Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

DE CE nu mai apar noutăți importante în piața detergenților de rufe?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Tide este foarte foarte bun.
Am folosit multi ani, dupa anii '90.
Acum folosim lichid, dar nu pot sa blamez ce foloseam inainte.

#38
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Am văzut detergent Lenor adus din Grecia și detergent Ace adus din Italia, ambele la cutiuță, sub formă de pernițe gel și ambele fiind Ariel gel cu alt nume.

Unele hipermarketuri aduc în România marfă destinată altor piețe europene și asta este bine dacă ne-am plictisit de mărcile pe care le știam deja.

Visul oricărui producător este să vândă produsele sub o marcă atât de binecunoscută încât aceasta vinde din inerție, fără a fi promovată și visul acesta îl trăiesc mărcile P&G, Ariel și Tide.  Nici în Ariel nu se mai investește cum se investea pe vremuri, iar produse ca Ariel+Lenor pentru spălare Manuală nu sunt promovate, este o extensie de brand care se vinde singură.

Am văzut și Simply Ariel (o variantă de Tide) adus din Franța și am văzut că se vinde greu, lumea are mai multă încredere în Ariel, produsul clasic, decât în Ariel îmbrăcat în portocaliu.

O poveste amuzantă, cineva a adus Le Chat din franța, varianta franceză a lui Persil (Henkel), la ambalaje mari de 3 - 5 litri și în cele din urmă au fost nevoiți să îl reambaleze la flacoane mai mici de 0,5 - 1 l și să scrie pe el Persil, altfel nu s-a vândut.

--

Nu știu de ce producătorii vând detergent pudră la ambalaje mari și foarte mari: 8, 10, 12, 13, 14 și 20 de kilograme.
De regulă acest tip de ambalaj ajunge:
a) Pe mâna unui consumator casnic care nu știe să îl conserve și probabil o însemnată cantitate nu va mai ajunge să fie consumat pentru spălarea rufelor ci va fi aruncat pentru că își va pierde proprietățile de spălare,
B) Pe mâna unui comerciant care îl va vinde vrac sau îl va reambala în punguțe mai mici.

O variantă care ar împăca și capra și varza ar fi ca producătorul să vândă mai degrabă pachete de 20 x 400g, în locul unui pachet de 8Kg sau 40 x 500g în locul unui pachet de 20 de kilograme, astfel chiar dacă cumpără mai mult detergent la o singură rundă de shopping cumpărătorul este scutit de neplăcerea de a arunca o parte a detergentului păstrat necorespunzător,  iar comerciantul poate revinde fără prea multe neplăceri pungile mici de detergent din interiorul sacului mare.

#39
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Piata detergentilor de calitate e dominata de vreo 2-3 companii, mai precis P&G, Henkel si Unilever(aceasta avand drepturile cumparate de la henkel pt. brandul persil si alte cateva pe unele piete) ... vorbim in general de ariel si persil care-s vandute si pe alte piete sub alte nume, dar sunt cam acelasi produs (de ex. dixan in italia = persil, dash = ariel) ... noutati apar, cum ar fi pernutele astea cu gel, insa se impun cam aceleasi marci consacrate...

#40
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Au trecut 5 ani de la ultima postare de pe acest thread.
Și au trecut cu folos.

A apărut încă o inovație: Perlele cu parfum, pentru cei care vor ca hainele să aibă un miros accentuat după ce ies din mașina de spălat.

În ce privește brandurile:
- piața este ceva mai fragmentată ca acum 5 ani de zile, dar liderii sunt aceeiași: Dero și Ariel.
- Bonux și-a schimbat proprietarul, este o marcă Dalli, și a fost relansată, cutiile și pungule de detergent au diverse ilustrații, sortimentația este mai bogată, este vândut atât sub formă de pudră, cât și lichid-gel și capsule.
- Henkel joacă în continuare cu doi detergenți premium: Persil (care este prezent în toate formatele) și Perwoll, un detergent lichid pentru rufe delicate. Ultima noutate sunt capsulele Persil Discs.

P&G
- Lenor este noua marcă de detergent a P&G. Marca era prezentă de mulți ani în Germania și Grecia, dar a fost lansată în ultimii ani și în alte țări central europene și est-europene.Este disponibil și sub formă de capsule PODS și detergent lichid, dar și pudră - deocamdată doar în două variante de parfum.
- Tide păstrează două variante de parfum, și este disponibil sub formă de pudră și capsule. Nu mai este foarte întâlnit.
- Ariel rămâne cel mai frecvent întâlnit detergent, cu o sortimentație bogată, în special în forma detergent lichid-gel și capsule PODS.

Unilever
- Omo a avut o relansare acum câțiva ani, și au apărut câteva noi declinări ale produsului, inclusiv detergent cu un parfum floral similar unui sortiment de balsam Coccolino.
- Dero a avut aniversarea de 50 de ani, iar acum urmează cea de 55 de ani. A primit în ultimii ani și arome noi: Dero Ozon+ Briza mării, Dero 2în1 Frezie și Flori de tei, iar ultimul venit este Dero 2în1 Trandafiri de grădină și flori de cireș.

- Chiar și Savex a trecut printr-o schimbare de logo și și-a diversificat gama de detergenți lichizi.

Cred că nu ne vom plictisi prea curând...

#41
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Apare și a treia versiune de parfum la detergentul Lenor.
Lenor Chic: Amethyst

#42
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postjumborom, on 13 februarie 2016 - 17:37, said:

Pentru mine noutate ar insemna un detergent care sa-mi scoata rufele nu doar spalate si parfumate, ci si calcate !
Pai exista asa ceva, atata doar ca mai trebuie regulata din cand in cand Posted Image

#43
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View PostKoal, on 11 martie 2021 - 22:46, said:

Au trecut 5 ani de la ultima postare de pe acest thread.
Și au trecut cu folos.
...

..si au mai aparut si alti producatori. Români, mai mici, dar buni! La aceştia ma refer si îi recomand din inimă.

#44
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu spalam de ani de zile cu Ariel si Persil lichide, deunazi mi-am zis sa incerc cu DERO lichid si surpiza.....spala EXCELENT!

#45
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Detergentii profesionali nu pot fi pusi la dispozitia consumatorilor casnici, exista detergenti care creeaza o tensiune superficiala enorma, practic cu aia nu mai ai nevoie de masina de spalat, dar nu pot fi comercializati la supermarket, si apoi sa ajunga in case cu copii, sau pe mana unor dezaxati.

#46
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Încă 3 ani de zile scurși, iar noutățile se țin lanț!

Din păcate cele două fabrici mari de detergent pudră locale sunt în derivă:
- Fabrica din Timișoara, care producea detergentul Bonux, și care a fost transferată de Procter&Gamble către Dalli Group, s-a închis.
- Fabrica din Ploiești, care producea DERO și OMO în format pudră, urmează să fie închisă, Unilever păstrând în România doar producția de condimente, înghețată, sosuri și alte alimente.

Deocamdată DERO pudră este încă disponibil în piață, însă într-o sortimentație redusă, doar DERO 2 în 1, cu aromele de levănțică, iris alb și prospețimea muntelui (utlimul fiind anterior cunoscut ca DERO ozon+).
Au apărut deja importuri de la Unilever Turcia, Yumoș cu parfum de trandafir fiind unul din înlocuitorii DERO.

Se întâmplă acest lucru pentru că treptat și gospodăriile din România renunță la detergentul pudră în favoarea detergentului lichid-gel.

Principalele mărci încă prezente pe segmentului detergentului pudră sunt: Persil (importat din Polonia), Ariel (importat din Cehia), Savex (importat din Bulgaria) și Sano Maxima (importat din Israel).
În curând DERO sau OMO ar putea fi importat din Turcia.
.
Există și o mulțime de detergenți pudră cu o notorietate scăzută, veniți în piață datorită vidului creat de Bonux și Dero, mulți cu o calitate îndoielnică.

--

Pe segmentul detergentului lichid lucrurile stau mai bine, însă și aici au apărut o mulțime de branduri noi, unele din ele nefiind de bună calitate.

Există și câțiva producători interni care se încumetă să fabrice detergent-gel, merită o șansă:
- Dr. Stephan și Vexil de la producătorul Misavan,
- AVIAS de la TerraToji.
- Farmacia de Detergent,
- Paiso (Riai Ilfov).
.

Vedetele categoriei rămân Ariel, Persil și DERO - varianta sa lichidă fiind produsă în țara vecină, Ungaria, inclusiv noul sortiment DERO Pro.

.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Me rog, de ce se vor detergenţi lichizi? De unde mania asta cu ei? Mie nu îmi plac.

#48
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 24.11.2006
Pai poti spala cat doresti cu detergenti pudra, cine te opreste? Se gasesc pe piata o groaza de variante. Uite argumente pro si contra pentru fiecare dintre ei: https://www.libertat...mai-bun-4379152

#49
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.02.2024

View Postdjl, on 19 aprilie 2024 - 09:34, said:

Me rog, de ce se vor detergenți lichizi? De unde mania asta cu ei? Mie nu îmi plac.


Ii folosești măcar ?  
Ca doar nu ii guști....
Au niste avantaje, tu ce cari mai ușor, un sac de 5 kg de detergent pudra sau un bidon de 2 litri de lichid ?
Pe care il depozitezi mai usor ?
Care se dizolvă mai repede in apă ?

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
@ un_el : da, am de unde alege. Dar e nasol că se închide o fabrică.

A folosit mama. Nu mi-a plăcut. Ce-i drept, era şi parfumat.
Ăla pulbere e poate mai greu de depozitat, dar nu e o problemă. Dacă se varsă, dau cu ceva hârtie şi s-a şters. De dozat, nu trebuie dozat la gram, că nu e medicament. Fololsesc cicluri de spălare în care rufele stau minim 30 de minute în apă. Iar dacă nu se dizolvă 100%, măcar freacă rufele între ele, deci ajută la spălare.

#51
gatsby

gatsby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.05.2008
Încercați gama Gallus.

#52
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 19 aprilie 2024 - 13:58, a scris:

@ un_el : da, am de unde alege. Dar e nasol că se închide o fabrică.

A folosit mama. Nu mi-a plăcut. Ce-i drept, era şi parfumat.
Ăla pulbere e poate mai greu de depozitat, dar nu e o problemă. Dacă se varsă, dau cu ceva hârtie şi s-a şters. De dozat, nu trebuie dozat la gram, că nu e medicament. Fololsesc cicluri de spălare în care rufele stau minim 30 de minute în apă. Iar dacă nu se dizolvă 100%, măcar freacă rufele între ele, deci ajută la spălare.

Asta-i cu totul o alta discutie, nu cred ca-si are rostul in topicul asta.

Nici cel lichid nu trebuie dozat la gram.

Te superi pe mine daca-ti spun ca nu stii sa folosesti masina de spalat rufe asa cum trebuie? Am vazut de-a lungul timpului o gramada de persoane care spuneau ca masina de spalat rufe nu-i buna sau ca detergentul x nu-i bun. Teoria asta cu freaca rufele intre ele, pica! Nu stiu de unde ai scos-o si de unde ai convingerea asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate