Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Carrier-grade NAT (CGN) la RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
pt ca toti ceilalti n-au clienti cati au digi. d-aia...
si vodafone/upc foloseste ds-lite (care e cam aceeasi chestie)

#110
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
Si Orange foloseste DS-Lite uneori (a se vedea https://forum.softpe...6#entry26019259 de ex)
Legat de numarul de clienti/conexiuni avem aici o reprezentare din partea ANCOM-ului:
Attached File  Capture.PNG   42.44K   167 downloads
Toti ceilalti la un loc n-au la fel de multe conexiuni ca RDS.

#111
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Nici la Telekom nu mai primești IP public. Și într-un timp si upc migra clienții pe o soluție care nu presupunea ipv4 public. Am si Orange fttha acasa și din start am primit ds lite pe conexiune.
E un trend firesc pana la urma ținând cont de resursele ipv4 ramase.

View PostAlexutzulro, on 14 februarie 2021 - 16:41, said:

Si Orange foloseste DS-Lite uneori (a se vedea https://forum.softpe...6#entry26019259 de ex)
Legat de numarul de clienti/conexiuni avem aici o reprezentare din partea ANCOM-ului:
Attachment Capture.PNG
Toti ceilalti la un loc n-au la fel de multe conexiuni ca RDS.

Ce constant migrează clienții de la Telekom la Digi.

Edited by wantsome, 14 February 2021 - 16:54.


#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postogo, on 14 februarie 2021 - 15:38, said:

Acum ceva ani in urma parca asa am auzit, ca ai primi IPv6 si daca nu ai router. Acu' poate am auzit gresit donno.

Hmmm. cred ca bag router-ul sa tcpdump-uiesc traficul v6 de pe WAN originat de router.

#113
seotut

seotut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.09.2013
Acum ma lovesc si eu de problema asta. Am rulat servere HTTP de pe conexiune rezidentiala FTTH de la RDS fara probleme in anii trecuti, dar acum vad ca numai ip din clasa CGNAT primesc. Voi face sesizare.

Cum se face ca politehnica unde am studiat avea un subspace /16 dedicat, desi probabil avea maxim o zecime din numarul ala de studenti intr-un an? Ar trebui sa fie un drept fundamental, cum sunt ceva mai putin de 4 miliarde (fara cele rezervate), ar trebui oricine cere sa primeasca unul gratuit.

Sau sa facem trecerea aia o data la ipv6 complet si fara backwards compatibility. Asa ne lungim pe decenii cu ipv4 si ipv6, ca si python2/python3 sau orice problema similara. In 2070 vom avea ipv4,ipv6 si ipv7 probabil.

#114
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
:)
dpdv al networking-ului, ipv6 acopera si va acoperii nevoile Terrei cel putin 100 ani de acum inainte.
Ca tot ai facut poli, sunt 3,4 x 10^38 adrese ipv6 unice, iar protocolul e definit din ‘95 si e standard IETF din 2017.
Daca programatorilor lui peste (no pun intended) le e greu sa scrie cod pt ipv6, asta nu mai tine de networking.

Ca fapt divers, calculul ca sunt 4 miliarde ipv4 si ar trebui sa se dea gratuit e gresit, sa nu zic comunist de-a dreptul.

Revenind la oile noastre, RDS ofera un /56 ipv6 via pd.
Foloseste-l.

#115
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 seotut, on 24 februarie 2021 - 05:00, said:

Acum ma lovesc si eu de problema asta. Am rulat servere HTTP de pe conexiune rezidentiala FTTH de la RDS fara probleme in anii trecuti, dar acum vad ca numai ip din clasa CGNAT primesc. Voi face sesizare.

Cum se face ca politehnica unde am studiat avea un subspace /16 dedicat, desi probabil avea maxim o zecime din numarul ala de studenti intr-un an? Ar trebui sa fie un drept fundamental, cum sunt ceva mai putin de 4 miliarde (fara cele rezervate), ar trebui oricine cere sa primeasca unul gratuit.

Sau sa facem trecerea aia o data la ipv6 complet si fara backwards compatibility. Asa ne lungim pe decenii cu ipv4 si ipv6, ca si python2/python3 sau orice problema similara. In 2070 vom avea ipv4,ipv6 si ipv7 probabil.
Eterna problema a romanilor: sa ni se dea... gratis! Daca ai nevoie platesti extraoptiune sau abonament dedicat (business access in cazul digi).

#116
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
azi ptr cateva minute a fost o cadere a conexiunii pe digi si dupa refacerea conexiuni am vazut la interfata de administrare a ont-ului lor ca am un ip de forma 82.76.209.x. la gateway apare in continuare o adresa locala 10.0.0.1
pana acum pe wan aveam ip de forma 100.x.y.z
sa inteleg ca nu mai am CGNAT pe digi?

#117
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Corect.

#118
iFeaR

iFeaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 20.06.2012
Am intampinat si eu problema asta in Brasov. Pe digi mobil primesti ipv6 ? sau nici macar atat ?

#119
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Pe Digi mobil primesti numai CGNAT IPv4, fara IPv6... cel putin la prepaid.
Acum un an cand am testat ultima data la internet mobil prepaid era la fel si pe Telekom, Vodafone si Orange... daca intre s-a schimbat ceva la acestia si ofera IPv6 la internet mobil as vrea si eu sa stiu.

#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mobil deocamdata nu ofera nimeni ipv6
Pe orange FTTH este ipv6 de ceva vreme

#121
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mobil nu a fost nevoie de IPv6 fiind mult mai putine IP-uri V4 folosite cu ajutorul CGNAT.

#122
draand28

draand28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 22.04.2015
A mai facut cineva tichet pentru eliminarea CGNAT si a primit raspuns pozitiv?
Intreb ca am din ce in ce mai des ipv4 CGNAT si e destul de enervant (trebuie toggle interface pe WAN).

M-am chinuit de mai multe ori sa fac Ipv6-ele stabil pe Pfsense, dar mereu ajung sa mi se incarce foarte lent cateva pagini web, pe scurt e instabil.
DDNS go.ro de la rds am dintotdeauna, merge impecabil, mai putin cand intra IP de CGNAT (din motive evidente), deci nu ma ajuta.

O alta solutie in afara de abonament business, tichet la rds sau ipv6 exista?

#123
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Evident ca exista IPv6. ;)

#124
draand28

draand28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 22.04.2015
Probabil nu s-a inteles, ar fi fost mai bine daca scriam "si ipv6". Cautam o solutie in afara de cele 3 enuntate de mine.

Macar DDNSul de la rds face forward pe Ipv6 (daca activez la loc ipv6-ele) daca am CGNAT pe Ipv4?

#125
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
IPv6 functioneaza fara probleme.
Depinde cum l-ai configurat pe pfSense, era o problema in trecut ca nu puteai sa schimbi ce MTU trimite prin RA in retea decat daca editai manual fisierul de configurare pentru radvd, nu avea setata nici regula de tcp mss clamping pentru IPv6, de acolo apareau probleme. Nu stiu daca au schimbat ceva de atunci, n-am mai folosit pfSense. Iar Digi inca nu vrea sa dea drumul la RFC4638 peste tot.
DDNS-ul de la Digi nu are cum sa contina si IPv6  intrucat serverele Digi stiu doar ce prefix ti se aloca, nu si ce IP folosesti tu pe router. (Poti folosi alte servicii DDNS pentru asta).
Banuiesc ca poti face un script ceva care sa-ti reconecteze contul pppoe daca prinzi IP de CGNAT.
Cel mai ieftin abonament business nu-i chiar asa scump fata de un abonament normal.
Alte solutii nu prea sunt :)

Edited by Znevna, 04 March 2022 - 09:00.


#126
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
Eu folosesc https://github.com/t...cloudflare-ddns pentru actualizarea datelor DNS (A & AAAA) la Cloudflare cu un site personal.

Edited by Alexutzulro, 04 March 2022 - 10:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate