Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Vexio - pareri despre magazin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

 user333, on 21 noiembrie 2018 - 13:04, said:

Am avut de-a face pe parcursul anilor cu f. multe firme si magazine online.
Nimeni nu e perfect si toti au cate o buba mai mica s-au mai mare,
dar halul in care  astia de la VEXIO inteleg notiunea de magazin online e deplorabil. Daca  stie cineva un magazin online care a reusit sa doboare recordul negativ a lui VEXIO..in asteptarea unui colet... sa scrie aici.
Cand comandati ceva sa va asteptati la un termen MEDIU de livrare de 7-10 zile LUCRATOARE... dar  nu e deloc o minune daca se depaseste acest termen....
Nu cred ca exista magazin mai prost, practiv Vexio fiind magazin de infractori.
Mi s-a vandut un rebut si dupa o lunga bataie de joc restituirea sumei dec 800 lei e conditionata de plata reparatiei care defapt nici nu a fost efectuata, 100 lei + 30% din valoarea produsului.
Deci inselatoria este ca ti se vinde un rebut apoi primesti doar 1/2 din bani inapoi, ei fiind mana in mana cu service-ul (tot o mizerie) care constata ce spune Vexio.
Ma voi adresa pe penal

Edited by gmarinescu, 04 June 2019 - 07:44.


#38
alyn2006

alyn2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2006
Niste japcari, returnat produs fara ambalaj dupa 1 saptamana de la achizitie, deci in termenul legal de 14 zile, si pentru un carton respectiv "ambalajul" in sine japcarii astia mi-au oprit 30% din bani, deci practic la ei 30% din produs valoreaza cutia!  cumparati cu incredere au preturi bune la majoritatea produselor dar sa va fereasca Dzeu sa aveti probleme cu produsele si sa dati retur ca dati de dracu!

#39
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Nu recomand nimanui sa faca greseala de a da vreun ban la Vexio.ro, Fanplace IT(sunt aceeasi firma), sunt foarte neseriosi, iti iau banii, apoi isi bat joc, daca ai probleme iti fac viata un calvar pentru a te determina sa renunti sa apelezi la ei, daca returnezi conform legii gasesc tot felul de motive pentru a refuza returul. Feriti-va cu orice pret de Vexio.ro si orice alt site al firmei Fanplace IT!

#40
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Si? Povestea?

#41
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Țin minte că îmi doream foarte mult un telefon de la Philips modelul xenium nu știu cum, până am reușit eu să-mi strâng banii a dispărut din toate magazinele, dar la o căutare mai amănunțită l-am găsit la vexio, nu vă pot descrie bucuria imensă pe care am avut-o, am plasat imediat comanda, apoi a urmat cea mai mare dezamăgire, apel de la vexio după o zi să-mi spună că de fapt nu-mi aduc telefonul că deși pe site scria în stoc el de fapt nu mai este.
De atunci de la acea dezamăgire nu mai comand de la gunoaiele astea, i-am pus în sertar la "niciodată".

#42
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 alyn2006, on 17 martie 2020 - 22:28, said:

Niste japcari, returnat produs fara ambalaj dupa 1 saptamana de la achizitie, deci in termenul legal de 14 zile, si pentru un carton respectiv "ambalajul" in sine japcarii astia mi-au oprit 30% din bani, deci practic la ei 30% din produs valoreaza cutia!  cumparati cu incredere au preturi bune la majoritatea produselor dar sa va fereasca Dzeu sa aveti probleme cu produsele si sa dati retur ca dati de dracu!

Mie mi se pare normal. Ei vand desigilat 30% mai ieftin apoi din cauza ta. Mai bine te informezi bine ce cumperi, ca sa nu returnezi.
Prefer sa pierd 30% o data la nu stiu cat timp decat sa platesc 10-20% la fiecare produs la PCgarage, ca sa le platesc eu lor pierderile din retururi, campanii de gameri si alte circuri de marketing.

Intrebare, tu ai cumpara la acelasi pret un produs desfacut si fara cutie? Eu daca nu ar fi cu 30% mai ieftin, nu l-as lua.

Daca ti-ar fi returnat banii 100%, costul nu ar fi fost acoperit de d-zeu isus din ceruri, l-as fi platit eu si alti clienti in pretul umflat al restului produselor, ca la PCgarage. E mai bine asa, fiecare isi plateste greselile.

Edited by Notsure, 30 June 2020 - 12:17.


#43
Sorin4555

Sorin4555

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2019
Sunt client cu vechie peste 15 ani pe achizitiile online, magazinele au decazut mult in ultimii ani ca si seriozitate - de regula recomand (cumpar) doar de la  Emag, Pcg - rar Altex.

Despre Vexio - am avut ceva probleme in trecut, la livrare nu a fost problema, DAR daca prima oara - fiind acum 2-3 ani au scris actele corect cu seria la garantia produsului, ma pomenesc cu aproximativ 1 an in urma la un hdd Seagate - fara serie la certificat - ceea ce daca multi nu stiu il face NUL, depinde si de magazin daca e atat de prost sa - i poti livra spre ex un hdd acelasi model, later on si sa ti dea unul nou, pai daca nu avem seria ? Am dat mailuri, si ff greu dupa ce i-am informat ca fac retur daca nu apare seria pe certificat - au scris cu BOLD (adica dat peste obraz) seria corecta pe un alt certificat, asa ca nu as recomanda decat sa luati produse cu rata mica de a se strica - gen ssd, cabluri, controllere - ca si la Altex (Mediagalaxy) unde cam incem sa puna garantiile in colet si trebuie sa pierzi 1-2 saptamani sa ti revina pe mail.

OCOLITI cu orice pret - CEL. ro, FLAX computers, JRC GAMECENTER (din exp personala am avut probleme cu ei, chiar ajuns la ANPC), iar ultimii daca cititi zic ca ei fac returul banilor in 30 zile !!! vs 14 normale, dar nu specifica de cand si deci pot ocoli legea, cu toate astea m-au tinut aproape 12 zile pana sa mi iau banii pe o placa de baza de 1100 ron.

Dupa ce le-am  dat legea din OUG 34/2014 - precizand ca mai aveau 2 zile pana intra in ilegalitate, au pus banii in cont, dar nici vorba sa ma anunte pe mail sau telefon.....plus ca ''tanti'' de acolo, cica contabila - imi da reply cu un OUG vechi din 2001 cred cu 2-3 pagini de citit ? serios serios ? IN LEGE scrie clar 14 zile calendaristice !!! asta sa stiti sa nu va luati teapa, se numara si weekendurile.

CU JRCGAMECENTER (nu mai stau sa caut exact numele) - au avut tupeu sa incerce sa mi dea o consola fara ACTE !!! nu raspundeau la telefon, iar pe mail se eschivau - zicand ca pot face retur daca nu mi convine, eu intrebam domne sunt actele in colet etc etc ? nu raspundeau....era vorba de 1200 lei la un Xbox One X, redus de la 1800 ron - clar parea prea bine sa aibe si acte.

Dupa retur au inceput sa mi aduca injurii, sa vorbeasca aberatii pe mail samd - ca alti pustani il lauda e ca probabil cumpara doar jocuri unde nu e nevoie de garantii la ele, sau probabil nu stiu Legea.

Iar ANPC cand face cand nu dreptate - am si acum o problema cu o solutionare care NU A MAI VENIT dupa 120 zile, fara avocat si bani nu ai sanse sa i sperii, fiindca se ajunge la plangere penala si am altele pe cap.

In Romania incepi sa devii avocat din client, daca cumperi prea multe si ai probleme pe garantie sau retur.

Singurii seriosi la cele 2 mai sus sunt Emag si Pcg, prefer Emagul care iti da si posibilitatea sa iei electronic actele oricand, de cate ori vrei. INSA si la Emag e ceva dubios - fiind printre putinii care a observat - codurile de pe garantii nu coincid cu cele de pe produs.....lucru care nu mi l-au putut explica !!! Plus ca a devenit un fel de bazar si vorba unor useri de aici, frate de ce daca cumpar de le voi si am probleme ma trimiteti la intermediar ???

Asa ca evitati sa luati din bazar, luati doar unde scrie Emag ca si livrant - macar service e ok, am avut 2-3 probleme in cativa ani si isi fac datoria, desi mai uita sa puna numele pe unele acte de constatare samd, si alte mici glume.

In timp m-am gandit ca daca hotii sunt in crestere la metru patrat, si datorita starii de alerta care secera bietii romani de rand la nivel financiar - sa iau de pe Amazon - insa acolo imi spune un tip cu multi bani, ca garantia nu e ca la noi - ei trimit produsul si dupa ai sau nu un act doar la producator sau trebuie inregistrat la ei - plus ca se mai tin si ai de tepe, tu iei banii inapoi DAR TE TIN BLOCAT - insa tipu nu avea treaba, el jucandu se cu zeci de mii de euro.


Ah uitasem si de EVOMAG - am dat telefoane - robotul timp de 1h in 2zile mi-a dus creditul, 3 mailuri intr-o saptamana - -0 raspuns , zic adio EVOMAG.

Am insa un prieten care a comandat la risc si i-ar fi venit comanda de la ei, dar trebuie sa mi spuna de acte etc....oricum magazin serios nu pare.

SI problema e ca dac Emag va monopoliza tot - PRETURILE VOR SARI in sus, deja au crescut la multe produse cu zeci de roni sau sute !

Pcg e ok si el, recent am cumparat si de la SHOP4PC - par corecti, desi nu auzisem de ei - aveam nevoie de o pasta termica Gelid, aceasta nu o gasiti decat la ei sau un magazin din Oradea, unde era mai scumpa.

Pe scurt - ideal e sa faceti poze la emailuri, etc in caz ca riscati cu orice magazin nou, sau comenzi de valoare mare.


Sper ca acest post v-a ajutat, si titi foarte atenti inainte sa dati click pe COMAND ! intrebati pe mail tot ce puteti, in special daca vi se dau actele corect (factura si garantia cu seria aferenta - de ex la pasta termica nu poti cere seria sau un cablu usb), si 2 - daca puteti deschide coletul inainte de plata.

#44
Mr_Tucan

Mr_Tucan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.06.2019
Ai scris mult si util. Bravo!

#45
Sorin4555

Sorin4555

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2019

 Mr_Tucan, on 26 iulie 2020 - 14:24, said:

Ai scris mult si util. Bravo!

Ms mult si scuze tuturor ca am gresit la unele cuvinte, dar eram obosit cand am postat. Sper ca se va intelege din context.

#46
bossmaster

bossmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2009
nu cumparati de pe vexio.in caz de retur ,nu veti primi banii inapoi.au o politica de retur ciudata.

#47
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
Am comandat la Vexio de 3 ori pana acum doar pentru ca ofereau cel mai mic pret dintre toate celelalte magazine online mai cunoscute. Intotdeauna livrarea a fost prompta si fara probleme iar pana acu nu am avut nevoie sa apelez la garantie (care oricum, nu cred ca e oferita de ei) si nici la retur - returul este prevazut de lege si bine reglementat, asa ca nu prea ar avea cum sa iti faca greutati.

#48
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
am avut ceva comenzi la ei , nu am intaminat vreo problema
la garantie am lasat acum vreo 4 ani un router, mi-au dat altul nou in schimb

probleme de livrare pot aparea peste tot, dar mult mai mult la magazinele mici, care nu-si permit sa livreze din stoc propriu o gama larga de produse
pastreaza si ei ce se vinde repede

#49
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Am o singura comanda vexio.

Onorata la timp.

Am avut probleme cu produsul. S-a rezolvat pe garantie in 2 randuri.

Daca prima data clar era produsul defect, a doua oara se putea pune pe utilzare necorespunzatoare.
Si cu toate acestea s-a reparat fara probleme.


Eu cred ca sunt ok. Dar na, totusi e prima comanda.

#50
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Comanda onorata la timp.Surpriza mare a fost cand am deschis coletul. Lipseau multe piese din produs. Nu ai cu cine sa iei legatura Deja ai platit si esti la mila lor. Desi comada nu era voluminoasa (casuta gradina) dupa doua zile a sosit inca un colet.--FANTASCIENZA-- Emotii mari ca poate nici acum nu e complet dar chipurile a fost. Nu recomad. Am trait cu impresia doua zile ca am luat o mare teapa (1100 lei). In plus nu locuiesc permanent la locatie și a trebuit sotia sa ia zile de concediu sa astepte coletele

#51
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 28.09.2008
Distrusi rau astia de la vexio. Nu au facut decat sa ma incurce si am mai platit si cu cardul.
Plasez comanda marti iar ziua urmatoare sunt sunat ca sa imi spuna ca o sa ajunga produsele saptamana urmatoare la mijocul saptamanii si am fost de acord.
Vineri ma suna sa imi spuna ca un produs din comanda nu e pe stoc si anulez comanda pt ca nu aveam chef sa platesc 2 taxe de transport.
Era vorba de cooler cpu arctic freezer 34 esports pe rosu.
Sambata intru pe site si era pe stoc acelasi model dar pe alb.
Pana mea ca il luam si pe ala ca doar nu era model cu rgb.


#52
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
am cumparat un aparat de tuns par din nas. de la vexio. cutia de transport in care a venit a avut deja un destinatar., a ramas hartia de transport (de la vechiul cumparator) pe cutie peste care au lipit al meu.
cutia aparatului nu are nici un sigiliu. oare chiar nu a avut, sau vrea vexio sa vanda resigilat la pret de nou?

Edited by the_northpole, 08 December 2020 - 21:14.


#53
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 the_northpole, on 08 decembrie 2020 - 21:11, said:

am cumparat un aparat de tuns par din nas. de la vexio. cutia de transport in care a venit a avut deja un destinatar., a ramas hartia de transport (de la vechiul cumparator) pe cutie peste care au lipit al meu.
cutia aparatului nu are nici un sigiliu. oare chiar nu a avut, sau vrea vexio sa vanda resigilat la pret de nou?
Eu au primit resigilat drept nou și de la eMag, deci n-ar fi mare mirarea ca vexio, magazin mic să-ți facă asta...

#54
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Ieri am vrut sa comand de la ei o placa video (RTX 3080TI).

In prima faza am incercat sa comand un PALIT RTX 3080TI la pretul de 7185 RON, produs care aparea in stoc depozit. Am fost sunat dupa 5 minute ca produsul nu mai e in stoc.

am zis, OK, nici o problema, gasesc eu alta placa video.

Am gasit un ZOTAC RTX 3080 TI la pretul de 7315.99 RON, am pus-o in cos, am finalizat comanda. Comanda a fost plasata la ora 10:43.
La ora 16:05 le scriu sa ii intreb care este timpul estimat de livrare.... la ora 16:46 am fost sunat de o tipa de la ei care mi-a zis ca nu imi poate onora nici aceasta comanda...

Halal magazin...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate