Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

firma de salubritate, obligatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu exista lege care sa te oblige la serviciile lor, dar daca si-au gasit fraierii...

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postclaudiu1, on 15 ianuarie 2016 - 19:39, said:

Adevarat, civilizatia costa, si ti se poate impune, trebuie impusa  chiar daca (acum) nu vrei sau nu esti convins...
acu-i mai bine

#21
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postclaudiu1, on 15 ianuarie 2016 - 18:52, said:

Prin Hotarare a Consiliului Local al..., posibil sa se fi aprobat un Regulament privind desfasurarea activitatilor de salubrizare in..., unde sa se fi stabilit ca trebuie sa incheie contract de salubrizare (si tarifele) cu proprietarii de gospodarii individuale sau reprezentanti ai acestora, asociatii de proprietari/locatari, prin reprezentantii acestora, operatorii economici si institutiile publice. In acea Hotarare s-o fi stabilit ca este contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre ...-... lei (persoane fizice) sau ...- lei (persoane juridice) „neincheierea contractelor pentru colectarea deseurilor, cu operatorii autorizati”. De asemenea, s-o fi precizat care este operatorul autorizat sa presteze servicii din cadrul activitatii de salubrizare pe teritoriul... si ca activitatea de constatare si sanctionare a contraventiilor se face de catre primar, imputernicitii acestuia sau de catre lucratori ai Politiei Locale.....

Concluzia mea - Unde-i lege (fie si Hotarare de CL) nu-i tocmeala.
Parintilor li s-a intamplat sa fie chemati in instanta pe motiv ca n-ar fi vrut sa semneze contractul (contractul nou). Mama mea a declarat insa ca nu semneaza decat atunci cand masina de gunoi vine si ia gunoiul de la poarta, ceea ce firma anterioara nu facea. Iar firma anterioara si cea nou era aceiasi, schimbasera denumirea si implicit trebuiau contracte noi.

In fine, mama e chemata in instanta pe motiv ca nu a vrut nici macar sa mearga la poarta sa le deschida celor de la Politia Locala, desi ei s-au agitat in fata portii. Chestia e ca ori aia au mers la altcineva, ori n-au mers deloc, dar i-au intocmit proces verbal. Mama era insa plecata la inmormantare, fapt dovedit si in instanta, castigand procesul.

Ulterior a semnat si contractul iar firma de salubritate urca dealul pentru a lua gunoiul de la poarta.

Oricum, de gunoi nu prea poti scapa, asa ca mi se pare normal sa existe un contract cu o firma de salubritate si mi se pare la fel de normal ca aceea firma sa isi respecte obligatiile din contract.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@ initiator
"tot ce e plastic sau se poate arde - la foc,"
Si consideri asta normal,? De protejarea mediului ce ai auzit? De poluare?Ai impresia ca cenusa rezultata de la plastice , nu e daunatoare? Sau fumul emanat la arderea gunoaielor? Si, imi dai voie sa nu te cred ca periodic duci dozele goale de bere, sau cutiile de conserve la centrele de reciclare? Dar sticlele goale? Tot la foc sau in gradina?

View PostOctavian_SK, on 15 ianuarie 2016 - 18:17, said:

e un tarif de-a dreptul nesimtit, nici in germania nu-i asa....Posted Image gunoil de fapt se arunca pe garla

In Germania, cel putin in Bawaria, se plateste o taxa fixa anuala, indiferent ca depui gunoiul la tomberon sau nu. Si taxa nu e foarte mica nici la ei.

#23
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cat de zgarcit sa fii si batut in cap,sa nu dai 20 de lei la gunoi. Auzi...sa arzi plastice in curte. Nesimtitii dracu.  Sa am vecini ca voi...

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflorin011, on 15 ianuarie 2016 - 19:00, said:

acelasi lucru fac de obicei si firmele de salubrizare, doar ca groapa e undeva mai... ascunsa...
normal, astia de care vorbesti cu carutele trebuiesc sanctionati...
am vazut si saci aruncati... plini cu haine...

mai precizez o data, vorbim de o locuinta nici in in interiorul si nici apropierea imediata a unui oras mai mare...

Adica un fel de sat fara caini, sa inteleg,. Poate nici in Romania nu este.....

#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmyshyk, on 15 ianuarie 2016 - 20:30, said:

In Germania, ,,,,,,,,,,,,,,,,
eram ironic bre ....sau macar vroiam :)

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,674
  • Înscris: 22.01.2015
Nivelul de cultura civica al romanilor face ca ce nu mai este folositor lor sa arunce(dar nu la locul potrivit) sau sa arda.Posted Image

#27
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Mariovrs: cunosc genul de  *****asa ca tine, asa ca las-o mai moale. Si eu daca aveam un vecin ca tine...
De fapt, chiar am unii asa 'ambasadori-elevati' prin comuna.. Gen 'asta-i romanul, nu sunt ca ei'.. Mi-e greata...

Si ce rost are comparatia cu germania!? Sa aibe si ai mei pensia alora si a tunci nu ar mai avea loc discutia..
Zgarceala, aluzia jignitoare cu tuica.. Mai scoateti ochii din ecrane si parasiti biroul, capitala, orasele gri europene ...pe la noi la tara, hm, e altfel...

#28
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postflorin011, on 16 ianuarie 2016 - 08:17, said:

Mariovrs: cunosc genul de  *****asa ca tine, asa ca las-o mai moale. Si eu daca aveam un vecin ca tine...
De fapt, chiar am unii asa 'ambasadori-elevati' prin comuna.. Gen 'asta-i romanul, nu sunt ca ei'.. Mi-e greata...

Si ce rost are comparatia cu germania!? Sa aibe si ai mei pensia alora si a tunci nu ar mai avea loc discutia..
Zgarceala, aluzia jignitoare cu tuica.. Mai scoateti ochii din ecrane si parasiti biroul, capitala, orasele gri europene ...pe la noi la tara, hm, e altfel...
Produceti gunoi? Platiti
Exact de asta suntem p primul loc la gospodarii cu wc in curte. Ce dracu, sa dau bani si la canalizare, sa imi ia astia bani si pe cacat?
Uite si eu stau la tara, nu in capitala si platesc salubritate, platesc canalizare si mai mult de atat nu ard plastic in gradina mea sa imi stric singur fertilitatea pamantului, plamanii si sa nu mananc rosii cu cenusa de plastic pe ele,
Fratilor suntem in 2016, nu mai traiti in gunoi. Ce e cu scuza asta ca traiesti la tara? Gunoi nu vrei sa platesti dar net si ligheanul satelit iti iau vreo 45 de lei pe luna.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Exista un reality show numit Extreme Cheapskates, din pacate nu cred ca il gasiti cu subtitrare. E despre cei mai zgarciti oameni peste care au dat producatorii, cam pe-acolo il vad si pe florin011 cu topicul asta. Este acolo o familie care faceu toti baie in aceeasi apa ca sa economiseasca.

#30
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
robylup: sa plateasca ala care produce gunoi. Am abonati la lapte, uneori imi aduc si altii bidoane ca nu mai am... Ce se arde, poate unul de otet, ulei, vreo galeata sparta si d-astea... Cat poti sa arzi intr-o luna? Sticla: sampanii, vinuri imbuteliete, compoturi, altceva nu prea cumpar. In rest, tomberonul mai mereu gol...
As putea sa il umplu si eu ca altii cu gainat si frunze, dar pentru ce?

Pentru lighean si net platesc ca sa primesc ceva in schimb...
Zgarcit esti cand ai banii, dar nu vrei sa ii dai. Aici e altceva. Daca nu s-ar pune problema lor, cred ca n-am mai fi pe locul ala in clasament...

O sa imi iau avocat si o sa ii dau in judecata la cedo pana la urma
( .gluma.)

#31
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostOctavian_SK, on 15 ianuarie 2016 - 18:17, said:

e un tarif de-a dreptul nesimtit, nici in germania nu-i asa....Posted Image gunoil de fapt se arunca pe garla

Mesajul meu era altul, nici nu mai imi bat capul sa reiau.
Sa fii fericit! :)

Eu consider ca initiatorul topicului are dreptate, mai putin la arderea bidoanelor de plastic ce pot fi stocate undeva si apoi vandute.Nici nu ar trebui sa avem nevoie de servicii de canalizare sau de strangerea gunoiului menajer. Dar, nah, omul este in stare sa isi otraveasca planeta doar ca sa isi mentina puturosenia confortul personal.

De ex., daca se muta la tara, sau, sa zicem, la curte, isi umple imediat curtea cu betoane, cand ploua, normal, apa nu mai are cum sa se scurga in pamant si de aceea apare necesitatea introducerii canalizarii pentru apele pluviale.

De asemeni, tot rahatul ar putea, daca s-ar folosi o toaleta ecologica, sa fie stocat si compostat, obtinandu-se un gunpi excelent pentru gradina. Insa, omul nu o face, ca doar nu vrea sa rada lumea de el, si isi arunca pe apa sambetei tot acel gunoi bio, folosind apoi in gradina tot felul de ingrasaminte chimice. Dupa care se mira de ce copiii lui au leucemie...

Toate resturile de la bucatarie se pot depozita si composta. Insa, iarasi, omul nu o face ca-i prea lene sa-l sorteze si sa-l puna deoparte.

Si lista poate continua

#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Deci exista forme de viata, care ar fi in stare sa-si manance rahatul numai sa economiseasca cativa banuti.
Chiar daca stati la tara,asa functioneaza planeta.. Adica tre sa platesti niste chestii lunar. Nu e daca vrei sau nu. Daca aveti alte convingeri despre viata,puteti sa va mutati intr-o grota.
Crezi ca in alte tari plateste gunoiul cine vrea?  Bai nene...20 de lei sa-ti care gunoiul de la poarta e degeaba chiar si in Romania. Ce naiba,sunteti asistati social,de va scarpinati atat pentru un pachet de tigari..

Aaa.. m-a amuzat colegul de mai sus cu "otravitul" planetei. Cum sa fii,sa-ti poti imagina ca niste purici (omenirea) pot influenta mersul planetei.. Pun pariu ca a muscat si aia cu poluarea si incalzirea planetei,inclusiv ca trebuie sa PLATIM O TAXA,apoi....putem polua fara probleme..ca doar am platit.
Ce naiba mai oameni buni. Daca da o basina mai tare planeta asta firava si bolnavioara de atata plastic ne-am ras toti in 2 secunde.

#33
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postanknic, on 15 ianuarie 2016 - 18:14, said:

ce o fi ecologic sa arzi plastic?
Nici eu nu sunt de acord cu treaba asta dar ... hai să fim serioşi . Ăştia testează bombe atomice cum testez eu aplicaţii pe telefon .

#34
laurents18

laurents18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2006
eu locuiec la tara,primaria mi spune ca trebuie sa platesc 3 lei pe luna pentru gunoi,eu nu produc gunoi,reciclez eu insami ce e metal sau plastic si merg cu ele la centru de colectare a deseurilor unde iau bani pe ele, nu inteleg pentru ce trebuie sa platesc  taxa daca eu nu arunc nimic la gunoi ?
resturile alimentare le dau la pasari,annimale, restul ca e hartie,plastic sau metal le duc la centrul de  cle colectare a deseurilor,nu mi se pare corect sa platesc o taxa care a devenit obligatorie ca asa vreau UE, bunicii mei nu au platit niciodata astfel de taxe si m-au invatat de mic copil sa pastrez NATURA CURATA, am izvoare de apa care trec pe terenul meu si iau apa de la un put din zona deci nu s cretin sa poluez cu mana mea sursa de apa potabila sa mi pun sanatatea in pericol si mie si familiei mele, TAXA PE SALUBRITATE ESTE O TAXA INVENTATA DE UE PENTRU A MAI ADUNA NISTE BANI DE LA OAMENI, mai au sa ne ia pielea de pe noi sau sa ne puna taxa pe aerul pe care l respiram, UE ne a adus doar obligatii,robie cu acte in regula,ma uit in ITALIA,sunt strazi pline de mizerie si nu numai acolo si UE VINE SA NE OBLIGE PE NOI ROMANII SA PLATIM O TAXA , pentru mine UE nu insemna decat obligatii si nici un avantaj,doar TAXE...HALAL CONDUCATORI AVEM,NU PENTRU ASTA AM INTRAT IN UE,AM INTRAT CA AM FOST MINTITI CA O SA NE FIE MAI BINE ,IN SCHIMB AM PRIMIT DOAR TAXE,TAIERI DE PENSII,IMPOZITE CRESCUTE SI INMULTITE PANA LA  LIMITA INSUPORTABILULUI.
UITATI-VA IN ISTORIA POPORULUI ROMAN,PUN PARIU CA NU VETI GASI NICI O LEGE PRIN CARE BUNICII,STRABUNICII VOSTRII PLATEAU OBLIGATORIU ACESTE TAXE,CAT MAI PUTETI RABDA SI TACEA, EU UNUL M AM SATURAT SI REFUZ SA MAI PLATESC DAR SUNT SINGUR DESI MULTI GANDESC CA MINE DAR SUNT LASI SI INGHIT IN TACERE BATJOCURA UE SI NU NUMAI,traim 4 persoane dintr un salariu si de multe ori ne luam de la gura sa luam incaltaminte,haine la copii,de imbracat umblam numai in haine de la second si noi si copiii nostri,
UE MAI INTAI SA FIE EI PERFECTI SI SA NEA DEA SALARII CA IN ITALIA,GERMANIA,FRANTA,SPANIA SI APOI SA NE CEARA SA PLATIM CA EI,

PRIMARII AR TREBUI SA OBLIGE FIRMELE DE SALUBRITATE SA EFECTUEZE ACESTE SERVICIU GRATIS CACI ACESTEA AR CASTIGA BANI FRUMOSI DIN SELECTAREA GUNOIULUI DAR CE SA FACI CAND ACESTIA ISI PRIMESC MITA ASEMENI PARLAMENTARILOR CARE AU DAT LEGEA IN DETRMIENTUL CELOR PE CARE I-AU ALES,O LEGE PRIN CARE SE UMPLE BUGETUL PRIMARIILOR SI BUZUNARUL CELOR CE PRIMESC MITA.
CUM SE FACE CA SUNT PRIMARII CARE AU SCOS ACEASTA TAXA DE SALUBRIZARE SI AU IMPUS FIRMELOR DE COLECTARE SELECTAREA GUNOIULUI,ACESTE PRIMARII AU PRIMARI CARE MERITA RESPECT,DE CE NU SE INTRODUCE TAXA PE CANTITATEA DE GUNOI CI UNA IMPUSA AIUREA ,CACI SINCER VA SPUN EU NU UMPLU O PUBLEA NICI IN 10 ANI.

View Postflorin011, on 16 ianuarie 2016 - 12:55, said:

robylup: sa plateasca ala care produce gunoi. Am abonati la lapte, uneori imi aduc si altii bidoane ca nu mai am... Ce se arde, poate unul de otet, ulei, vreo galeata sparta si d-astea... Cat poti sa arzi intr-o luna? Sticla: sampanii, vinuri imbuteliete, compoturi, altceva nu prea cumpar. In rest, tomberonul mai mereu gol...
As putea sa il umplu si eu ca altii cu gainat si frunze, dar pentru ce?

Pentru lighean si net platesc ca sa primesc ceva in schimb...
Zgarcit esti cand ai banii, dar nu vrei sa ii dai. Aici e altceva. Daca nu s-ar pune problema lor, cred ca n-am mai fi pe locul ala in clasament...

O sa imi iau avocat si o sa ii dau in judecata la cedo pana la urma
( .gluma.)
POATE CA ASTA AR TREBUI,SA NE UNIM SI SA DAM IN JUDECAT STATUL ROMAN SI UE PENTRU ACEASTA LEGE DISCRIMINATORIE SI NECONSTITUTIONALA

View Postrobylup, on 16 ianuarie 2016 - 09:05, said:

Produceti gunoi? Platiti
Exact de asta suntem p primul loc la gospodarii cu wc in curte. Ce dracu, sa dau bani si la canalizare, sa imi ia astia bani si pe cacat?
Uite si eu stau la tara, nu in capitala si platesc salubritate, platesc canalizare si mai mult de atat nu ard plastic in gradina mea sa imi stric singur fertilitatea pamantului, plamanii si sa nu mananc rosii cu cenusa de plastic pe ele,
Fratilor suntem in 2016, nu mai traiti in gunoi. Ce e cu scuza asta ca traiesti la tara? Gunoi nu vrei sa platesti dar net si ligheanul satelit iti iau vreo 45 de lei pe luna.
STRABUNICII TAI PLATEAU TAXE PE GUNOI?  SI TRAIAU 80-100 DE ANI,POLUAREA O FAC FABRICILE,INTREPRINDERILE NU TU SAU EU, FIRMELE DE SALUBRITATE AR TREBUI OBLIGATE SA COLECTEZE GRATIS SI SELECTIV GUNOIUL,AR SCOATE BANI INZECIT DAR PREFERA MAI BINE SA I DEA MITA PARLAMENTARULUI TAU CA SA TI IA PIELEA.

View Postmaster_oz, on 15 ianuarie 2016 - 19:49, said:

Parintilor li s-a intamplat sa fie chemati in instanta pe motiv ca n-ar fi vrut sa semneze contractul (contractul nou). Mama mea a declarat insa ca nu semneaza decat atunci cand masina de gunoi vine si ia gunoiul de la poarta, ceea ce firma anterioara nu facea. Iar firma anterioara si cea nou era aceiasi, schimbasera denumirea si implicit trebuiau contracte noi.

In fine, mama e chemata in instanta pe motiv ca nu a vrut nici macar sa mearga la poarta sa le deschida celor de la Politia Locala, desi ei s-au agitat in fata portii. Chestia e ca ori aia au mers la altcineva, ori n-au mers deloc, dar i-au intocmit proces verbal. Mama era insa plecata la inmormantare, fapt dovedit si in instanta, casrromd procesul.

Ulterior a semnat si contractul iar firma de salubritate urca dealul pentru a lua gunoiul de la poarta.

Oricum, de gunoi nu prea poti scapa, asa ca mi se pare normal sa existe un contract cu o firma de salubritate si mi se pare la fel de normal ca aceea firma sa isi respecte obligatiile din contract.
STRABUNICII TAI PLATEAU TAXA PE GUNOI??? SAU BUNICII STRABUNICILOR? POLUAREA  E O POVESTE INVENTATA DE MULTINATIONALE CA SA PLATEASCA PROSTIMEA,EI DOAR NUMARA BANII SI NICI MACAR NU FAC RECICLAREA GUNOIULUI SELECTIV...

View PostFriskey, on 15 ianuarie 2016 - 19:45, said:

Nu exista lege care sa te oblige la serviciile lor, dar daca si-au gasit fraierii...
STAI LINISITIT CA AU DAT SI LEGE SI PROSTIMEA PLATESTE FARA SA DESCHIDA GURA, STRABUNICII nostri NU PLATEAU NICI  TAXXA DE SALUBRIZARE SI TRAIAU 90-100 DE ANI, DE CE NU SE FACE COLECTAREA SELECTIVA A GUNOIULUI? ASTFEL FIRMELE DE SALUBRITATE AR ACOPERI COSTURILE CU TRANSPORTUL SI AR AVEA SI PROFIT,DE CE SUNT PRIMARII CARE AU ABROGAT TAXA SI OBLIGA FIRMELE DE SALUBRIARE SA COLECTEZE SELECTIV DESEURILE,GUNOIUL? FIINDCA ACELEA AU PRIMARI CARE MERITA SA FIE ALESI.

#35
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Conceptie de cacao. Spui ca traiesti la țara, dar sunt doua posibilitati, ori minti ori esti izolat de restul lumii.
Pentru ca nu ai cum sa nu vezi pe tanti aneta cum duce bidoanele de plastic, ambalajele si tot ce se produce si la arde in fundul curtii. Asta nu este normal.
Acum 100 de ani nu aveam ce sa ardem decat lucruri naturale, nu ai cum sa compari.
Si chestia asta cu protejatul mediului care o faci tu mi se pare un fix pix.
Atata timp cat te incalzesti cu gaz scos industrial, sau cu lemn taiat cu drujba si carat de camioane. Atata timp cat scrii de pe un pc, telefon sau altceva care a poluat cand a fost fabricat, atata timp cat circuli cu o masina, tractor, scuter sau altceva care polueaza, nu ai cum sa te numesti ecologist. Doar faca traiesti intr.o casa fara curent, fara apa, facuta complet din pamant doar de mana umana, cari tot ce ai nevoie doar cu cal si caruta, abia atunci poti sa te numeste ecologist altfel platesti. Comfortul tau trebuie sa ti.l platesti nu iti este garantat prin nastere sau constitutie. Asa cum nu este nici hartia igienica cu care te stergi la fund, facuta din celuloza, din copaci. Vreti sa traiti in civilizatie platiti, nu vrei, mutati.va in varf de munte!

Edited by robylup, 21 February 2017 - 13:57.


#36
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 28.01.2007
Detin o casa de vacanta in alta localitate decat cea de domiciliu in care ajung maxim de doua ori pe an si nu stau mai mult de 2-3 zile.
Sunt obligat sa inchei un contract de salubrizare si sa paltesc taxa lunara catre firma de salubrizare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate