Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Friptura de vita - Cum alegem carnea

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1280 replies to this topic

#757
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Pentru baieti care se pricep la vita, ce bucata sa cumpar pentru o pastrama uscata la aer?

#758
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Da'o naibii de bucata, cine sepricpe si se risca la asa ceva? Poate casuta povestilor, ala a mai incercat

Iti trebuie pulpa

#759
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poate sa incerce...dar la iarna cand vine frigu

#760
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
De ce la iarna mai exact?

#761
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sa nu se imputa carnea? Vrei pastrama, nu fazendat.
Si cum iernile astea in ultima vreme is cam calde...
Trebuie sa fie rece afara.

#762
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Pai eu zic, sa o bag la beci. Sau in frigider. Sau in camera mea la aer conditionat. Nu e problema de caldura.

#763
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
la aer conditionat nu merge. Ma indoiesc ca scade aparatul tau sub doi digits. Nu e chair asa. Iti trebuie frigider mare, special etc. Nu merge in astea de uz casnic. Desi stiu un kamikaze pe aici pe forum de a folosit asa ceva. Si tocmai asta atentionam si atunci, nu e bine sa incurajezi astfel de experimente, unde se vrea a se face din rahat bici, pt ca dava iese prost, poate sa fie prost rau de tot. Se lasa cu deces.
In beci nici atat, ai umiditate mare. Nu te apuca din astea si nu te apuca in iunie.

#764
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Oh, atunci cred ca o sa raman la traditionalele afumaturi, sau o sa imi iau un deshidrator ceva, ma gandeam ca e ceva mai usor. Adica nu stiam ca sarea nu protejeaza carnea din a se strica la deshidratare. Dar din ce cauza se poate lasa cu deces? M-ai facut curios. Se strica carnea si iese nasol?

#765
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sarezi carnea, o scuturi de sare, spalat, fiert (sunt multe combinatii, retete aici) si usuci la aer. Carnea aia nu e atat de sarata, deshidratata incat sa ne se mai strice. Daca ar fi sarata, ar fi de nemancat. Deshidratata, ar trebui sa fie ca chipsii. Or pastrama trebuie sa fie sarata, dar nu potroaca, sa fie uscata, dar inca suculenta.
Ce boli? Multe. Cea mai la indemana ar fi botulismul

#766
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Eu zic ca daca e fiarta, sarata si lasata la uscat in fasii suficient de subtiri incat sa se usuce in doua trei zile e ok si undeva intr-un loc mai racoros, ideea e sa nu bata soarele direct si sa fie intr-un loc foarte bine ventilat, doar ca nu cred ca o sa iasa ceva neaprat gustos, la orice chestie uscata si maturata timpul e absolut esential, cu cat mai mult si mai lent, cu atat mai bine.
Acum depinde si ce intelegi prin pastrama de vita ca ai multe variatii pe tema, bresaola, beef jerk, sau vrei efectiv ceva similar cu pastrama noastra de oaie?

Edited by nnestor, 06 June 2018 - 07:48.


#767
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalex14dlk, on 06 iunie 2018 - 03:07, said:

De ce la iarna mai exact?
Ca sa nu se strice canea
Carnea pentru pastrama se inveleste in sare si condimente dupa care se pune afara la zvantat 2-3 zile dupa care se afuma si se lasa iar afara la aer 1-2 luni depinde de preferinte(asta asa in mare ca sunt unele retete mai detaliate si sofisticate)
Cum crezi ca poti sa o lasi la 30 de grade afara?

View Postargentum, on 06 iunie 2018 - 03:09, said:

Sa nu se imputa carnea? Vrei pastrama, nu fazendat.
Si cum iernile astea in ultima vreme is cam calde...
Trebuie sa fie rece afara.
Acum depinde si de zona in care locuieste...eu chiar am avut o iarna blanda in ardeal dar tot am reusit sa fac,cu toate ca uneori era chiar cald
Am avut noroc ca am prin vreo cateva saptamani cu temperaturi mai joase

Edited by I2O, 06 June 2018 - 11:05.


#768
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postnnestor, on 06 iunie 2018 - 07:43, said:

Eu zic ca daca e fiarta, sarata si lasata la uscat in fasii suficient de subtiri incat sa se usuce in doua trei zile e ok si undeva intr-un loc mai racoros, ideea e sa nu bata soarele direct si sa fie intr-un loc foarte bine ventilat, doar ca nu cred ca o sa iasa ceva neaprat gustos, la orice chestie uscata si maturata timpul e absolut esential, cu cat mai mult si mai lent, cu atat mai bine.
Acum depinde si ce intelegi prin pastrama de vita ca ai multe variatii pe tema, bresaola, beef jerk, sau vrei efectiv ceva similar cu pastrama noastra de oaie?
Ceva similar cu beef jerky.

#769
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Aia e alta treaba. Poti face aproape oricand.
Sunt tone de retete pe net. Fa una ce implica o afumare la cald de cateva ore si e gata.

#770
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Azi ma dedulcesc dupa mult timp cu maturizata (ribeye) si ca o completare cu pulpa marinata de manzat maturata doar 14 zile. Stiu, marinata, pulpa...

Aseara am executat 2 piepti de mac mac, astazi vitica.

Edited by danghetau, 06 June 2018 - 14:50.


#771
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Am incercat pentru prima data Vita Uruguay nematurata.
Provenienta Kaufland, necongelata.
Pentru o carne nematurata este foarte buna, fragezime 9 din 10, gust 7 din 10, textura nu foarte suculenta dar aici poate am gresit eu cu timpul prea mare de gatit 4 minute+ 4 minute citind indicatia dupa ambalaj 3-4 minute pentru medium rare, pe fiecare fata, 6-7 minute well done.As fi prefererat mai rare.
Oricum gust interesant, altfel fata de cea din Lidl sau Romaneasca.
Scuze pentru sparanghel, sunt fan si nu ma abtin, acum este pomana la 8 lei jumatate de kg.

Attached Files



#772
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostFC72, on 15 iunie 2018 - 18:50, said:

Am incercat pentru prima data Vita Uruguay nematurata.
Provenienta Kaufland, necongelata.
Pentru o carne nematurata este foarte buna, fragezime 9 din 10, gust 7 din 10, textura nu foarte suculenta dar aici poate am gresit eu cu timpul prea mare de gatit 4 minute+ 4 minute citind indicatia dupa ambalaj 3-4 minute pentru medium rare, pe fiecare fata, 6-7 minute well done.As fi prefererat mai rare.
Oricum gust interesant, altfel fata de cea din Lidl sau Romaneasca.
Scuze pentru sparanghel, sunt fan si nu ma abtin, acum este pomana la 8 lei jumatate de kg.
Arata bine, pare un medium, mie asa imi place. La ce pret ai luat-o?

#773
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu mai retin, am aruncat ambalajul dar era 90 lei Kg, bucata aia sa fi avut vreo 300g.

#774
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Supriza placuta ieri in Carrefour.
Ma gandeams a fac un hamburger de vita si cautam niste antricot. Mi-a parut cu prea putina grasime si am cotit-o spre o carne de gratar(la indicatia vanzatoarei): spata de vitel de lapte.
Am fost circumspect initial, pt ca stiam ca cele potrivite gratarului sunt antricotul, muschiuletul si vrabioara.
Insa arata mult prea bine, asa ca am decis sa cumpar.
Surpriza a fost extrem de placuta, a iesit un gratar suculent si fraged. Ca sa nu ma risc, am lasat-o 1 min in plus pe fiecare parte si din clasicul medium mi-a iesit medium well.
Super ok, alaturi de salata, rdicihi si rucola. Plus o Fetesca Neagra Oprisor 2009.
Asadar, daca prindeti vitel de lapte, nu ezitati.

Edited by nniki, 17 June 2018 - 19:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate