Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#1207
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005

 ccezar2004, on 02 martie 2020 - 08:44, said:

Alte optiuni potentiale ar mai fi:
- router orange pus in bridge si instalat router-ul meu - pe langa faptul ca nu prea vreau doua router-e, iar am nevoie de Orange pentru birdge
La Orange nu merge pus ONT-ul in bridge, fie faci dublu NAT, fie folosesti router-ul tau ca AP.

#1208
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta era acum ceva timp dar acum e posibil sa ceri bridge!

#1209
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005

 deathnite, on 02 martie 2020 - 16:38, said:

La Orange nu merge pus ONT-ul in bridge, fie faci dublu NAT, fie folosesti router-ul tau ca AP.
Eu il am in bridge :)

#1210
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
pentru cei care au solutii se poate mai multe detalii?

#1211
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
Am făcut solicitare scrisă la orange. Din păcate tot ce îmi pot spune este ca ei nu oferă asistenta pentru setări. Nu au înțeles nimic. Azi m a sunat cineva (nu tehnic) sa îmi spună același lucru. Din păcate cu oricine vb are alta părere.

E cineva aici care știe cum și poate oferi detalii pentru una din opțiunile de mai jos?
- trecere in bridge - la tel mi a zis o doamna acum ca ea știe ca nj se poate
- deblocare creare WAN astfel încât sa se pote deschide porturi - aceeași doamna îmi zice ca cei de la tehnic au deschis portul 25 (de ce doar asta!?!?) și ca doar atât pot ei face
- obținere user/pass pentru acces total la router

Încă o data: nu am nevoie de asistenta. Problema este ca routerul e blocat din configurări pe anumite setări.

#1212
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă il pune in bridge, atunci nu mai ai nevoie sa gestionezi reguli de nat pe ONT. Parerea mea e ca nu ai specificat clar ceea ce vrei și atunci "le-a dat eroare" procedura si ti-au spus direct ca nu se poate. Contacteza-l pe helper, spune-i clar ca vrei bridge si sigur te va ajuta.

Cu privire la user cu drepturi depline pe echipamentul lor, asta sigur nu e posibil...


LE: acum ca citesc mai bine, tu cand le spui ca vrei sa deschizi porturi, ei inteleg (cum de altfel e normal) ca vrei ca ei sa-ti deblocheze porturi si nicidecum reguli de NAT. Probabil ca ei blochează doar portul 25. Deci încă o data, exprimă corect cerința si nu-i lăsa pe ei sa ghicească ceea ce ai vrea tu sa faci.

Edited by MembruAnonim, 03 March 2020 - 19:31.


#1213
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajccezar2004, pe 03 martie 2020 - 12:16, a scris:

aceeași doamna îmi zice ca cei de la tehnic au deschis portul 25 (de ce doar asta!?!?) și ca doar atât pot ei face
Pentru ca restul sunt by default libere, 25 era inchis caci e risc mare de spam smtp dar tu ai cerut sa-l deschida si l-au deschis... parerea mea e ca trebui reinchis Posted image
Trebuia sa ceri clar sa fie passthrough aka bridge, adica cu routerul tau sa faci conexiunile, wan samd... cum e la rds.

Vizualizare mesajccezar2004, pe 03 martie 2020 - 12:16, a scris:

- obținere user/pass pentru acces total la router
E routerul lor, numai ei il vor accesa remote... cere sa il faca bridge si sa te legi cu routerul tau capabil :)

Edited by andreic, 05 March 2020 - 18:30.


#1214
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
Ultimul telefon aceeași doamna mi a zis ca nic bridge nu se poate și știe ea asta ca a mai avut un caz. A rămasă sa ma sune cineva din nou. M-au sunt. Unul sa ma întrebe dacă vreau abonament mobil mai scump, al doilea ca a auzit ca nu mi s-a instalat netul 😁

#1215
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005

Vizualizare mesajccezar2004, pe 03 martie 2020 - 12:16, a scris:

Am făcut solicitare scrisă la orange. Din păcate tot ce îmi pot spune este ca ei nu oferă asistenta pentru setări. Nu au înțeles nimic. Azi m a sunat cineva (nu tehnic) sa îmi spună același lucru. Din păcate cu oricine vb are alta părere.

E cineva aici care știe cum și poate oferi detalii pentru una din opțiunile de mai jos?
- trecere in bridge - la tel mi a zis o doamna acum ca ea știe ca nj se poate
- deblocare creare WAN astfel încât sa se pote deschide porturi - aceeași doamna îmi zice ca cei de la tehnic au deschis portul 25 (de ce doar asta!?!?) și ca doar atât pot ei face
- obținere user/pass pentru acces total la router

Încă o data: nu am nevoie de asistenta. Problema este ca routerul e blocat din configurări pe anumite setări.

Deci sa o luam puctual, incepem cu 3 Posted image
3. eu am avut contul root pe routerul lor si am facut tot ce am vrut (inclusiv reguli de firewall), dar pe vremea cand era IPv4 activ! (nu puteam umbla la setarile de ip/vlan de pe wan) Nu cumva routerul tau are enable pe IPv6 only cu DS-Lite? daca da, atunci nu mai poti face port forward si nat, deoarece tot traficul tau de IPv4 este tunnelat spre un router CGN din reteaua orange .
Solutia ta sa scapi din asta e sa-i suni si sa le spui ca nu poti accesa camera de acasa de pe nici o retea de telefonie mobila din Romania, nu are nimeni ipv6 Posted image in acel moment o sa-ti activeze ipv4 pe router si apoi poti sa iti rezolvi tu port forward.
2.  daca scapi de ipv6 only atunci vei putea face ce vrei tu pe router, altfel tot ce se intampla pe ipv4 nu poti controla de pe router.
1. in momentul in care te suna de la tehnic sa-ti spuna ca iti activeaza IPv4, ii poti cere atunci sa te puna in bridge.. daca mai ai nevoie Posted image

Am citit pe un alt topic pe aici ca acum ar fi in contract o optiune DS-Lite. Nu cumva e si la tine asa?
Daca e bifata cel mai probabil din punct de vedere contractual ei sunt acoperiti si e posibil sa nu o rezolvi fara sa dai 2Euro pe ip fix.

Edited by kroko22, 06 March 2020 - 00:10.


#1216
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
da! am DS Lite in contract :( dar nimeni nu mi-ai zis ce inseamna asta si nici nu scrie nicaieri ce inseamna asta (o sa mai citesc). mersi de clarificari

#1217
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005
https://en.wikipedia...k_Lite_(DS-Lite)

Citat

Dual-Stack Lite technology does not involve allocating an IPv4 address to customer-premises equipment (CPE) for providing Internet access. It is described in RFC 6333. The CPE distributes private IPv4 addresses for the LAN clients, according to the networking requirement in the local area network. The CPE encapsulates IPv4 packets within IPv6 packets. The CPE uses its global IPv6 connection to deliver the packet to the ISP's carrier-grade NAT (CGN), which has a global IPv4 address. The original IPv4 packet is recovered and NAT is performed upon the IPv4 packet and is routed to the public IPv4 Internet. The CGN uniquely identifies traffic flows by recording the CPE public IPv6 address, the private IPv4 address, and TCP or UDP port number as a session.[22]

Edited by kroko22, 06 March 2020 - 22:29.


#1218
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
ce e misto e ca apare in contract dar nimeni nu mi-a explicat ce inseamna asta. am presupus ca daca imi cumpar net pot sa il folosesc fara limitari. recunosc sunt putin pierdut in toti termenii astia.

in concluzie: limitarile discutate mai sus (acces la WAN, deschidere porturi etc) sunt date de router-ul orange si cum e setat sau de conexiunea de tip DS-LITE? punerea in bridge presupune eliminarea router-ului orange din schmea dar net-ul va fi tot DS-Lite, corect? pana la urma pe un scenariu de gen camere supraveghere, acestea se pot accesa sau nu (ca am tot auzit ca pe IPv6 nu merge)?

#1219
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005
limitarile tale sunt date de DS-Lite. Cand iti pun routerul in bridge iti vor da un IPv4 dinamic si scapi de limitari.

#1220
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Am instalat si eu Net 300 cu TV Explore pe fibra Telekom. Netul se misca foarte bine wifi pe 5G la teste de viteza dl 250 si up 135 Mbps constant in aceeasi camera cu routerul si la o camera distanta aceleasi valori cu setari default. Pe lan dl 278 si up 129 Mbps.
Pun si niste poze cu echipamentele instalate.

Attached Files



#1221
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte calumea: coaxial cu mufe F prin compresie.

#1222
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006
cea mai smechera mufare EVER !!!

Vizualizare mesajmarcgm, pe 16 martie 2020 - 20:54, a scris:

Netul se misca foarte bine wifi pe 5G la teste de viteza dl 250 si up 135 Mbps constant in aceeasi camera cu routerul si la o camera distanta aceleasi valori cu setari default. Pe lan dl 278 si up 129 Mbps.

eu am 236 up cu 178 down...5g same room pe un huawei mate20.
dar am ping de 32...si lan de 1000
Posted image

#1223
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Ce ping-uri am eu mobil 17 ms pe Mate 10 Pro si lan intre 17 - 27 ms. Azi am instalat serviciile, se incarca putin mai repede paginile pe PC vs Fiberlink 300 de la Digi.

#1224
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Nu se mai oferă IPv4 static la Orange pentru abonamentele de net fix 4G. Nici măcar pentru Corporate :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate