Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#22969
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostKarhu, on 25 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Cum dom'le, nu ne explicai tu ca in Ro tzoalelele si incaltamintea sunt mult mai ieftine etc etc?
Intra pe orice calculator de salariu online si vezi ca din 10.000 brut primesti net 5850.
Ca-i draci, ca-i laci, nu conteaza, conteaza ce primesti in mana.
Pensie, ia-ti gandul!
Asigurare medicala, doar faca ai una privata, altfel trebuie sa sari cu plata ad labam, daca vrei vreun serviciu medical.
Sunt mai mici daca stii de unde sa cumperi.

Esti cu mult mai mult in mana daca reusesti sa convingi angajatorul sa-ti plateasca pe pfa(platesti contributii doar pt. minim)... si stiu ca multinationalele practica asta, cel putin in it...

De ce sa-ti iei gandul de la pensie? Nu-ti iei, ca e si aia o chestie... doar aia din afara faceti nazuri...

In Romania privatele nu ofera mare branza, mai mult servicii de tip policlinica si hoteliere...

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2019 - 15:26, said:

CRETINII care au votat PSD inteleg asta?
IDIOTILOR!

#MUIEPSD
Eu nu am votat psd, dar cred ca as vota(in contextul curent). De ce? Fiindca sunt platit in euro, fiindca au micsorat impozitele, fiindca au scos taxa auto. :) Ar trebui sa fiu idiot sa gandesc altfel! :)

#22970
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Karhu, incep sa cred ca esti troll.

Sunt sigur ca mi-ai citit mesajele si ai inteles exact ce ti-am spus.
Iti mai zic odata, mai incerc odata: cand taxele care erau 25 la angajat si vreo 20% la firma s-au schimbat intre ele mie si colegilor mei firma, si la toti romanii ne-au marit brutul cu vreo 20%. N-am devenit mai bogati ci efectiv taxarea se fac doar la angajat. Cheltuiala e aceasi pt firma. Cum e Oug nu e batuta in cuie, de aceea firma ne mareste brutul prin conventii care se prelungesc din 6 in 6 luni. Se poate reveni...
Taxare in ro nu a crescut cu 20%. Impozitul e altceva... Ca sa intelegi si tu ce e impozitul iti zic ca eu la chirie am 6%. Tu cat ai?

Cu tzoalele nu iti mai explic, ca pare ca nu intelegi. Cand se va deschide la tine in sat designer outlet mcarthurglenn suna-ma, ca iti explic.

View PostTruthHurts, on 25 ianuarie 2019 - 19:57, said:


Eu nu am votat psd, dar cred ca as vota(in contextul curent). De ce? Fiindca sunt platit in euro, fiindca au micsorat impozitele, fiindca au scos taxa auto. :) Ar trebui sa fiu idiot sa gandesc altfel! :)
Gandesti gresit. Taxa auto a scos-o ue de fapt.
Totul in ro e de fapt in euro, de la motorina la pretul la telefonie mobila. Tu doar ti-ai mentinut nivelul de trai, nu ti-a crescut. La noi astia platit in ron a scazut. Dar cum si eu iau o parte de venituri in euro cam tot aia e... Ma rog... Si in euro e inflatia peste 2% deci nici acolo nu e chiar o veselie.

#22971
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTruthHurts, on 25 ianuarie 2019 - 19:57, said:

Sunt mai mici daca stii de unde sa cumperi.

Esti cu mult mai mult in mana daca reusesti sa convingi angajatorul sa-ti plateasca pe pfa(platesti contributii doar pt. minim)... si stiu ca multinationalele practica asta, cel putin in it...

De ce sa-ti iei gandul de la pensie? Nu-ti iei, ca e si aia o chestie... doar aia din afara faceti nazuri...

Cred ca sint 10 ani de cind va spuns ca nu o sa veti nici o pensie, dar unii o dati inaite :)
Care crezi tu ca e solutia aici? Intr-o tara fara forta de munca si cu multi batrini si impozite platite pe PFA de unde o sa apara pensiile astea?

#22972
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Karhu, stai ca de la astia a ratat sotia vreo 3. Dar unele a fost de vreo 2 ori, la paris sapt viitoare a 3 a oara iar la barcelona peste 2 luni :)
Nu iti inchipui ca le goleste, dar avand in vedere ca ea se imbraca cu tzoalele care aia le pun pe manechin si cum majoritatea femeilor sunt cu 3-4 numere mai mari iti dai seama ca ia cu minim 70% discount...
https://www.thebices...mpany/about-us/

View Postvrajitoruldinoz, on 25 ianuarie 2019 - 20:30, said:



Cred ca sint 10 ani de cind va spuns ca nu o sa veti nici o pensie, dar unii o dati inaite :)
pilonul 2, ce s-a strans pana acum e destul de sigur.
Si pilonul 3.
Si una va exista intr-o forma sau alta,nu stim exact care va fi suma...

#22973
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Ma refeream la pensia "clasica"...

#22974
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Este posibil ca in viitorul indepartat sa existe o pensie minima garantata la nivel UE, valabila in toate tarile UE, la care se adauga componenta personala si nationala.Poate fi o masura de protectie sociala, Europa e campiona la asta, pentru a contrabalansa discrepantele, veniturile batranilor nu au de ce sa varieze dramatic.

#22975
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 25 ianuarie 2019 - 21:02, said:

Ma refeream la pensia "clasica"...

Ala e pilonul 1. Sigur va exista, valoarea ei nu e sigura. Nicaieri in lume nu e stabilita valoarea apriori. Ceea ce pot sa iti spun sigur e ca nu poate sa fie mai mica decat valoarea de azi, exista o decizie a ccr care spune asta. Evident peste 20 ani valoarea de azi poate sa acopere costul a 2 paini

#22976
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2019 - 20:36, said:

pilonul 2, ce s-a strans pana acum e destul de sigur.
Si pilonul 3.
Si una va exista intr-o forma sau alta,nu stim exact care va fi suma...
auzi bre,
ia zi-ne sincer: daca ramanea OUG114 in forma originala (cu posibilitate de retragere a banilor de P2 in contul curent propriu), ce faceai... ?
ziceai ca e de bine pentru tine , sau nu ?
Ca pentru mine chiar era foarte bine...

#22977
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu a fost niciodata vorba sa ti-i dea in contul curent.
Si vorbesti cu un nene care pune la pilonul 3 cea mai mare suma lunara ... de la acea firma. Iti dai seama ca nu ma atingeam de ei. E vorba de educatie aici... Si de intelegerea statisticii. Eu nu vreau sa ma calugaresc dupa 60 ani si statistica zice ca o sa traiesc pana la 75.

Daca vorbeai cu nevasta-mea zicea sa ii luam, "muzeele" i se par atat de atractive. Plus cultura ei financiara e zero, nici nu trebuie sa ma uit la ea, ma uit la maica-sa sau taica-su. Doi impotenti financiar. Macar maica-sa as putea zice ca are niste circumstante atenuante.

Edited by MembruAnonim, 25 January 2019 - 21:43.


#22978
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2019 - 21:43, said:

Nu a fost niciodata vorba sa ti-i dea in contul curent.
Si vorbesti cu un nene care pune la pilonul 3 cea mai mare suma lunara ... de la acea firma. Iti dai seama ca nu ma atingeam de ei. E vorba de educatie aici... Si de intelegerea statisticii. Eu nu vreau sa ma calugaresc dupa 60 ani si statistica zice ca o sa traiesc pana la 75.
Hai hai,
parca erai investitor wannabe. Ce investitor e acela care isi lasa banii 40 de ani pe mana unui necunoscut ?
Pune mana si fa ceva tu, nu sta dupa altii.

#22979
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2019 - 21:43, said:

Nu a fost niciodata vorba sa ti-i dea in contul curent.
Si vorbesti cu un nene care pune la pilonul 3 cea mai mare suma lunara ... de la acea firma. Iti dai seama ca nu ma atingeam de ei. E vorba de educatie aici... Si de intelegerea statisticii. Eu nu vreau sa ma calugaresc dupa 60 ani si statistica zice ca o sa traiesc pana la 75.

Daca vorbeai cu nevasta-mea zicea sa ii luam, "muzeele" i se par atat de atractive. Plus cultura ei financiara e zero, nici nu trebuie sa ma uit la ea, ma uit la maica-sa sau taica-su. Doi impotenti financiar. Macar maica-sa as putea zice ca are niste circumstante atenuante.

Tu o sa fii super potent cu pilonul 3 și credite grupa mare :))), o sa fii turbo

Edited by alexandrupope, 25 January 2019 - 22:36.


#22980
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex1vasile, on 25 ianuarie 2019 - 21:48, said:

Pune mana si fa ceva tu, nu sta dupa altii.

Fac, fac. Plec intr-un mic we break saptamana viitoare. Va las pe voi sa munciti.

Ce nu s-a inteles pana acum e ca creditele nu se platesc de mine... O parte le platesc chiriasii si o parte aia care nu au credite.
Cu ce naiba sunt eu mai smecher decat altii? Cu nimic, sunt neica nimeni... Doar ca traiesc o idee mai bine ca marea masa ca am 2-3 cloace luate...

Ce masini conduceti? Eu am un 2 masini premium (nu lux) destul de noi... In mod normal nu mi le permit. Si totusi una am platit-o in sub 2 ani, e a mea. Puteam sa imi platesc un credit cu banii aia, aproape integral si totusi nu am facut-o. Am preferat sa imi iau masina. Plec in mici we breakuri cate zile imi permite concediul si de restul imi iau zile fara plata. Imi permit? Sincer cand ma uit in cont... Nu! Ar trebui sa imi platesc creditele. Si totusi... Ma doare in cot. De ce? Ca v-am explicat eu, nu eu le platesc. Stiu ca va vine greu sa credeti dar in ziua in care ati decis sa nu va luati credit si ati pus banii la banca mi-ati imbunatatit mie viata. Bine, mie si zecilor de mii de creditaci din Romania. Aia care si-au luat a doua casa pe credit si o dau rudelor voastre in chirie. Vi se pare ciudat dar 10 ani trec asa de repede... Si i-am zis sotiei, stii ne-a scazut creditul sub o anumita suma ... Mare! Si a zis, mai sa stii ca chiar functioneaza treaba asta
V-am zis, e bata la finantele personale. Nu intelege cum se strang banii, nu i-a explicat niciodata acest aspect. Am incercat eu o initiere si mi-a zis ca e treaba mea


View Postalexandrupope, on 25 ianuarie 2019 - 22:35, said:



Tu o sa fii super potent cu pilonul 3 și credite grupa mare :))), o sa fii turbo

Stiai ca daca mori pilonul 2 si (evident) 3 se mostenesc? Pe cand pilonul 1 iei o mare mue... Ii ia dragnea si ii da la altii... Si familia ta ia mue

View Postalex1vasile, on 25 ianuarie 2019 - 21:48, said:

Ce investitor e acela care isi lasa banii 40 de ani pe mana unui necunoscut ?

Da de ce crezi ca e necunoscut? Il stiu pe ala care ii investeste personal, chiar mai ieseam cu el la masa. E super baiatul si se si pricepe... Si a obtinut randamente bune in 10 ani, plus tu tot ce faci este sa ii trimiti banii in cont.
Iar comisionul lunar e suma fixa... 2-3 lei la depunere. :)

#22981
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2019 - 23:29, said:

Stiai ca daca mori pilonul 2 si (evident) 3 se mostenesc? Pe cand pilonul 1 iei o mare mue... Ii ia dragnea si ii da la altii... Si familia ta ia mue
Mai, tu nu ai persoane in varsta in  familie ? Serios.
Pensionarii de azi din ce primesc pensie ? Din cer ?


Quote

Da de ce crezi ca e necunoscut? Il stiu pe ala care ii investeste personal, chiar mai ieseam cu el la masa. E super baiatul si se si pricepe... Si a obtinut randamente bune in 10 ani, plus tu tot ce faci este sa ii trimiti banii in cont.
Iar comisionul lunar e suma fixa... 2-3 lei la depunere. Posted Image
Ce mare smecherie sa parchezi banii in titluri de stat preferentiale si dupa aia sa incasezi bani de la stat anual, platiti de MFP ?
Cat a facut P3 anul trecut ? Ia zi ? Vreo 2-3% asa ? Plus ca ai banii blocati acolo inca vreo 15-20 de ani... Chiar nu poti sa faci mai mult de 2-3% pe an de unul singur ?
(si sa nu te apuci iar cu randamentul pe 10 ani, pentru ca dobanda la titluri de stat acum 10 ani era 13% si se platea timp de 5 ani, anual. Deci dintr-un foc faceai 65% pe 5 ani fara pb. NUmai ca - surpriza - aia 65% tot tu ii plateai, cum ti-am mai spus... prin taxe si impozite.. pe care MFP dupa aia le foloseste pentru a plati obligatiile statului, intre care si plata anuala a obligatiunilor de stat. E asa frumos... )

#22982
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce sa fac eu mai daca statul roman are nevoie de bani ca consuma mai mult decat produce pt ca #muiepsd?

Lasa asa, el sa imi plateasca mie randamente nu sa le dea la alte fonduri de pensii... Din alte tari.

Ca sa faci randament trebuie sa muncesti mai, nu cade din cer. Pensia e o necesitate dupa 60 ani. Ce ti am zis eu e ca pilonul 1 e contributiv, daca mori inainte de termen nu primesti nici un cent nici tu, nici familia ta. Iei mue. Eu n-as contribiui nici un cent la pil 1. Pentru ca e magarie pe fata.

#22983
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2019 - 11:38, said:

Ce sa fac eu mai daca statul roman are nevoie de bani ca consuma mai mult decat produce

Ce stat consuma mai putin decat produce, in zilele noastre... ? Hai sa fim seriosi.

#22984
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalex1vasile, on 26 ianuarie 2019 - 12:36, said:

Ce stat consuma mai putin decat produce, in zilele noastre... ? Hai sa fim seriosi.
pai hai sa fim seriosi :). doar in UE sunt o gramada de astfel de state: https://www.debtcloc...ber-states.html

#22985
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Post_Smiley_, on 26 ianuarie 2019 - 13:01, said:

pai hai sa fim seriosi Posted Image. doar in UE sunt o gramada de astfel de state: https://www.debtcloc...ber-states.html

aici e lista cu toate statele lumii:
https://www.nationma...deficit/--#2012

cam 30 pe plus, 3 pe zero, 151 pe minus...
Q.E.D.

Date mai actuale (2016/17), aici https://countryeconomy.com/deficit
(39 pe plus, 1 pe zero, in jur de 140 pe minus...)

Edited by alex1vasile, 26 January 2019 - 13:25.


#22986
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Indiferent ce s-ar intampla viitorul Romaniei nu poate fi decat bun, macar vreo suta de ani de acum inainte. Avem norocul de a face parte din una din cele mai tehnologic avansate si bine aparate militar regiuni de pe glob si in acelasi timp, cu o clima temperata si ferita de fenomene naturale extreme sau cu potential cataclismic. Spre deosebire de  restul de 80-90% din populatia planetei, vreau sa spun.

Avem apa, nu murim de foame, nu ne sufocam sub propria explozie demografica, nu suntem bantuiti de molime sau epidemii, nu traim sub spectrul razboiului civil, nu suntem o societate violenta. Restul, ca sunt PSD-istii la putere, ca se duc romanii sa munceasca mai incolo putin pentru un ban in plus, ca ne mai baga rusii cate un fitil, astea sunt nimicuri si fite de oameni care s-au obisnuit atat de mult cu binele incat au uitat ce inseamna cu adevarat raul sau spectrul raului.

Singurul scenariu plauzibil pentru viiitor este ca Romania va ajunge in 20-30 de ani unde sunt acum Italia, Grecia sau Spania in raport cu tarile mai dezvoltate din UE.

Edited by nnestor, 26 January 2019 - 18:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate