Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7456 replies to this topic

#2539
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
Fara sa caut prea mult,in sarcina cui intra treaba cu titlurile,adica cine stabileste conditiile de dobanda,perioada?

#2540
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 sags, on 17 august 2022 - 12:29, said:

@Malineanu: Ai reusit ceva cu titlurile in USD? Ai obtinut ceva informati de la BRD si/sau BT despre costuri/comisioane? Ca m-ar interesa si pe mine asa la modul general, la un moment dat o sa ajunga la maturitate ce am si daca CEC nu vine cu o oferta mai larga din acest punct de vedere va trebui sa le caut o noua casa. Din ce am vazut te-ai tot preocupat de Tradeville, nu zic ca e rau sa vrei sa intelegi toate mecanismele si calculele, dar de la ei ai primit demult raspuns ca изма titluri in USD.

Nu am reusit mare lucru, toate-s cu contract de prestari servicii financiare cu 2 pagini de comisioane pe care nu am avut timp sa le lamuresc, este o situatie peste posibilitatile mele de compilare in timp real, momentan merg pe EUR, la USD am gasit adapost cu 3% impozabili de 2 ori si cred ca asa vor ramane.

@darkangel2, daca poti deschide  https://2.tradeville...scriptions.aspx, te rog sa-mi comunici  PM instructiunile, multumesc - am inteles ca-s instructiuni de subscriere

 ceanu1980, on 17 august 2022 - 13:05, said:

Fara sa caut prea mult,in sarcina cui intra treaba cu titlurile,adica cine stabileste conditiile de dobanda,perioada?
MFP

Edited by Malineanu, 17 August 2022 - 13:46.


#2541
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Referitor la YTM si dirty - am primit ceva raspunsuri - Nu stiu care este formula exacta pt dirty price, in mod normal este pretu clean * valoarea nominala. // YTM este calculate in functie de pretul de achizitie, adica ASK. Aveti un buton la obligatiuni, se numeste Calculator Obligatiuni si acolo puteti sa va jucati cu pretul de achizitie ca sa vedeti ce randament aveti annual.

Cred ca trebuie sarit si peste astea ... O singura data mi-a functionat dirty price formula cu ceea ce afisa broker, in rest nu s-au mai regasit vreodata ...

Formula, totusi, de pe https://corporatefin...ng/dirty-price/ coincide ca rezultat cu formula @darkangel2, desi au abordari diferite (la cea de a 2-a avem 2 zile delay), ramane o enigma prin urmare de ce dirty price e calculat altfel de fiecare broker.

#2542
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011

 Malineanu, on 17 august 2022 - 13:47, said:

la USD am gasit adapost cu 3% impozabili de 2 ori

Unde ai gasit 3% la USD?

#2543
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 atomcat, on 17 august 2022 - 17:22, said:

Unde ai gasit 3% la USD?

La Garanti, cu negociere, fara comisioane ridicare la scadenta, dar am peste 100k la ei si le sunt client de cand au aparut pe piata ; la BT ai 2.35 , cu comisioane, fara cont VIP.

Toate bancile iti vor acorda conditii privilegiate daca esti client stabil insa sunt mai profitabile titlurile deoarece nu-s impozabile, daca scazi impozitele - la 3% - ramai cu putin.

Edited by Malineanu, 17 August 2022 - 18:07.


#2544
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

4.5 Clientul isi asuma intreaga responsabilitate cu privire la ordinele si instructiunile receptionate de catre SSIF, comunicate sub parola de catre Client prin sistemul de tranzactionare prin internet. SSIF nu va putea fi tinut raspunzator de catre Client sau de o alta persoana sau entitate pentru niciun prejudiciu suferit de oricare dintre acestea ca urmare a preluarii, transmiterii si executarii de catre SSIF a ordinelor sau instructiunilor primite de la Client prin acest mijloc de comunicare la distanta.    aici probabil este o greseala - responsabilitatea clientului poate fi doar in ceea ce transmite , nicidecum in ceea ce primeste SSIF, clientul neavand autoritate in ceea ce priveste sistemul informatic al SSIF

Da, o tampenie ca multe alte tampenii pe care le produc baieteii si fetitele "veseli" de la "juridic".
[ Daca ar fi sa-i judeci pe saracutii oameni bazandu-te strict pe documentele pe care le produc ar iesi ca sunt cei mai idioti oameni care au trait vreodata... :D ]

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

5.3 Clientul se obliga sa notifice in scris SSIF cu privire la orice eroare aparuta in continutul informatiilor si rapoartelor primite in termen de cel mult 36 (treizeci si sase) de ore de la momentul la care acestea au devenit disponibile prin intermediul sistemului de tranzactionare prin internet operat de SSIF. Dupa expirarea termenului stabilit, continutul raportului se considera aprobat de catre Client.   aici este o clauza impovaratoare pentru client, de a fi conditionat cu sanctiunea aprobarii oricarei comunicari daca nu verifica la fiecare 36 de ore online

Sa presupunem ca ai cumparat 10 titluri si in raport scrie ca ai cumparat doar 5 titluri (pentru ca raportul e gresit, in cont apar corect 10 titluri).
Trec 36 ore si nu-i notifici, prin urmare continutul raportului se considera corect (conform acestei clauze).
As proceda astfel:
- as deschide tichet sa corecteze valoarea din cont: acum e 10 dar ar trebui sa fie 5 conform raportului (care e corect)
- dupa ce corecteaza valoarea din cont, cer extras de la Depozitarul Central in care apar 10 titluri => deschid tichet sa modifice raportul si contul caci e gresit
- dupa ce modifica raportul sa fie conform cu raportul Depozitarului Central, deschid tichet sa moditice raportul care acum spune ca am cumparat 10 titluri (desi raportul corect e cel cu 5 titluri)
- repeta de la primul pas; si ii tin asa non-stop...

Prostii sunt distractivi in felul asta...  :D

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

6.21 In SSIFcazul in care SSIF crediteaza contul de numerar al Clientului cu sume de bani necuvenite acestuia, Clientul se obliga sa notifice imediat SSIF despre aceasta si sa nu utilize si sa nu retraga sumele respective ci sa le restituie imediat SSIF. aici este o clauza impovaratoare pentru client, numai grija aceasta lipsea

............ "Iar daca clientul nu observa atunci..............." nimic!
Eh, atunci bine, n-am observat! :D

Cineva e chiar platit sa scrie tampeniile astea?

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

6.4 a) Sumele de bani din creditul contului/conturilor Clientului: a) sunt depuse in conturi bancare “clienti”, deschise de SSIF la institutii de credit alese de acesta; pot fi aflate bancile ?
6.4.b) sunt platibile la cererea Clientului, in prima zi lucratoare de la data primirii cererii de catre SSIF, cu exceptia sumelor necesare pentru finalizarea tranzactiilor aflate in stare de executie sau de decontare, precum si a sumelor datorate SSIF de catre Client in baza raporturilor contractuale stabilite intre acestia. SSIF isi rezerva dreptul de a nu efectua plata in cazul primirii unor instructiuni de plata incomplete sau eronate sau atunci cand suma care se doreste a fi transferata nu acopera toate obligatiile de plata, incluzand dar fara a se limita la taxele si comisioanele percepute de banca in scopul efectuarii transferului;   care este conexiunea intre clienti si bancile de la 6.4.a) - alese de catre SSIF , mai precis clienti si taxele si comisioanele necunoscute percepute de bancile de la 6.4.a. in scopul efectuarii transferului ?

Haoleu, prea grea asta pentru oamenii de la juridic, logica nu e printre cerintele job-ului... :D

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

6.5 SSIF este autorizat de Client sa efectueze schimbul valutar al sumelor existente in contul Clientului in valuta necesara pentru decontare. Schimbul valutar va fi efectuat la cursul valutar al bancii prin care se efectueaza schimbul, fara perceperea unui comision de catre SSIF. Clientul va putea contesta cursul de schimb valutar numai daca SSIF va aplica un curs de schimb diferit de cursul de schimb practicat de banca.   nu inteleg de ce schimb valutar

Cred ca se refera la situatia in care trimiti bani dintr-un cont RON dar scrii la comentarii "Alimentare BVB euro".

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

9.5 Daca Clientul nu inregistreaza nicio operatiune in contul deschis la SSIF, in decurs de un an de zile de la ultima operatiune, SSIF isi rezerva dreptul sa inceteze Contractul in conditiile art. 15.4 lit. b).   aici nu e in regula , poate are titluri de stat pe 5 ani

Borker-ul este doar intermediar, el nu mentine inregistrari ale instrumentele detinute de client, aceste inregistrarile sunt mentinute de DC.
Deci daca broker-ul reziliaza contractul, iti poti face cont la un alt broker si ai imediat acces la instrumentele detinute.

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

9.7 SSIF are dreptul sa nu accepte sau sa limiteze accesul Clientului la unul sau mai multe din serviciile oferite in temeiul prezentului Contract in condițiile in care:a) considera ca executarea acestora ar putea incalca sau intra in conflict cu prevederile legale sau procedurile interne; """considera ca executarea acestora ar putea incalca"" , limitarea nu apare in cazul ""cand incalca"" ?"

Oamenii de la juridic nu cunosc timpurile / modurile verbelor: "ar putea incalca" este identic cu "incalca", "au incalcat", "vor incalca"....
Atat se poate! :D

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

9.8 SSIF nu garanteaza ca sistemul de tranzactionare prin internet va fi accesibil permanent sau ca functionarea sa va fi continua si fara erori.   cine raspunde pt consecintele erorilor ?

Banuiesc ca, in acest context, "fara erori" se refera la acele erori care au ca efect imposibilitatea de a accesa contul (pare ca sistemul functioneaza dar nu poti face login).

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

9.9 SSIF își rezerva dreptul de a limita valoarea unui ordin al Clientului, de a respinge sau anula un ordin al Clientului, sau de a impune limite de tranzacționare pentru Client, în situația în care acesta nu respecta regulile piețelor reglementate/sistemelor multilaterale de tranzacționare.   regulile piețelor reglementate/sistemelor multilaterale de tranzacționare - unde sunt definite ?

Cred ca este vorba de regulile pietei reglementate de BVB (parca exista un document pe undeva pe site-ul BVB).

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

10.5 Clientul se obliga sa transmita SSIF, in termen de cel mult 5 (cinci) zile de la solicitare, orice documente, date si informatii suplimentare ori de cate ori necesitatea acestora apare ca urmare a modificarilor legislatiei incidente ori cand SSIF apreciaza in mod rezonabil ca fiind necesare astfel de documente, date si/sau informatii pentru continuarea relatiei contractuale.   aici este o clauza impovaratoare pentru client, poate unde pleaca la munca nu are acces la toata documentatia necesara si nici n-are net tot timpul

....... "Iar daca clientul nu transmite atunci".............. nimic!
Bine, o sa transmit, jur pe rosu! :D

 Malineanu, on 13 august 2022 - 14:04, said:

10.6 Clientul se obliga si garanteaza ca ordinele sale vor fi lansate cu respectarea practicilor si normele care previn abuzul de piata.   unde e definit abuzul de piata ?

Daca tu incerci sa-i faci ceva "neplacut" pietei si piata zice "NU" tare si raspicat, atunci inseamna ca se simte abuzata! :D

Nu ma mai tin nervii, sunt mult prea prosti oamenii care scriu contracte...

 Malineanu, on 14 august 2022 - 17:44, said:

Deci au rectificat dupa mail, pretul dirty este ok acum insa mereu iese comision 53 lei

Ai folosit Interfata Extinsa sau alta interfata?

 Malineanu, on 14 august 2022 - 18:16, said:

La o dobanda de 1,8% cum se ajunge la YTM de 2.3046 % (R2612AE) ? Cumva provine din dirty < val nomin ?

Eu am presupus ca da!

 Malineanu, on 14 august 2022 - 18:51, said:

Poate am  mai intrebat, pretul de referinta cum se stabileste si de ce uneori e mult mai mare comparativ cu bid/ask ?
[...]
Pretul de referinta intra in formula de calcul dirty si influenteaza tare rezultatul , mai ales cand este mai mare ca valoarea nominala ...

Nu stiu ce e pretul de referinta. Unde il vad?
Pretul nu depinde de niciun alt pret in afara de pretul clean...

 Malineanu, on 16 august 2022 - 16:49, said:

Are cineva idee de ce unul si acelasi titlu are YTM diferit, functie de broker ?

Pentru ca YTM nu are o formula exacta, deci fiecare broker e liber sa-l calculeze cum vrea el, deci in functie de orice?

 Sinmbad, on 16 august 2022 - 19:07, said:

In perioada de subscriere prin broker la tilturile de stat apare un meniu specific perioadei de subscriere sau se utilizeaza una si aceeasi interfata de tranzactionare ?

Ambele :D, dupa cum urmeaza:
Pentru TradeVille: in perioada de subscriere apare un meniu specific care contine instructiuni referitoare la cum trebuie completate campurile din interfata de tranzactionare pentru a subscrie.
Nu uita motto-ul speciei homo sapiens: "De ce sa fie simplu cand poate sa fie complicat?"

 Malineanu, on 17 august 2022 - 13:47, said:

@darkangel2, daca poti deschide  https://2.tradeville...scriptions.aspx, te rog sa-mi comunici  PM instructiunile, multumesc - am inteles ca-s instructiuni de subscriere

Instructiunile de susbcriere pentru un anumit titlu sunt disponibile la adresa pe care ai specificat-o dar doar atunci cand titlul se afla in perioada de subscriere.
In acest moment nu este niciun titlu in perioada de subscriere, deci nu sunt disponibile instructiuni.

 Malineanu, on 17 august 2022 - 15:30, said:

Nu stiu care este formula exacta pt dirty price, in mod normal este pretu clean * valoarea nominala.

Uitasi dobanda...

 Malineanu, on 17 august 2022 - 15:30, said:

O singura data mi-a functionat dirty price formula cu ceea ce afisa broker, in rest nu s-au mai regasit vreodata ...

Eu am 50 de cumparaturi de titluri de stat: pentru absolut toate, formula mea coincide cu ce a calculat TV.
Pentru ultima data:
- foloseste doar Interfata Extinsa, restul de interfete s-ar putea sa fie busite.....
- posteaza (sau da-mi PM) cu un pret intr-o anumita zi calculat cu Interfata Extinsa sa vad si eu ca nu e corecta formula mea (nu de alta da' as vrea sa o corectez :D)

#2545
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006
A luat cineva titluri de stat prin intermediul BT? Cam care sunt pasii? Se rezolva cu o singura vizita la o sucursala si semnat hartii? Sau se face prin intermediul BT Capital Partners?
Exista vreo platforma in care sa vezi cate titluri ai? Sau ramai doar cu hartiile?

#2546
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
Stiu ca MFP dar cine decide conditiile,este o persoana,este o echipa,cine are puterea de decizie?Doar nu ministru insusi are vedenii si da ordin atata dati si gata.

#2547
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 17 august 2022 - 20:06, said:



Da, o tampenie ca multe alte tampenii pe care le produc baieteii si fetitele "veseli" de la "juridic".
[ Daca ar fi sa-i judeci pe saracutii oameni bazandu-te strict pe documentele pe care le produc ar iesi ca sunt cei mai idioti oameni care au trait vreodata... :D ]



Sa presupunem ca ai cumparat 10 titluri si in raport scrie ca ai cumparat doar 5 titluri (pentru ca raportul e gresit, in cont apar corect 10 titluri).
Trec 36 ore si nu-i notifici, prin urmare continutul raportului se considera corect (conform acestei clauze).
As proceda astfel:
- as deschide tichet sa corecteze valoarea din cont: acum e 10 dar ar trebui sa fie 5 conform raportului (care e corect)
- dupa ce corecteaza valoarea din cont, cer extras de la Depozitarul Central in care apar 10 titluri => deschid tichet sa modifice raportul si contul caci e gresit
- dupa ce modifica raportul sa fie conform cu raportul Depozitarului Central, deschid tichet sa moditice raportul care acum spune ca am cumparat 10 titluri (desi raportul corect e cel cu 5 titluri)
- repeta de la primul pas; si ii tin asa non-stop...

Prostii sunt distractivi in felul asta...  :D



............ "Iar daca clientul nu observa atunci..............." nimic!
Eh, atunci bine, n-am observat! :D

Cineva e chiar platit sa scrie tampeniile astea?



Haoleu, prea grea asta pentru oamenii de la juridic, logica nu e printre cerintele job-ului... :D



Cred ca se refera la situatia in care trimiti bani dintr-un cont RON dar scrii la comentarii "Alimentare BVB euro".



Borker-ul este doar intermediar, el nu mentine inregistrari ale instrumentele detinute de client, aceste inregistrarile sunt mentinute de DC.
Deci daca broker-ul reziliaza contractul, iti poti face cont la un alt broker si ai imediat acces la instrumentele detinute.



Oamenii de la juridic nu cunosc timpurile / modurile verbelor: "ar putea incalca" este identic cu "incalca", "au incalcat", "vor incalca"....
Atat se poate! :D



Banuiesc ca, in acest context, "fara erori" se refera la acele erori care au ca efect imposibilitatea de a accesa contul (pare ca sistemul functioneaza dar nu poti face login).



Cred ca este vorba de regulile pietei reglementate de BVB (parca exista un document pe undeva pe site-ul BVB).



....... "Iar daca clientul nu transmite atunci".............. nimic!
Bine, o sa transmit, jur pe rosu! :D



Daca tu incerci sa-i faci ceva "neplacut" pietei si piata zice "NU" tare si raspicat, atunci inseamna ca se simte abuzata! :D

Nu ma mai tin nervii, sunt mult prea prosti oamenii care scriu contracte...



Ai folosit Interfata Extinsa sau alta interfata?



Eu am presupus ca da!



Nu stiu ce e pretul de referinta. Unde il vad?
Pretul nu depinde de niciun alt pret in afara de pretul clean...



Pentru ca YTM nu are o formula exacta, deci fiecare broker e liber sa-l calculeze cum vrea el, deci in functie de orice?



Ambele :D, dupa cum urmeaza:
Pentru TradeVille: in perioada de subscriere apare un meniu specific care contine instructiuni referitoare la cum trebuie completate campurile din interfata de tranzactionare pentru a subscrie.
Nu uita motto-ul speciei homo sapiens: "De ce sa fie simplu cand poate sa fie complicat?"



Instructiunile de susbcriere pentru un anumit titlu sunt disponibile la adresa pe care ai specificat-o dar doar atunci cand titlul se afla in perioada de subscriere.
In acest moment nu este niciun titlu in perioada de subscriere, deci nu sunt disponibile instructiuni.



Uitasi dobanda...



Eu am 50 de cumparaturi de titluri de stat: pentru absolut toate, formula mea coincide cu ce a calculat TV.
Pentru ultima data:
- foloseste doar Interfata Extinsa, restul de interfete s-ar putea sa fie busite.....
- posteaza (sau da-mi PM) cu un pret intr-o anumita zi calculat cu Interfata Extinsa sa vad si eu ca nu e corecta formula mea (nu de alta da' as vrea sa o corectez :D)

N am uitat dobânda, era răspunsul brokerului...........el a uitat.....

Faci tu ce faci și o dai in ras... Mâine îți arat tot ce ai cerut, doarme motanul pe laptop acum.

Deci o sa semnez contractul așa cum este că altul mai bun e clar că nu va exista curând...

O sa alimentez momentan cu 500 eur sa vad măcar pe contul real un dirty.calculat corect și vreau să văd și comisionul corect, pe demo este gresit.

Apoi , daca ce o sa vad îmi va place, o să mă apuc de căutat titluri care-s din ce in ce mai scumpe, nu știu de ce le a crescut prețul de referință mai sus că valoarea nominală...



#2548
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 17 august 2022 - 22:43, said:

N am uitat dobânda, era răspunsul brokerului...........el a uitat.....

Aoleeeeeeu....... TV sau alt broker? Spune-i numele sa-l facem de rusinica! :D

 Malineanu, on 17 august 2022 - 22:43, said:

Mâine îți arat tot ce ai cerut, doarme motanul pe laptop acum.

Perfect, maine sunt "pe felie", te astept! :)

 Malineanu, on 17 august 2022 - 22:43, said:

Deci o sa semnez contractul așa cum este că altul mai bun e clar că nu va exista curând...
O sa alimentez momentan cu 500 eur sa vad măcar pe contul real un dirty.calculat corect

In sfarsiiiiiiiiiiiiit, hai ca se poate! :)

 Malineanu, on 17 august 2022 - 22:43, said:

vreau să văd și comisionul corect, pe demo este gresit.

"Dragi clienti, va invitam sa folositi contul nostru demo ca sa intelegeti exact cum functioneaza platforma! Doar sa nu luati in considerare numerele caci sunt gresit calculate, in rest totul merge perfeeeeeect!" :D
M-as *** pe mine de ras daca s-ar dovedi ca e busit contul demo!

#2549
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 17 august 2022 - 23:06, said:



Aoleeeeeeu....... TV sau alt broker? Spune-i numele sa-l facem de rusinica! :D





Perfect, maine sunt "pe felie", te astept! :)



In sfarsiiiiiiiiiiiiit, hai ca se poate! :)



"Dragi clienti, va invitam sa folositi contul nostru demo ca sa intelegeti exact cum functioneaza platforma! Doar sa nu luati in considerare numerele caci sunt gresit calculate, in rest totul merge perfeeeeeect!" :D
M-as *** pe mine de ras daca s-ar dovedi ca e busit contul demo!

Pai, este. Comisionul e blocat pe 0.5 %, indiferent ce tranzacționezi.

Pentru dirty price am primit răspunsul de mai sus... putin bizar ..

Dar daca ai spus că sunt ok, mergem pe mana ta.

Sărim peste contract, sărim peste formula dirty, sărim peste neclarități...

Că ne apuca ultima subscriere in curând cu lecțiile nefăcute ..

Și prima maimuță care s a dat jos din copac avea în față doar necunoscute, nimic nu prezicea c o sa evolueze, și s a descurcat ...

Edited by Malineanu, 17 August 2022 - 23:20.


#2550
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 17 august 2022 - 23:18, said:

Comisionul e blocat pe 0.5 %, indiferent ce tranzacționezi.

Deci au dezvoltat o functionalitate doar ca sa mearga diferit pe demo.....
Wow, asta inseamna sa fii "special"! :D

 Malineanu, on 17 august 2022 - 23:18, said:

Că ne apuca ultima subscriere in curând cu lecțiile nefăcute ..

.... si altii au facut deja o tona de bani.... :D

 Malineanu, on 17 august 2022 - 23:18, said:

Și prima maimuță care s a dat jos din copac avea în față doar necunoscute, nimic nu prezicea c o sa evolueze, și s a descurcat ...

.... pan'acu' dar acu' pare ca se pregateste sa se urce inapoi in copac cugetand: "Bai ce viata frumoasa aveam cand stateam prin copaci si n-aveam nicio grija!"
Aici suntem... :D

#2551
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
https://www.zf.ro/ba...zi-cat-21076031
Deci statul s-a imprumutat pe 10 ani la o dobanda de 8,2%. Pana acum dobanzile de la licitatiile cu titluri de stat au fost peste dobanzile titlurilor pentru populatie, in acelasi interval de timp. .

#2552
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Nu inteleg de ce nu ofera posibilitatea si persoanelor fizice sa cumpere titluri pe 10 ani!

#2553
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
Explicatia oficiala ar fi ca nu exista interes din partea populatiei pentru termene mari...eu as fi interesat.

#2554
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
La 8.2% as fi dispus sa aman alte cheltuieli si sa bag in titluri mai mult. Practic, cred ca ar bate inflatia cumulata pe cei 10 ani, destul de bine, asadar ar fi o varianta pentru fondul de pensie.

#2555
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Se întâmplă multe în 10 ani, anul asta îți dă cu 8% la anul cu 5%, este mai câștigat statul în felul asta. Eu vreau pe 6 luni ca sa încasez mai repede dobânda.

#2556
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

 persona695, on 18 august 2022 - 11:44, said:

Se întâmplă multe în 10 ani, anul asta îți dă cu 8% la anul cu 5%, este mai câștigat statul în felul asta. Eu vreau pe 6 luni ca sa încasez mai repede dobânda.

Nu, dobanda este de 8.2% pe intreaga perioada, tocmai asta este avantajul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate