Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#73
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Lemn de foc pentru consum propriu si poate, daca sunt norocos, niste scandura tot pentru uz propriu.
Dupa a treia taiere, daca albinele aduna miere buna asa cum se lauda producatorii de puiet, poate ii las de ornament Posted Image .

#74
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Iti trebuie un hectar cel putin pentru un borcan de miere pe an, cred ca daca vrei o scandura te duci si o cumperi nu plantezi un copac si astepti 10 ani sa creasca, ok pana la urma unde ii afacerea ? pana acum nu e unul cu paulownia care sa zica am bagat atat si am scos atat, am castigat atat, dupa atat timp.

Edited by PhoeniXman, 25 January 2017 - 13:36.


#75
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015

 barbosa, on 20 octombrie 2016 - 20:09, said:

Multumesc. Erau 2 in curtea pensiunii unde am fost asta vara si erau de vis. Faceau o umbra foarte frumoasa. Din ce am inteles de la proprietara sunt plantati de 3 ani.

Salutare, ai plantat, cum este?Si eu ma gandeam tot ptr umbra, oare se mai poate planta acum?

Care soi e mai bun ptr umbra? Diferente intre ele si trebuie neaparat taiat in al doilea an ?

#76
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Se discuta destul de pe larg despre subiect aici:

https://forum.softpe.../page__st__1440

 PhoeniXman, on 25 ianuarie 2017 - 00:11, said:

Faini copaci, buni pentru umbra, dar tot nu ma prind cum se fac bani cu ei.

Daca si copacii ii vedem buni doar pentru bani atunci e destul de nasol !

#77
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007

Quote

Daca si copacii ii vedem buni doar pentru bani atunci e destul de nasol !

E clar, unii planteaza Paulownia pentru oxigen .

Quote

Se discuta destul de pe larg despre subiect aici:

Si topicul acela a devenit comercial.

#78
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@  adrian_popa da se mai poate planta acum, se poate planta si peste 3 luni ;)

@ PhoeniXman de ce zici ca a devenit comercia ?  Vezi filme de pe youtube cu exemple din Romania unde chiar au reusit cu Paulownia ?! Sau .... ?

#79
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Hai ma ca de cand astept asta, spune-ne si noua ce au reusit. Ca daca vrei si banane poti produce in Romania, cu anumite costuri
Cati mc au obtinut? In cat timp, cu ce bani s-au ales? Ca daca stai nu stiu cat dupa ei si ii intretii si tai si irigi si ajungi sa ii pui pe foc si te-ai ales cu munca nu inseamna ca ai reusit

#80
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@  validoe  Intra pe canalul respectiv, vezi toate filmele de pe canal si daca mai intrebari suna, cere detalii de la beneficiari, mergi si pe teren sa vezi la fata locului.
Dar daca .... si daca .... tu tragi concluziile.

#81
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Poate sa imi dea si mie cineva coordonatele pe harta a plantatiei de paulownia din comuna Tritenii de jos, Clapa, jud. Cluj ?

Am tot cautat  si inca nu am gasit nimic. Merci

#82
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Intra pe Facebook grupul "Cultivatori de Paulownia " si întreabă acolo de coordonate exacte. Ai mai multe șanse sa primești detalii.

#83
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Merci, am intrat in grupul respectiv unde sunt aproximativ 600 de membri, unde am observat ca majoritatea sunt amatori de paulownia cu 2-3 pentru umbra in spatele casei sau altii vand puieti/seminte, totusi ce mi-a atras atentia a fost o parte din mesajul de intampinare care suna cam asa:

Quote


"Ce face fiecare cu acest copac si cui il vinde e problema lui.
Oricine se hotărăște să înființeze o plantatie de Paulownia trebuie să fie constient ca nu exista o piata sigura decat pentru cei ce au peste 20ha. Aceasta informatie poate fi verificata cu un mail simplu catre procesatorii mari de lemn... Kronospan etc."

Mai interesant  este o conversatie intre un curios nevinovat si un producator de puieti care suna cam asa.

Curios nevinovat: Buna seara. Sunt si eu interesat de acesta cultura frumoasa de paulownia dar nu stiu ce specie sa aleg. Am vazut ca se pot obtine si seminte, ce sfat imi puteti da ? Multumesc.

Producatoru': Cel mai avantajos iesi cu butasi. Nu lemnificati ci bucăti de rădăcina de aproximativ 10-15 cm.

Curiosul nevinovat: Dar cu seminte nu a.si putea ? Sa le bag in ghiveci de pe acum si sa le plantez la primavara ?

Producatoru': din Rahat nu faci bici ca sa pocneasca .Singura solutie Drajonul plantat in Aprilie direct in sol cu sistem de irigatie.Vrei mai multe informatii www.cevalinkspreopepiniera.ro

Producatoru': Paulownia din semințe necesita foarte multa munca și condiții climaterice prielnice ai nevoie de un climat cu temperatura constanta lumina naturala minim 12 ore ceea ce nu ai cum sa faci acuma eu fiind producător de arbori de Paulownia că sa faci treaba asta ai nevoie de vrio 2 ani de experienta minim un solar profesional și sa scoți 600 de bucăți câți intra pe un hectar te vei chinui și nu vei reuși

Curiosul nevinovat: Ma gandeam sa le fac un mic solar si sa le pun lumina artificiala. Am mai pus gojii din seminte. Incercarea moarte nu are.

Producatoru': Nu e bună lumina artificiala o să le vezi mai încolo când vor da de soare cum cad


Nu stiu voi..dar eu m-am amuzat un pic

Nota: Conversatia este copy-paste, am modificat doar link-ul ce era pe acolo.

Spor!

#84
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E buna si lumina artificiala, dar ca obtii suficienti lumeni trebuie sa cresti cannabis ca sa mai ramai cu bani dupa factura la curent.

Oricum omul zicea ca a crescut goji, deci nu vad ce confirmari mai cauta, sa puna semintele in pamant si sa testeze.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pacat, de toti oamenii acestia de pe grupul acela de facebook. dle daca vrei sa cresti 1-2 buc, sa pui la tine in curte, ca da bine, are umbra, nu necesita intretinere pentru ca e specie invaziva e ok, pune-l, uda-l, da-i ce trebuie ca se va face copacul mare, te vei bucura de el, nu iti va da de mancare dar isi atinge scopul dorit, e mare si face umbra dar cand vine vorba sa distrugi tu pamantul asta romanesc, care si asa  e vandut la straini datorita politicienilor comunisti, atunci e clar ca omul acela e dus cu pluta si are nevoie urgent de ajutor. E ca la cazino toata treaba asta, cu pawlonia, bagi niste bani si nu te mai poti opri, tot mai platesti intretinere, intretinere, lasa ca poate peste 10 ani se schimba piata si avem cui vinde. Nu stiu ce sa mai zic, ma simt dezamagit de presa din Romania, ma simt dezmagit de oamenii din Romania care vor sa se imbogateasca peste noapte fara sa munceasca. VISE, VISE, VISE oameni buni. Si nu este numai la noi treaba asta, daca vreti va arat o gramada de articole, in SUA PAWLONIA E INTERZIS si ei eu cam 80% pamant pe care pot planta, prin toata lumea, pana si australienii s-au ars
http://www.abc.net.a...savings/6862060
Pentru cei care nu stiti limba engleza, si ma gandesc ca multi care au plantate HA intregi de Pawlonia chiar nu stiu limba engleza pentru ca altfel s-ar documenta mai bine inainte sa inceapa o afacere de genul acesta, exista o unealta numita GOOGLE TRANSLATE, nu va traduce exact, exact, dar veti intelege ideea si veti intelege mai multe, puteti intreba, oamenii va ajuta, va ajutam sa nu faceti gresala vietii voastre, sa puteti sa dormiti linistiti noaptea. Numai aia de dorm in parlament si dau legi una si una numai sa dezavantajeze agricultura romaneasca si romanii in general, numai aia se imbogatesc peste noapte, restul care cum se descurca dar lipsa informarii e o chestie foarte grava care duce la faliment.
Oare nu putem sa anuntam politia sa stopeze aceasta afacere, ministerul agriculturii? oare ii pasa cuiva? Este totusi o frauda aceasta schema cu pawlonia. Sa reusim macar sa ii ajutam pe altii sa nu cada prada acestor inselatorii , nu meritam noi romanii asa ceva, noi mari cultivatori de canepa industriala si granarul europei sa patim asa ceva, este inadmisibil, politicienii nostri corupti sunt partasi la furturile din tara aceasta, sunt prea multe nedreptati la noi.

#86
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai perfecta dreptate.
Eu am experimentat , in urma cu 20 de ani , pe cateva sute de mp, paulownia. Nici acum nu pot recolta decat " bete" si nici nu am cum sa scap usor de ea.
Vad, in drumurile mele, hectare intregi plantate cu paulownia, cu biloane, cu folie de mulci, cu sistem de irigatie si cu plante care mor an, de an. Imi este mila de oamenii care au fost pacaliti.
O mare parte din vina o are presa video , sau scrisa, care face reclama mascata in reportajele lor., dar si autoritatile care "dorm"..

Edited by pasilla, 13 April 2017 - 21:14.


#87
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Nu cultiv paulownia dar in urma cu 1 an am primit niste pamant sa lucrez chiar langa o plantatie de paulonia e si ingradita .
O sa fac niste poze nu am reusit sa vb cu proprietaru sa vad care e treaba au cam 4 metri inaltime nu ea taiat in toamna  am vazut ca ea dat cu var pe toti dar nu sunt buni inca de recoltat are si irigare prin picurare

#88
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Azi am fost in zona cu plantatia

Attached Files



#89
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Eu deja văd mobilă, uite acolo un lambriu, în stanga o masă masivă, mai în spate văd un corp suspendat. Nebunie!

#90
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Ai perfecta dreptate mai exista in zona inca o plantatie mai mica dar sunt mai inaltiti dar tot asa subtiri ca niste tepuse .
Daca vreti o sa mai fac poze pe parcursul anului cu plantatia respectiva oricum trec prin zona .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate