Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#109
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu va suparati ca va zic, dar aveti pretentia ca la o afacere, oricare de pe lumea asta, sa vina cineva sa va dea mura in gura ?
Pe bune acum ? Asteptati poze, contracte, seminte, nu vreti si terenul ? :)

Eu am spus-o in forma de gluma, si bine ar fi sa va destineti cu totii, si cei "pro" paulownia si cei care nu ii vad neaparat beneficiile econimice.
Doar dezbatem aici nu ?

#110
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Atata vreme cat concurenta directa nu inseamna pret scazut in piata, de ce nu?
Aata e o mentalitate bolnava rasariteana, nu zic sa nu faca si altii...
Oamenii destepti, mai ales in agricultura in zone in care nu e piata si ea trebuie formata, gandesc total opus.
Sa faca mai multi ca sa avem cu cine testa, incerca, sa cream o oferta pt a genera interesul celor care achizitioneaza pt ca vanzand marfa de pe 1-2-10 ha mai ales unor procesatori seriosi practic nu esti bagat in seama.

Ca sa nu mai spun ca unul care are o experienta oricat de mica deja are un avans si asta inseamna ca altii vor fi mereu in urma...chjar daca eu dau mura in gura cuiva, mi se rupe, eu daca am cap cu plusul de experienta voi fi mereu cu un pas in fata.
Daca sunt agarici, nici nu trebuie sa.soun pt ca oricum in ceva timp o sa fiu depasit de multi altii mai destepti care vor " prinde" secretul si fara mine.

Secretomania in multe privinte e o prostie.

Pana una alta insa in acest caz nu e vorba de nicio afacere, tocmai asta e problema, ca de atata vreme nu se confirma aburelile alea....de sectete ale afacerii e stupid sa discutam.


#111
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
E buna afacerea dar nu vedeti voi. Iei mintile la fraieri cu imbogatirea, le vinzi rasaduri sau seminte, cum sa nu fie buna afacerea

Se zice ca jumatate din arabilul tarii e cumparat de straini. Asta inseamna niste milioane de hectare, nu? Cum dreaq la cat sunt aia de destepti de nu vedem deja vreun milion de ha cu pwlonia?

#112
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postparintele, on 17 iunie 2017 - 14:56, said:

...de atata vreme nu se confirma aburelile alea....de sectete ale afacerii e stupid sa discutam.

Păi să votăm atunci Posted Image

Edited by scaiba, 17 June 2017 - 16:19.


#113
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Deci asa, primare, ejti bogat de la plantatie.....
Deci ca sa iti iasa treaba cu paulownia tre' sa fii ori primar ori simpatizant... Posted Image

#114
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))...stiti ceva de vreun bugai de vanzare la vreo 5 -6 sute de kile ??

#115
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postparintele, on 17 iunie 2017 - 14:56, said:

Atata vreme cat concurenta directa nu inseamna pret scazut in piata, de ce nu?
Aata e o mentalitate bolnava rasariteana, nu zic sa nu faca si altii...
Oamenii destepti, mai ales in agricultura in zone in care nu e piata si ea trebuie formata, gandesc total opus.
Sa faca mai multi ca sa avem cu cine testa, incerca, sa cream o oferta pt a genera interesul celor care achizitioneaza pt ca vanzand marfa de pe 1-2-10 ha mai ales unor procesatori seriosi practic nu esti bagat in seama.

Ca sa nu mai spun ca unul care are o experienta oricat de mica deja are un avans si asta inseamna ca altii vor fi mereu in urma...chjar daca eu dau mura in gura cuiva, mi se rupe, eu daca am cap cu plusul de experienta voi fi mereu cu un pas in fata.
Daca sunt agarici, nici nu trebuie sa.soun pt ca oricum in ceva timp o sa fiu depasit de multi altii mai destepti care vor " prinde" secretul si fara mine.

Secretomania in multe privinte e o prostie.

Pana una alta insa in acest caz nu e vorba de nicio afacere, tocmai asta e problema, ca de atata vreme nu se confirma aburelile alea....de sectete ale afacerii e stupid sa discutam.

Nu te supara, dar mai citeste o data postul meu !
Nici vorba de secretomanie, dar nu putem avea pretentia sa vina altii si sa ne arate calea, asa de amorul artei, in orice domeniu ar fi el.

Prin urmare, daca vrem afaceri cu paulownia ar trebui sa facem noi, sa incercam, sa dezbatem, care vrea.
Nu sa asteptam de la altii neaparat.
Eu personal inca nu o vad ca pe o afacere, si asta pentru ca nu am studiat si incercat foarte mult acest orbore. Si sincer nici nu am avut prea mult timp la dispozitie.

Singura "afacere" pe care o vad eu acum cu acest copacel, este ca are un ritm bun de crestere.
Am plantat sa zic in jur de 50-70 de bucati, cu ritm de prindere aproape de 100%, si cu crestere buna, daca  este udat bine chiar foarte foarte buna.

Este vorba de baragan, zona Ialomita/Slobozia, un loc unde se stie bine ca verile sunt grele, pot si uscate si aproape sigur caniculare.
Orice petic de umbra ne face bine. Incet incet si cei de langa mine inteleg asta, si unele rude prieteni etc.

Perioada de vegetatie a acestui arbore nu este foarte mare, are si aport melifer din cate am inteles, iar daca are coroana formata cat mai sus, se mai pot planta si altele in jurul lui.
Tine umbra maxima exact cand este nevoie de ea, in arsita si caldura cea mai mare.

Acum, toate aceste calcule si observatii sunt facute de mine ca hoby, nu sunt profesionist in asa ceva, nici macar in agricultura de la camp nu sunt, desi o practic ca mini-afacere.

p.s. Si mie imi plac stejarii, dar siti bine cat de greu cresc ! Pana atunci incerc sa-i protejez pe cei care sunt mari deja, in padurile tarii, prin petitii, donatii, am iesit si in strada pentru paduri, ce sa zic, nu fac prea mult dar fac si eu cat pot !
In plus, paulownia, salcia, salcamul, plopul, sunt genul de specii care prin plantare intensiva si exploatare pot reduce presinuea pe padurile naturale in cazul cererii de masa lemnoasa.

#116
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Ce legatura are sula cu prefectura?

Am inteles ca esti ecologist si ca militezi pt verde, nu esti singurul. ( desi a fi verde inseamna mult mai mult decat a vrea sa ajuti natura, trebuie sa si stii cum si ce impact au niste lucruri, toate au pe lumea asta parti bune si mai putin bune, pawlonia inca e o chestie necunoscuta ca impact )

Totusi aici era vorba de altceva.
Paulownia e prezentata ca o afacere si sunt niste parametri cu care e promovata si care multora ne par niste minciuni/tampenii care aproape ofenseaza bunul simt al omului care nu s-a nascut ieri.( vorbind la general despre, fara nicio referire la o persoana sau alta, fan sau contestatar al pauloweniei)

Un coleg, dumi, sceptic ca si multi altii, a profitat de vizita unui alt coleg, maru, pentru a-l intreba la subiect, on topic, cam cum se mai prezinta " afacerea" pentru ca maru era din cate stiam toti un adept al acestei oportunitati si avea plantatie sau voia sa faca sau ma rog, era cumva " implicat".
Ce mura in gura, ce zici tu acolo?


Nu a venit nimeni sa zica..bai , vreau sa fac o afacere si nu stiu ce...dati-mi idei ..

Nu, sustinatorii, interesati direct sau pur si simplu fani, ( mai degraba din prima categorie) au venit sa prezinte o oportunitate , multi si-au manifestat scepticismul ( ca sa fiu bland cu termenii) si asteapta, inca, dovezi palpabile, rezultate concrete, niste "dovezi" palpabile altele decat niste poze cu 5 sau 1000 de balarii pe un camp oarecare...ceva care sa confirme concret ca afirmatiile initiale bat cu realitatea..
Afirmatii initiale cum ca pomii cresc " singuri"( adica intretinere minima si costuri pe masura), ca in x ani ating niste parametri anume( inaltime, diametru, etc)...sau ca se vand dupa acei 4 ani cu suma de...si aduc un venit de(implicit ca mc se vinde la noi cu...)
Ca merg in varii locatii nu mai zic...macar o singura plantatie cap coada in parametri cat de cat apropiati  de cei prezentati cu pompa initial.

Deocamdata am vazut NIMIC, cel mult niste pomi pe la cate un ametit naiv sau, ca sa fim "politically correct"-i, niste unii ca tine, amatori de verde curiosi, ne mai zic sau arata cativa pomi, lucru mai degraba irelevant comparativ cu ideea initiala de afacere, iar cei care chiar fac sau au facut treaba serios, asa cum a fost ea prezentata, cu hartia in mana si rigoarea specifica unei afaceri, se lasa inca asteptati...

Asadar ai cam puscat gresit in ciorba asta...nimeni nu vrea nimic, pur si simplu unii ne impuiau capul cu fantasmagorii si inca asteptam, de la ei sau de la altii care erau sustinatori, niste confirmari care ar fi trebuit deja sa apara, se vorbea de 4 ani, deja au trecut vreo 6-7 de cand a explodat noua afacere cu melci,struti, cincile si alte gojiuri...in cazul de fata, paulownia.

Cum nu ne mananca pielea si nu ne arde  peticul de pamant sau portofelul , ci suntem doar curiosi sa vedem minunea ca sa nu murim prosti, mai asteptam inca 7...poate poate...atata tot.

Edited by parintele, 18 June 2017 - 20:28.


#117
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Asteptam noi mult si bine ..unii după ce se îmbogățesc nu mai dau pe aici..
O merge pomi astia după varză ?,că totusi eu nu mă las până nu pun poze cu bani pe mine :)

#118
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pana si dedeman s`a bagat in afacere si vinde paulici de 50cm, la ghiveci, cu 10ron. Eu zic ca se.merita.

Edited by rid, 18 June 2017 - 20:40.


#119
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu am luat la 20 de lei (dar mai mari), de la un coleg de aici, s-a imbogatit si a disparut acum ! Posted Image

View Postparintele, on 18 iunie 2017 - 20:23, said:

Ce legatura are sula cu prefectura?

Am inteles ca esti ecologist si ca militezi pt verde, nu esti singurul. ( desi a fi verde inseamna mult mai mult decat a vrea sa ajuti natura, trebuie sa si stii cum si ce impact au niste lucruri, toate au pe lumea asta parti bune si mai putin bune, pawlonia inca e o chestie necunoscuta ca impact )


Plantatul de copaci ar trebui sa fie sport national la noi, crezi ca

View Postparintele, on 18 iunie 2017 - 20:23, said:

Ce legatura are sula cu prefectura?

Am inteles ca esti ecologist si ca militezi pt verde, nu esti singurul. ( desi a fi verde inseamna mult mai mult decat a vrea sa ajuti natura, trebuie sa si stii cum si ce impact au niste lucruri, toate au pe lumea asta parti bune si mai putin bune, pawlonia inca e o chestie necunoscuta ca impact )

Totusi aici era vorba de altceva.
Paulownia e prezentata ca o afacere si sunt niste parametri cu care e promovata si care multora ne par niste minciuni/tampenii care aproape ofenseaza bunul simt al omului care nu s-a nascut ieri.( vorbind la general despre, fara nicio referire la o persoana sau alta, fan sau contestatar al pauloweniei)

Un coleg, dumi, sceptic ca si multi altii, a profitat de vizita unui alt coleg, maru, pentru a-l intreba la subiect, on topic, cam cum se mai prezinta " afacerea" pentru ca maru era din cate stiam toti un adept al acestei oportunitati si avea plantatie sau voia sa faca sau ma rog, era cumva " implicat".
Ce mura in gura, ce zici tu acolo?


Nu a venit nimeni sa zica..bai , vreau sa fac o afacere si nu stiu ce...dati-mi idei ..

Nu, sustinatorii, interesati direct sau pur si simplu fani, ( mai degraba din prima categorie) au venit sa prezinte o oportunitate , multi si-au manifestat scepticismul ( ca sa fiu bland cu termenii) si asteapta, inca, dovezi palpabile, rezultate concrete, niste "dovezi" palpabile altele decat niste poze cu 5 sau 1000 de balarii pe un camp oarecare...ceva care sa confirme concret ca afirmatiile initiale bat cu realitatea..
Afirmatii initiale cum ca pomii cresc " singuri"( adica intretinere minima si costuri pe masura), ca in x ani ating niste parametri anume( inaltime, diametru, etc)...sau ca se vand dupa acei 4 ani cu suma de...si aduc un venit de(implicit ca mc se vinde la noi cu...)
Ca merg in varii locatii nu mai zic...macar o singura plantatie cap coada in parametri cat de cat apropiati  de cei prezentati cu pompa initial.

Deocamdata am vazut NIMIC, cel mult niste pomi pe la cate un ametit naiv sau, ca sa fim "politically correct"-i, niste unii ca tine, amatori de verde curiosi, ne mai zic sau arata cativa pomi, lucru mai degraba irelevant comparativ cu ideea initiala de afacere, iar cei care chiar fac sau au facut treaba serios, asa cum a fost ea prezentata, cu hartia in mana si rigoarea specifica unei afaceri, se lasa inca asteptati...

Asadar ai cam puscat gresit in ciorba asta...nimeni nu vrea nimic, pur si simplu unii ne impuiau capul cu fantasmagorii si inca asteptam, de la ei sau de la altii care erau sustinatori, niste confirmari care ar fi trebuit deja sa apara, se vorbea de 4 ani, deja au trecut vreo 6-7 de cand a explodat noua afacere cu melci,struti, cincile si alte gojiuri...in cazul de fata, paulownia.

Cum nu ne mananca pielea si nu ne arde  peticul de pamant sau portofelul , ci suntem doar curiosi sa vedem minunea ca sa nu murim prosti, mai asteptam inca 7...poate poate...atata tot.

Nu a puscat nimeni gresit, nu sunt nici naiv, nici fan infocat sau altfel.
De exemplu eu am si teren si banii necesari pentru o astfel de afacere si totusi nu o fac, pentru ca nu cred in ea destul. Am mai spus asta !

Ideea este ca la noi in tara lemnul este foarte ieftin inca, in lunile si anii trecuti era chiar mai ieftin ca acum.
Nu se stie exact ce va fi peste 5 ani, de exemplu eu cred ca va fi si mai scump ca acum. Nu mai avem de unde si cum fura la nesfarsit etc.

Si atunci datele problemei se vor schimba. In plus noi in tara avem destule terenuri pretabile la impaduri, mai este nevoie si de tocatura, biomasa etc.
Deci discutia este lunga si nu intru acum in detalii.

p.s. Schimbam si noi titlul topicului ? Ca este putin gresit, paulownia este reala, afacerea poate fi teapa !

Edited by tavktm, 18 June 2017 - 22:58.


#120
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttavktm, on 18 iunie 2017 - 22:36, said:

...p.s. Schimbam si noi titlul topicului ?...
Noi, sigur nu, iar eu n-am de gând să-l schimb.
Așa a gândit-o inițiatorul, așa să rămână.
Unde mi-am băgat coada (adică la chestionar) am scris suficient de clar.
Poate nici acolo însă, fiindcă domnia ta aduci în discuţie salcia, salcâmul, plopul, care n-au absolut nicio legătură cu topicul de faţă, oricât de strâmb i-ar fi numele.
Poate doar faptul că au o creștere mai rapidă...

@rid:
Special pentru tine am pus a doua opțiune de vot, mi-e că ai greşit cu puţin gaura...

on:
Așa arată o plantație de pe lângă Piatra Neamț:

Attached File  IMG_4649.JPG   691.1K   96 downloads

Proprietarul jură că-s plantaţi în 2014, gurile rele zic că în 2012.
Trecând peste, tot dă o medie de patru ani.
Cam subțirel, zic eu.

Edited by scaiba, 18 June 2017 - 23:17.
typo


#121
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt perfecti ca araci...
;)

#122
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Foarte duri mai sunteti colegii ! Posted Image

Cam asa arata topicul: ttps://forum.softpedia.com/topic/1055290-paulownia-teapa/page__st__108
Asa este gasit si de google, are relevanta prea multa ? Pana la urma era vorba de info aici.

Ok, toate cele bune !

Edited by tavktm, 19 June 2017 - 06:08.


#123
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
trebuie sa fim sincer si sa recunoastem si cateva avantaje ale padurii de copaci dastia minune si anume faptul ca nu ai a te teme cand umblii prin ea de ursi ,lupi si alte lighioane ce fac rau omului pentru ca nu cred ca stau in padurea aia din motive serioase de insolatie..

#124
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postscaiba, on 18 iunie 2017 - 23:16, said:


@rid:
Special pentru tine am pus a doua opțiune de vot, mi-e că ai greşit cu puţin gaura...


No de cand am pus un Paulownia in fata portii imi merge mai bine la serviciu, parol!

#125
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Confirm pozitiv, are un otetar...e cam ca un lipan mai corpolent in varful unui arac. De frumos nu e urat dar nici mere nu face.
Daca ma gandesc bine, are niste ciresi cam deaceeasi varsta care il cam inghesuie prin curte. :D  :D


#126
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cine bre ? Rid ? Sau scaibă ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate