Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

''Neoane'' - CFL Compact Fluorescent Lamp

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
probabil are nevoie de balast extern, ca neoanele obișnuite.

#146
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
banuiesc ca ai luat asa ceva http://www.unghii-fa...i...gid=7&szid=  
normal ca trebuie puse in lampa uv care contine circuitul electronic care va semana cu cel de la becurile economice dar calculat pentru acest tub. Cred ca ar fi mai simplu sa iei o lampa uv pt unghii false cu totul

#147
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Aceste lampi au starter-ul incorporat.
In schimb au nevoie de un droser extern.

#148
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View PostDj Shock, on 3rd February 2006, 15:41, said:

Am observat un fenomen interesant: iau tubul cu neon (da, stiu, vapori de mercur la joasa presiune, neon e popular...)

si ii alimentez filamentul cu 12 - 24 V si observ ca stratul florescent incepe sa emita lumina. Nu exista tensiune intre capetele tubului, emisia de lumina este in jurul filamentului supravoltat doar.
Explicatia ? Stie cineva?

In manualul de Fizica cls. a XII-a unic, de pana in 1990, la Fizica Atomica, se preda tema "Experimentul Franck-Hertz", care dovedise la inceput de secol XX ca energiile atomilor (de exemplu atomul de mercur, Hg) au valori cuantificate (nivele energetice). Atomii de mercur erau intr-un tub vidat in prealabil, prevazut cu filament incandescent, care emite elecrtroni si un anod, care atrage si accelereaza electronii (si o grila, nu neaparat necesara, cu rolul doar de a "contura" mai bine rezultatul experimental).
Cand intre filament si anod era aplicata  o tensiune sub 4,9 V, electronii zburau spre anod, dispretuind total atomii de mercur intalniti in cale. Dar peste 4,9 Volti, electronii dobandeau energie suficienta (mai mult de 4.9 eV), si ciocnirile cu atomii de mercur intalniti in cale duceau la excitarea atomului de mercur de pe nivelul fundamental pe primul nivel excitat (E1 --> E2). Imediat, atomul se dezexcita spontan, emitand un foton  cu energia 4,9eV, revenind pe nivelul fundamental E1. Acesti fotoni corespundeau la luminiscenta care se observa in tub incepand cu 4,9 V tensiune.

Felicitari Dj Shock, ai redescoperit experimental cuantificarea energiei mercurului!, si ai dreptate: aprinzand unul dintre filamentele unui tub de iluminat, luminoforul se activeaza incepand la tensiuni peste 5 V intre capetele filamentului. "Anodul" este virtual: o alta zona a filamentului, peretele tubului etc.

De aici se vede cat rau s-a facut scotandu-se unele lectii fundamentale din materia de liceu, adica amputare la nimereala. Oricum, lenesii nu invata nici cat a mai ramas... deci ar fi trebuit mentinute unele teme pentru cei (putini) care au inclinatii spre cunoastere.

Edited by Anca12, 23 July 2011 - 15:44.


#149
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Salve all,
Am un solar cu multe tuburi de 100W.
Analizez ideea de a folosi tuburi de 160W.
Exista o varianta alternativa, rentabila, de a inlocui toate droserele/starterele?
La furnizori am gasit cam 20eur/buc droser 160W + tva
Ati vazut undeva drosere electronice la puterea asta? Estimati un pret?

#150
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum ,Anca, trebuie remarcat ca si ceilalti participanti la discutie au fost la fel de paraleli cu fenomenul ca si Dj Shock si explicatiile au fost destul de fanteziste. Chestia asta cu scaderea calitatii invatamantului prin legile stupide date de alesii neamului care au transformat un sistem de invatamant poate nu perfect dar functional inainte de 90 intr-un sistem disfunctional e o tema de dezbatere politica . Nici macar facultatile nu mai sunt ce erau altadata si rezultatele se vad tot mai tare. Pe de alta parte , cu alesi care au numai liceul si ala facut cu greu si diplome de facultate luate dupa ce au devenit alesi la facultati private dintre cele mai dubioase unde probabil ca nu au fost nici macar o zi , la ce ne putem astepta?

#151
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Salut. Am un "neon" de 13w care functioneaza cu droser electromagnetic si starter. Intrucat la retea am cam 210V, se aprinde cam greu (cam in 5 sec). Am incercat sa ii schimb droserul si starterul cu montajul luat dintr-un bec economic de 13w insa rezultatul a fost sub asteptari - lumineaza prea slab.
Ce as putea face ca sa am un neon care sa lumineze la parametri normali si sa se aprinda repede (= <1s). Merci!

#152
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Nu se potrivesc tensiunea si curentul de la acel CFL de 13W cu cele de la tubul liniar de 13W pe care il aveti Dvs. Alte dimensiuni ale tuburilor, presiuni de argon, alta cantitate de vapori de mercur.
http://www.aaz.ro/de...ica-de-max--13W

#153
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Si ce as putea face? (anuntul respectiv e expirat)

#154
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Treci la iluminatul pe leduri, e mai stabil şi mai eficient.

#155
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmihaicozac, on 28 ianuarie 2015 - 16:00, said:

Treci la iluminatul pe leduri, e mai stabil şi mai eficient.


Alte pareri?

#156
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
In cazul în care acel tub de 13W e cu scop special, UV, germicid, etc nu aveti incotro, trebuie drossel bun, dar daca e doar cu lumina obisnuita, sfatul de mai sus, cu LED-urile, e singura optiune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate