Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Propunere ENEL contor "Smart meter"

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ei spun ca au o lege in spate si nu poti refuza-
http://www.eon-distr...nteligente.html

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postketa, on 28 mai 2016 - 19:48, said:

Cand se vor introduce contoarele cu cartele PREPAY in RO ?

In 2010 am vazut pentru prima data contor electric monofazat cu cartela prepay.(vodafone)
Problema e ca sunt scumpe, iar Enel-ul e zgarcit.

Edited by ericmario, 29 May 2016 - 09:42.


#21
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 12.07.2008

View Postunucelalalt, on 28 mai 2016 - 22:37, said:

... nu poti refuza-


Ahahahahahaha !
Ba eu pot refuza , că a venit Primăria și au pus trotuarul și mi-au baricadat ușile de la contor [ Made in Romania ] ! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13335487_1023542747737163_44326043_n.jpg?oh=38a6689e267f2cc274242e2c22e9b0b8&oe=574C5F93 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003
Mie imi place asta "Dacă utilizaţi în acelaşi timp mai multe aparate electrice, este posibil ca puterea necesară funcţionării acestor aparate să fie mai mare decât cea permisă. Pe ecranul contorului va apărea mesajul: putere depăşită."

Ha ha, adica contorul asta smart are deconectare automata pentru depasiri de putere contractata, nu mai merge cu sarba si sudura Posted Image
In rest am vazut ca parametrii indicati sunt aceiasi ca la un contor electronic normal, deci singura diferenta de la dumb la smart e comunicatia PLC... ca in rest e cam la fel. Cine are electronice probabil vor fi ultimii care vor upgrada, cei cu contoare vechi intra primii.

Edited by andreic, 29 May 2016 - 10:19.


#23
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandreic, on 29 mai 2016 - 10:18, said:

Mie imi place asta "Dacă utilizaţi în acelaşi timp mai multe aparate electrice, este posibil ca puterea necesară funcţionării acestor aparate să fie mai mare decât cea permisă. Pe ecranul contorului va apărea mesajul: putere depăşită."

Ha ha, adica contorul asta smart are deconectare automata pentru depasiri de putere contractata, nu mai merge cu sarba si sudura Posted Image
In rest am vazut ca parametrii indicati sunt aceiasi ca la un contor electronic normal, deci singura diferenta de la dumb la smart e comunicatia PLC... ca in rest e cam la fel. Cine are electronice probabil vor fi ultimii care vor upgrada, cei cu contoare vechi intra primii.

Ce spui insa de limitarile tembele din Ro? Ei in loc sa investeasca in retele investesc in porcarii "smart"...Nu cred ca e normal ca in 2016 sa ai disjunctor principal 25 sau 32A .
Aici pe insula la noi,la orice rahat de apartament e minim 63A dar de obicei 80A-100A.Asa nu mai e problema daca ai nu stiu ce consumatori mari,ca al urma urmei platesti pentru ce consumi nu-ti face nimeni nimic pe gratis...
Diferenta e ca astea "smart" o sa-ti inregistreze si putere reactiva,cum e la firme acum,de aia o sa zica lumea ca le creste consumul.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu de puterea reactva, toate contoarele teoretic o pot masura insa numai unele o iau in calcul la consum general, in general al consumatorii industriali... presupun ca trebuie schimbare contcact daca se schimba modalitatea de taxare.

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 17.03.2009

View Postramurel, on 29 mai 2016 - 09:54, said:



Ahahahahahaha !
Ba eu pot refuza , că a venit Primăria și au pus trotuarul și mi-au baricadat ușile de la contor [ Made in Romania ] ! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13335487_1023542747737163_44326043_n.jpg?oh=38a6689e267f2cc274242e2c22e9b0b8&oe=574C5F93 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.
Inca nu e grava situatia la tine,la altii au fost montate fdcp-uri,si dupa 2-3 ani a inaltat primaria strada aberant ca la ploi se umplu cu apa,si apoi distractie....

#26
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E doar un contor care transmite datele înregistrate. E un ajutor pentru providerul de curent nu pentru utilizator.
Până la proba contrarie nu face decât sa transmită niște date oriunde și oricui are acces.

#27
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 12.07.2008
Păi , dacă-i vorba să dau o mână de ajutor provederului, respectiv statului, nu mă înghesui . Trebuie să mă sune ! Păi, să mă sune ! :)


.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postady_77, on 29 mai 2016 - 11:43, said:

Ei in loc sa investeasca in retele investesc in porcarii "smart"...
E vorba de citire la distanta, plus ca e o directiva europeana in sensul asta.
Le monteaza consumatorilor la care accesul e dificil, cei care nu au BPM/BTM la limita proprietatii, cartiere rau famate, etc.
La 6 luni se fac actualizari de index si nu chiar usor daca nu ai acces.

Pe scurt, e mai economic sa montezi un contor ce transmite singur indexul, decat sa trimiti o echipa pe nu stiu ce coclauri sa-l citeasca ei.
Cel putin asa mi-au explicat baietii dintr-un centru Enel.

ps. Consumatorii casnici/persoane fizice nu platesc energia reactiva.

Edited by ericmario, 29 May 2016 - 20:55.


#29
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postericmario, on 29 mai 2016 - 20:50, said:

E vorba de citire la distanta, plus ca e o directiva europeana in sensul asta.
Le monteaza consumatorilor la care accesul e dificil, cei care nu au BPM/BTM la limita proprietatii, cartiere rau famate, etc.
La 6 luni se fac actualizari de index si nu chiar usor daca nu ai acces.

Pe scurt, e mai economic sa montezi un contor ce transmite singur indexul, decat sa trimiti o echipa pe nu stiu ce coclauri sa-l citeasca ei.
Cel putin asa mi-au explicat baietii dintr-un centru Enel.

ps. Consumatorii casnici/persoane fizice nu platesc energia reactiva.

Ne arati te rog directiva europeana?
Zici ca e mai simplu sa transmita singur indexul? Pai un om poate citi sute de contoare clasice pe zi si nici nu e nevoie sa le citeasca lunar.Pe cand investitia in contoare e enorma,cateva sute de euro bucata,bani luati la urma urmei de la fraieri.Daca iti aduci aminte,gunoaiele de la Enel au preluat o retea pe care doar o mulg,mai greu cu investiile.Intr-un cuvant,va luam fraierilor reteau si tot pe va taxam.Dar stai,va mai bagam si contoare inteligente.
Da,acum nu plateste consumatorul casnic energia reactiva,ca nu are contor pentru ea,dar cu asta nou si "smart" o sa poti fi taxat si pentru aia.
Curios faptul ca directiva europeana nu spune nimic de investita in retelel de distributie.

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da normal ca e mai simplu sa transmita singur indexul!
Ca le platim de fapt tot noi, asta e clar.

#31
dan6daniel

dan6daniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2016
Desi am avut contoare electronice montate acum un an si jumatate,  zilele trecute le-au schimbat din nou cu unele smart  .Problema e ca nu putem urmari consumul ,ne uitam mai multi vecini  si nu stim ce consum avem . Va rog daca stie cineva sa explice babeste ,clar ce sa urmarim. Am descarcat si pdf-ul  si am tras concuzia ca trebuie sa adun consumul de zi si consumul de noapte ca sa aflu consumul total? Stie cineva ?oricum nu avem tarife diferentiate si nici nu vrem pentru ca consumam in functie de programul care il avem  cand ziua cand noaptea ,astia ne baga toate magariile pe gat fara sa putem sa avem un cuvant de spus,merg pe ideea  : vrei nu vrei , te obligam.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003
Ai codul 1.8.0 care sa consumul insumat la monofazice.

#33
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Acum aflu de contorul electric că e „proprietatea distribuitorului”, eu ştiam că a fost cumpărat la „deschidere” împreună cu tabloul electric.
Un raspuns dacă se poate, vă rog!

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Contorul e proprietatea distribuitorului, corect.
Altfel, in caz ca acesta s-ar defecta, consumatorul ar trebui sa suporte inlocuirea lui. (ba chiar si verificarea metrologica periodica ar pica tot in sarcina consumatorului)
Ceea ce nu se intampla.
In plus, atata timp cat BMP-ul, BTM-ul, FDCP-ul, etc, sunt sigilate de catre distribuitor eu cred ca e clara treaba.

#35
gabi_gps

gabi_gps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2011
Problema echipamentelor digitale cu comunicatie inclusiv de la distanta este ca se poate interveni asupra lor in orice fel, la cele smart meter problema ar fi ca pot fi incrementate de la distanta, teoretic, dar companiile straine dupa cum stiti sunt cinstite si probabil nu vor fi astfel de probleme.
Cred ca se poate monta un contor cumparat de la magazinele de profil, max. 100 lei bucata, in reteaua din interiorul casei pentru compararea indexurilor, dar nu stiu ce conditii trebuie indeplinite pentru a conta in justitie !
Stiu ca in Europa si SUA sunt scandaluri pe tema acestui tip de contoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate