Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

RUSIA

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16920 replies to this topic

#7183
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
De ce se temea Rusia și de ce se înarmează?
Uite dovada:
Armata americană a trimis în Europa două bombardiere capabile să transporte arme nucleare și rachete de croazieră. Cele două aeronave de tip B-52 vor fi staționate la o bază a Forțelor Aeriene Regale din Marea Britanie.

Sursa Digi 24.

#7184
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View Postredbotos, on 18 martie 2019 - 23:03, said:

De ce se temea Rusia și de ce se înarmează?
Uite dovada:
Armata americană a trimis în Europa două bombardiere capabile să transporte arme nucleare şi rachete de croazieră. Cele două aeronave de tip B-52 vor fi staţionate la o bază a Forţelor Aeriene Regale din Marea Britanie.

Sursa Digi 24.
cand rusia face acelasi lucru la frontierele vecinilor lor,nu ziceati nimic, ba dimpotriva, cica era.. in aparare. Pai asa si americanii si aliatii lor.. se apara :) probleme? :P

#7185
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt știri de kkt tipice presei online românești incapabile de a face altceva decât o traducere mecanica a ce vad și ei pe diverse site-uri.
De fapt este vorba de programul de refacere al bazei RAF Fairford unde bombardierele mericane au fost staționate de la sfârșitul celui de-al doilea război mondial. Iar programul asta de refacere se taraie de vreo 10 ani și de abia acum o sa înceapă testele și certificările pentru diversele tipuri de aeronave.

#7186
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postvanitty, on 19 martie 2019 - 07:30, said:


cand rusia face acelasi lucru la frontierele vecinilor lor,nu ziceati nimic, ba dimpotriva, cica era.. in aparare. Pai asa si americanii si aliatii lor.. se apara :) probleme? :P
Da cum sa nu.
Ei nu au voie să pună pe teritoriul lor sau să mute arme.
Dar americanii au voie prin toată lumea.
E bun așa.

#7187
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,733
  • Înscris: 05.03.2004

View Postredbotos, on 19 martie 2019 - 08:44, said:


Da cum sa nu.
Ei nu au voie să pună pe teritoriul lor sau să mute arme.
Dar americanii au voie prin toată lumea.
E bun așa.
Crimeea nu e teritoriul Rusiei

#7188
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Era și este din nou, legal prin referendum, fiind o revenire la starea normală prin alipirea la patria mamă. Chiar și cînd a fost ”împrumutată” abuziv Ucrainei, tot a avut un statut special. Termenul de ”anexare” se poate folosi mai curînd în cazul Moldovei, în 1918, deoarece moldovenii nu au dorit asta.

Edited by silverflower, 19 March 2019 - 13:33.


#7189
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Crimeea a fost luata prin votul a peste 90 % din populatia de acolo, deci aia e ! Nu stiu ce au toti cu asta.

Rusii pun arme ptr aparare, nu ptr atac ca SUA, nu stiu cum nu vedeti asta.
Nu vedeti ca SUA vrea in venezuela sa il dea jos pe Maduro sa le ia petrolul, ca ala n-a vrut sa faca ce vor SUA, i-a sabotat, le-a virusa sistemele de la centrala sa ramana fara curent ca sa il dea jos populatia pe maduro, noroc ca au dat iar drumu la curent, noroc ca prin interventia lui Putin nu a fost maduro omorat in vara, deci rusine SUA.
Asa si cu rusii vor sa le ia teritoriile si resursele.

#7190
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMinettoMatoi, on 19 martie 2019 - 23:02, said:

Crimeea a fost luata prin votul a peste 90 % din populatia de acolo, deci aia e ! Nu stiu ce au toti cu asta.

Rusii pun arme ptr aparare, nu ptr atac ca SUA, nu stiu cum nu vedeti asta.
Nu vedeti ca SUA vrea in venezuela sa il dea jos pe Maduro sa le ia petrolul, ca ala n-a vrut sa faca ce vor SUA, i-a sabotat, le-a virusa sistemele de la centrala sa ramana fara curent ca sa il dea jos populatia pe maduro, noroc ca au dat iar drumu la curent, noroc ca prin interventia lui Putin nu a fost maduro omorat in vara, deci rusine SUA.
Asa si cu rusii vor sa le ia teritoriile si resursele.
vot cu arme automate de ocupatie.. ruseasca

#7191
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postredbotos, on 19 martie 2019 - 08:44, said:

Da cum sa nu.
Ei nu au voie să pună pe teritoriul lor sau să mute arme.
Dar americanii au voie prin toată lumea.
E bun așa.

Este evident faptul ca americanii incearca de multa vreme sa inconjoare Rusia. Si-au luat o teapa mare de tot in Turcia, dar asta e alta poveste.
Totusi eu cred ca intre Rusia si SUA nu e nicio diferenta de atitudine. Doar forma difera.
De exemplu, rusii cand vor sa mute undeva o chestie si nu e teritoriul lor, atunci dau drumul la motoarele tancurilor si cuceresc acel teritoriu ca sa spuna ca mutarile se fac in ograda lor. Posted Image
Sa nu uitam ca, in 1989, sistemul din estul Europei a cazut din cauza / datorita (depinde Posted Image ) unui agent din creierul fostei URSS - Gorbaciov. Ce au facut rusii atunci se cheama lucru manual si e sfant. Posted Image
Daca ar fi lasat de-o parte aerele de stapani si ar fi fost capabili sa se inteleaga pe bune cu vecinii, alta ar fi fost si soarta lor si soarta noastra.
Chiar si dupa 1989 ar fi putut sa isi arate intentiile prietenoase prin retrocedarea Moldovei, a Bucovinei de Nord si a tezaurului.
Dar n-au facut-o. Posted Image
Cum Dumnezeu nu bate cu parul, n-a trecut mult timp si fosta URSS s-a prabusit cu zgomot. Posted Image

Crimeea a ajuns in stapanirea fostului Imperiu Rus, din cate stiu eu, in timpul Ecaterinei a II-a, undeva cu cativa ani inainte de 1800. Deci plua mea... nu stiu daca se poate spune ca a fost teritoriu rusesc. Rusii au facut acolo ceea ce au facut si in Moldova: au schimbat compozitia etnica a populatiei.
Pe scurt, peninsula a fost cativa ani independenta, apoi iar parte din imperiu, parte din URSS dupa 1917, iar in 1954, in timpul lui Hrusciov, a ajuns in componenta RSS Ucraineana. Motivul? Cresterea procentului de rusi in RSS Ucraineana Posted Image
Adica intelegi? Ai grija cand primesti cadouri de la rusi. Posted Image

Eu nu stiu cum sunt ei ca popor, poate ca sunt oameni de treaba, asa cum am auzit. N-am fost niciodata pe la ei si nici nu simt nevoia. Conducatorii lor, insa, sunt niste ingamfati care nu stiu sa trateze cu vecinii. Si atunci vecinii, ca sa numai vada tancuri sovietice pe teritoriilor lor, fac aliante cu altii. In cazul nostru vorbim de integrarea in UE si in NATO. Asta tot lucru manual rusesc se cheama. Posted Image

LE: Eu m-as baza mai mult pe UE. SUA si cu Rusia s-au inteles mereu in spatele usilor inchise. S-au stropsit unii la altii in vazul lumii, dar au batut mereu palma pe la spate, ca sa zic asa. ;) Ambele puteri au cate-o durere de masea care se numeste UE si ma gandesc daca nu cumva povestea asta nu bate tocma' in Uniune.

Edited by CapitanuPICARD, 19 March 2019 - 23:28.


#7192
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
Vezi părerea tarilor baltice despre UE.
Atunci când Germania sprijină conductele de gaz din Rusia în detrimentul securității flancului de Est, nu știu cât merită să te bazezi pe UE.

#7193
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
UE e un concept steril, format dintr-o birocratie nealeasa de perversi batrani, betivi si fara copii. A fost misto ca idee la inceput, ca spatiu economic liber, dar s-a transformat intr-o aristrocratie de cacat cu accente de 1984. Singura securitate reala in fata rusilor pe care ne putem baza sunt americanii, restu' te pisi pe ei si le dai foc. Asta daca se tin de cuvant n shit, ca ne-a mai lasat o data cu ochii-n soare unchiu Sam, cand au luptat de partea gresita in WW2 contra nemtilor.

Bun post capitane Pictard.

Edited by burkina, 20 March 2019 - 07:33.


#7194
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postburkina, on 20 martie 2019 - 07:32, said:

UE e un concept steril, format dintr-o birocratie nealeasa de perversi batrani, betivi si fara copii. A fost misto ca idee la inceput, ca spatiu economic liber, dar s-a transformat intr-o aristrocratie de cacat cu accente de 1984. Singura securitate reala in fata rusilor pe care ne putem baza sunt americanii, restu' te pisi pe ei si le dai foc. Asta daca se tin de cuvant n shit, ca ne-a mai lasat o data cu ochii-n soare unchiu Sam, cand au luptat de partea gresita in WW2 contra nemtilor.

Bun post capitane Pictard.

burkino, eu as pune in Regulament un articol prin care sa se interzica postarie facute dupa ce userul a baut peste masura sau, poate, a fumat ceva. :) Posturile incoerente se sterg si userul e suspendat pana face dovada ca si-a revenit si e integrat intr-un program de recuperare. :)

#7195
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
Eu aș interzice postacii (ca mine) de peste Prut dar apoi nu ar mai fi activitate pe aici

#7196
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCapitanuPICARD, on 19 martie 2019 - 23:23, said:



LE: Eu m-as baza mai mult pe UE. SUA si cu Rusia s-au inteles mereu in spatele usilor inchise. S-au stropsit unii la altii in vazul lumii, dar au batut mereu palma pe la spate, ca sa zic asa. Posted Image Ambele puteri au cate-o durere de masea care se numeste UE si ma gandesc daca nu cumva povestea asta nu bate tocma' in Uniune.
eu plec de la niste cosiderente mai clare. E vorba si a fost vorba mereu de resurse.....are rusia resurse? are!!! pai de ce sa nu cumpere americanii de la ei? pai sunt fraieri sau ce?
ei bine in ziua cand europa/america vor deveni independente din punct de vedere al resurselor atunci se vor mai schimba niste chestiii
numai ca !!!!
numai ca rusia e mereu cu mana pe robinetul de gaz si petrol asa ca momentan ei dicteaza....

#7197
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,733
  • Înscris: 05.03.2004
A Russian 'troll slayer' went undercover at a troll factory and found that hundreds of Russians were working as paid trolls in rotating shifts
https://www.business...er-ti&r=US&IR=T

Cica in cercul sau apropiat de prieteni, Putin recunoaste ca ocuparea Crimeii a fost o greseala e o palarie prea mare pentru capul lui.
https://www.themosco...nexation-a64833

In imagine, trolli rusi care fac propaganda Rusiei 24 din 24

Attached Files


Edited by zircon, 21 March 2019 - 09:07.


#7198
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Are si Mandruta o investigatie asupra fenomenului trolilor rusi
https://lucianmindru...comment-page-1/
PS. Atunci mi-am facut si eu cont pe Tin Eye, foarte util instrumentul asta cand vrei sa te amuzi de postarile unora de pe aici

#7199
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postzircon, on 21 martie 2019 - 09:06, said:

In imagine, trolli rusi care fac propaganda Rusiei 24 din 24
- Asta e afirmația unui troll filo-suanez cu nume de rachetă rusească. Ce reprezintă de fapt imaginea:
Hackers take part at a Cybersecurity Conference to strengthen the fight against cybercrime. Michel Spingler/AP

În stînga se vede la unul dintre tineri pe panglica ecusonului acronimul ”BSA”.

Edited by silverflower, 21 March 2019 - 10:38.


#7200
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postzircon, on 21 martie 2019 - 09:06, said:

Cica in cercul sau apropiat de prieteni, Putin recunoaste ca ocuparea Crimeii a fost o greseala e o palarie prea mare pentru capul lui.
https://www.themosco...nexation-a64833
Unde scrie asta in articolul pus ca link ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate