Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vexio - pareri despre magazin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Acest magazin are FOARTE PUTINE produse in stoc.

#56
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmirel3003, on 18 august 2021 - 09:38, said:

Ieri am vrut sa comand de la ei o placa video (RTX 3080TI).

In prima faza am incercat sa comand un PALIT RTX 3080TI la pretul de 7185 RON, produs care aparea in stoc depozit. Am fost sunat dupa 5 minute ca produsul nu mai e in stoc.

am zis, OK, nici o problema, gasesc eu alta placa video.

Am gasit un ZOTAC RTX 3080 TI la pretul de 7315.99 RON, am pus-o in cos, am finalizat comanda. Comanda a fost plasata la ora 10:43.
La ora 16:05 le scriu sa ii intreb care este timpul estimat de livrare.... la ora 16:46 am fost sunat de o tipa de la ei care mi-a zis ca nu imi poate onora nici aceasta comanda...

Halal magazin...
"stoc depozit" la vexio inseamna stoc furnizor

au ales sintagma asta nefericita, tocmai ca sa dea impresia ca ar avea depozite proprii si/sau ca ar livra din stoc

View Postnicu131, on 18 august 2021 - 16:30, said:

Acest magazin are FOARTE PUTINE produse in stoc.
asa e orice magazin mic

atunci cand esti dezvoltat si pe verticala si pe orizontala, nu ai probleme de genul
cu rulaj mic ar insemna sa vinzi in pierdere daca pastrezi in stoc componente it care se depreciaza de la o zi la alta si pentru care nu ai rulaj continuu

emag are de la firma de distributie (nod distribution) pana la curierat (sameday+easybox-uri), programare si marketing (conversion marketing)

Edited by gumball3000, 18 August 2021 - 17:05.


#57
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Eu i-am tot găsit cu search ca având varianta cea mai ieftină pentru ce căutam, şi am 8 comenzi în total din 2016 încoace, una singură anulată că nu era produsul.
- aspirator pentru bunică-mea, n-am auzit încă să se fi stricat
- mouse Logitech din 2017, încă îl folosesc şi în secunda asta
- trimmer Philips seria QT4000, a crăpat după vreo 2 ani, dar l-am forţat peste capabilităţi în pandemie şi m-am tuns pe cap cu el de vreo 3 ori Posted Image
- adaptoare USB OTG, încă le folosesc
- tastatură slim de tip "chiclets" super ieftină, în scurt timp am dat-o direct la DEE (design prost, vina producătorului)
- SSD Gigabyte, a pierdut nişte capacitate în urma unor descărcări statice în carcasa PC-ului nelegat la împământare, dar în rest încă îl folosesc
- aparat de tuns Remington alimentat la priză, încă mă serveşte ca un campion (cel mai apreciat aparat ieftin în review-urile de pe eMag, dar găsit şi mai ieftin la Vexio).

Edited by donjoe, 18 August 2021 - 21:29.


#58
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postnicu131, on 18 august 2021 - 16:30, said:

Acest magazin are FOARTE PUTINE produse in stoc.
Nu e chiar așa. Am luat filtre de purificator de la ei și le-au livrat imediat.
Altfel e o practică curentă, Altex o practică la greu

#59
icebox

icebox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.11.2004
9 comenzi in total 2019-2021 toate fara probleme. Dar imi asum ca ce comand de la ei vine "cand vine". Practic inlocuiesc bani cu timp. Cand economisesti 150 lei la un hdd si cumperi 8 parca o saptamana nu e mult. Daca imi trebuie ceva rapid emag sau pcgarage.

#60
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 21.12.2006
Greșeala lor este că, în loc de exprimarea corectă "in stoc furnizor" folosesc exprimarea generică "în stoc depozit" și mulți clienți înțeleg că produsul e in depozitul Vexio, deci se livrează rapid. De aici și așteptările false. Am și eu destule comenzi la ei, nu am avut probleme deloc, dar mă amuză când sunt sunat să-mi comunice termenul de livrare de 5-7-10 zile cu glas spășit, și par că rămân surprinși când confirm comanda și le spun că pot să aștept.

Trebuie înțeles mecanismul vânzărilor online: cu cât ai mai multe produse listate, cu atât ai șanse mai multe să le vinzi. Dar nu înseamnă să le tii în stoc efectiv, ci să le poți aproviziona relativ rapid. Stoc înseamnă costuri logistice, de aici și practica de a afișa prețul mai mare la aceleași produse cu livrare din stoc.

Edited by nei-k, 25 January 2022 - 23:05.


#61
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
De doua saptamani jumate am platit cateva produse la magazinul online Vexio.

Nici acum nu am primit comanda si cei de la aceasta firma nu mai raspund!

Are cineva informatii despre aceasta firma, este cumva o teapa romaneasca?

#62
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 04.10.2007
Nu sunt tepari dar sunt neseriosi....

Si eu am avut acum vreo 2 ani o situatie asemanatoare, am comandat 2 placi video, modele diferite care apareau in stoc la ei, si la vreo 2 ore am fost contactat ca nu au produsele in stoc si ca nu imi vor fi livrate.
Peste inca o luna am comandat de la ei o placa video cu plata ramburs pe care mi-au trimis-o.

Nu te poti baza pe informatiile de pe site-ul lor legat de stocuri... si nu comand niciodata de la ei cu plata online ci ramburs. Am avut la ei comanda de 8000 RON plata ramburs. Nu risc sa platesc si sa astept apoi 30-45 zile sa imi recuperez banii.

Mai jos intamparea mea cu ei:

"Ieri am vrut sa comand de la ei o placa video (RTX 3080TI).
In prima faza am incercat sa comand un PALIT RTX 3080TI la pretul de 7185 RON, produs care aparea in stoc depozit. Am fost sunat dupa 5 minute ca produsul nu mai e in stoc.
am zis, OK, nici o problema, gasesc eu alta placa video.
Am gasit un ZOTAC RTX 3080 TI la pretul de 7315.99 RON, am pus-o in cos, am finalizat comanda. Comanda a fost plasata la ora 10:43.
La ora 16:05 le scriu sa ii intreb care este timpul estimat de livrare.... la ora 16:46 am fost sunat de o tipa de la ei care mi-a zis ca nu imi poate onora nici aceasta comanda...

Halal magazin..."

Edited by mirel3003, 02 September 2022 - 09:37.


#63
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Am luat de la ei de cateva ori, nu sunt tepari. Activeaza de multi ani pe piata si sunt printre jucatorii importanti.

Destul de ciudat ca nu raspund la telefon.

Uite aici un topic mai vechi:

https://forum.softpe...despre-magazin/

Edited by george_alexandru, 02 September 2022 - 09:30.


#64
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.06.2012
Eu am luat de la ei acum 2-3 saptamani o camera de supraveghere.Au un depozit mare pe Drumul intre Tarlale,mai exact pe Str.Oxigenului, sec.3.Am ridicat personal.Am vazut ceva oameni pe acolo cand pregateau comenzi/colete.

#65
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 25.10.2016
Mai exista Vexio? Cumparam de la ei prin 2014, si aveau preturi chiar bune, dar ridicam personal produsele de la un sediu obscur pe langa soseaua MihaiBravu.

#66
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 06.09.2008
Am luat de la vexio 1 data si n-am avut probleme, era acum niste ani.

Treaba cu telefonul e ciudata... imo initiatorul 'uita' sa mentioneze ceva, ori i-a injurat la telefon, ori ii suna de 'nspe ori/ zi ...
Daca nu-ti convine ceva anulezi comanda.

Edited by sirgoofy, 02 September 2022 - 09:37.


#67
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Pentru mine, in acest moment sunt chiar tepari. De doua saptamani jumate am platit si nici acum nu am primit comanda si nici nu mai raspund la suport!

Alta concluzie nu pot sa am, deja am scris la ANPC

#68
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 21.12.2006
Din contul tău Vexio, ai incercat să adaugi mesaj la comandă? Sau să folosești funcția de chat online de pe site?

După ce ai plasat comanda nu ai fost sunat să ți se comunice termenul de livrare?

Ai sesizat diferența dintre mențiunile "în stoc magazin" și "în stoc depozit" ? Depozitul este al furnizorului sau importatorului, iar termenul de livrare depinde de transport...


#69
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,470
  • Înscris: 28.09.2008
@GabyF nu cred ca sunt tepari insa organizarea lasa de dorit.
Eu am avut vreo 3 comenzi anulate si a 4 a comanda reusita.
Ma sunau dupa o saptamana sa imi spuna ca o sa vina produsul dupa o saptamana.
Pe site scria ca daca depasesc o anumita suma am transportul gratuit dar la plasare comanda ma taxau cu plata pt transport. I-am sunat si mi-au spus ca e o eroare de soft si au corectat comanda eliminand taxa transport.
Pe site aparea un anumit produs pe stoc si plasam comanda iar apoi eram sunat ca sa imi spuna ca produsul nu e pe stoc.
Intr-un final am comandat o drujba electrica care a venit fara factura si dupa 2 saptamani a venit pe mail.



#70
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Eu am vreo 5 comenzi la ei, in 2 ani. Niciodata nicio problema, unele au fost chiar oferte foarte bune fata de alte magazine (inclusiv emag genius). N-am dat importanta neaparat la termenul de livrare, cam in 4-5 zile au ajuns toate.

#71
mihaib123

mihaib123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.06.2018
Salutare, as vrea sa cumpar si eu o placa video de la Vexio, dar vad ca parerile sunt impartite. Nu este o problema daca astept o saptamana dupa colet, nu sunt atat de grabit. Sunt mai interesat de garantie / comportament post-vanzare. Sunt ok?

Multumesc!

#72
aleexrobin

aleexrobin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2014
Eu am luat o placa video de la ei si nu a functionat. Am cumparat o prin intermediul emag si am facut imediat cerere de retur. Ieri am trimis-o sper sa-mi primesc banii inapoi, dupa ce am citit pe aici am putine emotii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate