Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Hoția amenzilor - statul vrea să încaseze dublu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,367
  • Înscris: 29.07.2013

 Serafim606, on 11 februarie 2016 - 14:33, said:

Ma apuca toti dracii cand sunt instiintat ca am de platit ceva ce am achitat deja. Mi se pare culmea nesimtirii.

In cazul asta Statul ar trebui sa subventioneze Distonocalmul ! :D

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 benis, on 11 februarie 2016 - 14:32, said:

La marea marea majoritate a amenzilor, autoritățile statului încearcă o hoție. Ferească sfântul să nu ai o chitanță, că ești bun de plată. Iar termenul s-a extins la 5 ani. Cam odată la 2 ani vin acasă hoțește înștiințări de plată. Autoritățile speculează faptul că oamenii mai pierd chitanțele, și asta se întâmplă aproape la fiecare amendă. Cum putem stopa această hoție?
O soluție ar fi neprezentarea și să îi lăsăm să intenteze un proces, la care să mergem cu chitanța. Astfel, își vor crește costurile și poate își vor da seama că această practică poate fi și păguboasă.

Oare statul pastreaza chitantele ? Posted Image Oare cum ar fi astia care au castigat terenuri si apartamente de la stat pe la CEDO, dupa ce si-au primit terenul, etc. dupa doi ani sa-l ceara din nou ? :D

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Mizerii de genul se întâmplă şi pe la companii private   <_< .

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Kroghy, on 11 februarie 2016 - 14:39, said:

cand cumperi un apartament pastrezi contractul de vanzare cumparare?

Eu l-am aruncat a doua zi.

#23
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
pastreaza pe dracu,

daca ei nu gasesc o declaratie...iti spun ca tu esti vinovat ca nu ai depus-o
insa daca le arati foaia cu stampila lor.

Eee...si ce am gresit. Asta este sistemul..faceti reclamatie !
Urmatorullllll ca nu am timp ! Va rog faceti loc...Urmatorullllllll...

#24
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Intreb,..., nu ma pricep.
In cazul in care patesti asa ceva  si ai respectiva chitanta, nu este posibil ca ulterior sa-i dai in judecata pentru neglijenta in serviciu si sa mai primesti si niste daune ?.

Ideal ar fi ca instanta sa o faca automat.

#25
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Kroghy, on 11 februarie 2016 - 14:44, said:

tinand cont ca e vorba de amenda pt. nerespectarea legii, plimbatul pe la ghisee poate face parte din pedeapsa
Romanii sunt bogati si nu-i intereseaza de banii dati asa ca trebuie sa gasim alta varianta, ii punem sa dea banii si ii plimbam si pe drum de cateva ori ca sa se sature de facut infractiuni

Colegu,vezi ca e vorba de contraventii,nu o mai da cu infractiunile ca suna ca din gura unui bugetar nesatul...Statul ar putea investi intr-un sistem informatic FUNCTIONAL,nu sa mentina tigania de acum cu mii de functionari ce plimba hartii.Cand o sa fie si la noi inmatricularea unei masini chestie de minute si mai ales gratuita,o sa pot spune ca Romania e o tara normala.Pana atunci e o mare tiganie...

 estropy, on 11 februarie 2016 - 14:50, said:

statul ar trebui desfintat

Da,statul Roman ar trebui desfiintat,tigania de acum nu se poate numi stat functional.

#26
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,701
  • Înscris: 13.10.2003

 Kroghy, on 11 februarie 2016 - 14:44, said:

tinand cont ca e vorba de amenda pt. nerespectarea legii, plimbatul pe la ghisee poate face parte din pedeapsa

Nu, amenda primita reprezinta pedeapsa in totalitatea ei.
Pe de alta parte se intampla des ca cei ce opereaza platile sa greseasca de aceea este foarte util sa pastram chitantele. Cum acest lucru nu implica un efort deosebit cred ca discutia este nitel exagerata tinand cont de banalitatea faptului. Si nevasta-mea cand a fost alaltaieri sa se intereseze de impozite a fost anuntata ca avem o penalizare ptr. o chestie platita la timp. Azi a dus chitanta si  s-a rezolvat.

Edited by radumiki, 11 February 2016 - 15:29.


#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Kroghy, on 11 februarie 2016 - 14:54, said:

te-au pacalit, politistii nu mai incaseaza amenzile de mult timp tocmai pt. ca nu au chitantiere
mergi sa le platesti acolo unde trebuie adica la ghiseu si unde vei primi chitanta
.

nu au chitantiere in Bucuresti, dar in tara cred ca au toti
ultima amenda am luat-o in august 2015 in Alexandria, Teleorman, platit pe loc, am chitanta, 105 lei, scrie pe ea "Ministerul administratiei si internelor, unitatea de politie IPS Teleorman, pol. mun. Alexandria", cu semnatura agentului
cea de dinainte undeva pe camp, mergeam cu 112km/h in loc de 90.., tot in Teleorman, e asemanatoare
si inca una in apropiere de Pitesti, intr-un sat

#28
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010

 OriginalCopy, on 11 februarie 2016 - 14:37, said:

Așa încât să nu mai avem needucați care se aruncă la împrumuturi în CHF.
Ai impresia ca tu esti mai educat daca faci credit in euro sau lei ??? Posted Image

#29
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Cum legitimeaza unii prin discursul lor Hotia, Incompententa si Abuzurile Statului roman..
Si ne mai miram..

#30
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006
@Kroghy are dreptate: anumite chitante trebuie pastrate chiar daca nu este o lege care sa impuna asta. Asta face parte din "contabilitatea" casei care trebuie tinuta de orice familie.
Eu am la pastrare o chitanta de la singura amenda auto primita acum vreo 5ani (parcare in zona interzisa).
De asemenea pastrez rovignetele, chitantele de plata la intretinere bloc, facturile si chitantele obiectelor electrocasnice, a pieselor auto, a servicilor de reparati auto aflate in garantie, facturile si chitantele de la enel si telefonie (astea le pastrez doar doua luni fiindca pe facturile ulterioare este evidentiat soldul), chitantele de la RCA auto pana expira RCA-ul, chitantele de la ITP.
Nu folosesc o borseta ca Kroghy ci o cutie de pantofi.
In "sistem" lucreaza tot oameni care mai pot sa greseasca, sa stearga o baza de date sau sa nu o actualizeze.
Cutia de pantofi ma fereste de greselile altora iar folosirea acesteia este extrem de simpla: ridic capacul de carton, arunc documentul in cutie, pun capacul la loc.
Pana acum nu am avut nevoie sa apelez la cutia de pantofi.

Edited by gabicen, 11 February 2016 - 15:48.


#31
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
eu m-am mutat de la 3 la 4 camere tocmai pentru a avea spatiu suficient intr-o camera sa-mi pastrez toate chitantele

#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,443
  • Înscris: 20.02.2008
O sa ajungi sa iti cumperi apartament separat in care sa strangi chitante.

#33
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

 benis, on 11 februarie 2016 - 14:32, said:

La marea marea majoritate a amenzilor, autoritățile statului încearcă o hoție. Ferească sfântul să nu ai o chitanță, că ești bun de plată. Iar termenul s-a extins la 5 ani. Cam odată la 2 ani vin acasă hoțește înștiințări de plată. Autoritățile speculează faptul că oamenii mai pierd chitanțele, și asta se întâmplă aproape la fiecare amendă. Cum putem stopa această hoție?
O soluție ar fi neprezentarea și să îi lăsăm să intenteze un proces, la care să mergem cu chitanța. Astfel, își vor crește costurile și poate își vor da seama că această practică poate fi și păguboasă.
Platesti online.
http://economie.hotn...cele-locale.htm

#34
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 Cris007, on 11 februarie 2016 - 15:43, said:


primesti dovada ca ai platit online?

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

 benis, on 11 februarie 2016 - 14:32, said:

La marea marea majoritate a amenzilor, autoritățile statului încearcă o hoție. Ferească sfântul să nu ai o chitanță, că ești bun de plată. Iar termenul s-a extins la 5 ani. Cam odată la 2 ani vin acasă hoțește înștiințări de plată. Autoritățile speculează faptul că oamenii mai pierd chitanțele, și asta se întâmplă aproape la fiecare amendă. Cum putem stopa această hoție?
O soluție ar fi neprezentarea și să îi lăsăm să intenteze un proces, la care să mergem cu chitanța. Astfel, își vor crește costurile și poate își vor da seama că această practică poate fi și păguboasă.

Fiind in democratie,daca tu ca cetatean poti face orice,atunci si reciproca este valabila,adica statul poate face orice.
Cand era dictatura si/sau tiranie tu ca cetatean puteai face foarte putin iar statul facea orice.
Singura diferenta intre cele doua forme este ca atunci taceai din gura ca stiai bine ca oricum nu rezolvai nimic (eventual o plimbare cu duba gri),iar acum vorbesti cu toate ca stii foarte bine ca oricum nu vei rezolva nimic.

Traiasca vorbele.

#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

 mihnearau, on 11 februarie 2016 - 15:46, said:

primesti dovada ca ai platit online?
La amenzile de circulatie chiar primesti pe mail si e exact ce iti trebuie ca sa dovedesti, in formularul corect (e o aplicatie pe iOS si Android, nu am sa-i zic numele ca sa nu fac reclama). Am fost la politie cu ce a venit pe mail dupa ce am platit ca asa mi-a zis politistul dar cred ca nu era nevoie.
Oricum, in general, orice tranzactie facuta prin banca, online, inseamna ca ai dovada platii. Poti sa o printezi oricand daca ti-o cere cineva sau ai nevoie.
E mai convenabil asa fiindca nu te umplii de harti.

Edited by Cris007, 11 February 2016 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate