Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

simulare calcul disipare pasta termoconductoare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007
salut

are cineva o idee cum pot calcula cat se imprastie(diametrul) pasta conductoare stiind ca am o gaura de 3.2 inalta de 0.6?
deci pe scurt am un volum de si aplicand o forta pe suprafaa pastei e va refula si se va imprastia si va lasa un strat de poate 0.2 cum determin cat se imprastie ?

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbogd1n, on 14 aprilie 2016 - 19:57, said:

deci pe scurt am un volum de ......  si aplicand

... de cit? sau vrei sa-ti calculam noi volumul gaurii de pi*(3.2^2)*0.6 ?


corect ;) r patrat .. rectificat

Edited by r_murphy, 14 April 2016 - 20:08.


#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postr_murphy, on 14 aprilie 2016 - 20:01, said:

... de cit? sau vrei sa-ti calculam noi volumul gaurii de 2*pi*3.2*0.6 ?

asta ii aria laterala*2


View Postr_murphy, on 14 aprilie 2016 - 20:01, said:

... de cit? sau vrei sa-ti calculam noi volumul gaurii de pi*(3.2^2)*0.6 ?

corect ;) r patrat .. rectificat

Tot nu-i bine ca are diametru de 3.2, r=d/2 :D

Edited by gabyxm, 14 April 2016 - 20:11.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005
din cate stiu eu pasta aia fie o intinzi tu, fie se intinde de la presiune exercitata de placuta radiatorului
despre ce disipare vorbim?

Quote

stiind ca am o gaura de 3.2 inalta de 0.6
nu sunt cam mici valorile ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2MEAnZ3swQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Volumul este constant, pe masura ce scazi inaltimea trebuie sa cresti suprafata (aria).

Edited by MarianG, 14 April 2016 - 20:49.


#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Oldies, but goldies.
"Circuite integrate liniare. Manual de utilizare", volumul I, capitolul amplificatoarelor audio, TCA150, MBA810, etc..calcule, nomograme, diagrame, etc. Baza teorie..
Nu fac reclama, vreau doar sa arat poza si am m-am oprit la prima cautare
http://www.anticaria...tilizare-1.html

Edited by Prien, 14 April 2016 - 21:02.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postr_murphy, on 14 aprilie 2016 - 20:01, said:

volumul gaurii de pi...

Nu vorbi urat.

Edited by Ion_de_la_Raion, 14 April 2016 - 21:11.


#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
No way. Ar trebui sa stii cat e coeficientul de vascozitate al pastei pe care o folosesti, coeficientul de variatie al vascozitatii cu temperatura, sa stii exact forta aplicata...sa cunosti planeitatea suprafetelor,..etc.
Fa-o empiric. Pune un blop de pasta pe centru si strange surubul. Pasta se va "intinde".

#8
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostPrien, on 14 aprilie 2016 - 21:01, said:

Oldies, but goldies.
"Circuite integrate liniare. Manual de utilizare", volumul I, capitolul amplificatoarelor audio, TCA150, MBA810, etc..calcule, nomograme, diagrame, etc. Baza teorie..
Nu fac reclama, vreau doar sa arat poza si am m-am oprit la prima cautare
http://www.anticaria...tilizare-1.html

Amuzant! Ar fi trebuit să puneți și un tutorial, un „training” ceva...
Că am văzut prin lumea necivilizată pe unde lucrez că trebuie musai să faci și un PPT, ceva, să priceapă „specialiștii” (în cazul meu, marea majoritate indieni - deși e o țară arabă - cărora le zic într-una că Doha e capitala celui de-al 30-lea stat al Indiei). Asta, după UK (nu Marea Britanie - United Kerala, statul lor din sud).

Edited by TinMan, 14 April 2016 - 22:31.


#9
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 14 aprilie 2016 - 21:11, said:

Nu vorbi urat.

Păi n-a vorbit urît. Important e diametrul. A, da, și adîncimea. Adică volumul.
O fi avut dreptate. :D
Și ca să fiu on-topic, întrebarea era:
[are cineva o idee cum pot calcula cat se imprastie(diametrul) pasta conductoare stiind ca am o gaura de 3.2 inalta de 0.6?
deci salut

are cineva o idee cum pot calcula cat se imprastie(diametrul) pasta conductoare stiind ca am o gaura de 3.2 inalta de 0.6?
deci pe scurt am un volum de si aplicand o forta pe suprafaa pastei e va refula si se va imprastia si va lasa un strat de poate 0.2 cum determin cat se imprastie ?

si aplicand o forta pe suprafaa pastei e va refula si se va imprastia si va lasa un strat de poate 0.2 cum determin cat se imprastie ?]

Din întrebarea (cifrată) am înteles că volumul găurii e de 4,825 unități. Dar numai dacă gaura e rotundă, fiind vorba de un cilindru cu lungimea generatoarei de 0,6 unități și cu diametrul de 3,2 unități - și spun asta pentru că n-am văzut la magazie „șpiral pentru găuri pătrate.  Adică ăsta e respectivul volum [pe scurt am un volum de] dar asta cu condiția ca unitățile să aibă același ordin de mărime (adică toate să fie în mm, cm, inchi, yarzi, m). Mai are omul și ceva forță, mai împrăștie și ajunge la un strat (pentru cunoscători - o grosime sau o înălțime). Va rezulta în urma aplicării forței Posted Image o fleașcă rotundă cu diametrul de aproximativ 7,15 (mai exact 7,1554) unități. Asta în cazul ideal. Altfel, va rezulta aceeași fleașcă - dar care va avea suprafața de 40,212 unități. Dacă-i pătrată latura va fi de 6,341 unități.
Dacă în măsurători nu ai folosit același ordin de mărime - ai pus-o! Ți-ai pierdut timpul de pomană pe Softpedia!
LE - E drept, am teminat școala primară de multă vreme, dar nu se mai învață ordinele de mărime? Iar despre „pi”, aria cercului, volumul cilindrului - nu sînt convins, dar totuși parcă am învățat în școala primară. Despre triunghi, aria / perimetrul sigur, dar nu și despre con.
Da, în școala primară din România anilor 70. Incredibil, nu?

Edited by TinMan, 14 April 2016 - 23:32.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
E grele cifrele astea..
PI. Eu stiam ca vine de la fluviul Mississippi.. Mi's adica sunt Pipi. Sau poftim, Urina..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate