Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7489 replies to this topic

#2467
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

 xndoe, on 05 august 2022 - 10:12, said:

Estimarea e ca azi BNR sa creasca dobanda cheie la 5,75%.

Nu cred că vor ridica așa de mult. Un 0.75 pînă la un 5.50% ar fi indeajuns, că e numai August.

#2468
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 04 august 2022 - 23:11, said:

Da, nu m-am ocupat de ea pentru ca acest tip de ordin nu exista.

In aplicatia precitata conditionarile sunt:

Tip Ordin-STOP (limita)
Tip Ordin-STOP (de pret)
Tip Ordin-STOP (bid/ask)
Tip Ordin-Conditionat de executia unui alt ordin
Tip Ordin-Conditionat de data si ora
Valabilitate
Pret STOP

Ai explicat bine restul conditionarilor (ms+) dar cred ca trebuie sa mai caut undeva pe net ceva cu exemple valorice, am detectat (la mine) o problema : fara un exemplu valoric (aritmetic) la nivel semantic (lingvistic) poate fi interpretata dual exprimarea. Cred ca am o gandire binara, aritmetica, booleana - my fault.

Dupa ce incerc sa completez intelesul conditiilor de pe net, revin cu intrebari sau cu discutie asupra a ceea ce am inteles - pt fiecare conditionare. O sa formulez extrem de simplu, ca si cum am decompila soft-ul brokerului.

Banuiesc ca este ultimul "blocaj". Intrebari vor mai fi.

#2469
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

 Neolix, on 04 august 2022 - 18:41, said:

Cand se asteapta ca BNR-ul  sa maresaca maine iar dobanda si inflatia a trecut de 15% cum sa scada dobanda la titlurile de stat.
ma gandesc ca BNR a luat deja aceasta decizie, nu cred ca iau aceasta decizie cu cateva minute inainte sa o faca public, iar informatia asta nu cred ca ar trebui sa fie un secret pentru Ministerul de Finante si au aceasta informatie inainte a fi facuta publica, pot doar sa presupun ca probabil este si chestiune de sincronizare intre anuntul celor 2 institutii

#2470
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
https://mfinante.gov...10_05082022.pdf
Deci apar titluri in august, perioada subscriere 8.08-29.08.
Sunt numai pe un an, dobanda este 8,25%, a ramas ca in luna iulie.

Edited by altuser09, 05 August 2022 - 13:12.


#2471
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 15.05.2008
Interesanta abordare sau e ceva facut pe repede sa fie ceva in august.

#2472
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003

 altuser09, on 05 august 2022 - 13:09, said:

https://mfinante.gov...10_05082022.pdf
Deci apar titluri in august, perioada subscriere 8.08-29.08.
Sunt numai pe un an, dobanda este 8,25%, a ramas ca in luna iulie.

Multumim pentru informatie.

#2473
uzzylik

uzzylik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.11.2011
Au aparut cu emisiunea pe un singur an 8.25% , varianta de 3 ani nu mai este disponibila.

#2474
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,351
  • Înscris: 05.09.2006
BNR a marit dobanda de referinta, dar mai putin decat se asteptau analistii, de la 4,75% la 5,50%.

#2475
jamesblond

jamesblond

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.07.2006
Cum ar veni, cine a subscris luna trecuta la 8,6% pe 3 ani s-a scos.
Sa se opreasca aici cresterile? Global nu exista indicii in sensul asta, dar MFP RO se pare ca stie mai bine ;)
Ce par sa spuna ei este ca intr-un an se revine la rate mici.
Sau mai exista varianta in care si-au facut "plinul" momentan si nu au nevoie de alti bani.
Nimeni nu poate sa prevada lucruri de genul asta, asa ca daca in sep-dec vin cu peste 10% pe 3 ani (de ex.), e neinspirat sa fi blocat banii acum la 8.25...
Pe de alta parte, e doar pe un an si mai vedem atunci. Si e deocamdata mai bine decit orice depozit.
Decizii, decizii...

#2476
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

 l_dan, on 05 august 2022 - 14:17, said:

BNR a marit dobanda de referinta, dar mai putin decat se asteptau analistii, de la 4,75% la 5,50%.

E exact cât trebuie, așa cum am spus mai sus. Dacă măreau la 1 pp, dobânda pe 1 an se ducea in 8.5%, ceea ce deja ar fi prea mult având in vedere ca e doar August.

BNR mai are 2 ședințe anul ăsta și-n functie de evoluție eu zic că vor mege cu 0.5 si 0.75. Probabil vom avea un 9% pe 3 ani în Noiembrie sau Decembrie. Oricum e f. convenabilă treaba. Eu bag lunar câte 1 mil. in titluri (ce-i sigur, e sigur și nici bătaie de cap nu ai).

Edited by hyp3rion, 05 August 2022 - 14:55.


#2477
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,033
  • Înscris: 24.04.2013
BNR a marit acum rata dobanzii de politica monetara cu 0,75pp, dar de la publicarea prospectului pentru emisiunea TEZAUR trecuta a mai marit si in 7 iulie cu 1pp <https://www.bnr.ro/R...etara-1744.aspx> deci in total 1,75pp. Oferta pe august mi se pare prea slaba. Si iar au taiat un termen mai lung odata cu cresterea dobanzii (sau cu non-cresterea, ca la 1 an a ramas pe loc), ceea ce inseamna ca nu ai nici o sansa sa recuperezi cat de cat din pierderea masiva in termeni reali de anul acesta. (Evident pierderea aceasta nu e specifica titlurilor de stat, ea exista oricum, dar ca idee…)

 hyp3rion, on 05 august 2022 - 14:51, said:

… Probabil vom avea un 9% pe 3 ani în Noiembrie sau Decembrie. …
Prima intrebare este daca vom mai vedea curand termen de 3 ani sau, Doamne fereste, 5…

#2478
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 02.12.2021

 xndoe, on 05 august 2022 - 10:12, said:



Estimarea e ca azi BNR sa creasca dobanda cheie la 5,75%.
ING a furat startul si crescut azi dimineata dobanda la Depozit bonus de la 6 la 6.5%
Majoritate bancilor cu siguranta vor ajusta dobanzile la depozite pana in 15 August.

Legat de titlurile de stat TEZAUR logic ar fii ca dobanda sa fie cel putin 9% pentru emisiunea din August pentru 1 an.

Ca si tine, cred ca varful inflatiei nu va fi anul acesta, prin urmare ma intreb la cat oare poate ajunge dobanda pe 1 an/3 ani la TEZAUR la sfarsitul anului.
15% sa fie oare prea mult ?
Nu i exclus nici in opinia mea...desi eu vanez titlurile de stat Fidelis in euro.La ultima criza  la dobanzi de 2 cifre in lei euro era pe la 3.6.Cand au inceput sa scada dobanda euro sarise de 4.3 anuland aproape tot castigul pe lei.Banca Nationala si a crescut atunci rezervele cumparand euro cu lei putini.Nu i exclusa o manevra similara si de data asta.Pe unele pagini colegii estimeaza un 6% pe euro in primavara.

#2479
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Cred ca nu o sa mai vedem nici pe trei ani prea curand si in nici un caz pe 5 ani. Din emisiunile anterioare se vede ca in momentul cand au scazut dobanzile au crescut si perioada iar cand au crescut dobanzile au scazul perioada si au eliminat emisiunile pe termen lung.

#2480
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003

 sags, on 05 august 2022 - 15:57, said:

BNR a marit acum rata dobanzii de politica monetara cu 0,75pp, dar de la publicarea prospectului pentru emisiunea TEZAUR trecuta a mai marit si in 7 iulie cu 1pp <https://www.bnr.ro/R...etara-1744.aspx> deci in total 1,75pp. Oferta pe august mi se pare prea slaba. Si iar au taiat un termen mai lung odata cu cresterea dobanzii (sau cu non-cresterea, ca la 1 an a ramas pe loc), ceea ce inseamna ca nu ai nici o sansa sa recuperezi cat de cat din pierderea masiva in termeni reali de anul acesta. (Evident pierderea aceasta nu e specifica titlurilor de stat, ea exista oricum, dar ca idee…)

Prima intrebare este daca vom mai vedea curand termen de 3 ani sau, Doamne fereste, 5…

Da, comparativ cu emisiunile TEZAUR din iunie si iulie stagnarea dobanzii ( la 8.25% ) in august pare regres.

Cred ca in iunie si iulie Ministerul de Finante, prin acele cresteri, a dorit promovarea masiva in randul populatiei a titlurilor de stat.
In acelasi timp a 'fortat' bancile sa-si ajusteze corespunzator dobanzile.

Edited by xndoe, 05 August 2022 - 16:47.


#2481
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 xndoe, on 05 august 2022 - 10:12, said:

Legat de titlurile de stat TEZAUR logic ar fii ca dobanda sa fie cel putin 9% pentru emisiunea din August pentru 1 an.
8.25% pe luna august, ce ziceai?

#2482
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003
M-am inselat.

#2483
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Mai aveti rabdare pana in iarna cind se prabuseste consumul, pina atunci puteti parca banii in depozite cum ar fi BT 4.75% per luna, better than none.

#2484
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,033
  • Înscris: 24.04.2013
… sau CEC 5,20% la termen de o luna daca le faci prin internet banking, 5% constituite in unitati. 5,70/5,50% le termen de 3 luni.

Din pacate, vad un regres drastic in ce priveste oferta Tezaur. Scria cineva aici ca in iunie-iulie ar fi fost dobanzi mari ca sa atraga lumea. Nu mi se pare; adica nu mi se par mari. La licitatiile de titluri au ajuns recent chiar si la randamente de 9,10%…9,16%, si aceasta la maturitati mai mari care ofera sansa recuperarii pierderilor cu dobanzile real negative din momentul de fata - sa speram ca situatia actuala va trece si se va reveni la o inflatie mica, dar dobanda de acum de la titluri ai primi-o pana la maturitatea lor. Ca o consecinta a ultimei afirmatii: consider ca oferta actuala e de-a dreptul dusmanoasa cu persoanele fizice, pentru ca le interzice orice sansa de a recupera ceva, in viitor, din dobanzile real negative ale momentului.

Din alt punct de vedere ma intreb cam ce sume or fi fost retrase prin rascumparare. Poate si acesta e un motiv de a frana oferta. Poate ca Guvernul actual se uita mai mult la partea goala a paharului - pentru sumele retrase nu va mai da teapa inca 2-3 ani cu dobanzi mici ci vor fi reinvestite la dobanzi mai la zi - decat la cea plina - a beneficiat o vreme de credit fara dobanda, ca dobanda pe perioada trecuta o pierzi complet.

Edited by sags, 05 August 2022 - 18:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate