Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Bas anemic TV LG

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Las' ca nici acuma nu te-ai prins singur de toate chestiile. De exemplu chestia cu bass reflex-ul si diametrul difuzoarelor. N-ai idee cate subwoofere de varf sunt de tip inchis ,adica fara bas reflex ,iar diametrul difuzoarelor nu mai conteaza la momentul actual .asta era pe vremuri.

#38
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
As putea incerca sa conectez unul din  subwooferele mele active (am 3 active si , cred . 4 pasive ) la unul din televizore (am si Lg) , nu am timp acum , nici nu stiu daca merge. Dar chiar daca difera putin de la un tv la altul , tot zero barat e sunetul din boxele plate ale unui tv led.

Edited by Mirel_F, 30 April 2016 - 18:32.


#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

View Postedigee, on 30 aprilie 2016 - 18:24, said:

Las' ca nici acuma nu te-ai prins singur de toate chestiile. De exemplu chestia cu bass reflex-ul si diametrul difuzoarelor. N-ai idee cate subwoofere de varf sunt de tip inchis ,adica fara bas reflex ,iar diametrul difuzoarelor nu mai conteaza la momentul actual .asta era pe vremuri.
Am mai auzit și eu că cică s-ar fi schimbat legile fizicii, ziceau ăștia ceva pe aria paranormal sau religie și nu i-am crezut.

Că se pot obține rezultate decente cu dimensiuni mici, este adevărat, avem miniboomboxuri care bat ca și calitate un radio vechi cu difuzoare mult mai mari, însă avem și boomboxuri mari, or fi fost fraeri ăia de le-au făcut, nu te-au întrebat înainte.

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Despre ce vorbesti tu acolo n-au nimic in comun cu sistemele audio decente

#41
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Nu vreau sa stric Sarbatoarea initiatorului , Danitzi ,  dar un sobwoofer la un tv Lg cu display IPS nu se potriveste deloc. Subwooferul e pentru filme iar televizorul cu ips nu. Putea sa intrebe pe aria video la achizitii televizoare si il indrumau baietii de acolo.
Aceeasi greseala am facut-o si eu , la inceput. Pentru filme e necesar tv cu ecran VA nu IPS.

In legatura cu boxele , eu m -am hotarat : marimea conteaza. La boxa centrala nu sunt decis  si voi cere o recomandare  pe forum.

#42
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Daca zic ca de fapt  toata chestia am gandit-o mai mult pentru muzica probabil am sa cad si mai rau? Posted Image Anyway, fa testul ala cu subwooferul, m-ar ajuta.

Edited by Danitzi, 30 April 2016 - 20:16.


#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMirel_F, on 30 aprilie 2016 - 19:27, said:

Nu vreau sa stric Sarbatoarea initiatorului , Danitzi ,  dar un sobwoofer la un tv Lg cu display IPS nu se potriveste deloc. Subwooferul e pentru filme iar televizorul cu ips nu. Putea sa intrebe pe aria video la achizitii televizoare si il indrumau baietii de acolo.
Aceeasi greseala am facut-o si eu , la inceput. Pentru filme e necesar tv cu ecran VA nu IPS.

Nui-i o regula batuta in cuie. IPS-urile de la TV-urile mai ieftine au intr-adevar o serie de probleme ,contrast slab ,glowing ,etc. La modelul din topic acestea sunt mai putin prezente. Oricum acel TV nu e de folosit decat intr-un mediu cu luminozitate scazuta spre medie ,din cauza problemelor de contrast. Totusi in conditii de folosire intr-o locuinta se obtin rezultate bune.
Eu am avut la un targ pt. prezentari 4 TV-uri dintre care doua erau IPS . Celelalte doua ,un VA si o plasma Panasonic se vedeau simtitor mai bine cand era un mediu ambiental mai luminos. IPS-urile(LG si Hitachi) abiau suflau cu contrastul dat la maxim.
IPS-urile dau in schimb rezultate foarte bune daca sunt folosite pe monitoare profesionale(de ex Dell) ,in conditii de proximitate (1m-50cm)

Edited by edigee, 30 April 2016 - 22:15.


#44
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@ initiator
Daca tot te incapatanezi atat cu difuzoarele din TV si vrei sa inveti ceva din toata treaba asta trebuie sa faci urmatoarele:
-Achizitionezi un Sub activ si Un procesor de sunet extern cu, crossover integrat(AKA DSP).
-Faci rost de manualul service al Tv-ului iar cu ajutorul lui si TV-ul desfacut pe masa identifici IC-ul(integratul idin TV care se ocupa cu procesarea sunetului) si apoi cei 2 pini de iesire(L/R) din acesta care ataca integratul final(puterea).
-Acele 2 trasee le intrerupi si impreuna cu masa obtii 2 perechi de canale.(L/R care ies din procesor si L/R care intra in etajul final)
-Montezi pe spatele TV-ului(intr-o zona cu mai mult loc)  4 mufe RCA de panou pe care le conectezi folosind cabluri ecranate la cele 2 perechi de canale obtinute la punctul anterior.
-Apoi e simplu:Ataci  DSP-ul extern cu semnalul L/R ce iese din procesorul intern de sunet si din DSP-ul extern bagi inapoi in etajul de putere al TV-ului pe cealalta pereche de canale semnalul taiat pentru sateliti.In subwoofer te duci din DSP-ul extern de la iesirea Trece jos a acestuia.
Apoi un pic de calibrare si VOILA  ai integrat subwooferul cu succes; si ce e cel mai important ai invatat si ceva din asta.

Edited by geo123, 04 May 2016 - 10:06.


#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu am ametit geo ! Posted Image

#46
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
@geo123
ideea este ok si iti multumesc pentru efortul depus pentru a-mi raspunde, dar nu-mi place nu pentru ca n-am inteles ideea sau pentru ca n-am mijoacele tehnice necesare, nu-mi place pentru ca nu-mi place sa-mi "macelaresc sculele" :) . S-ar putea sa iau in considerare totusi ceva boxe active cu intrare digitala.

#47
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Solved!

EDIFIER (R2730DB), mai mult decat suficient, absolut incantat :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate