Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Ciudățenie Chrome - refresh taburi inactive

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

De câteva zile am observat că în Chrome unele taburi inactive primesc refresh.

Exemplu: stau pe Facebook, scroll, scroll, scroll, deschid tab nou cu ceva interesant, apoi când mă întorc pe tab-ul inițial cu Facebook, acesta își dă refresh imediat cum îl selectez.

Fără a bănui care ar fi problema, am căutat pe net și mai sunt cazuri destul de rare care descriu aceeași problemă, soluția la acel moment fiind instalarea unei versiuni mai veche de Chrome.

Am dezinstalat, am reinstalat, tot la fel face.

Și încă ceva, consumă extrem de multă memorie! Alte navigatoare tot așa gurmande sunt? Am disponibil 3.5gb pe un sistem cu W7, papă până la 1.2gb toate procesele adunate... E normal?

Editare ulterioară: câteodată, paginile de pe tab-urile inactive nu se încarcă decăt după ce le selectez.

Edited by aiulianctin, 23 February 2016 - 14:25.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Si eu am observat asta in ultimele zile... Probabil o fi un "feature" introdus recent de Goagal.

LE: Cred ca are legatura cu asta - http://www.makeuseof...iscarding-tabs/
Chrome face curatenie in memoria utilizata de taburile inactive si atunci cand le reactivezi trebuie sa incarce iar informatiile => refresh la pagina.

Edited by tigerheart, 23 February 2016 - 14:34.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Negativ !
In browserul meu (Firefox) nu se intampla asta.

Cel mai probabil @initiatorul are ultima varianta de Chrome si aceasta fiind Beta de aici si probleme intampinate de voi doi;
poate si de alti utilizatori de Chrome varianta Beta.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Face de mult timp chestia asta, nu e de la beta. Și cu memoria, da, câtă îi dai atâta duce. Dacă îi dai 50 de taburi pe un sistem cu 16 GB o să îi mănânce pe toți.

Edited by AlexIP, 23 February 2016 - 14:34.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008

 tom_1133, on 23 februarie 2016 - 14:33, said:

Cel mai probabil @initiatorul are ultima varianta de Chrome si aceasta fiind Beta de aici si probleme intampinate de voi doi;
poate si de alti utilizatori de Chrome varianta Beta.

Nu folosesc beta, dar momentan cam stau prost cu ram-ul avand prea multe programe deschise si minim 6-7tab-uri de Chrome.
[ https://i.imgur.com/DGsWSZg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
M-am lămurit de problemă. Credeam că e ceva izolat, tocmai datorită faptului că am setări identice pe sisteme diferite (3.5gb ram vs 12gb ram). Doar pe cel cu memorie ram puțină am această problemă.

Sper că am rezolvat cu o informație găsită în link-ul trimis de @tigerheart și anume:

[ http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/09/enable-tab-discard.png?1a555b - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi reveni.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 aiulianctin, on 23 februarie 2016 - 14:15, said:

De câteva zile am observat că în Chrome unele taburi inactive primesc refresh.

Și încă ceva, consumă extrem de multă memorie! Alte navigatoare tot așa gurmande sunt? Am disponibil 3.5gb pe un sistem cu W7, papă până la 1.2gb toate procesele adunate... E normal?

Aceasta este o facilitate la Chrome. Eu in Firefox folosesc pentru aceasta add-onul "Auto Refresh" (ce e drept, doar la nevoie):

Attached File  FF Auto Refresh.PNG   18.17K   6 downloads

(Exista add-onuri similare si pentru Chrome.)

Toate web browserele noi consuma mult RAM. Chrome intr-adevar cere resurse mai multe. Tocmai din aceasta cauza, atunci cand sunt deschise multe taburi, Chrome elibereaza din RAM si salveaza taburile pe disk. Cand dai click pe un tab, atunci il restaureaza de pe disk. Cine are un SSD nu sufera prea mult din aceasta cauza.
Mecanismul exact nu stiu care este, dar probabil ca uneori incarca informatia partial de pe disk (tabul salvat + cache) si partial reincarca informatia de pe site.

Eu as zice ca nu este neaparat un lucru rau aceasta functie din Chrome, altfel ar consuma si mai mult RAM...

#8
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

 aiulianctin, on 23 februarie 2016 - 14:53, said:

Sper că am rezolvat cu o informație găsită în link-ul trimis de @tigerheart și anume:

[ http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/09/enable-tab-discard.png?1a555b - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi reveni.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Salutări,

Funcționează.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Observ ca ai OS X Mavericks. Trebuia sa postezi pe aria Mac la Software. Sau folosesti si Windows?

#10
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Este o imagine explicativă găsită aici: http://www.makeuseof...iscarding-tabs/

Probabil cel care a scris articolul folosește OS X. Eu folosesc Windows 7.

Edited by aiulianctin, 25 February 2016 - 08:41.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Credeam ca este un screenshot de pe computerul tau. Exista anumite diferente intre Chrome pentru Windows si Chrome pentru Mac...

#12
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Foarte enervanta e problema asta, vad ca sunt destui care au dat de ea cu toate ca nu e des intalnita. Eu am windows 10 dar problema a aparut de o saptamana, doua. Am trecut  inapoi la Firefox.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate