Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Friptura de vita - Cum alegem carnea

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1280 replies to this topic

#775
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Din ciclul viata'i scurta
Carnea'i multa

Incep sa ma simt manelist

Attached Files



#776
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postnniki, on 17 iunie 2018 - 19:46, said:

Supriza placuta ieri in Carrefour.
Ma gandeams a fac un hamburger de vita si cautam niste antricot. Mi-a parut cu prea putina grasime si am cotit-o spre o carne de gratar(la indicatia vanzatoarei): spata de vitel de lapte.
Am fost circumspect initial, pt ca stiam ca cele potrivite gratarului sunt antricotul, muschiuletul si vrabioara.
Insa arata mult prea bine, asa ca am decis sa cumpar.
Surpriza a fost extrem de placuta, a iesit un gratar suculent si fraged. Ca sa nu ma risc, am lasat-o 1 min in plus pe fiecare parte si din clasicul medium mi-a iesit medium well.
Super ok, alaturi de salata, rdicihi si rucola. Plus o Fetesca Neagra Oprisor 2009.
Asadar, daca prindeti vitel de lapte, nu ezitati.
nu imi place. Doar in tocănițe, sau tocături. Nu imi place textura de animal de lapte, indiferent ca e porc, vițel, sau miel.

#777
chester_619

chester_619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.10.2007
Salutare. Ma poate ajuta cineva cu o informatie de unde as putea cumpara Skirt Steak din Bucuresti sau imprejurimi? Am tot cautat pe net, nu am gasit  si nici nu stiu sa fac o traducere exacta in romana a acestui muschi...

#778
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postchester_619, on 10 septembrie 2018 - 19:00, said:

Salutare. Ma poate ajuta cineva cu o informatie de unde as putea cumpara Skirt Steak din Bucuresti sau imprejurimi? Am tot cautat pe net, nu am gasit  si nici nu stiu sa fac o traducere exacta in romana a acestui muschi...
Skirt Steak = diafragma de la vita

Si mie imi place foarte mult. Relativ tare, dar un gust nemaipomenit, foarte intensiv. Nimic ptr amatorii de muschiulet...
Vezi ca este considerat organ. In general nu o sa gasesti in Europa asa ceva la supermarket sau macelarie normala. Eu am un singur loc unde gasesc asa ceva (dar nu in Romania), direct de la producator/ferma de vite cu macelarie proprie si numai la comanda. Deci ceva de genul asta trebuie sa cauti. Ori direct de la un producator sau abator, ori un macelar care primeste animale intregi sau care poate sa-ti faca rost la comanda.

#779
chester_619

chester_619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.10.2007
Mersi de info.

Pacat ca nu pot gasi la noi, nu am mancat niciodata si chiar as vrea sa incerc. Stiu retete ptr ea, dar nu o gasesc pe nicaieri...

#780
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Nu pot sa-ti spun unde sa mergi ptr ca nu traiesc in Romania. Dar am vazut de ex ca la piata Obor era o hala cu tot felul de macelari. La ceva de genul asta trebuie sa mergi, sau ma rog, la o macelarie de calitate, si intrebi acolo daca pot sa-ti faca rost de diafragma de vita. Sunt sigur ca te ajuta ei cumva, ori iti fac rost, ori te trimit undeva.

#781
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Hai vin'o toamna, vin'o
Behehehe

Attached Files



#782
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
Apropo de vita am vazut pe canalele specifice unii care erau pe spate de la obraji de vita (carnea din falca).
A mancat cineva ?

#783
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Si eu sunt curioasă. Greu sa faci rost de bucăți mai deosebite la noi.
M am pus pe lista unui consatean la niste vitel anul asta. L am rugat sa imi dea (vanda) si niste oase cu maduva si niste cozi :)). Va sun dacă mi a adus sau nu, două privirea lui, nu prea cred :))
Eu as vrea sa incerc si niste brisket, vad ca e tradus cap de piept, dar nu pare gras ca la noi. As cere la măcelărie, dar nu stiu exact ce/cum

#784
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Am ajutat o prietena cu pensiune la Fundatica (ca așa tot ajung eu in zona), sa transeze un vițel acum vreun an.
Nu sunt eu mare meseriaș la tranșat animale, dar am cât de cât experiența și na...dacă știi ce vrei sa obții, mai aplici și logica, inginerește așa 😂😂.
Prietena mea, are doua angajate din sat de acolo, trecute de 50 de ani amândouă. La ele, Bucățile se împărțeau strict in doua categorii:
Pentru ciorba
Pentru tocana.
Deci sa nu te mire când se uita cineva strâmb ca ii ceri cozi, sau alte ciudățenii

#785
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Antricot Diana 30 ron/kg. Metro.

Attached Files



#786
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Arata chiar bine, mai ales la pretul ala

#787
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
...mi-am amintit si de topicul asta.

Am ajuns pentru prima oara in B si am tras la Red Angus Steakhouse deoarece era cel mai aproape de zona in care ne aflam si afara erau vreo -7°C, nu-ti venea sa te plimbi.
Am comandat la plezneala un MASTER RIB EYE STEAK AUSTRALIA (350 gr) 133 lei. La preturile astea cred ca eram singurii romani din local, de la celelalte mese nu am auzit decat limbi exotice. Si chelnerul e obisnuit sa salute direct in engleza cand vine la masa.

De mentionat ca cea mai buna (la gust) friptura am manca-o cumparand de la macelarie carne de manzat cu 20 de lei/kg, care nu se prea preta la gratar dar a avut un gust cum nici nu stiam ca poate avea carnea.

In comparatie, acest steak australian cu serviciile incluse (esti totusi la restaurant) ar merita vreo 20 de lei.

Atata ca mie imi lipseste experienta si imi ating mai greu obiectivul de patrundere a carnii. Am avut la masa una medium si una medium rare care au aratat ca bucatarul stie ce face. Dar cam atat.

#788
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am revenit la Block House in Berlin si am incercat vita argentiniana.
De departe cea mai buna mancata vreodata.Fragezime mai buna decat la o ciuperca, suculenta incredibila, gust bine temperat, pur si simplu fantezie.
Servita cu salata fresh aperitiv, vin rosu, cartof copt cu sos sour cream si porumb picant cu ceapa calita, a fost un deliciu.A meritat asteptarea de 20 minute in picioare, sa gasim o masa libera si pretul deloc mare de 26 euro.

Attached Files



#789
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004

View PostFC72, on 10 decembrie 2018 - 20:40, said:

Am revenit la Block House in Berlin si am incercat vita argentiniana.
De departe cea mai buna mancata vreodata.... gust bine temperat, pur si simplu fantezie.
....

De postgust nu ne zici nimic? Posted Image

#790
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFC72, on 10 decembrie 2018 - 20:40, said:

Am revenit la Block House in Berlin si am incercat vita argentiniana.
De departe cea mai buna mancata vreodata.Fragezime mai buna decat la o ciuperca, suculenta incredibila, gust bine temperat, pur si simplu fantezie.
Servita cu salata fresh aperitiv, vin rosu, cartof copt cu sos sour cream si porumb picant cu ceapa calita, a fost un deliciu.A meritat asteptarea de 20 minute in picioare, sa gasim o masa libera si pretul deloc mare de 26 euro.


Hmm....am trecut de foarte multe ori pe langa Block House in Stuttgart dar niciodata nu m-am gandit ca ar fi atat de bun restaurantul asta. Data viitoare incerc o vita acolo Posted Image

Care dintre astea e bucata din farfuria ta?

MRS. RUMPSTEAK
MR. RUMPSTEAK
HEREFORD RIB-EYE
RIB-EYE MASTERCUT, 12oz.
FILET MIGNON
AMERICAN TENDERLOIN
T-BONE STEAK, 1.1 lb

Edited by giuliani, 11 December 2018 - 10:47.


#791
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Este o franciza in toata Germania si Elvetia, din cate am vazut.Am mancat de mai multe ori dar acum a fost ceva special.
Gasesti greu masa seara daca nu ai rezervare si nu fac rezervare oriunde.
Post gust...nu stiu ce sa zic, vinul ramane mai pregnant dar senzatia dupa masa este placuta, lejera,  fara stare de satietate, de greutate cum se mai intampla la consumul de carne rosie.

#792
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.block-ho...e-monatsaktion/
Asta este oferta speciala Rib-Eye Steak, 26 euro portia + 6,7euro vinul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate