Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

firma de salubritate, obligatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
buna seara. domiciliul meu stabil e la tara, cu parintii, oameni mai batrani.
ce gunoaie se strang si cum se distribuie: tot ce e plastic sau se poate arde - la foc, ce se strange de la gaini, porci, vaci arunc in gradina sau pe terenurile unde cultiv, deci, proprietate persoanala.

toti vecinii si-au facut contract. ai mei nu.
s-au trezit intr-o zi la poarta cu militienii comunitari si mai marii primariei cum ca trebuie sa faca contract neaparat cu gunoierii, ori de nu, sa plateasca o taxa ecologica- ceva asemanator, lunar, la primarie... evident, au cedat si au ales prima varianta.
nu e o suma grozava (pana in 20 lei), dar mi se pare ca se irosesc aiurea banii astia...

se poate face ceva? chiar sunt obligat sa aleg una din variantele astea?

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Ca n-oi fi din Dambovita.. Posted Image

Edited by draculescu, 15 January 2016 - 18:07.


#3
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
ce e cu dambovita?
nu am ce sa arunc, si o conserva sau o cutie de bere le strang si le duc la fier vechi...

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca era legea lege si se aplica va puteau amenzi pana acum de vi se parea aia 20 lei 2000 si ca vii da cineva nu ca platiti voi.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Pai, in Dambovita e o mafie cu mizerabilii de la supercom, firma care se ocupa cu stransul gunoiului. Si se lauda nesimtitii ca, cica, au accesat bani europeni, dar tariful este enorm, 18 lei/luna. De asta am zis ca poate esti si tu din acest judet.

Mai nou, cretinii de la ragc targoviste, aia cu apa si canalizarea, tot asa, se bat cu caramida-n piept ca au accesat bani europeni pentru modernizarea retelei de apa si blabla, si nemernicii au, cred, cel mai mare tarif din tara, acum platim 1 mc de apa menajera aproape cat 1 mc de apa. Se aude ca ar fi intrat si DNAul in ei. Sa vedem.

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,492
  • Înscris: 12.07.2010
Nu există familie care să-şi poată recicla deşeurile menajere 100 %! De obicei persoanele care nu au contract cu firme de salubritate pentru ridicarea gunoiului îl duc în containerele cartierelor de blocuri. Lângă mine e un container chiar la şosea, zilnic se umple (dar este golit pentru că e aproape de sediul SalCo), într-o veselie opresc maşini şi aruncă pungi cu gunoi în el. Eu nu zic că ai face aşa ceva, dar în fiecare gospodărie apar gunoaie care nu pot fi reciclate acasă.

#7
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013

 Super Chief, on 15 ianuarie 2016 - 17:59, said:

si ca vii da cineva nu ca platiti voi.
??????????

tomberonu-i mai mult gol, deci... la ce mi-ar folosi?
unii mai jmecheri, n-au raspuns si nu au iesit la ei, dar sunt sigur ca le face figura cand s-or duce dupa vreun act, sau s-o cumula la impozit...
da' bine, fie, nu e o suma mare, desi uite asa se tot strang darile lunar din nimicuri, dar cand stii cand esti mai ecologic tu acasa in felul asta decat cum le arunca ei prin cine stie ce gropi...

 Sidorin, on 15 ianuarie 2016 - 18:08, said:

Eu nu zic că ai face aşa ceva, dar în fiecare gospodărie apar gunoaie care nu pot fi reciclate acasă.
as fi foarte mirat sa recicleze ei ceva...

vorbesc de sat, ce se intampla la oras trebuie sa fie tratat altfel...

nu, nu sunt deloc in apropiere de Dambovita...

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ce o fi ecologic sa arzi plastic?

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 draculescu, on 15 ianuarie 2016 - 18:05, said:

dar tariful este enorm, 18 lei/luna.
e un tarif de-a dreptul nesimtit, nici in germania nu-i asa....Posted Image gunoil de fapt se arunca pe garla

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Nu te supăra, faptul că că arzi plasticul poluează mediul. E o realitate, cât de mic ar fi efectul, dar asta se întâmplă! Puțin la tine, puțin la celălalt, se adună încet incet în plămânii voștri, ai vecinilor, sau ai animalelor din gospodărie pe care le sacrifici să le mănânci, se depune pe sol, chiar la tine în grădină, pe legumele din care consumi, etc, etc.

 Octavian_SK, on 15 ianuarie 2016 - 18:17, said:

e un tarif de-a dreptul nesimtit, nici in germania nu-i asa....Posted Image gunoil de fapt se arunca pe garla

Haa, deci 4,5 lei pe cazanul ridicat! Enorm!

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Digix, on 15 ianuarie 2016 - 18:20, said:

Haa, deci 4,5 lei pe cazanul ridicat! Enorm!
...o litra de tzuica, cum ziceam :)

#12
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013

 anknic, on 15 ianuarie 2016 - 18:14, said:

ce o fi ecologic sa arzi plastic?
precizare, nu se ard bidoane in cantitate industriala...

 Digix, on 15 ianuarie 2016 - 18:20, said:

Nu te supăra, faptul că că arzi plasticul poluează mediul. E o realitate, cât de mic ar fi efectul, dar asta se întâmplă! Puțin la tine, puțin la celălalt, se adună încet incet în plămânii voștri, ai vecinilor, sau ai animalelor din gospodărie pe care le sacrifici să le mănânci, se depune pe sol, chiar la tine în grădină, pe legumele din care consumi, etc, etc.
Haa, deci 4,5 lei pe cazanul ridicat! Enorm!

aaaa, daaaa, si chinezul care arunca in aer noxe intr-o singura zi cat , pentru cati romani? de umbla aia acolo cu masti?

 Octavian_SK, on 15 ianuarie 2016 - 18:22, said:

...o litra de tzuica, cum ziceam :)
prefer sa beau litra de tuica, decat sa arunc banii pe geam!
dar staaaaaai, inginerii de pe sotfpedia cu salarii de mii de euro.... dooh.....

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Florine, pana la urma e normal ca ai tai sa plateasca pentru gunoi. Mai tre sa ne gandim si la mediul inconjurator,  nu doar la noi. Nu e ok sa poluezi la modul nesimtit peprincipiul "fac mormanul in ograda si ii dau foc". Dupa va plangeti ca e poluat aeru si va ia necuratu.

 florin011, on 15 ianuarie 2016 - 18:28, said:


aaaa, daaaa, si chinezul care arunca in aer noxe intr-o singura zi cat , pentru cati romani? de umbla aia acolo cu masti?


Ce treaba ai tu cu capra vecinului? Te doar nasu daca te vezi doar pe tine?

#14
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013

 Serafim606, on 15 ianuarie 2016 - 18:29, said:

Ce treaba ai tu cu capra vecinului? Te doar nasu daca te vezi doar pe tine?
cat polueaza chinezul intr-o zi poate ca nu polueaza romanii in nu stiu cati ani... normal ca ma doare nasul...

dar fie, strang plasticul si il duc la reciclat (desi am dus in saci mari de rafie si de abia am platit benzina masinii dus-intors).
prefer sa dau banul la masina unde stiu ca se recicleaza sigur, decat la astia...
atunci, ce se mi mai poate reprosa si deci, cum de contractul mi-ar fi obligatoriu?

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Prin Hotarare a Consiliului Local al..., posibil sa se fi aprobat un Regulament privind desfasurarea activitatilor de salubrizare in..., unde sa se fi stabilit ca trebuie sa incheie contract de salubrizare (si tarifele) cu proprietarii de gospodarii individuale sau reprezentanti ai acestora, asociatii de proprietari/locatari, prin reprezentantii acestora, operatorii economici si institutiile publice. In acea Hotarare s-o fi stabilit ca este contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre ...-... lei (persoane fizice) sau ...- lei (persoane juridice) „neincheierea contractelor pentru colectarea deseurilor, cu operatorii autorizati”. De asemenea, s-o fi precizat care este operatorul autorizat sa presteze servicii din cadrul activitatii de salubrizare pe teritoriul... si ca activitatea de constatare si sanctionare a contraventiilor se face de catre primar, imputernicitii acestuia sau de catre lucratori ai Politiei Locale.

Eu am o locuinta si in alta localitate, dar acolo platesc numai impozitul, nu am contract de salubrizare sau taxa de ecologizare (d'asta am avut vreo 2 ani, dupa care s-a scos prin Hotarare de CL), dar am dat declaratie pe propria raspundere ca nu locuiesc acolo.
Acum in comuna in care locuiesc (langa Bucuresti) tot vad carute trecand spre o zona de camp (dar intravilana), unde arunca tot felul de deseuri, de la menajere la moloz si tot ce se poate. Periodic primaria mai pune un tractor cu lama sa curete locul, desi este o zona de proprietati practic, dar nu am vazut (inca) politisti locali sa-i intercepteze pe faptasi, nici cand duc gunoaiele din curte si le arunca pe camp, nici cand se intorc cu caruta plina de lemne dinspre padure. Asa o fi fost candva, cred ca ar fi timpul sa ne mai si civilizam.

Ca o paranteza, mai acum cativa ani am fost cu probleme de serviciu intr-o tara si ea fosta comunista - Slovacia. Cat am calatorit pe acolo nu am vazut o caruta, comunele erau practic mici orasele, cu drumuri pavate, daca nu asfaltate, toate cu utilitati. Iar cat m-am plimbat prin capitala Bratislava (pe jos), nu am auzit un grohait sau cotcodacit, toata lumea avea curtile pline cu flori, nu am vazut rasaduri de ardei, rosii, varza. Locul de cazare era la periferie, mai mergeam ceva pe jos, pana la un capat de linie de trolee.

Concluzia mea - Unde-i lege (fie si Hotarare de CL) nu-i tocmeala.

#16
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
acelasi lucru fac de obicei si firmele de salubrizare, doar ca groapa e undeva mai... ascunsa...
normal, astia de care vorbesti cu carutele trebuiesc sanctionati...
am vazut si saci aruncati... plini cu haine...

mai precizez o data, vorbim de o locuinta nici in in interiorul si nici apropierea imediata a unui oras mai mare...

Edited by florin011, 15 January 2016 - 19:00.


#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 florin011, on 15 ianuarie 2016 - 18:28, said:

prefer sa beau litra de tuica, decat sa arunc banii pe geam!
cu siguranta :)..auzi  "opshpe lei la masina de gunoi" jaf la drumul mare domne

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Atata vreme cat primaria s-a zbatut si a introdus acest serviciu de salubrizare, un semn de civilizatie, nu vad de ce sa fie refuzat.
La mine s-a bagat pe fonduri europene apa si canal. Apa m-ar interesa, sa am certitudinea (sau macar iluzia) ca cineva urmareste gradul de potabilizare al ei, canalul nu, pentru ca am bagat vreo 43 milioane intr-o fosa ecologica frantuzeasca. Dar ele vin la pachet, pe principiul ca se baga apa si trebuie colectata cea reziduala, care sa fie trecuta printr-o statie de epurare. Insa taranul (nu in sens peiorativ) zice ca nu-l intereseaza, ca are toaleta in fundul curtii si fantana la poarta. OK, dar normele europene zic de ecologie, protejarea atat a mediului, cat si panzei freatice si altele asemenea.
Discutam cu cineva de afara si s-a mirat ca la noi, in zona rurala, inca se mai foloseste apa din fantani, chiar daca s-a introdus retea de apa potabila in localitate. Si la ei s-a practicat sistemul asta, dar cand primaria i-a adus teava de apa in fata portii, i-a dat alternativa - ori se aboneaza la reteaua de apa si plateste Y euro/luna (ca si consum mediu) + ii astupa primaria fantana, ori continua sa foloseasca apa din panza freatica, dar plateste 2...3 x Y euro/luna ca impozit.

Oricum, serviciul public de salubrizare face parte din sfera serviciilor comunitare de utilități publice si inseamna mult mai mult decat preluarea gunoiului. Potrivit art. 2, alin. (3) din Legea nr. nr.101/2006 serviciul de salubrizare a localităților http://www.cdep.ro/p..._text?idt=72273 presupune:
a) precolectarea, colectarea și transportul deșeurilor municipale, inclusiv ale deșeurilor toxice periculoase din deșeurile menajere, cu excepția celor cu regim special;
b.) sortarea deșeurilor municipale;
c) organizarea prelucrării, neutralizării și valorificării materiale și energetice a deșeurilor;
d) depozitarea controlată a deșeurilor municipale;
e) înființarea depozitelor de deșeuri și administrarea acestora;
f) măturatul, spălatul, stropirea și întreținerea căilor publice;
g) curățarea și transportul zăpezii de pe căile publice și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau de îngheț;
h) colectarea cadavrelor animalelor de pe domeniul public și predarea acestora unităților de ecarisaj;
i) colectarea, transportul, depozitarea și valorificarea deșeurilor voluminoase provenite de la populație, instituții publice și agenți economici, neasimilabile celor menajere (mobilier, deșeuri de echipamente electrice și electronice etc.);
j) colectarea, transportul și neutralizarea deșeurilor animaliere provenite din gospodăriile populației;
k) colectarea, transportul și depozitarea deșeurilor rezultate din activități de construcții și demolări;
l) dezinsecția, dezinfecția și deratizarea.


Adevarat, civilizatia costa, si ti se poate impune, chiar daca (acum) nu vrei sau nu esti convins...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate