Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Bas anemic TV LG

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,880
  • Înscris: 14.10.2008
Ce bass sa mai aiba difurile din TV-urile actuale inguste cand nu e spatiu decat pentru difuzoare foarte mici? Unele TV-uri vechi cu tub aveau pentru ca era spatiu destul pentru difuzoare mai mari, dar acum no way, fara home cinema esti mancat. Sunt bune doar pentru stiri difurile incorporate, atat.

Folosesc home cinema din 2007, atat la CRT cat si la LCD iluminat cu LED, ambele pe SCART iesirea, Samsung din 2014 inca are SCART, sistemul e Philips HTS-3500-S si ar scoate sunet si daca as lega PC-ul la TV prin HDMI, ca in ultimii ani ascult muzica aproape numai pe Youtube la PC cu un sistem Genius 2:1 obosit vechi din anul 2000.

Am avut un TV Thomson din 1990 pana in 2006, intrat in posesia mea in 2001 cand tocmai de la bass-ul pe care il avea in difuzoare (nu era stereo, cand l-am desfacut am vazut ca ambele difuzoare erau legate la aceleasi 2 fire) incepuse sa se strice, foam rot (suspensii duse), incepuse sa trosneasca si sa baraie difuzoarele, apoi din 2002 se stingea cand era mai cald si dadeam muzica mai tare, defect pe care depanatorii nu-l gaseau, ziceau doar schimba-l. Groaznic, praf mi-a facut muzica din liceu TV-ul ala si efectiv nu aveam bani de altul, pana in 2006.

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mirel , ce face receiverul ?  Vad ceva de  radio ,asta inteleg ,dar in  rest ?  Nu rade . Posted Image

#21
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

 underb, on 30 aprilie 2016 - 12:56, said:

Daca legi la mufa de casti nu vei mai avea sunet in difuzoarele TV deci nu ai ce face doar cu un subwoofer.

TV-ul asta e mai jmeker, merg difuzoarele interne si scoate si semnal pe casti care poate fi controlat separat din telecomanda Posted Image. Deci o recomandare pentru un subwoofer?

#22
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 Danitzi, on 30 aprilie 2016 - 13:29, said:

...........merg difuzoarele interne si scoate si semnal pe casti...............Deci o recomandare pentru un subwoofer?............

Pai, nu asa merg lucrurile, Danitzi...
Ai mai avea nevoie si de-un filtru activ, cu care sa setezi o frecventa de taiere intre sateliti (boxele tv-ului, in acest caz) si subwoofer. De asemenea, mai ai nevoie si de-un DSP care sa "convinga" difuzoarele tv-ului si sub-ul sa redea un sunet in armonie, sa regleze delay-ul, etc., ca sa nu le-auzi ca la nunta.
Si, oricum, din punct de vedere timbral, nici mama omida nu cred ca stie sa-ti recomande un sub cu adevarat potrivit cu sunetul redat de difuzoarele tv-ului.

Uita de metoda asta fiindca-i o improvizatie...

Ia in considerare un sistem pe care sa-l legi la una dintre iesirile tv-ului si gata. Fie un 2.1 ieftinut, legat direct la iesirea de casti, fie, pentru ceva calitate, scoti sunetul prin iesirea optica, cu ajutorul unui DAC extern, cum e Fiio Taishan (150 lei), si-l bagi in ceva de genul Microlab Solo 6C.
Daca bugetul iti permite, evident ca poti opta linistit si pentru varianta cu receiver, deja propusa. Eventual un receiver SH, la 400 - 500lei, dar care nu va avea implementate toate tehnologile actuale, insa de care, cel mai probabil nici nu ai nevoie. Receiverul a/v are el bass management, astfel ca integrarea unui subwoofer devine facila.
Mai sunt si prostiile alea de soundbar-uri, carora eu nu le gasesc utilitatea, dar, merg in cazuri precum al tau. Alea au si intrari analogice si digitale.

Posibilitati sunt infinite, ramane doar sa-ti stabilesti prioritatile (referitoare la calitatea si cantitatea sunetului), bugetul si apoi incepi sa cauti...

Edited by Protopopeus, 30 April 2016 - 13:49.


#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pana se gandeste Mirel ,e vreun crestin pe aici sa imi explice si mie pacatosul ce este si ce face un receiver ? Multam fain .

#24
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Eu nu-s chiar crestin (adica religios) dar receiverul e un amplificator multichannel (adica nu doar pe doua canale/stereo), care-i dotat cu o varietate foarte larga de intrari si iesiri audio si video (putand fi conectat la, teoretic, orice), si care preia semnal audio/video din diferite surse, semnalul audio il decodeaza, cu decodoarele incorporate, il amplifica si-l trimite in atatea boxe cate sunt legate la el in acel moment (avand posibilitatea sa selectezi cum functioneaza - 2.0, 2.1, 4.0, 5.1, 7.1, etc.), semnalul video il trimite, mai departe, spre tv/monitor/proiector, etc. si care mai e dotat si cu un tuner radio dar si cu un DSP cu care se pot face variate calibrari ale sunetului.
Prin polivalenta sa, e aproximativ nelipsit in ziua de azi, in ograzile care au depasit stadiul de sistem audio de PC.
E asociat mai degraba cu ideea de Home Cinema, decat cu aceea de auditii muzicale, asta neinsemnand ca, tehnic vorbind, nu se preteaza la asa ceva, adica sa fie utilizat ca un simplu amplificator stereo.

Edited by Protopopeus, 30 April 2016 - 14:01.


#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Deci un amplificator practic . Intaleg bine ? Si de ce nu ia omul direct amplificator ? A, e si pentru video .

Edited by gingisKHAN2015, 30 April 2016 - 14:12.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
ti-a cazut fisa ,e OK

#27
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
@gingisKHAN2015
Nu stiu ce vrei sa zici cu radio. Daca te referi ca ascult doar radio online  , da asa e , nu sunt audiofil , iar acum , de 3 ani nici gamer. Radio ascult si la tableta fara probleme cu boxe genius si sunt multumit. De asta nu am luat amplificator si nu voi lua . e pentru audiofili.
Am alta problema poate mult mai dificila : sunetul din filme. Acum 10 ani nu ma deranja zgomotul celor 6 ventilatoare de la PC si nici placa de sunet integrata / sound blasterul Creative de atunci.
La inceput urmaream  actiunea din filme , insa cu timpul am devenit , din ce in ce , mai pretentios. De imagine sunt multumit , am televizoare bune , mari si de un metru jumate diagonala dar de coloana sonora inca nu sunt multumit.
Am  luat boxe ieftine cam tot ce am gasit : genius 6000 , logitech z906 si altele. Unele s-au prapadit din cauze  naturale (!?) , pe altele s-a depus praful ...
Recent am vazut la un proiector , cu amplificare si niste boxe foarte mari  intr-o sala de consiliu un film  . e cu totul altceva fata de sunetul de acasa ...Cred ca mi-a fost mila de vecini si am luat boxe ceva mai mici . Daca se inventeaza Time machine  sa dau timpul inapoi cu cativa ani ...As lua receiver seria 8 sau 9 (nu seria 3 cum am acum) si cele mai bune boxe pe care mi le-as permite.

Referitor la receiver : face tot   conectezi la el  Pc-ul  , playerul blu-ray , media playerul  , toate astea prin hdmi , un DAC ieftin daca nu ai iesire la casti , placa de sunet pe usb , prim optic sau S/PIDF si multe altele.

Edited by Mirel_F, 30 April 2016 - 14:31.


#28
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
@Protopopeus
Filtru activ cred ca exista pe subwooferul activ, nu? Crossover si Phase control? Gresesc?

#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De fapt atat intelesesem eu din   receiver ca face dupa  link , singurul lucru pe care  il intelesesem era tuner  . Nu ma  pricep ,si asteptam explicatii  de la cei care stiu . Cam asta e Mirel . Am o varsta si nu auzisem de ele ,  sunt multe de care nu am auzit . Fiind pe Audio ma gandeam ca  imi explica si mie cineva . De asta intrebasem . O sa mai  inteb ce nu stiu , altii ma cunosc  de pe alte arii si stiu   ca nu le pot  cunoaste pe toate . Si unde nu stiu ceva , intreb ,nu e o rusine  Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 30 April 2016 - 14:27.


#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Danitzi, on 30 aprilie 2016 - 14:18, said:

@Protopopeus
Filtru activ cred ca exista pe subwooferul activ, nu? Crossover si Phase control? Gresesc?
Pentru un management de bas optim trebuie sa existe crossover(in speta taiere jos) si pt. boxe(sateliti). Acest lucru este implementat pe receiverele multicanal ,din pacate nu si pe amplificatoare sau receivere stereo ,chiar daca au iesire de subwoofer. Ca idee nu trebuie sa ai aceleasi frecvente de bas ce ies subwoofer si la boxe ,ca iese o panarama.
Un subwoofer nu e deloc simplu de integrat intr-un sistem .

Edited by edigee, 30 April 2016 - 14:32.


#31
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 Danitzi, on 30 aprilie 2016 - 14:18, said:

@Protopopeus
Filtru activ cred ca exista pe subwooferul activ, nu? Crossover si Phase control? Gresesc?

Da, aproape orice sub are crossover variabil (filtru activ), insa el taie doar frecventa de sus redata de el, nu si frecventa de jos redata de difuzoarele tv-ului. Apoi, in absenta un DSP nu poti face acele intarzieri si egalizari ale spectrului de frecventa, pana ce se vor armoniza cele doua sisteme audio (sub-ul si difuzoarele tv-ului) dar si cu camera.

#32
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
@edigge
eu ziceam de subwoofer activ sau un model asemanator care sa faca acelasi lucru. Gresesc?

@Protopopeus
Corect!

Edited by Danitzi, 30 April 2016 - 14:38.


#33
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 Neaceasca85, on 30 aprilie 2016 - 13:09, said:

Ce bass sa mai aiba difurile din TV-urile actuale inguste cand nu e spatiu decat pentru difuzoare foarte mici?
Explică-i tu asta la atehnicul fănel de rând. Ăla ar fi în stare să-l aducă și pe popa să -i sfințească televizorul doar doar o prinde ceva bass.

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Danitzi, on 30 aprilie 2016 - 14:36, said:

@edigge
eu ziceam de subwoofer activ sau un model asemanator care sa faca acelasi lucru. Gresesc?



Pai la receivere de obicei se pun subwoofere active. Crossoverul de pe ele actioneaza doar pe subwoofer nu si pe boxe.
Deci taiere sus la sub(de ex 80Hz) si taiere jos la boxe(tot 80Hz), plus reglaj de faza ,plus(ce-i mai greu) asezarea optima in spatiu de auditie ,cam asta presupune integrarea unui sub.
Tu daca faci doar taierea sus la sub(la ala activ) si nu o faci cumva si la boxe obtii bas dublat(si de obicei defazat) ceea ce-i foarte neplacut.

Edited by edigee, 30 April 2016 - 15:18.


#35
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Hai sa repetam: vreau sa folosesc sunetul redat de difuzoarele TV-ului si pentru un bass in plus sa folosesc un subwoofer activ. Din televizor voi reduce bass-ul in partea de jos pentru ca am egalizor grafic (sofware, gen winamp) pana la limita bass-ului redat de subwoofer care de asemenea pot sa-l limitez in partea de sus. Toate astea le fac dupa "ureche". Nu crezi ca s-ar putea sa "mearga"?

Edited by Danitzi, 30 April 2016 - 15:31.


#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,880
  • Înscris: 14.10.2008

 benis, on 30 aprilie 2016 - 15:13, said:

Explică-i tu asta la atehnicul fănel de rând. Ăla ar fi în stare să-l aducă și pe popa să -i sfințească televizorul doar doar o prinde ceva bass.

Ascultam muzica din 1999, de la 13-14 ani, iar de la 15-16 ani din 2001 am inceput sa ma prind de bass care nu se auzea pe radioul cu ceas cu dif de 0,5 w ci doar pe casetofonul cu CD Panasonic (cu gauri din acelea de bass reflex) si pe televizorul Thomson care din fabricatie avea 2 usite cu difurile in ele care se scoteau si se bagau, avand balamale.

In 2011 m-am razbunat pe acele difuri si pe foam rot-ul lor prajindu-le la priza ca americanii si cand le-am ciopartit, am observat ca aveau bobine duble, de asta scoteau bass prea bun pentru marimea lor, dar egal cu 0 cata vreme suspensiile s-au dus dupa primii 10 ani de utilizare. Zgomotele erau produse de bobinele care atingeau cadrul metalic, din lipsa suspensiilor, fiind groase si duble, zgomotul era groaznic. Diful stang trosnea la volum mai mic decat cel drept pentru ca magnetul era putin decentrat. Posted Image

La wooferul de la Genius din 2000 suspensia e inca OK, nici tendinta de crapare nu are.

Eram atehnic atunci (2000-2001) dar primul meu gand asta a fost, bass-ul se aude doar pe difuzoarele mari, the bigger the better.Posted Image

Mi-am dat seama si ca partea din spate a difuzorului e cea care scoate bass-ul, bagand urechea. De asta avem "bass reflex ports" la woofere si subwoofere, sa "reflecte" inspre noi bass-ul care pleaca din spatele difurilor. Fara gaura aceea la boxa nema bass.

Nimeni nu a stat sa-mi explice, parintii mei au fost atehnici si nu au ascultat altceva decat muzica populara (care si ea are acel contrabas care necesita woofer). Deci si pe atunci m-as fi prins ca in TV LCD bass-ul va fi lipsa, difurile fiind minuscule.

Edited by Neaceasca85, 30 April 2016 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate