Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Sistem performant care se misca "in reluare"

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 16.07.2008
Vezi ce scrie aici:
http://www.intel.com.../000005729.html
In special asta:"Check that BIOS settings are properly set. The uEFI mode setting must be enabled to successfully use the Intel SSD 750 Series."

#38
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Poate face asta din windows deschizand disk management.Daca apare o partitie mica EFI atunci e UEFI.Daca nu e legacy,desi stimabilul spune ca se pricepe la sisteme de operare,ma indoiesc sa ii scape asta.
edit:poate suna prost,dar cate lane-uri pci-e are alocat ssd-ul tau momentan?Nu stiu vreun utilitar dedicat pentru asta,Intel nu-ti da ceva chestie sa verifici (gen SSD toolbox)?

Edited by xeleron, 05 March 2016 - 15:57.


#39
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostThePuiu, on 05 martie 2016 - 13:27, said:

Revin cu precizari:
- memoria o vede ca 2133MHz (toate cele 4 dim-uri) XMP DDR4-2800 14-16-16-39-1.35v
Vezi cu CPU-Z ce valori ai la memorii in aceasta clipa deoarece ma indoiesc ca la 2133 ai 14-16-16, pentru ca daca este asa, atunci aici este posibil sa fie buba (una dintre ele). 14-16-16@2133 inseamna latenta foarte mare ! Eu am 9-10-12, insa e DDR3 la 1866. Si de asemenea vezi prin bios sa nu fie activata vreo optiune ce sa-ti limiteze vitezele la CPU & RAM pentru un consum redus de curent.

Repet, uita-te cu CPU-Z la ce frecvente sunt acum, CPU si RAM.

De asemenea iti recomand sa testezi cu Crystal Disk Mark:
http://crystalmark.i...rk/index-e.html

Insa in meniu, la Settings\Test Data, selecteaza All 0x00 (0 Fill), nu Default (Random). Default (Random) este un test ce foloseste date ce nu pot fi comprimate iar controller-ul SSD-ului da astfel rezultate mai slabe, insa in viata reala SSD-ul nu se intalneste numai cu date necomprimabile si ca atare testul All 0x00 (0 Fill) este mai realist si ofera rezultate mai bune deoarece nu foloseste date necomprimabile. Refa testul in felul acesta si vezi ce rezultate iti da. Suspectez ca si la programul ce l-ai folosit tu exista ceva similar.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 March 2016 - 20:41.


#40
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Windowsul e cu licenta?

#41
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ar fi culmea zgarceniei sa isi ia asa monolit de pc si sa se zgarceasca la 400 de lei.

#42
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
evident, e cu licenta...Windows 10 Pro 64bit OEM
- exista partitia UEFI :D
- memoria este asa cum am spus...vezi poza atasata

Ce sa mai verific in BIOS ca deja am capul calendar... este biosul asta nou (graphic) in care ma descurc mai greu atit din cauza ca nu il cunosc dar si din cauza ca are 1000 de chestii de overclocking (care pe mine nu ma intereseaza deloc)

Attached Files


Edited by ThePuiu, 06 March 2016 - 13:09.


#43
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Instaleaza driverele pentru el de pe site-ul intel. Nu folosi cele din windows. Cand au aparut, SSD-urile pe PCIe de la Intel aveau probleme cu latenta la initializare (PCIe se initializa mai greu decat SATA) ceea ce ducea la timpi de boot considerabili mai mari decat cu un SSD pe SATA3. Nu stiu daca s-au rezolvat deja prin firmware update dar ar trebui sa verifici ca ai ultima versiune oricum.

#44
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Acum alta belea...o data la citeva ore imaginea de pe ecran se deplaseaza rapid la stinga cu juma de centimetru apoi revine rapid la pozitia corecta...o singura data, fara alte tremuraturi sau alte manifestari...vreo idee? Monitorul nu este nou, dar nu am observant manifestarea asta pina in present...

#45
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
Pare a fi o autoadaptare a monitorului la schimbari de rezolutie. Poate iti face figuri placa video, sau nu ai driverul potrivit.

#46
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostThePuiu, on 05 martie 2016 - 03:08, said:

Clar ceva nu e in regula !
La mine a durat 5 minute instalarea sistemului de operare Linux Mint pe SSD.
Apropo, ce brand e memoria Ram ? ca am auzit ca daca nu pui fix ce scrie in lista cu memoriile Ram compatibile cu placa de baza vei avea probleme.
Asadar in lista cu memoriile DDR4 2800 se regasesc brandurile:
A_DATA;
AVEXIR;
Apacer;
CORSAIR;
G.SKILL;
Kingston

sursa==>http://dlcdnet.asus....VL_20160115.pdf


View PostThePuiu, on 05 martie 2016 - 15:27, said:

Daca memoria Ram a trecut testul inseamna ca nu e defecta dar asta nu inseamna ca nu poate fi incompatibila cu placa de baza daca acestea nu e din lista memoriilor Ram suportate de placa e baza.
Daca la instalarea windowului nu da nici o eroare, asta nu inseamna ca nu pot fi defecte sau incompatibile componentele PC.
Faptul ca dureaza 27 de minute instalarea windowsului pe SSD, doveste ca ceva nu e in regula !
La mine a durat 5 minute instalarea sistemului de operare Linux Mint pe SSD.

Ori windows 10 nu e inca matur si ai nevoie de ultimele update-uri.
Ori placa de baza nu prea e compatibila 100% cu o componenta PC  Posted Image


View PostThePuiu, on 08 martie 2016 - 13:57, said:

Acum alta belea...o data la citeva ore imaginea de pe ecran se deplaseaza rapid la stinga cu juma de centimetru apoi revine rapid la pozitia corecta...o singura data, fara alte tremuraturi sau alte manifestari...vreo idee? Monitorul nu este nou, dar nu am observant manifestarea asta pina in present...
Din nou !
Ori windows 10 nu e inca matur si ai nevoie de ultimele update-uri, aici la placa video.
Ori placa de baza nu prea e compatibila 100% cu o componenta PC  Posted Image


Acum, nu considera ca iti reprosez, dar trebuia sa te documentezi inainte sa cumperi ce componente PC sunt compatbile cu plca e baza.

#47
b3st1

b3st1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2016
ce ai la performance in task manager?

#48
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007

View Posttom_1133, on 15 martie 2016 - 08:57, said:

Clar ceva nu e in regula !
La mine a durat 5 minute instalarea sistemului de operare Linux Mint pe SSD.
Apropo, ce brand e memoria Ram ? ca am auzit ca daca nu pui fix ce scrie in lista cu memoriile Ram compatibile cu placa de baza vei avea probleme.
Asadar in lista cu memoriile DDR4 2800 se regasesc brandurile:
A_DATA;
AVEXIR;
Apacer;
CORSAIR;
G.SKILL;
Kingston

sursa==>http://dlcdnet.asus....VL_20160115.pdf


Daca memoria Ram a trecut testul inseamna ca nu e defecta dar asta nu inseamna ca nu poate fi incompatibila cu placa de baza daca acestea nu e din lista memoriilor Ram suportate de placa e baza.
Daca la instalarea windowului nu da nici o eroare, asta nu inseamna ca nu pot fi defecte sau incompatibile componentele PC.
Faptul ca dureaza 27 de minute instalarea windowsului pe SSD, doveste ca ceva nu e in regula !
La mine a durat 5 minute instalarea sistemului de operare Linux Mint pe SSD.

Ori windows 10 nu e inca matur si ai nevoie de ultimele update-uri.
Ori placa de baza nu prea e compatibila 100% cu o componenta PC  Posted Image


Din nou !
Ori windows 10 nu e inca matur si ai nevoie de ultimele update-uri, aici la placa video.
Ori placa de baza nu prea e compatibila 100% cu o componenta PC  Posted Image


Acum, nu considera ca iti reprosez, dar trebuia sa te documentezi inainte sa cumperi ce componente PC sunt compatbile cu plca e baza.

Apai, cand vrei sa oferi ajutor, poti sa te prezinti omului cu exprimari gen "am auzit..." ?
Ca sa stii si tu pe viitor, memoriile alea care ti le enumera producatorul au fost testate de ei si au rezultat ca fiind compatibile cu placa lor de baza, motiv pentru care ei garanteaza compatibilitate si ofera suport. Asta nu inseamna ca alte memorii care nu sunt prezente in lista sunt incompatibile, inseamna doar ca memoriile  NU AU FOST TESTATE de producatorul placii de baza motiv pentru care nu este garantata compatibilitatea si nu este oferit suportul. Uite, acum ai mai auzit o chestie.

Unde mai pui ca faci si o comparatie de te doare capu', cum sa se instaleze la el windows 10 in 27 de minute cand si tu ai facut proba, dar cu ALT SISTEM DE OPERARE si ti-au rezultat 5 minute?  Ori compari mere cu mere ori abtine-te sa compari.

#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Poststone_crash_wolf, on 17 martie 2016 - 12:15, said:

1 Apai, cand vrei sa oferi ajutor, poti sa te prezinti omului cu exprimari gen "am auzit..." ?
---------------------------------------------------------------------------------
2 Unde mai pui ca faci si o comparatie de te doare capu', cum sa se instaleze la el windows 10 in 27 de minute cand si tu ai facut proba, dar cu ALT SISTEM DE OPERARE si ti-au rezultat 5 minute?  Ori compari mere cu mere ori abtine-te sa compari.
1 la mana ! informatia o am de la un user respectabil pe Softpedia, @effiel, care stie mai multe ca mine si ca tine;
daca acel om spune ca brandul Asus e mofturos cu memoriile Ram, eu il cred !
Daca tu il crezi sau nu, nu ma intereseaza.

2 la mana ! la viata mea am instalat windows 98 SE si w2k (de cateva ori in joaca), XP, 7, 8, 8.1 si 10;
stiu cat dureaza timpul de instalare la fiecare windows in parte !
Windows 10 se instaleaza in maxim in 10-12 minute, si asta pe Hdd  -ca daca l-ai instala pe un SSD se instaleaza mai repede; maximum 7-10 minute.
Asadar, Windows 10 nu ar trebui sa dureze 27 de minute instalarea, si pe SSD !

Admit ca am mentionat de Linux mai mult din exces de zel;
imi cer scuze ca m-am laudat cu sistemul meu de operare care e mai bun decat windows 10  Posted Image
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ThePuiu, eu suspectez cu tarie ca placa de baza ori sursa au un defect !
Incearca sa faci rost de o placa de baza si o sursa pt. a proba PC-ul tau performant sa vezi care din ele e defecta  Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate