabil. In plus este dual OS ruleaza atat Android cat si windows 10, baterie mare si ecran mare cu rezolutie buna.

Edited by 13YTe, 20 July 2016 - 00:23.


#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
I-am luat matusei mele o dracie de la lenovo de 4 milioane. S-a obisnuit imediat cu ea si nu are nicio problema sa o foloseasca. Iar cu lag sau blocat, stati lin ca astea se intampla in general cand ai multe aplicatii instalate sau freci tableta cu chestii serioase. Nu e cazul pentru cineva in varsta. O foloseste la facebook (da, oricat de ciudat suna), skype, youtube si carti. Ah, si candy crush intr-o vreme.

Vezi ca in functie de varsta, mai important e sa fie usoara nu mare. Incearca sa gandesti ca o persoana in varsta, nu ca unul de 30 de ani.

Edited by miromulus, 20 July 2016 - 00:25.


#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Tot un Lenovo are si mama mea in varsta de 95 de ani. Citeste presa, carti, youtube si mailuri cu familia. Are aplicatii cu instrumente muzicale si mai canta la pian. Am fost uimit cat de repede s-a prins cum functioneaza.

#16
cristineo

cristineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 27.12.2008

View PostFreddy12, on 19 iulie 2016 - 23:34, said:

E mai bun ipadul decat androidul. Androidele se tot blocheaza de iti vine sa-l trantesti. Am un Samsung de vreo cinci ani si de cateva luni un mini ipad . Ehe... alta viata cu ipadul
Eu am un nokia 1100 care nu ma merge...deci nokia nu sunt bune. Logic,  nu?  Vezi ca Samsungul tau nu are
ram destul ptr update-urile date de tine. Eu recomand un Samsung de 7 inch dar cu cel putin 1,5 giga de ram,
displayul de la Samsung este bun, culori foarte frumoase ptr varsta lui si nu se blocheaza deloc.

#17
AnnyJK

AnnyJK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2016
Ia-i un laptop Lenovo și gata.

O să ai un bătrânel fericit.


#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
corect! un laptop quad core cu 4 GB de ram bate la cur orice tableta. fluenta navigarii este incomparabil mai buna, tastatura este un mare avantaj, mai ales pentru o persoana mai in varsta. daca mai instalezi pe el si ubuntu 16.04 LTS, nu mai are treaba nici cu virusii sau malware-ul de pe windows.
http://www.pcgarage....b-gma-hd-linux/
sa dau un exemplu....

Edited by rich1974, 20 July 2016 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate