Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Intrebari GPS / sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Radu_Toretto

Radu_Toretto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 08.05.2010
Salutare.
In primul rand imi cer scuze daca raspunsurile la intrebarile mele exista deja in sectiune si eu nu le-am gasit. Am rasfoit in mare dar totusi nu sunt lamurit.

Problema sta in felul urmator: sunt motociclist, calator, imi place sa vizitez multe locuri, sa vad diverse obiective, sa-mi bifez eu pe o harta imaginara "am fost si acolo si acolo si acolo". Intelege-ti voi.
Pana recent am folosit pe post de navigatie un smartphone (Allview P5 Quad). Problema este ca acum s-a incalzit destul de mult afara iar telefonul nu mai face fata. Se supra-incalzeste si se restarteaza. In conditiile astea eu nu pot pleca la drum.

Vreau sa cumpar un GPS ieftin, dar in schmb vreau sa-l iau nou, cu garantie. Exemplu : CLICK (link)

Nu am avut pana in prezent nici un GPS dedicat si nelamuririle mele sunt urmatoarele :
- Intr-un anumit oras, pot sa fac un itinerariu din mai multe obiective iar GPS-ul sa ma conduca de la unul la altul ?
Sa presupunem ca am ajuns in Targu Mures iar itinerariul prin oras ar fi urmatorul : CLICK (google maps)
- Daca se poate ce am cerut eu, cum anume fac asta ?  Multe din locatii nu sunt recunoascute pe google maps (de exemplu Barajul Dragan-Floroiu, Valea Draganului din Cluj). Ca sa ajung acolo eu trebuie sa introduc niste coordonate GPS pentru ca dupa nume nu imi gaseste nimic.
- Se poate face un traseu pe calculator de exemplu, apoi sa fie transferat pe GPS si folosit ? Pe telefon imi era usor pentru ca puteam introduce manual coordonatele unde vreau sa ajung. Pe GPS habar nu am cum functioneaza.

Putin ajutor va rog ... Multumesc.

Edited by Radu_Toretto, 04 June 2016 - 14:10.


#2
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008
Recomand gama "Zumo" de la Garmin. Sunt cam scumpe dar sunt facute in special pentru motociclisti. Pentru RO este o harta detailata cu toate informatiile turistice. Cauta pe net, nu dau linkuri sa nu fac reclama.
Atat aparatele cat si mai ales harta amintita au multi fani dar totodata si multi care critica. Vei vedea de ce.

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Smailo= petarda obosita ca si olviu => scuza-ma ca-s asa de direct . Am si eu unul care se umple de praf pe undeva prin casa . Iti recomand sa impusti 2 iepuri si sa-ti cumperi un tel care nu se incinge si nu se restarteaza . Nu te " vad " bine pe motor cu mai multe gadgeturi , unul si bun care sa indeplineasca tot si sa faca de toate , e cea mai inteleapta alegere .

#4
Radu_Toretto

Radu_Toretto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 08.05.2010
Multumesc pentru sfaturi.
Ma intereseaza daca pot face ce am cerut in primul post.

#5
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Telefon mai performant + Waze si faci ce ai scris in primul post.

#6
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Care e un  program GPS free BUN ptr android? Ca am  incercat sygic(chiar cu licenta), gps nav&maps, waze, here,etc. Dar nu sunt multumit de ele,  ori  nu arata harta cum trebuie(waze arata  o caricatura de harta),etc.  Waze e  bun  in exterior ca te alerteaza de  politie, in oras te doare capul cu el...
Am nevoie sa vad numele tuturor stradutelor cu care se intersecteaza strada pe care merg, si asta din timp.  La ce  am  testat  pana acum,  ori  nu arata  numele stradutelor decat cand deja am trecut de ele, ori are un scris foarte mic de trebuie sa ma chiorasc. Ca sa nu zic ca  unele nu arata nici  numele strazii pe care esti, chiar daca-i  bulevard  principal.
Softul vreau sa-l folosesc pe o tableta.

Am  vazut ca pe GPS-urile dedicate e cu totul alta viata: harta clara, cu toate numele strazilor/stradutelor , etc. Deci  probabil  nu exista free ce vreau eu?

Edited by ipopovici11, 11 August 2016 - 13:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate