Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Recomandare TV Full HD 81 CM

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009
Sau pentru oameni cu un buget foarte mic. De ce sa nu mai fie in oferte? Si asa au ramas putine.

#20
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Un TV HD Ready am și acum, dar din ce știu, e o diferență între HD Ready și Full HD. Nu foarte mare e adevărat, dar există. TV-ul îl iau și pentru partea de smart și pentru cablu TV. Repet, din păcate nu am spațiu pentru un TV de diagonala de peste 100 cm unde doresc că îl montez pe acesta. Din ce am măsurat mai mare de 85 cm nu pot lua. În cealaltă cameră, pot lua unul de până în 100 de exemplu, dar și acolo spațiul e cam restrâns. Din păcate, asta e situația, nu pot modifica foarte mult. Un TV de 81 cm pentru una din aceste camere ar fi perfect, mai mare aș lua și eu, mai ales că urmăresc sport constant, dar din păcate situația nu îmi permite să modific prea mult.

Sunt destule oferte cu TV full HD la 500-600 de LEI, însă cu diagonala sub 66 cm. Pentru bucătărie perfect un astfel de televizor, mai ales că are și tuner DVB-C pentru posturile digitale, inclusiv HD.

Edited by Cristi_77, 22 January 2016 - 20:08.


#21
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostKalman2007, on 22 ianuarie 2016 - 20:02, said:

Sunt o gramada de posturi Full HD la operatorii din Romania (peste 40).

Hai sa nu exageram ! RDS-ul are 24 canale HD, UPC-ul 27, Orange 42 de canale (dar cam scumpi), Telekom nu stiu dar NU recomand.Care ar mai fi ?

#22
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
De fapt UPC are 37, cu extra-opțiuni e adevărat. Probabil colegul @Kalman se refera la câte sunt disponibile și nu câte are un operator sau altul. Oricum în anul 2016 se merită să lași SD-ul deoparte și să treci pe HD. Dar trebuie să ai și conținut, iar ”unii” nu se grăbesc cu trecerea nici măcar la 16:9.

#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 20:11, said:

Un TV HD Ready am și acum, dar din ce știu, e o diferență între HD Ready și Full HD. Nu foarte mare e adevărat, dar există. TV-ul îl iau și pentru partea de smart și pentru cablu TV.

Ti-as recomanda sa nu iei un tv numai pentru partea de smart.Mai bine iti iei unul FullHD si separat un Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player.Parerea mea !

#24
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Mergi pe unul Full HD, ar fi pacat doar HD.

View PostTruculMagic, on 22 ianuarie 2016 - 19:48, said:

Oricum canale in Romania FHD nu avem, sunt doar HD, deci n-ai nimic de pierdut.
Sunt doar Full HD si SD. :)

View Postprimuministru, on 22 ianuarie 2016 - 20:15, said:

Hai sa nu exageram ! RDS-ul are 24 canale HD, UPC-ul 27, Orange 42 de canale (dar cam scumpi), Telekom nu stiu dar NU recomand.Care ar mai fi ?
UPC are doar 10 canale HD in abonamentul de baza echivalent cu RDS unde sunt peste 20.

#25
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,851
  • Înscris: 07.07.2009

View PostCristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 20:19, said:

De fapt UPC are 37, cu extra-opțiuni e adevărat. Probabil colegul @Kalman se refera la câte sunt disponibile și nu câte are un operator sau altul. Oricum în anul 2016 se merită să lași SD-ul deoparte și să treci pe HD. Dar trebuie să ai și conținut, iar ”unii” nu se grăbesc cu trecerea nici măcar la 16:9.
Exact. Nu m-am referit la un operator anume. Canale HD nici nu avem, toate sunt Full HD. UPC are 37 HD + 2 care sunt 3 D. In pm ti-am dat deja sfat deci nu mai postez si aici Posted Image Decizia iti apartine.

View Postcristinel07, on 22 ianuarie 2016 - 20:07, said:

Sau pentru oameni cu un buget foarte mic. De ce sa nu mai fie in oferte? Si asa au ramas putine.
Full HD gasesti deja la pret bun. Unii se pregatesc de UHD iar astia mai baga in oferta HD Ready. In 2 ani ar trebui sa dispara astea.

Edited by Kalman2007, 22 January 2016 - 20:35.


#26
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
pe cablu la RDS,majoritatea celor HD sunt 1080i.sunt sub 1080p,dar tot full fd sunt.unul singur e 720p.marimea tv-ului nu se alege dupa suprafata camerei,ci dupa distanta de vizionare.distanta asta e distanta unde se disting toate detaliile imaginii,nu unde se vad pete de culoare.dupa cum ziceam,un media box e mai bun decat smartul nativ al tv-ului,numai ca smartul vine la pachet cu panelul mai bun,implicit si cu imaginea mai buna.eu am 2 tv-uri cu panel de 100 hz nativi,un h6400 si un h6500.am comandat un tv cu panel de 50 hz ptr socri,j5100,ptr telenovele si stiri e f.bun.l-am testat langa ale mele,si diferentele la imagine sunt evidente,chiar si ptr nevasta-mea,care nu prea baga de seama chestiile astea in general.nu zic ca tv-ul ala e prost,isi merita banii,dar cat dai,atata face.

#27
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009

View PostTruculMagic, on 22 ianuarie 2016 - 19:48, said:

(...)
Oricum canale in Romania FHD nu avem, sunt doar HD (...)

View Postprimuministru, on 22 ianuarie 2016 - 20:15, said:

(...) RDS-ul are 24 canale HD, UPC-ul 27, Orange 42 de canale (dar cam scumpi), Telekom nu stiu dar NU recomand.Care ar mai fi ?
De unde veniți, fraților?!?Posted Image  Dacă sunteți paraleli cu informația, măcar nu vă dați în stambă!Posted Image

View Postsanderoalex, on 22 ianuarie 2016 - 23:09, said:

pe cablu la RDS,majoritatea celor HD sunt 1080i.(...)
La toți operatorii sunt 1080i...Posted Image  Într-adevăr, singura excepție (valabilă iarăși la toți operatorii) este Viasat Nature/History HD, canal care este transmis în 720p.

#28
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Parca si Bollywood HD era tot 720p, cel putin acum un an.

View Postprimuministru, on 22 ianuarie 2016 - 20:15, said:

Hai sa nu exageram ! RDS-ul are 24 canale HD, UPC-ul 27, Orange 42 de canale (dar cam scumpi), Telekom nu stiu dar NU recomand.Care ar mai fi ?
Si UPC-ul e tot pe-acolo la pret, poate chiar mai scump la numar maxim de canale.

Chromecast e limitat, e mult mai bun un mediaplayer cu Android.

#29
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sa ma scuzati daca o fi off-topic, dar trebuie sa-l lamuresc pe domnul @crislacor.
Informatiile privind numarul de canale au fost preluate de pe siteul fiecarui provider.Daca ei afiseaza informatiile eronat, asa le preiau si eu.Va pun si un prt-scr, ca sa va lamuriti.
Cu mentiunea ca la RDs mai exista si DigiFilm HD, deci 24.Fara extraoptiuni.

PS : si inca o precizare : la mine Travel HD e 1080p ! Nu dezvoltam subiectul ci vroiam sa subliniez faptul ca nu la toti operatorii sunt 1080i ! Poate o fi teveul meu mai cu motz.Sau al tau mai slab...

Attached Files


Edited by primuministru, 23 January 2016 - 07:31.


#30
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
1. N-ai cu ce să mă lămurești...
2. Era destul să te uiți pe aici și descopereai (cu uimire, probabil) că informațiile de pe forum sunt mai credibile decît celede pe site-urile „mamă”... Vezi http://forum.softped...6-de-canale-hd/ sau http://forum.softped...n-carton-in-hd/, unde chiar în titlul topicelor aveai informația legată de numărul de canale. Cît despre ceilalți doi operatori pomeniți de tine, Orange („dar cam scumpi” - scuză-mă, după ce standarde?) și Telekom (aici ai fost dulce, cu „nu știu dar NU recomand”... păi, de ce nu recomanzi...?Posted Image), informațiile nu sunt complete, așa că...
3. Despre Travel HD la 1080p s-au discutat pagini întregi! E semnalizare greșită a canalului! Nu există canale transmise în 1080p în România, iar în lume sunt doar cîteva locuri în care se fac experimental astfel de transmisii (SUA pe DTH și Marea Britanie pe terestru). Iar motivul e simplu, ocupă o bandă imensă!
4. Cît despre televizoarele noastre, nu știu... tu ce zici? Da' să-mi dai și standardele după care faci comparația...Posted Image

#31
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Consider ca e suficient ca omul a profitat de dreptul lui replica si cu asta-basta !
Nu mai comentez ca oricum ar fi off-topic.
Vorb-aia : cel mai destept cedeaza  primul !

#32
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View PostCristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 20:11, said:

Un TV HD Ready am și acum, dar din ce știu, e o diferență între HD Ready și Full HD. Nu foarte mare e adevărat, dar există. TV-ul îl iau și pentru partea de smart și pentru cablu TV. Repet, din păcate nu am spațiu pentru un TV de diagonala de peste 100 cm unde doresc că îl montez pe acesta. Din ce am măsurat mai mare de 85 cm nu pot lua. În cealaltă cameră, pot lua unul de până în 100 de exemplu, dar și acolo spațiul e cam restrâns. Din păcate, asta e situația, nu pot modifica foarte mult. Un TV de 81 cm pentru una din aceste camere ar fi perfect, mai mare aș lua și eu, mai ales că urmăresc sport constant, dar din păcate situația nu îmi permite să modific prea mult.

Sunt destule oferte cu TV full HD la 500-600 de LEI, însă cu diagonala sub 66 cm. Pentru bucătărie perfect un astfel de televizor, mai ales că are și tuner DVB-C pentru posturile digitale, inclusiv HD.

View PostCristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 10:30, said:

Iar ultima variantă ar fi cu un ”bonus” 3D la 1700 de LEI, î
Varianta câștigătoare.  Are webOS 2.0, 3D și este model 2015. Este un model foarte bun pentru 81 de cm. Nu-ți trebuie mai mare pentru o cameră mică. Poți lua și Samsung la 81 de cm ( http://www.emag.ro/t...n/pd/DTSW3YBBM/ ori acest model http://www.emag.ro/t...h/pd/DHF17MBBM/ ori http://www.pcgarage....gintiu-full-hd/ ). Nu lua din alea „pocnitoare” că o să regreți mai târziu.

Edited by megafanro, 24 January 2016 - 18:20.


#33
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View Postmegafanro, on 24 ianuarie 2016 - 18:06, said:

Varianta câștigătoare.  Are webOS 2.0, 3D și este model 2015.

Merita pt 3D, 3 sloturi USB si eventual pt DVB-S2/T2.
WebOS 2.0 se vrea un fel de Smart Hub... nimic deosebit.

#34
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Este o versiune îmbunătățită. Cel 3.0 este ceva nou.

View Postdragosmacovei, on 24 ianuarie 2016 - 19:10, said:

WebOS 2.0 se vrea un fel de Smart Hub... nimic deosebit.

Edited by megafanro, 24 January 2016 - 19:26.


#35
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,851
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmegafanro, on 24 ianuarie 2016 - 19:26, said:

Este o versiune îmbunătățită. Cel 3.0 este ceva nou.
De fapt o sa fie un 2.0 imbunatatit :D
http://hdsatelit.blogspot.ro/2015/12/lg-prezinta-webos-30.html

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmegafanro, on 24 ianuarie 2016 - 18:06, said:

Varianta câștigătoare.  Are webOS 2.0, 3D și este model 2015. Este un model foarte bun pentru 81 de cm. Nu-ți trebuie mai mare pentru o cameră mică. (...)
Bogdane, camera poate fi și de dimensiunea unui stadion de fotbal, dacă distanța de vizionare este de 3-4 metri (cum a zis inițiatorul), un televizor de 81 cm este FOARTE MIC!Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate