Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Intrebari/nelamuriri Manchester

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Salutare,

Stiu ca e nebunia cu Brexitul si destramarea UE si viitoarea invazie ruseasca si tot asa, insa am cateva intrebari din partea cuiva care are oportunitatea de a se muta in Manchester si ma gandeam ca softpedistii ar putea oferi niste raspunsuri.

1. Cam cate lire ti-ar trebui lunar ca sa traiesti acolo? Nu ca sa strangi bani, musai, doar ca sa traiesti decent.
2. Salariul brut este de 20 000 anual. Este de ajuns?
3. Din ce am inteles, chiria pt un apartament mai la margine este de vreo 500, iar mai spre centru de 700. (one bedroom). Utilitatile ajung pe la 200. Transportul pe la 50 (desi am inteles ca e mult mai scump in realitate de la cineva care locuieste acolo). E adevarat sau site-uri precum numbeo bat campii?
4. Cam cat ar costa mancarea lunar?

Orice alte informatii m-ar ajuta.

Multumesc anticipat!

#2
axostyle

axostyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.05.2016
defapt tu cauti raspunsuri pentru tine ,dar e ok.
ca idee...castigi lire...cheltui lire...
e absurd sa iti faca cineva un total,fiecare consuma mai mult sau mai putin...daca mananci caviar clar trebuie sa scoti mai multi bani din buzunar decat cel care gateste tocanita.
chiria e scumpa rau ! one badroom pune 500 daca esti norocos.
oricum daca nu castigi un minim 2000 pe luna ,e greu.zic si eu:)

#3
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

 Eiji, on 24 iunie 2016 - 21:01, said:

2. Salariul brut este de 20 000 anual. Este de ajuns?

Nu.
La 1666 lire brut lunar scazi chiria, utilitati, mancare, transport, distractii ( toate nete), calculezi taxele la stat si tragi linie Posted Image

La 20k anual vei avea urmatoarele cheltuieli anuale minime:
  • 6k net chiria
  • 1200 net utilitatile ( minim)
  • mancarea 1500 net ( minim)
  • distractii 500 net minim
  • transport 600 net minim
  • platesti nino sa zicem 200 lire an
La primii 11k ai free alowance( nu dai taxe) din restul de 9k dai 20 % taxa la regina

Iti zice un roman care ia mult mai bine decat ce ai tu acolo in oferta.

Edited by crash899, 24 June 2016 - 21:26.


#4
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

 axostyle, on 24 iunie 2016 - 21:13, said:

defapt tu cauti raspunsuri pentru tine ,dar e ok.

De (spatiu) fapt, nu, chiar te inseli.


In rest, multumesc pentru raspuns.
Prin decent nu ma refeream la caviar (evident), ci la mancarea de zi cu zi.
500 am pus de la inceput.


 crash899, on 24 iunie 2016 - 21:24, said:

Nu.
La 1666 lire brut lunar scazi chiria, utilitati, mancare, transport, distractii ( toate nete), calculezi taxele la stat si tragi linie Posted Image

La 20k anual vei avea urmatoarele cheltuieli anuale minime:
  • 6k net chiria
  • 1200 net utilitatile ( minim)
  • mancarea 1500 net ( minim)
  • distractii 500 net minim
  • transport 600 net minim
  • platesti nino sa zicem 200 lire an
La primii 11k ai free alowance( nu dai taxe) din restul de 9k dai 20 % taxa la regina

Multumesc pentru raspunsuri, cam asa ma gandeam si eu.

 crash899, on 24 iunie 2016 - 21:24, said:

Iti zice un roman care ia mult mai bine decat ce ai tu acolo in oferta.

Aham.
Stiu un alt roman stabilit un UK care a zis ca-si baga ce are mai drag in toti romanii care vin acolo si castiga sub 30 000 pe an.
Nu stiu daca te incadrezi.

#5
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

 Eiji, on 24 iunie 2016 - 22:13, said:


Stiu un alt roman stabilit un UK care a zis ca-si baga ce are mai drag in toti romanii care vin acolo si castiga sub 30 000 pe an.
Nu stiu daca te incadrezi.

Nu am inteles ce ai vrut sa zici Posted Image

#6
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 Eiji, on 24 iunie 2016 - 21:01, said:

Salutare,

Stiu ca e nebunia cu Brexitul si destramarea UE si viitoarea invazie ruseasca si tot asa, insa am cateva intrebari din partea cuiva care are oportunitatea de a se muta in Manchester si ma gandeam ca softpedistii ar putea oferi niste raspunsuri.

1. Cam cate lire ti-ar trebui lunar ca sa traiesti acolo? Nu ca sa strangi bani, musai, doar ca sa traiesti decent.
2. Salariul brut este de 20 000 anual. Este de ajuns?
3. Din ce am inteles, chiria pt un apartament mai la margine este de vreo 500, iar mai spre centru de 700. (one bedroom). Utilitatile ajung pe la 200. Transportul pe la 50 (desi am inteles ca e mult mai scump in realitate de la cineva care locuieste acolo). E adevarat sau site-uri precum numbeo bat campii?
4. Cam cat ar costa mancarea lunar?

Orice alte informatii m-ar ajuta.

Multumesc anticipat!


Salut, eu cand m-am mutat in Anglia tot in Manchester m-am mutat, mai bine zis Bolton care e la vreo 20-30 km.


Salariul meu era de £21k pe an (£1,430 net pe luna in acel an)

Tu vei avea salariul net pe luna de £1,397


Cheltuielile mele lunare:

Chirie: £420 apartament dragut cu 2 dormitoare duble in Bolton la etajul 1 in zona centrala dar periculoasa.
Taxa la primarie (Council Tax): £92
Utilitati: £100 pe luna pentru curent, internet si apa.
Mancare: £250 pe luna (mergeam la Aldi si Morrisons)
Transport: £87 abonament lunar cu trenul din Bolton in Manchester (facea circa 20 de minute dus daca aveam noroc sa prind primul tren si nu asteptam 3-4 trenuri pentru ca ajungeau pline in Bolton).
Mancare la serviciu: £20 (In mare parte imi aduceam pachet de acasa pentru ca firma nu avea cantina, dar mai mancam si in oras)
Credit telefonic: £10
Total cheltuieli: £979

Reuseam sa pun deoparte £200 pe luna, in rest bani de haine/plimbari etc..

M-am mutat din Bolton si nu-mi pare rau, Bolton si Manchester sunt orase urate..mai sunt zone prin sudul Manchester-ului si prin vest care sunt mai bune si curate, in rest mizerie, droguri, golanime, sobolani etc..

Bafta in orice alegi sa faci dar personal iti recomand sa alegi alta tara..e riscant sa vii aici (si eu plec in curand) si vremea te deprima.

#7
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Eu locuiesc in centrul Manchesterului si nu sunt de acord, Clau, ca e un oras urat. Din punctul meu de vedere Manchesterul este cea mai buna optiune pentru cine vrea sa vina intr-un oras mare (deci cu mai multe posibilati) in UK - am eliminat Londra pentru simplu motiv ca preturile chiriilor sunt exorbitante daca vrei sa traiesti intr-un apartament modern si nu cu alti 5 necunoscuti intr-o suburbie. E un oras mare, plin de studenti, vibrant, cam oricand ai ceva de facut. Mie cel putin asa mi s-a parut si in perioada studentiei cat si acum, la un an dupa.

Eiji, cine ti-a oferit £20,000? In ce domeniu si pe ce pozitie? Ar trebui sa-ti ajunga sa traiesti bine, dar nu sa si pui ceva deoparte. E adevarat ca vorbesc din perspectiva mea, care n-am familie si copii in grija, nu stiu care este situatia ta.
Un apartament one bedroom cam 700-800 este, dar sincer nu prea merita avand in vedere ca gasesti 2 bedroom cu 1000 IN CENTRUL MANCHESTERULUI, care impartit la 2 persoane vine mai putin de 700. Din nou, nu stiu daca vrei sa vii singur sau impreuna cu cineva de asemenea angajat. La utilitati si eu cam £200 platesc, dar vine totul impartit la 2 (impart apartamentul cu o prietena). Transportul nu poti spune ca e £50 fara sa spui de unde pana unde mergi. Dar in general un abonament pe o saptamana pe tramvai e £15.50 si pe autobuz £13.50. Daca nu ai norocul sa poti merge pe jos, cam asta inmultit cu 4 ajungi sa platesti pe luna.

Avand in vedere trista realitate ca 95% din romanii care vin aici lucreaza in munci necalificate pe salarii mizerabile, n-as da neaparat cu piciorul celor £20,000.

Clau, de ce ti se pare riscant in UK?

#8
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
tu traiesti in centru si de asta zici asa dar du-te pe la periferie in cartierele de imigranti sa vedem ce zici. Cat am fost in Manchester am stat cu 8 in casa, 2 in camera si plateam 220 lire pe luna. In acelasi cartier tot cu 8 in casa dar singur in camera plateai dublu deci nu mai dezinforma. Ca sa stai undeva decent si singur ajungi la 800 de lire.

#9
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 11:57, said:

tu traiesti in centru si de asta zici asa dar du-te pe la periferie in cartierele de imigranti sa vedem ce zici. Cat am fost in Manchester am stat cu 8 in casa, 2 in camera si plateam 220 lire pe luna. In acelasi cartier tot cu 8 in casa dar singur in camera plateai dublu deci nu mai dezinforma. Ca sa stai undeva decent si singur ajungi la 800 de lire.
In viata mea n-am auzit de 8 intr-o casa si O camera cu £440 (220 x 2 persoane). Nu stiu unde ai stat tu, dar nu generaliza. In ce cartier ai stat? Nu am dezinformat cu absolut nimic din ce-am scris. £800 de lire chiria pentru o singura persoana nu exista decat daca stai in Hilton Tower si imparti un apartament de 2 camere cu cineva.

#10
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
https://www.google.r...2343444!6m1!1e1

aici am stat. Tu probabil ca stai degeaba prin Manchester de nu ai auzit de asa ceva. Imigrantii romani stau cate 8 in casa 2 in camera in niste conditii mizere de trebuie sa intri in cada cu papuci ca sa nu iei ceva boli. Tu daca ai avut de la mamica si taticu bani de facut facultate acolo si stat in cele mai bune conditii de nu te-a interesat nimic atunci este altceva. Nu toti suntem beizadele

#11
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
daca ai salariul 20.000/an asta inseamna cam 1.400/luna NET. in Londra e foarte scump dar nici in alta parte nu e ieftin.
Aia cu 500/luna pt 'un apartament' cred ca e vrajeala, la suma aia se mai adauga CHELTUIELI si tot felul de taxe de admin. http://www.rightmove...urrencyCode=GBP

un pui intreg prajit se vinde cu 5 lire in orice magazin dar in acelasi timp poti da 4 lire pt un sandwich. daca esti atent cu banii mananci ok zilnic de 6-7 lire dar acum depinde si de unde cumperi, ce mananci, cat mananci etc. 2 eclere la 1 lira, mancare semipreparata 2-3-4 lire (in functie de calitate) gasesti de la chinezarii la spaghete bolognese.

Magazinele lor principale sunt Tesco si Sainsbury, vezi acolo preturile si oferta de mancare: http://www.tesco.com...px?id=G00009885 http://www.sainsbury...tp:gb/groceries

Edited by Roanuk, 18 October 2016 - 22:59.


#12
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 bb_girl, on 13 septembrie 2016 - 15:51, said:

Clau, de ce ti se pare riscant in UK?

Pentru ca de cand cu iesirea din UE, nu mai ai nicio siguranta, iar eu prefer sa raman in UE. Plec in curand din Anglia.
Oricum nu imi place aici, am venit de nevoie pentru a obtine experienta profesionala de care aveam nevoie ca sa pot pleca intr-o tara calduroasa.

Bolton era mizerabil, Manchester este mizerabil in unele zone, in special in weekend te sperii..gunoaie aruncate pe jos de la betivii care se duc la baut vineri seara si sambata seara. Stiu ce am vazut cat am locuit acolo aproape un an si facand naveta zilnic.

#13
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 15:57, said:

https://www.google.r...2343444!6m1!1e1

aici am stat. Tu probabil ca stai degeaba prin Manchester de nu ai auzit de asa ceva. Imigrantii romani stau cate 8 in casa 2 in camera in niste conditii mizere de trebuie sa intri in cada cu papuci ca sa nu iei ceva boli. Tu daca ai avut de la mamica si taticu bani de facut facultate acolo si stat in cele mai bune conditii de nu te-a interesat nimic atunci este altceva. Nu toti suntem beizadele
Cand nu mai ai argumente in plus incepi sa te iei de om personal. Stai linistit, nu ma deranjeaza argumentele tale frustrate, neintemeiate si in necunostinta de cauza. Posted Image  
Conditii mizere exista pentru ca oamenii nu vor sa faca contracte si cauta ce e mai ieftin. Intra pe zoopla, rightmoove sau orice site de inchirieri si vezi case frumoase, cu 3,4 camere - nu vorbesc aici de apartamentele din city centre pe care nu ti le-ai putea permite oricum - la maxim £1000 in zone apropiate de centru precum Hulme, Salford, Ancoats. Nu te pune nimeni sa stai in Rusholme, Whittington sau Levenshulme cu sobolani, rromi sau arabi ciudati in casa Posted Image

Uite aici, poate te ajuta:

http://www.rightmove...FlatShare=false

 Clau_UK, on 28 octombrie 2016 - 11:34, said:

Pentru ca de cand cu iesirea din UE, nu mai ai nicio siguranta, iar eu prefer sa raman in UE. Plec in curand din Anglia.
Oricum nu imi place aici, am venit de nevoie pentru a obtine experienta profesionala de care aveam nevoie ca sa pot pleca intr-o tara calduroasa.
Bolton era mizerabil, Manchester este mizerabil in unele zone, in special in weekend te sperii..gunoaie aruncate pe jos de la betivii care se duc la baut vineri seara si sambata seara. Stiu ce am vazut cat am locuit acolo aproape un an si facand naveta zilnic.
Te-am inteles!
La partea cu mizeria din pacate ai dreptate, e horror duminica dimineata cam peste tot cu gramezile de sticle si cartoane de mancare mai ales in zonele centrale Posted Image

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 11:57, said:

tu traiesti in centru si de asta zici asa dar du-te pe la periferie in cartierele de imigranti sa vedem ce zici. Cat am fost in Manchester am stat cu 8 in casa, 2 in camera si plateam 220 lire pe luna. In acelasi cartier tot cu 8 in casa dar singur in camera plateai dublu deci nu mai dezinforma. Ca sa stai undeva decent si singur ajungi la 800 de lire.
GRESIT! Eu n-am stat intr-un loc decent, am stat intr-un loc DE LUX pe 41 Whitworth Street, zona M1, ( vezi aici) cu £890 anul acesta, apartament cu 2 dormitoare. Exagerezi Posted Image

Edited by bb_girl, 15 November 2016 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate