Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7456 replies to this topic

#2503
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postsags, on 06 august 2022 - 19:37, said:

Tu ai o impresie gresita cum ca Ministerul de Finante are undeva un stoc ce ceva-uri numite Titluri de stat pe care le ‘vinde’ prin subscriere. Nu este asa.

Titlurile nu exista à prori, ele ‘rasar’ dupa subscriere, prin procedura numita de alocare ce are loc la data de alocare.

Initial Ministerul de Finante isi da cu parerea ca ar vrea sa imprumute atatia bani in anume conditi, unele conditii avand o plaja de variabilitate. Dupa aceea are loc subscrierea in timpul careia dealerii primari ii spun ce pretentii au - cat vor sa fie valorile exacte pentru acei parametrii variabili, in acest caz cred ca este pretul/ randamentul. La data de alocare MF decide ce anume din intreaga oferta accepta - poate respinge tot, poate accepta o parte, poate accepta exact ce a fost oferit, poate decide sa se imprumute mai mult decat avea in vedere intial (de exemplu cand a primit oferte prea bune pentru a le rata). Pentru ofertele acceptate ‘rasar’ si Titlurile de stat, care atesta datoria pe care Statul o are fata de cei ce l-au imprumutat cu acea ocazie. Cei ale caror oferte nu au fost acceptate primesc banii inapoi fara a obtine titluri.

Pai la radio asa s au exprimat, ca oferta MF nu s a bucurat de suficienta cerere din partea cetatenilor care au subscris sarac, emisiune ref titlurile din iunie.

à prori, nu stiu ce inseamna, sper ca nu "a priori" ...

Edited by Malineanu, 06 August 2022 - 23:01.


#2504
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 06 august 2022 - 19:35, said:



Ce titlu (ex: R2307A)?
Ce pret clean?
Vrei sa le visez eu? Posted Image

Daca vrei sa confruntam calculele, posteaza:
- titlul (ex. R2307A)
- pretul clean pe care l-ai folosit
- cantitatea pe care ai folosit-o
- foloseste STRICT Interfata Extinsa folosind un browser: https://2.tradeville.../Home/Home.aspx

Pare ca screenshot-ul ala e din "Noul Portal TradeVille".
In ziua de azi, "noul" inseamna (in general) "in teste", echivalent "cu bug-uri" => nu folosim niciodata "noul", folosim "vechiul"...
In plus, acel "Tip Ordin = STOP (de bid/ask)" arata bizar (pentru ca acest tip de ordin nu exista), probabil este vorba despre un ordin de tip STOP simplu (nu stop-limita).



M-au sunat Profesionistii si Mefisto, au zis ca nici ei nu stiu.... Posted Image

Poi era studiul de caz 2, anterior postat, in detaliu, azi doar am reamintit ca este neelucidat comisionul de 53 raportat la ordin de 9k.

Eu habar n am de ce brokerii astia tb sa aibe 3 interfete concomitent. Erau deja treburile incurcate cu comisioanele si conditiile de ordin, daca si cu interfata sunt mai multe variante.....

E ca si cum iti cere unul sa i dai o masina sa l duca din a in b si tu ii dai un ozn cu 60000 de butoane la bord...

#2505
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cel mai bine faci niste screenshots, explici cum ai calculat si vorbesti cu brokerul. Preferabil pe email. Eventual le spui ca vrei sa tranzactionezi sume mai mari, iar asta te tine. Ca sa se activeze un pic.

#2506
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 06 august 2022 - 23:18, said:

Erau deja treburile incurcate cu comisioanele si conditiile de ordin, daca si cu interfata sunt mai multe variante.....

E simplu: mai multe interfete maresc gradul de confuzie iar un client confuz este mai usor de pacalit / manipulat.
Dar noi stim asta si folosim DOAR interfata cea mai veche (probabil aia e cea mai corecta), da? :)

#2507
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013

 Malineanu, on 06 august 2022 - 22:58, said:

… à prori, nu stiu ce inseamna, sper ca nu "a priori" ...
Da, accentul grav nu are ce cauta acolo. In rest sa zicem ‘licenta poetica’, speram ca se intelege. Titlurile atesta datoria statului si ele nu pot exista decat atat cat exista datoria: incepand de dupa subscriere cand se decide ce/cat se imprumuta si pana la maturitate cand returneaza datoria. Nu exista ‘stoc’ preexistent subscrierii care sa determine necesitatea/existenta acesteia, si nu sunt bob numarat ca sa se epuizeze.

#2508
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 figo1988, on 07 august 2022 - 08:15, said:

Cel mai bine faci niste screenshots, explici cum ai calculat si vorbesti cu brokerul. Preferabil pe email. Eventual le spui ca vrei sa tranzactionezi sume mai mari, iar asta te tine. Ca sa se activeze un pic.

Sunt activi tare, m-au tot sunat, o sa le mai scriu ... Problema este ca o credinta ti-o formezi singur, nu ca te impinge popa de la spate ... Ar fi fost de mare ajutor sa le mearga bine aplicatia ... Scuteam mult timp ...

 darkangel2, on 07 august 2022 - 09:48, said:

E simplu: mai multe interfete maresc gradul de confuzie iar un client confuz este mai usor de pacalit / manipulat.
Dar noi stim asta si folosim DOAR interfata cea mai veche (probabil aia e cea mai corecta), da? Posted Image

Sa n-o schimbe daca-i obsolete

 sags, on 07 august 2022 - 11:23, said:

Da, accentul grav nu are ce cauta acolo. In rest sa zicem ‘licenta poetica’, speram ca se intelege. Titlurile atesta datoria statului si ele nu pot exista decat atat cat exista datoria: incepand de dupa subscriere cand se decide ce/cat se imprumuta si pana la maturitate cand returneaza datoria. Nu exista ‘stoc’ preexistent subscrierii care sa determine necesitatea/existenta acesteia, si nu sunt bob numarat ca sa se epuizeze.

nu accentul grav, lipsa unui "i", poate, sa ajungem cu figura de stil intre aprioric si empiric

#2509
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013
i’-ul acela nu l-am vazut ca lipseste, scuze. Adevarul este ca tastez cu multe greseli (litere lipsa, inversiuni, etc). Din aceasta cauza imensa majoritate a postarilor mele sunt editate, ca le citesc dupa sa vad ce trebuie corectat, dar tot scapa o multime de erori. Da’ hai sa lasam gramatica si ortografia…

#2510
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 sags, on 07 august 2022 - 14:01, said:

i’-ul acela nu l-am vazut ca lipseste, scuze. Adevarul este ca tastez cu multe greseli (litere lipsa, inversiuni, etc). Din aceasta cauza imensa majoritate a postarilor mele sunt editate, ca le citesc dupa sa vad ce trebuie corectat, dar tot scapa o multime de erori. Da’ hai sa lasam gramatica si ortografia…

Nu ne trebuie gramatica si ortografie - de acord - insa chiar am crezut ca este un termen financiar nou, l-am cautat dar nu l-am gasit, am zis ca "aprioric" nu putea fi ca nu prea avea rost contextual, "a priori" ar fi mers versus "a posteriori", putem crea orice abateri atat timp cat celalalt intelege despre ce este vorba, altfel, ghinionul lui ...

(@darkangel2 este ft pedant in redactarea raspunsurilor, ne-a obisnuit cu narav). Data viitoare voi fi mai atent, n-o voi mai lua de buna.

#2511
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 07 august 2022 - 18:55, said:

chiar am crezut ca este un termen financiar nou, l-am cautat dar nu l-am gasit

:D :D :D :D :D :D

 Malineanu, on 07 august 2022 - 18:55, said:

darkangel2 este ft pedant in redactarea raspunsurilor

"pedant"??? Da di și mă-njuri? Ce ti-am facut eu? :D #gluma

#2512
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 07 august 2022 - 22:00, said:



:D :D :D :D :D :D



"pedant"??? Da di și mã-njuri? Ce ti-am facut eu? :D #gluma

Hai ca pana la urma  o sa ne intelegem cumva, in ciuda tuturor diferentelor  de limbaj si intelegere survenite in mod neasteptat ...

Titluri sa fie ... empiric vorbind ... chiar daca aprioric sunt fara numar ...

#2513
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua. Am nevoie de sfatul dvs. In luna martie am cumparat titluri Tezaur in valoare de 400.000 lei avand dobanda de 4.55% pe 1 an. Avand in vedere ca acum dobanda e sesizabil mai mare, cum e mai bine sa procedez?
1. Sa-i retrag acum pentru a cumpara titluri in luna septembrie
2. Sa astept pana in luna martie 2023 cand ajunge la maturitate

#2514
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Varianta 2..fara a face calcule noua dobânda ar trebui sa fie 4,55x2 ca să egaleze varianta 1 întrucât vor fi trecut 1/2 ani

#2515
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 danb1961, on 09 august 2022 - 09:12, said:

Varianta 2..fara a face calcule noua dobânda ar trebui sa fie 4,55x2 ca să egaleze varianta 1 întrucât vor fi trecut 1/2 ani
Cum se calculeaza suma pe care o pierd din 400.000 daca i-as retrage in acest moment?

#2516
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa parerea mea socoteala e asa:
  • varianta #1: 6 luni × 0% + 12 luni × 8,25% = 18 luni × 5,50%, banii blocati pana aproape de octombrie 2023;
  • varianta #2: 12 luni × 4,25%, banii blocati pana aproape de aprilie 2023 (6 luni mai putin). La care se adauga ce a fi la vremea respectiva, pentru perioada de 6 luni aprilie…septembrie 2023 (inclusiv).
Ramane sa decida fiecare in functie de diferenta in bani, ce oportunitati crede ca ar putea avea sau ar putea pierde in aprilie 2023, amanarea platilor (la #1 incasarea venitului se face 6 luni mai tarziu), etc.

Edited by sags, 09 August 2022 - 09:30.


#2517
jamesblond

jamesblond

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.07.2006
Nu cumva la retragere anticipata se pierde doar dobinda _incasata_ pina la acel moment? Parca asa e exprimarea pe unde am citit...
Asta ar insemna ca daca retragi inainte de prima dobinda ai banii intregi si atunci aplici un calcul care-ti va spune, in esenta, ca ai pierdut 6 luni dar incasezi cu 6 luni mai tirziu 8,25%.
Deci daca ii lasi acolo ai avea aia 4,xx% in aprilie 23 (plus jumate din dobinda de la acel moment, cu mentiunea ca nu-i vezi decit in aprilie 24).
Cum bine zicea sags, depinde de calcul personal.

Eu am alta problema, iar Nostradamus a murit inainte sa ne spuna cit e x: bag acum la 8,25% sau mai astept o luna sa bag la x%? Posted Image

Edited by jamesblond, 09 August 2022 - 11:33.


#2518
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
Eu am asteptat deja o luna cu aceleasi expectatii de crestere si cu banii in cont la Trezorerie proveniti din retrageri anticipate. Acum voi intra pe un an si voi vedea cum se aseaza lucrurile intre timp.

#2519
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
poate stie cineva care are BRD

încercând sa adaug un nou beneficiar in telefon in aplicația de banca un cont al trezoreriei in vederea depunerii....
imi cere CNP sau FiscalCode .... ce trebuie sa bag aici ?

#2520
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 jamesblond, on 09 august 2022 - 11:31, said:

Deci daca ii lasi acolo ai avea aia 4,xx% in aprilie 23 (plus jumate din dobinda de la acel moment, cu mentiunea ca nu-i vezi decit in aprilie 24).
Nu imi este clar..
Deci in martie 2023 pot retrage suma in titluri cumparate + 4.55% iar restul cu "plus jumate din dobinda de la acel moment, cu mentiunea ca nu-i vezi decit in aprilie 24" ce inseamna?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

Trade

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate