Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

sfat alegere caine zona rece

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
A mea famile ma ameninta cu un cadou cu botic si blana. aici nimic anormal, iubesc cainii ,am copii intre 10 si 3 ani, famile ocupata dar care si-ar face timp si pt o poataie:))
Acu apar problemele mele:
-stau la casa in zona cu -30 iarna, eu nu vreau caine in casa (nu-mi place sa dau cu aspiratoru dupa par), am un cabanon izolat in curte unde i-as face un culcus cu portita in usa ca in fime. Nu sunt absurd , daca e f frig il bag in casa dar nu ii accord rezidenta!
-curtea e bine inchisa , nu mi-e frica ca-l scap in strada.
-ai mei ma ameninta cu un shih Tzu, mie imi plac cainii mai mari(si eu sunt rasa inalta, sa duc un putzuliza de lesa nu ma vad). Daca as vrea ceva cu 4 picioare as vrea un ciobanesc mioric.
Ce costuri credeti ca sunt (sa vad daca pot si merita) sa iau unu din Ro, sa-l vaccinez , sa-I fac pasaport si sa-l transport pe avion in Canada! Stiu sigur ca amaratul de shih Tzu m-ar costa pe la 3000 lei fara deplasari suplimentare si batai de cap.
Si ca o istorie din tinerete despre mioritic, pe vremea lui Ceasca avea cineva la Sinaia la cota 2000 o pereche de mioritici si a vandut un pui. Cand a simtit cateaua ca-I lipseste un pui a fugit si a sarit cu labele pe usa de metal de la telecabina de am crezut ca o da jos sigur . Si ce furioasa era, rupea un om in doua fara mari probleme.
As putea opta pt un Husky ca-I tara lor, dar nu-s de ce nu ma atrag, caini de lupta nu-s fan. Astept pareri.
Ps. O alta indecizie: sa fie mascul sau femela?

Edited by aaddyy2005, 09 March 2016 - 15:43.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Cainii mici nu au ce cauta afara, mai ales la -30 de grade. Devine sloi de gheata instant.
Cel mai bine ia un caine din zona (sau macar de la latitudinea aia), altii ii chinui.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,579
  • Înscris: 12.03.2006
Ciobanescul german e rezistent la ger si vreme rea! Cateaua mea doarme pe zapada la -25 grade, de zici ca face plaja!

#4
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Husky, Akita Inu...
Eu imi diresc mult pentru fetita, cand va mai creste un pic, un Akita.

#5
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Pai asta e problema! Nu-l vreau pe patul meu cu domiciliul si nici sa linga pe sub masa. Vreau caine de curte, il bag in casa cand e frig si ii fac baie 1 data pe saptamana promit!

Akita

http://www.kijiji.ca...gationFlag=true

Nu-s ce sa zic, parca as vrea mai pufos sa ma joc cu el tragandu-l de blana prin zapada.



#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ciobanesc german !!!

#7
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Newfoundland, găsești cu siguranță în Canada. Impozant ca un ciobănesc, blănos și blând cu copiii.

Edited by Moaca, 09 March 2016 - 16:04.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Un ciobanesc german, caucazian sau asiatic. Ultimii doi is namile de toata frumusetea :D.

Un Mastiff Tibetan ar fi inca o alegere :D.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia-ti un Kangal . E de talie mare ( au si peste 90 cm la greaban ) , este bland cu familia , este tolerant cu copii , nu are treaba cu variatiile de temperatura . Daca vrei , nu iti lua din linie foarte mare . Ajunge un 76-80 la greaban . Se dezvolta mai frumos . Nu au bale , nu vrea in casa nici daca il bagi cu forta , face servici dupa ce ajunge la maturitate . Preturile sunt putin mai mari , dar se cauta in general cei foarte impozanti . Unul mai mic din cuib il poti cumpara si cu 150 - 200 de euro .

Edited by JurasikMan, 09 March 2016 - 16:03.


#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Sau Malamut de Alaska

#11
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Husky, Klee Kai, Malamut de Alaska Samoyed, Chinook, Newfoundland astia sunt chiar din zona Canada, Alaska, nord etc.
Apoi sunt Saint Bernard sau Terra Nova, tot talie mare si rezistenti la frig. Chow Chow, e o alta varianta.
De rezistat la -30, rezista cam orice ciobanesc cu blana (Mioritic, Komondor, Caucazian etc)

Referitor la costuri, nu stiu ;)

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 aaddyy2005, on 09 martie 2016 - 15:54, said:

Pai asta e problema! Nu-l vreau pe patul meu cu domiciliul si nici sa linga pe sub masa. Vreau caine de curte, il bag in casa cand e frig si ii fac baie 1 data pe saptamana promit!
Il bagi la baie asa de des, ce, e camasa? Sper ca ai glumit :D

#13
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 aandrei_24, on 09 martie 2016 - 16:01, said:

Husky, Klee Kai, Malamut de Alaska Samoyed, Chinook, Newfoundland astia sunt chiar din zona Canada, Alaska, nord etc.
Apoi sunt Saint Bernard sau Terra Nova, tot talie mare si rezistenti la frig. Chow Chow, e o alta varianta.
De rezistat la -30, rezista cam orice ciobanesc cu blana (Mioritic, Komondor, Caucazian etc)
Referitor la costuri, nu stiu Posted Image
Newfoundland e tot aia cu Terra Nova.

#14
depechetoi

depechetoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.02.2016

 aaddyy2005, on 09 martie 2016 - 15:54, said:

Pai asta e problema! Nu-l vreau pe patul meu cu domiciliul si nici sa linga pe sub masa. Vreau caine de curte, il bag in casa cand e frig si ii fac baie 1 data pe saptamana promit!

Akita

http://www.kijiji.ca...gationFlag=true

Nu-s ce sa zic, parca as vrea mai pufos sa ma joc cu el tragandu-l de blana prin zapada.


Alelei, voinicule, tre' sa mai citesti despre caini: unde scrie sa speli cainele odata pe saptamana?
O data pe luna e maxim! Mai ales daca acolo e curat si nici nu-l vrei in casa,
il periati si gata, poti sa-l speli de doua ori pe an. Ciobanescul german ( cainele lup) chiar nu se spala deloc,
i se strica blana; a, ca il racoresti cu furtunul sau sare si el in balta, asta e altceva, spalare inseamna cu sampon.

Si nu toti cainii lasa par, iata alt mit, aia cu parul scurt, da, umplu casa, curtea, trebuie periati intr-una...

Noi avem o scumpete de yorkshire de aproape trei ani
si tot ce se aduna in aspirator e mai degraba de la parul nostru.
Ca sa nu mai zic ca rasa asta nu determina alergii. Iar de scump, dragalas si jucaus, n-am cuvinte,
bun pazitor, e un caine mare intr-un trup de caine mic, am mai avut caine dar asta ne uimeste intr-una,
suntem indragostiti de el cu totii, mari si mici. Domnul casei e foarte mandru sa-l plimbe desi s-a jenat la inceput,
la fel ca tine, voia un ciobanesc, ha, ha!
Abia asteptam, dupa ce ne vom trage spre Romania si vom avea o casa cu curte mare sa mai avem unul...

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Indiferent de cost, de ce naiba sa chinui un caine pe avion pana in Canada? Cumpara-l direct acolo si gata. Eu as sugera un ciobanec german, negru complet eventual ca rezista foarte bine la murdarie :)

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru zilele geroase ii iei un pres incalzit electric sau un bec cu infrarosii si le montezi in cusca. Eventual cu un termostat ca sa n-ai grija.

#17
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Am zis(sau n-am zis  da is) novice in cresterea cainilor, am crescut la bloc si n-am vazut crescand decat un metis de ciobanesc carpatin la bunicu, rau al dracu cu vecinii dar eu care veneam la tara de cateva ori pe ani ma cunostea si , desi ma apropiam cu frica de el la reintalniri , ma considera de-al casei.
Alemandul ar fi ceva mai ieftin dar cu pedigree mai tre sa caut in buzunar, desi nu stiu de-mi trebe un pur, doar un caine pt familie, sa le dau la ai mici un job in loc de tablete.
Ps.In cabanon am current  electric, nu-I problema de o aeroterma cu thermostat, deci nu va sta sub 0 sigur

Edited by aaddyy2005, 09 March 2016 - 16:32.


#18
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nu e ok! Face trecere cald - rece si crapa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate