Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7456 replies to this topic

#2485
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu o sa vedem niciodată dobânda de 10% la titlurile de stat Tezaur, nu are statul român interes sa va tina economiile neatinse.

#2486
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 04 august 2022 - 17:03, said:

Nu am gasit pana acum alte titluri de stat in EUR fara AE, daca sunt unde-s listate ? Pe BVB si brokeri aferenti, parca nu.

N-am idee, am o viata destul de complicata cu Fidelis, nu doresc sa o complic mai mult. :D

View PostMalineanu, on 04 august 2022 - 18:26, said:

Desi sunt confuz referitor la .... "primesti principalul doar la data finala" ...
Deoarece pe ultima formula @darkangel2, mi-ai zis ca mergem cu principalul doar in ultima Ultima Data de Plată a Dobânzii.

Da, eu te-am "confuzat" pentru ca am facut o presupunere care a fost falsa:
- ultima data de inregistrare decide cine primeste atat dobanda cat si principalul (nu data sfarsitului de cupon asa cum am zis eu)
- la ultima data de plata se face doar plata conform deciziei anterioare

Multumesc colegului @sags pentru corectie! :)

View PostMalineanu, on 04 august 2022 - 18:26, said:

Studiu de caz-03:R2307A
[...]
Pret dirty calculat cf. formula dirty darkangel si pret referinta: 96.1037
Pret dirty calculat de broker: 96.1537 (afisat de broker)

Da, si mie mi-a dat la fel: 96.1037.
Ai folosit Interfata Extinsa din browser sau alta interfata?
Oricum ziua a trecut asa ca nu mai conteaza, vedem la urmatoarul test...

#2487
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 05 august 2022 - 19:26, said:

Da, eu te-am "confuzat" pentru ca am facut o presupunere care a fost falsa:
- ultima data de inregistrare decide cine primeste atat dobanda cat si principalul (nu data sfarsitului de cupon asa cum am zis eu)
- la ultima data de plata se face doar plata conform deciziei anterioare

Perfect de acord insa ma intereseaza cand sunt mai multe dati de plata ale dobanzii , in fiecare an, timp de x ani, atunci se plateste doar dobanda, anual, (corect ?) iar principalul + dobanda in ultima data ?

Tu asa ai spus de n-1 ori si parea corect si asa am transpus in formule.

A n-a oara ai zis gresit cu @sags , eu nici n-am observat deoarece eram in minte tot timpul cu principalul platit doar la ultima data de plata a dobanzii.

In rest principalul este tranzactionat la preturi de referinta, nu la valoarea garantata de stat.

Corecteaza-ma , daca iar nu e bine, altfel se aseaza gresit sinapsa.

Edited by Malineanu, 05 August 2022 - 19:54.


#2488
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 05 august 2022 - 11:58, said:

In aplicatia precitata conditionarile sunt:

Tip Ordin-STOP (limita)
Tip Ordin-STOP (de pret)
Tip Ordin-STOP (bid/ask)
Tip Ordin-Conditionat de executia unui alt ordin
Tip Ordin-Conditionat de data si ora
Valabilitate
Pret STOP

Ai explicat bine restul conditionarilor (ms+) dar cred ca trebuie sa mai caut undeva pe net ceva cu exemple valorice, am detectat (la mine) o problema : fara un exemplu valoric (aritmetic) la nivel semantic (lingvistic) poate fi interpretata dual exprimarea. Cred ca am o gandire binara, aritmetica, booleana - my fault.

Te inteleg perfect, am aceeasi problema... Posted Image

Iaca si exemplu concret:
Vreau sa cumpar 30 actiuni.
In acest caz conteaza doar cum arata ask-ul.
Presupunem ca ask-ul arata astfel:
  • p = 100, c = 2 (cineva vinde cantitate = 2 actiuni la pret = 100)
  • p = 101, c = 3
  • p = 110, c = 4
  • p = 130, c = 1
  • p = 300, c = 50
1 Market order
Creez market order:
  • c = 30
Rezultatul:
  • am cumparat 30 actiuni
  • am platit 2 x 100 + 3 x 101 + 4 x 110 + 1 x 130 + 20 x 300 = 7073
  • pret mediu = 7073 / 30 = 235.77 (cu cat aceasta valoare este mai mica, cu atat profitul la vanzare va fi mai mare)
  • nu am niciun ordin (ordinul de cumparare s-a executat in totalitate)
Nu este recomandata utilizarea market order pentru ca nu permite niciun control asupra pretului care va fi platit!!!

2 Limit order
Creez limit order:
  • c = 30
  • p = 110 (pretul maxim pe care sunt dispus sa-l platesc)
Rezultat:
  • am cumparat 9 actiuni
  • am platit 2 x 100 + 3 x 101 + 4 x 110 = 943
  • pret mediu = 943 / 9 = 104.78 (mult mai mic decat in cazul market order)
  • am un limit order cu:
    • c = 30 - 9 = 21
    • p = 110
3 Stop order
Am analizat piata si concluzia este:
  • in ultima perioada, pretul a oscilat intre 90 si 100
  • in viitorul apropiat, pretul va creste pana la 400
  • consider ca perioada de crestere incepe atunci cand pretul ajunge la 110
Creez stop order:
  • c = 30
  • pp = 110 (cand pretul depaseste acest pret-prag, doresc sa cumpar 30 actiuni)
Broker-ul preia pretul-prag 110 si incepe sa monitorizeze piata.
La un moment dat, altcineva cumpara 6 actiuni; noul ask devine:
  • p = 100, c = 2
  • p = 101, c = 3
  • p = 110, c = 4 3 (pret egal cu pp)
  • p = 130, c = 1
  • p = 300, c = 50
Broker-ul observa ca una din tranzactiile executate a avut un pret mai mare sau egal decat pragul din ordinul meu si declanseaza cumpararea, adica creeaza un market order cu:
  • c = 30
Rezultat:
  • am cumparat 30 actiuni
  • am platit 3 x 110 + 1 x 130 + 26 x 300 = 8260
  • pret mediu = 8260 / 30 = 275.33
  • nu am niciun ordin (ordinul de cumparare s-a executat in totalitate)
4 Stop-limit order
Am analizat piata si concluzia este:
  • in ultima perioada, pretul a oscilat intre 90 si 100
  • in viitorul apropiat, pretul va creste pana la 400
  • consider ca perioada de crestere incepe atunci cand pretul ajunge la 110
  • pretul maxim pe care sunt dispus sa-l platesc este 140
Creez stop-limit order:
  • c = 30
  • pp = 110 (cand pretul depaseste acest pret-prag, doresc sa cumpar 30 actiuni)
  • p = 140 (pretul maxim pe care sunt dispus sa-l platesc este 140)
Broker-ul preia pretul-prag 110 si incepe sa monitorizeze piata.
La un moment dat, altcineva cumpara 6 actiuni; noul ask devine:
  • p = 100, c = 2
  • p = 101, c = 3
  • p = 110, c = 4 3 (pret egal cu pp)
  • p = 130, c = 1
  • p = 300, c = 50
Broker-ul observa ca una din tranzactiile executate a avut un pret mai mare sau egal decat pragul din ordinul meu si declanseaza cumpararea, adica creeaza un limit order cu:
  • c = 30
  • p = 140
Rezultat:
  • am cumparat 4 actiuni
  • am platit 3 x 110 + 1 x 130 = 460
  • pret mediu = 460 / 4 = 115 (mult mai mic decat in cazul stop order)
  • am un limit order cu:
    • c = 30 - 4 = 26
    • p = 140
Pana aici am explicat principiul de functionare teoretic.

In platforma TV, pentru a crea fiecare tip de ordin, se completeaza urmatoarele campuri:

1 Market order
  • Cantitate = c
  • La piata = bifat
Rezultatul nu este un market order real, ci un limit order cu p = setat automat la o valoare mare (exista si un text care explica acest lucru atunci cand se bifeaza "la piata"). Este un mecanism de protectie pentru a evita situatia in care utilizatorul cumpara la preturi uriase.

Optiunea "la piata" nu este disponibila in cazul titlurilor de stat, deci market order nu este disponibil pentru titluri de stat (nici macar in aceasta forma limitata)

2 Limit order
  • Cantitate = c
  • Pret = p
  • La piata = debifat
3 Stop order
[ E doar o presupunere, n-am folosit niciodata ]
  • Cantitate = c
  • La piata = bifat
  • Tip conditie = Ordin STOP
  • Conditie = pp
4 Stop-limit order
[ E doar o presupunere, n-am folosit niciodata ]
  • Cantitate = c
  • Pret = p
  • La piata = debifat
  • Tip conditie = Ordin STOP
  • Conditie = pp


#2489
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 05 august 2022 - 19:54, said:

Perfect de acord insa ma intereseaza cand sunt mai multe dati de plata ale dobanzii , in fiecare an, timp de x ani, atunci se plateste doar dobanda, anual, (corect ?) iar principalul + dobanda in ultima data ?

Corect! Daca sunt N cupoane, atunci:
  • la sfarsitul fiecarui cupon din primele N - 1 se plateste doar dobanda (conform situatiei detinerilor existenta la data inregistrarii cuponului respectiv)
  • la sfarsitul ultimului cupon se plateste atat dobanda cat si principalul (conform situatiei detinerilor existenta la data inregistrarii ultimului cupon)

View PostMalineanu, on 05 august 2022 - 19:54, said:

Tu asa ai spus de n-1 ori si parea corect si asa am transpus in formule.
A n-a oara ai zis gresit cu @sags , eu nici n-am observat deoarece eram in minte tot timpul cu principalul platit doar la ultima data de plata a dobanzii.

Atentie ca o plata are doua date importante (si diferite intre ele):
  • data inregistrarii - la care se decide cine va primi dobanda / principalul
  • data platii - la care se plateste (conform deciziei anterioare)
Intotdeauna am zis ca principalul se plateste doar la ultima data de plata.
Dar am zis (de 2 ori) ca data la care se decide cine primeste principalul este data sfarsitului ultimului cupon, ceea ce este gresit: exista o singura data la care se decide atat pentru dobanda cat si pentru principal - data inregistrarii.

View PostMalineanu, on 05 august 2022 - 19:54, said:

In rest principalul este tranzactionat la preturi de referinta, nu la valoarea garantata de stat.

Da, titlul (banuiesc ca la asta te referi cand spui principalul) se tranzactioneaza la pretul dirty care se calculeaza automat pe baza pretului clean (banuiesc ca la asta te referi cand spui pret de referinta) pe care il alegi tu.
De fapt, pretul dirty este pretul limita din ordinul pe care il creezi (caci la titluri toate ordinele sunt ordine limita) ceea ce iti garanteaza ca nu vei plati mai mult decat acest pret cand cumperi (dar poti ajunge sa platesti mai putin) si vei primi exact acest pret cand vinzi.

#2490
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 05 august 2022 - 21:14, said:



Corect! Daca sunt N cupoane, atunci:
  • la sfarsitul fiecarui cupon din primele N - 1 se plateste doar dobanda (conform situatiei detinerilor existenta la data inregistrarii cuponului respectiv)
  • la sfarsitul ultimului cupon se plateste atat dobanda cat si principalul (conform situatiei detinerilor existenta la data inregistrarii ultimului cupon)


Atentie ca o plata are doua date importante (si diferite intre ele):
  • data inregistrarii - la care se decide cine va primi dobanda / principalul
  • data platii - la care se plateste (conform deciziei anterioare)
Intotdeauna am zis ca principalul se plateste doar la ultima data de plata.
Dar am zis (de 2 ori) ca data la care se decide cine primeste principalul este data sfarsitului ultimului cupon, ceea ce este gresit: exista o singura data la care se decide atat pentru dobanda cat si pentru principal - data inregistrarii.



Da, titlul (banuiesc ca la asta te referi cand spui principalul) se tranzactioneaza la pretul dirty care se calculeaza automat pe baza pretului clean (banuiesc ca la asta te referi cand spui pret de referinta) pe care il alegi tu.
De fapt, pretul dirty este pretul limita din ordinul pe care il creezi (caci la titluri toate ordinele sunt ordine limita) ceea ce iti garanteaza ca nu vei plati mai mult decat acest pret cand cumperi (dar poti ajunge sa platesti mai putin) si vei primi exact acest pret cand vinzi.

Cand sunt 5 date de inregistrare doar la ultima se decide cine ia principalul.

#2491
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Poate are vineva idee care a lucrat cu BRD:

_care este procedura exacta de achizitie pentru titlurile Titluri de stat - Oferta completa la data de 04/08/2022 - din link-ul - https://www.brd.ro/p...titluri-de-stat,

_cum se identifica emisiunile (prospectul) in cadrul tabelului,

_daca obligatiunile tranzactionate pe pietele externe EUR / USD sunt impozabile pt PF Ro

_care este formula de calcul pt randamentul net

Edited by Malineanu, 06 August 2022 - 13:05.


#2492
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 13:04, said:

… cum se identifica emisiunile (prospectul) in cadrul tabelului …
Pentru cele de pe piete internationale (‘obl.intl**’) incepi prin a le identifica in Excel-ul ‘Titluri de stat emise pe piata externa’ disponibil pe site-ul Ministerului de finante aici <https://mfinante.gov...e-in-circulatie>. Apoi le cauti pe Google dupa ISIN, gasesti ceva burse unde sunt listate (de exemplu Luxemburg), si acolo ai prospectele si alte informatii. Pe cele de pe piata interna ar trebui sa le gasesti in pagina ’Emisiuni de titluri de stat aflate în circulatie’ de pe site-ul BNR aici <https://www.bnr.ro/E...latie-5653.aspx>.

LE: Corectii de facut prin documentele referite de link-uri:
  • In Excel-ul cu titlurile de pe piete internationale schimba formatul pe coloana ‘Cupon (%)’ sa fie cu 3 zecimale. Ei au pus 2 si apar valori rotunjite. De exemplu US77586TAC09 are cupon de 4,375% nu 4,38% cum se vede cand deschzi acel fisier.
  • In pagina BRD la ‘Fluxuri de numerar’ apare ca titlurile in USD au platile anuale. Gresit cel putin pentru unele (nu stiu daca pentru toate), platile pentru acestea se fac semestrial: o data la 6 luni primesti juma’ de cupon.

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 13:04, said:

… daca obligatiunile tranzactionate pe pietele externe EUR / USD sunt impozabile pt PF Ro …
NU, nu sunt impozabile. Codul Fiscal art. 93 alin. (1) lit. a) <https://static.anaf....1022020.htm#A93> nu face distinctie intre titlurile emise pe diverse piete si/sau in functie de moneda. Important este sa fie titluri emise de Statul roman nu de alte state.

Edited by sags, 06 August 2022 - 15:54.


#2493
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postsags, on 06 august 2022 - 15:45, said:

Pentru cele de pe piete internationale (‘obl.intl**’) incepi prin a le identifica in Excel-ul ‘Titluri de stat emise pe piata externa’ disponibil pe site-ul Ministerului de finante aici <https://mfinante.gov...e-in-circulatie>. Apoi le cauti pe Google dupa ISIN, gasesti ceva burse unde sunt listate (de exemplu Luxemburg), si acolo ai prospectele si alte informatii. Pe cele de pe piata interna ar trebui sa le gasesti in pagina ’Emisiuni de titluri de stat aflate în circulatie’ de pe site-ul BNR aici <https://www.bnr.ro/E...latie-5653.aspx>.

LE: Corectii de facut prin documentele referite de link-uri:
  • In Excel-ul cu titlurile de pe piete internationale schimba formatul pe coloana ‘Cupon (%)’ sa fie cu 3 zecimale. Ei au pus 2 si apar valori rotunjite. De exemplu US77586TAC09 are cupon de 4,375% nu 4,38% cum se vede cand deschzi acel fisier.
  • In pagina BRD la ‘Fluxuri de numerar’ apare ca titlurile in USD au platile anuale. Gresit cel putin pentru unele (nu stiu daca pentru toate), platile pentru acestea se fac semestrial: o data la 6 luni primesti juma’ de cupon.
NU, nu sunt impozabile. Codul Fiscal art. 93 alin. (1) lit. a) <https://static.anaf....1022020.htm#A93> nu face distinctie intre titlurile emise pe diverse piete si/sau in functie de moneda. Important este sa fie titluri emise de Statul roman nu de alte state.


Super tari link-urile ! Cum se face ca la BNR nu se afla in circulatie nici un titlu cu sufix AE ?...

#2494
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013
Ca alea de pe site-ul BNR sunt cele de la licitatiile [lunare] de pe piata interna?

Fidelis si Tezaur sunt alta treaba. Dar pe acelea stii unde le gasesti, nu? LE: Nu mai cita mesajul la care raspunzi cand e imediat anterior, nu face decat sa ocupe loc in pagina topicului. Daca raspunzi la o parte anume, nu la tot, citeaza doar acea parte.

Edited by sags, 06 August 2022 - 16:08.


#2495
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Inca o intrebare - de la banci (atentie ! nu subscriptie) se pot achizitiona titlurile din portofoliul lor (listele pe care mi le-au dat cform cerintelor @sags - "ISIN/ maturitate/ randament/ pret") fara contract de servicii financiare ?...

View Postsags, on 06 august 2022 - 16:07, said:


nu face decat sa ocupe loc in pagina topicului. Daca raspunzi la o parte anume, nu la tot, citeaza doar acea parte. - de pe pc, ok, de pe telefon, mai greu ...

---------------

Cine (bancile ?) liciteaza, ce (titluri non-Fidelis) , in cadrul carei burse (bvb ?), de pe piata interna  ....... licitatiile [lunare] de pe piata interna ?

MFP a imprastiat titlurile astea ca ciupercile dupa ploaie ... Deja ma doare capul cate circumstante de achizitie sunt functie de piata, limitarile brokerului, emisiuni pe care nu le gasesti etc

Pe unele le au in portofoliu bancile, ti le vand si le rascumpara tot ele, pe altele, nu, o mare balarie cu multe variabile ...

#2496
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 16:15, said:

… Cine (bancile ?) liciteaza, ce (titluri non-Fidelis) , in cadrul carei burse (bvb ?), de pe piata interna  ....... licitatiile [lunare] de pe piata interna ? …
Nu bancile in general, ci acelea care sunt dealeri primari. Liciteaza in nume propriu si, daca e cazul, in numele clientilor lor (da, si pentru asa ceva e nevoie de contract din acela cu nume lungPosted Image). Licitatia nu se face la bursa, ofertele se depun undeva la Ministerul de Finante; oricum nu e nevoie sa stii exact exact unde se face pentru ca nu poti depune oferta personal.

Poti licita si tu, reprezentat de unul din acei dealeri. Nu stiu cum se face oferta dar in orice caz e vorba de multi bani, mie unul mi se pare complicat (e ceva cu pret multiplu, oferte competitive si necompetitive), si daca nu stii bine ce faci fie ceri prea putin si iesi in paguba fi prea mult si nu te alegi cu nimic. Te bagi? Dpdv costuri sunt cele care se refera la reprezentare/ adjudecare titluri pe piata primara, le gasesti in listele de comisioane (pentru BCR(?) sau CEC(?) parca ca am atasat eu un PDF undeva aici pe topic, recent).

Unde gasesti ce se liciteaza? Spre sfarsitul fiecarei luni se publica in Monitorul Oficial un ordin cu licitatiile din luna urmatoare. De exemplu cele pe august curent sunt in OMFP 1760/28.VII.2022 publicat in MOf 760/29.VII.2022.

Edited by sags, 06 August 2022 - 16:39.


#2497
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 05 august 2022 - 20:51, said:

Te inteleg perfect, am aceeasi problema... Posted Image



La stop de bid/ask care ar fi conotatia conditionarii ?


Tip Ordin
STOP (de bid/ask)
Cumpara/Vinde
Cumpara
Cantitate
Tot
-
0
+
Pret
-
98
+
Valabilitate
day
Bid/Ask STOP ......................
Observatii ...................

View Postsags, on 06 august 2022 - 16:37, said:

Nu bancile in general, ci acelea care sunt dealeri primari. Liciteaza in nume propriu si, daca e cazul, in numele clientilor lor (da, si pentru asa ceva e nevoie de contract din acela cu nume lungPosted Image). Licitatia nu se face la bursa, ofertele se depun undeva la Ministerul de Finante; oricum nu e nevoie sa stii exact exact unde se face pentru ca nu poti depune oferta personal.

Poti licita si tu, reprezentat de unul din acei dealeri. Nu stiu cum se face oferta dar in orice caz e vorba de multi bani, mie unul mi se pare complicat (e ceva cu pret multiplu, oferte competitive si necompetitive), si daca nu stii bine ce faci fie ceri prea putin si iesi in paguba fi prea mult si nu te alegi cu nimic. Te bagi? Dpdv costuri sunt cele care se refera la reprezentare/ adjudecare titluri pe piata primara, le gasesti in listele de comisioane (pentru BCR(?) sau CEC(?) parca ca am atasat eu un PDF undeva aici pe topic, recent).

Unde gasesti ce se liciteaza? Spre sfarsitul fiecarei luni se publica in Monitorul Oficial un ordin cu licitatiile din luna urmatoare. De exemplu cele pe august curent sunt in OMFP 1760/28.VII.2022 publicat in MOf 760/29.VII.2022.

Nu prea inteleg, in ceea ce priveste Fidelis, dealerii primari = intermediarii principali - sunt alesi uneori diferit la fiecare emisiune , din ce am inteles din prospectul fiecarei emisiuni MFP - deoarece poti realiza subscrierea prin ei LA ACEL TITLU, nu are legatura cu tranzactionarea in sine a bancii, intermediar principal sau secundar - in nume propriu sau in numele vreunui client, pe piete.

Subscrierea se face la intermediarii principali si aud mai nou ca si la anumiti brokeri.

#2498
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013
@Malineanu:
  • La licitatiile lunare participa dealerii primari <https://www.bnr.ro/L...imari-5754.aspx>. Nu au treaba cu Fidelis.
  • La Fidelis exista un sindicat de intermediere [a punerii pe piata a acestor emisiuni], prevazut in Prospectul de baza. Componenta acestui sindicat este in principiu fixa fiind prevazuta in OMFP cu Prospectul de baza, dar acest OMFP a fost modificat la un moment dat sa fie inclusa si Alpha Bank pe langa cei initiali BT Capital Partners + BT, BDR, BCR. Prin acestia se pot face subscrierile, plus prin alti intermediari care au dat cu subsemnatul ca nu-situ-ce (au luat la cunostinta si vor respecta Prospectul/procedurile, sau ce o mai fi pe acolo). Tradeville este printre acesti intermediari (ca altfel nu puteai subscrie prin ei). Posibil ca datul cu subsemnatul sa fie emisiune cu emisiune, nu stiu, dar ma gandesc ca asa s-ar explica de ce mai intarzie Tradeville cu disponibilitatea subscrierilor prin ei. Dupa subscriere, aceste titluri sunt listate la BVB pentru a putea fi tranzactionate.


#2499
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 17:29, said:

La stop de bid/ask care ar fi conotatia conditionarii ?

Ce inseamna "stop de bid/ask"? (nu exista un astfel de ordin...)

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 17:29, said:

Tip Ordin
[...]
Observatii ...................

N-am idee unde te uiti.
Pune un screenshot!

#2500
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postsags, on 06 august 2022 - 18:35, said:

@Malineanu:
Inca o data, ce liciteaza ei lunar si la ce titluri de stat non-Fidelis ramase disponibile ? Observ ca e conex titlurilor .... Statistică-Seturi de date-Titluri de stat-Lista dealerilor primari

View Postdarkangel2, on 06 august 2022 - 18:36, said:

Ce inseamna "stop de bid/ask"? (nu exista un astfel de ordin...)



N-am idee unde te uiti.
Pune un screenshot!
...


Maine-poimaine (azi e too late) tb sa lamurim de ce comision inforator de mare a iesit la ultimele tentative de tranzactionare.

Pret dirty calculat de broker: 96.1537 (afisat de broker)
Valoare aritmetica ordin (fara comision): 9615.37
Warning: broker asked more ! 0.050001
Comision broker (dif val ordin): 53.85
Warning: fee out of specs !

Pret dirty 96.1537 (afisat de broker)
Valoarea ordinului (RON) 9669.22 (afisat de broker)
Sold 50000 (afisat de broker)
Disponibil pentru ordine 50000 (afisat de broker)
Disponibil dupa acest ordin 40330.78 (afisat de broker)

Diferenta inexplicabila: 53.85 comparativ cu:0,1% pentru tranzactiile cu obligatiuni de stat, avand o valoare minima de 1,9 lei/ordin executat


miimea din val ordin dadea 9.6 lei

View Postvladut_v, on 31 iulie 2022 - 21:03, said:

Corporativele par să se găsească în plaja de risc mediu, chiar la începutul ei

Pe desenul atasat la ... https://forum.softpe...6#entry29237585

prin ce miracol numerarul are randamant mai mare ca depozitul bancar ?

Attached Files


Edited by Malineanu, 06 August 2022 - 18:59.


#2501
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 19:04, said:

Maine-poimaine (azi e too late) tb sa lamurim de ce comision inforator de mare a iesit la ultimele tentative de tranzactionare.

Pret dirty calculat de broker: 96.1537 (afisat de broker)
Valoare aritmetica ordin (fara comision): 9615.37
Warning: broker asked more ! 0.050001
Comision broker (dif val ordin): 53.85
Warning: fee out of specs !

Pret dirty 96.1537 (afisat de broker)
Valoarea ordinului (RON) 9669.22 (afisat de broker)
Sold 50000 (afisat de broker)
Disponibil pentru ordine 50000 (afisat de broker)
Disponibil dupa acest ordin 40330.78 (afisat de broker)

Diferenta inexplicabila: 53.85 comparativ cu:0,1% pentru tranzactiile cu obligatiuni de stat, avand o valoare minima de 1,9 lei/ordin executat

miimea din val ordin dadea 9.6 lei

Ce titlu (ex: R2307A)?
Ce pret clean?
Vrei sa le visez eu? Posted Image

Daca vrei sa confruntam calculele, posteaza:
- titlul (ex. R2307A)
- pretul clean pe care l-ai folosit
- cantitatea pe care ai folosit-o
- foloseste STRICT Interfata Extinsa folosind un browser: https://2.tradeville.../Home/Home.aspx

Pare ca screenshot-ul ala e din "Noul Portal TradeVille".
In ziua de azi, "noul" inseamna (in general) "in teste", echivalent "cu bug-uri" => nu folosim niciodata "noul", folosim "vechiul"...
In plus, acel "Tip Ordin = STOP (de bid/ask)" arata bizar (pentru ca acest tip de ordin nu exista), probabil este vorba despre un ordin de tip STOP simplu (nu stop-limita).

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 19:04, said:

Pe desenul atasat la ... https://forum.softpe...6#entry29237585
prin ce miracol numerarul are randamant mai mare ca depozitul bancar ?

M-au sunat Profesionistii si Mefisto, au zis ca nici ei nu stiu.... Posted Image

Edited by darkangel2, 06 August 2022 - 19:38.


#2502
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMalineanu, on 06 august 2022 - 19:04, said:

Inca o data, ce liciteaza ei lunar si la ce titluri de stat non-Fidelis ramase disponibile ?…
Tu ai o impresie gresita cum ca Ministerul de Finante are undeva un stoc ce ceva-uri numite Titluri de stat pe care le ‘vinde’ prin subscriere. Nu este asa.

Titlurile nu exista à prori, ele ‘rasar’ dupa subscriere, prin procedura numita de alocare ce are loc la data de alocare.

Initial Ministerul de Finante isi da cu parerea ca ar vrea sa imprumute atatia bani in anume conditi, unele conditii avand o plaja de variabilitate. Dupa aceea are loc subscrierea in timpul careia dealerii primari ii spun ce pretentii au - cat vor sa fie valorile exacte pentru acei parametrii variabili, in acest caz cred ca este pretul/ randamentul. La data de alocare MF decide ce anume din intreaga oferta accepta - poate respinge tot, poate accepta o parte, poate accepta exact ce a fost oferit, poate decide sa se imprumute mai mult decat avea in vedere intial (de exemplu cand a primit oferte prea bune pentru a le rata). Pentru ofertele acceptate ‘rasar’ si Titlurile de stat, care atesta datoria pe care Statul o are fata de cei ce l-au imprumutat cu acea ocazie. Cei ale caror oferte nu au fost acceptate primesc banii inapoi fara a obtine titluri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate