Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Cont bancar comun

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
codruta79

codruta79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2016
Doresc un cont cu doi titulari. Am locuit in Belgia si am avut cont comun cu sotul pana acum. In Romania doresc sa pot beneficia de acelasi lucru. Practic oricare dintre noi este titularul contului il va priva pe celalalt de drepturile de administrare.

Cum ar fi ca acelasi lucru aberant sa se intample cand mergi sa inregistrezi casa la notar: unul propietar si unul imputernicit. Sau certificatul de nastere al copiilor sa nu permita inregistrarea decat al unui parinte ...  Cati ar fi de acord! In plus ... banii cu care platesti  casa care devine bun comun ii aduci din conturi separate ... care este problema!

Si NU mi se pare aberant cum a comentat cineva anterior ci este ceva necesar. Motivele sunt urmatoare:
1 - simplifica modul de administrare a finantelor intr-o familie !!!
2 - avem acces simultan la resurse si practic actionam in interesul comun cand le utilizam
3 - chiar daca multi administreaza conturi separate in caz de "exit", oricum investitiile sunt comune ceea ce duce la acelasi lucru ca si contul comun. Pentru cei care privesc la perspectiva aceasta in timpul relatiei este trist ...


In loc de concluzie: in Belgia mai rapid isi fac un cont comun decat sa se casatoreasca ...

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e ca tu compari vestul cu estul....

Aici esti cetatean european, si ai drepturi, da numai pana la proba contrarie.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui schimbate vreo cateva mii de legi sau sa se reglementeze treaba asta cu o lege speciala.

Incearca sa vezi daca poti sa deschizi un astfel de cont la bancile straine care au filiale in RO.

Uite aici o lista (in partea de jos): http://www.bnr.ro/Ba...ciale-1333.aspx si mai poti sa intrebi la OTPBank.

Edited by althea, 10 May 2016 - 07:52.
Regulamentul ariei: http://forum.softpedia.com/topic/1056080-regulamentul-ariei-juridic/


#22
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View PostAfrikaner76, on 25 martie 2016 - 13:26, said:


Ti se pare ca un cont comun al unui cuplu casatorit ar fi ceva aberant?

cam da

#23
codruta79

codruta79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2016
De curiozitate, as vrea sa stiu de ce vezi aberant sa imparti contul mihnerau. Ce surpriza crezi ca ti-ar face nevasta ta cu banii din cont?

Ca sa clarific situatia actuala:

1. Nu pun in discutie mostenirile care sunt personale. Sunt si persoane care vin cu ceva bagaje de la parinti (la noi nu este cazul).
2. Pun problema castigurilor care se utilizeaza pentru consumul zilnic si a fondurilor generate din aceasta categorie.
3. Inca nu am gasit banca in Timisoara(cele de afara au doar in Bucuresti filiala - de ex. Fortis).


O casatorie/relatie se sprijina pe incredere in primul rand ... parerea mea dupa 16 ani cu sotul!

#24
codruta79

codruta79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2016
Din discutiile cu bancile am ajuns la urmatoarea concluzie:

1. Bancile NU doresc cont comun pentru ca pierd comisioanele de administrare.  Nu este vorba de nimic altceva decat despre bani! Pe banca NU o intereseaza de relatia mea ci de banii mei. Si cat timp o sa-i primeasca fara discutii NU o sa schimbe nimic.

2. Comisioanele de administrare (intretinere) sunt printre cele mai mari din Europa :

http://bancherul.ro/...t-curent--11763
https://www.cavaleri...cina-romantica/

Doar 20-40 RON pentru cont. MULT? Comparativ cu alocatia unui copil este ENORM!

3. Romania este o tara in care NU se fac schimbari pentru ca NU reactionam cand suntem presati ... Cei care se simt inconfortabil pleaca din tara si NU se mai intorc. Pana cand?

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcodruta79, on 25 martie 2016 - 17:10, said:

Doresc un cont cu doi titulari. Am locuit in Belgia si am avut cont comun cu sotul pana acum. In Romania doresc sa pot beneficia de acelasi lucru.

Si NU mi se pare aberant cum a comentat cineva anterior ci este ceva necesar. Motivele sunt urmatoare:
1 - simplifica modul de administrare a finantelor intr-o familie !!!
2 - avem acces simultan la resurse si practic actionam in interesul comun cand le utilizam
si care din cele 2 nu le poti face daca ai card (imputernicit) la acelasi cont cu sotul (titularul)?

#26
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nici una, dar probabil textul ala l-a vandut sotului ca sa il convinga ca e mai bine cum spune ea...
Parca il vad cand s-a intors de la banca: nevasta eu m-am dus sa le spun femeilor alora de la banca ce vrei tu, dar ele a spus ca nu exista cum vrei tu, dar daca vrei au spus ca te baga imputernicit pe contul meu si iti face si card daca vrei...

#27
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postcodruta79, on 03 aprilie 2016 - 09:34, said:

Pentru cel de mai sus care a concluzionat : cel care este imputernicit NU are dreptul la extras de cont, sau fondurile de investitii ...
Serios? Unde spune asta?
Imputernicitul poate primi extras de cont.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006
Daca in Belgia exista un asemenea produs, nu inseamna din oficiu ca aia e normalitate.

#29
codruta79

codruta79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2016
Raspund din politete pentru ca sesizez ca nimeni nu a citit ce am scris, deci nu are sens continuarea discutiei:

1. Normalitatea implica utilizarea unor seturi de principii/valori si reguli. Generalizat, oamenii nu au aceleasi  valori dar trebuie sa respecte aceleasi reguli. Exemplu de principii: oamenii sunt cumsecade, oamenii sunt profitori, oamenii sunt de incredere ... oamenii sunt deschisi sa invete, oamenii considera ca stiu tot si nu accepta nimic nou ...  Din cauza acestor diferente de valori apar discutiile.

2. Problema pusa in discutie are o singura solutie. Am intrebat daca cineva stie unde gasesc asa ceva sau daca pot face ceva in aceasta directie pe cale legala. De ce legala? Pentru ca daca majoritatea NU stie, cand esti casatorit si mergi sa cumperi o casa, se considera bun comun (cu exceptia cazului in care poti demonstra ca ai mostenit banii) ...

3. Sa analizam ce incredere merita o banca si cum isi trateaza clientii ... sa ii schimbam pozitia in "sotie" si sa-i analizam comportamentul. Banca are banii tai pe baza unei semnaturi pe o foaie scoasa la imprimanta. Iti promite ca NU ii cheltuieste si ca iti da dobanda X. In realitate, daca afacerile nu-i merg cum trebuie intra in faliment si tu ramai sa recuperezi de la tert fondul garantat. In plus daca vrei sa mai adaugi pe cineva pe contul tau, iti explica ca trebuie sa cotizeze separat. Sa nu mai discutam de imprumuturi  ... ca si partener de viata - multi au imprumutiri de 25 de ani - iti ofera sprijin si consiliere!

4. Banca prefera conturile separat pentru ca dobanzile la un cont mic sunt mici si nu poti aplica cerinte preferentiale. Cel mai potrivit motto al lor: dezbina si cucereste!

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcodruta79, on 04 aprilie 2016 - 08:04, said:

3. Banca are banii tai pe baza unei semnaturi pe o foaie scoasa la imprimanta. Iti promite ca NU ii cheltuieste si ca iti da dobanda X.
Nope. Cînd depune bani în bancă, depunătorul creditează banca. Aceasta se angajează să returneze suma respectivă la cerere, eventual cu dobîndă. Dar între timp banii aceia nu mai sînt ai tăi - banii sînt împrumutați băncii si banca are dreptul legal să facă ce vrea cu ei.

Edited by radunic, 04 April 2016 - 17:06.


#31
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcodruta79, on 04 aprilie 2016 - 08:04, said:

Raspund din politete
degeaba raspunzi din politete dar ocolesti subiectul

in postul 22 ai spus asa:

View Postcodruta79, on 25 martie 2016 - 17:10, said:

Doresc un cont cu doi titulari. Am locuit in Belgia si am avut cont comun cu sotul pana acum. In Romania doresc sa pot beneficia de acelasi lucru.
Si NU mi se pare aberant cum a comentat cineva anterior ci este ceva necesar. Motivele sunt urmatoare:
1 - simplifica modul de administrare a finantelor intr-o familie !!!
2 - avem acces simultan la resurse si practic actionam in interesul comun cand le utilizam
eu intreb inca o data:care din cele 2 nu le poti face daca ai card (imputernicit) la acelasi cont cu sotul/sotia (titularul)?

#32
codruta79

codruta79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2016
Cred ca am spus clar ce doresc : daca banii sunt ai mei si ai sotului, gasesc ca este normal sa fie pe numele nostru!

Daca cineva stie o banca, il poftesc sa raspunda ... DACA NU, folositi intuitia sau bunul simt si vedeti-va de treaba.


Lucrurile sunt simple pana cand devin complicate ...

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcodruta79, on 05 aprilie 2016 - 07:05, said:

Cred ca am spus clar ce doresc : daca banii sunt ai mei si ai sotului, gasesc ca este normal sa fie pe numele nostru!
Daca cineva stie o banca, il poftesc sa raspunda ... DACA NU, folositi intuitia sau bunul simt si vedeti-va de treaba.

Lucrurile sunt simple pana cand devin complicate ...
si totusi eviti sa raspunzi la intrebarea de mai sus, nu inteleg de ce

#34
codruta79

codruta79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2016
Am scris care este problema : imputernicitul NU are dreptul la extras de cont sau administrare.

Mai mult, personal NU gasesc ca este OK sa NU pot sa-l adaug pe sot ca si titular. Mi se pare ilegal ce face banca pentru ca pe toata perioada casatoriei, banii obtinuti sunt considerati legal un bun comun.

De ce doresc? Este personal dar am sa ofer informatia ca sa luminez pe cei suspiciosi: Sunt banci care ofera in functie de suma din cont o dobanda. Doar impreuna putem ajunge la plafonul minim ca sa primim o dobanda aproape dubla fata de cat am primi separat. Cine castiga practic daca noi nu ne-am intelege? BANCA ... ea ar avea oricum toata suma in doua conturi pentru care ar trebui sa platim intretinere dulba.

Adevarurile cele mai profunde ni se spun deseori in gluma pentru a le considera ridicole.

Edited by codruta79, 05 April 2016 - 08:56.


#35
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postcodruta79, on 05 aprilie 2016 - 08:55, said:

De ce doresc? Este personal dar am sa ofer informatia ca sa luminez pe cei suspiciosi: Sunt banci care ofera in functie de suma din cont o dobanda. Doar impreuna putem ajunge la plafonul minim ca sa primim o dobanda aproape dubla fata de cat am primi separat. Cine castiga practic daca noi nu ne-am intelege? BANCA ... ea ar avea oricum toata suma in doua conturi pentru care ar trebui sa platim intretinere dulba.
Niste exemple, de banci din Romania care ofera acest serviciu?

Edited by Digynykraf, 05 April 2016 - 10:06.


#36
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postcodruta79, on 05 aprilie 2016 - 08:55, said:

Am scris care este problema : imputernicitul NU are dreptul la extras de cont sau administrare.
"In situatia in care titularul contului doreste ca  si persona desemnata la clauza de imputernicire sa poata intra in posesia extrasului de cont, acesta va da persoanei desemnata la clauza de imputernicire o procura notariala speciala in acest scop."

http://www.conso.ro/...le-bancare.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate