Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
multe lume vb despre acest arbore, ca creste intr-un an cat altii in 4, ca lemnul e tare si bun la orice, ca te costa 1.500 de euro pe hectar si scoti 30.000 dupa 4 ani etc.

dar eu n-am vazut niciunde in romania o cultura de arbori din astia.
vad ca toti vand seminte si puieti dar nimeni nu ii cultiva pt acel profit de 30.000 de euro???
sa fie oare si asta o teapa la fel ca si ,,,documentatia pt ferma de vipere?

am gasit doar acest articol
http://www.digi24.ro...Paulownia arbor
sunt acolo niste tipi care zic ca au pus nush cate hectare in zona oradea-arad dar eu n-am vazut niciunde..

poze poate oricine sa scoata din burta, chiar si filme
dar chiar asa greu e de pus o adresa exacta sa vada lumea cu okii lor arborii aceia de 1an si 4m..

Edited by scaiba, 05 July 2017 - 14:25.


#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu am citit pe un site australian cum unul de acolo mentiona faptul ca dupa vreo 10 ani ajung sa aiba valoare comerciala, adica buni de cherestea.

#3
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Da,e teapa,e prea frig la noi,cauta altceva.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 andutza15, on 25 aprilie 2016 - 20:51, said:

multe lume vb despre acest arbore, ca creste intr-un an cat altii in 4, ca lemnul e tare si bun la orice, ca te costa 1.500 de euro pe hectar si scoti 30.000 dupa 4 ani etc.
so-to
la fel si cu bitcoin, toata lumea are o ferma care produce putin si vinde mai putin.

p.s.

Quote

Convinşi că vor obţine rapid profit, deoarece Paulownia sau copacul prinţesei creşte într-un an cât alţii în zece, bihorenii se gândesc deja să extindă plantaţia.
despre care altii vorbim?

Edited by MarianG, 25 April 2016 - 21:09.


#5
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Nu face bani ala care vinde lemnul de Paulownia, ci cel care vinde puietii. =))
Cu viperele pentru colectarea veninului la fel sta treaba.

#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
mc de cherestea e scump dintr-un singur motiv , copacul pe mijloc e gol si ca sa obtii cherestea de calitatate si de o dimensiune decenta  ar trebui ca acel copac sa aibe o anumita grosime, care realist vb poate fi atinsa dua minimum 10 ani(de fapt vreo 12-13) in aceasta perioada pomii trebuiesc ingrijiti, udati protejati, iar la sf descoperi ca profitul e la jumatate iar timpul pentru obtinerea lui e de 3-4 ori mai mare si ca defapt nu e nicio branza, afacere, ca si cea cu ciuperci , crescatoria de iepuri, broaste si melci e a celor care vand seminte/pui. restul doar fraieri.

#7
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 andutza15, on 25 aprilie 2016 - 20:51, said:

multe lume vb despre acest arbore, ca creste intr-un an cat altii in 4, ca lemnul e tare si bun la orice, ca te costa 1.500 de euro pe hectar si scoti 30.000 dupa 4 ani etc.  insa eu n-am vazut niciunde in romania o cultura de arbori din astia, vad ca toti vand seminte si puieti dar nimeni nu ii cultiva pt acel profit de 30.000 de euro?
Sa fie oare si asta o teapa la fel ca si ,,,documentatia pt ferma de vipere?
am gasit doar acest articol  http://www.digi24.ro...Paulownia arbor  sunt acolo niste tipi care zic ca au pus nush cate hectare in zona oradea-arad dar eu n-am vazut niciunde.. poze poate oricine sa scoata din burta, chiar si filme, insa chiar asa greu e de pus o adresa exacta sa vada lumea cu okii lor arborii aceia de 1an si 4m..
E o japca pe fata, uita de treaba asta, nu mai iti pierde timpul cu asa ceva, nu merge in cazul tau, nu functioneaza in Romania! Posted Image Posted Image :bye:

#8
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
WHAT?!!!

Unde ai vazut tu copac gol pe dinauntru?Posted Image

Paulownia nu merge la noi dintr-un singur motiv,are nevoie de un sezon lung de vegetatie pt a realiza acele cresteri excelente si nu trebuie sa o prinda gerul,care ii face praf mugurele terminal  si lujerul aferent nelemnificat ,astfel pierzi cresterea datorata intrarii rapide in vegetatie in sezonul urmator,planta lucrand la inlocuitori.

Edited by Lup_Victor, 25 April 2016 - 21:13.


#9
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
[ http://www.polygenomx.com/wp-content/uploads/2011/05/Paulownia-4yr-old-mother-and-pp-clone.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://shinglemaker.files.wordpress.com/2015/02/p2130566.jpg?w=490&h=368 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by joseph_lacroix, 25 April 2016 - 21:19.


#10
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

 Lup_Victor, on 25 aprilie 2016 - 21:09, said:

WHAT?!!!

Unde ai vazut tu copac gol pe dinauntru?Posted Image

Paulownia nu merge la noi dintr-un singur motiv,are nevoie de un sezon lung de vegetatie pt a realiza acele cresteri excelente si nu trebuie sa o prinda gerul,care ii face praf mugurele terminal  si lujerul aferent nelemnificat ,astfel pierzi cresterea datorata intrarii rapide in vegetatie in sezonul urmator,planta lucrand la inlocuitori.
Corect !
Creste 2m intr-un an care degera iarna iar in anul urmator recupereaza cei 2 m si .....tot asa.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da , este teapa. Eu cultiv experimental Paulownia de vreo 15 ani. Nu se preteaza la clima noastra. Creste foarte repede. chiar si 6 m intr-un an.
Am incercat diverse 'soiuri'/varietati, unele merg mai bine altele mai prost. Depinde si cum este iarna si cum este vara. Are nevoie de multa fertilizare si de irigare.

Pentru cei care ma contrazic sau cred ca nu am incercat 'soiurile speciale' ii invit sa puna macar o poza cu o plantatie din Romania ajunsa la dimnesiunea de taiere comerciala.


#12
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 joseph_lacroix, on 25 aprilie 2016 - 21:14, said:

Asta e boala/defect,nu e ceva universal.

Pt initiator,uite aici ce spuneam mai sus,mai sus de linia rosie si in dreptul portiunii cu rosu ai toate sansele ca gerul sa o faca praf,mai ales ca fiind o specie adusa din China,nu stie ce e aia iarna si nu se pregateste pt ea,astfel sta verde pana in ultima clipa.

Attached Files


Edited by Lup_Victor, 25 April 2016 - 21:23.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 joseph_lacroix, on 25 aprilie 2016 - 21:14, said:



In primul an arata mai mult ca un bambus.

Lemnul este excelent. Este dur si foarte usor, nu se crapa, nu se curbeaza prin uscare.
Mi-ar place o casa facuta din lemn de Paulownia.
Sunt Paulownii care s-au dezvoltat binisor prin zone protejate, de ex. Bucuresti, dar cultivate in scop comercial eu nu am vazut in Ro.

#14
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
prima data live am vazut in urma cu 4 ani cand a plantat vecinamiu, am zis ca e un brusture, in prima iarna la, taiat de jos, in iarna 2 ceva de mai sus, acum are vreo 4 metri, neimpresionant,

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lup_Victor, on 25 aprilie 2016 - 21:22, said:


Asta e boala/defect,nu e ceva universal.



La ce te referi cand zici boala/defect ?

#16
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 pasilla, on 25 aprilie 2016 - 21:30, said:

La ce te referi cand zici boala/defect ?
In mod normal lemnul trunchiul trebuie sa fie plin,un mijloc gol e cauzat ori de boli(ciuperci) sau anumite particularitati climatice anuale (de exemplu a crescut extrem de repede si nu a apucat sa lemnifice zona aia.)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu. Paulownia asa creste normal, cu gol in mijloc. Asa cum am mentionat, in primul an este ca un 'tub'(poti sa faci fluier sau chiar bucium din tulpina). Pe masura ce trece timpul , 'tubul' se 'umple' si in 5-10 ani dipare acea 'gaura'.

Edited by pasilla, 25 April 2016 - 21:47.


#18
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Este o teapa. Se inbogatesc doar cei ce vand semninte si rasaduri. Ceilalti, cei ce le cumpara, asteapta mult si bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate