Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cum pot afla numarul cadastral si numarul de Carte Funciara al unui imobil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Pe formularul de la OCPI trebuie completat si numarul cadastral si nr de Carte funciara...eu nu le stiu pentru ca nu am actele casei( imi trebuie pentru un extras de carte funciara pentru informare).
Ma intereseaza daca exista cumva o aplicatie online sau o baza de date in acest sens, ca sa nu mai fiu neovit sa platesc taxa speciala de 100 de lei catre ANCPI.
Multumesc.

Edited by solerastar, 08 January 2016 - 11:50.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu este nici contra cost, d-apoi gratis :)

#3
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Asta e atunci, platesc taxa. :) Apropo, stie cineva daca prin acest extras de informare pot afla si informatii despre sarcinile imobilului ? Daca este revendicat sau daca exista procese pe rol ?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 solerastar, on 08 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Apropo, stie cineva daca prin acest extras de informare pot afla si informatii despre sarcinile imobilului ?
Da, scrie dacă este ipotecat, dacă are cineva drept de uzufruct etc.

 solerastar, on 08 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Daca este revendicat sau daca exista procese pe rol ?
Scrie si asta dacă cine are interes să împiedice vânzarea duce acte doveditoare (copie după acțiunea în instanță / somația executorului / ordonanța procurorului dacă e vorba de sechestru penal etc.).

Dacă nu scrie nimic de genul ăsta e liber de sarcini la momentul eliberării și timp de 10 zile, cât e valabil, nu se mai pot face înscrieri în CF în dreptul lui.

Quote

Cererea de eliberare a extrasului de carte funciară pentru autentificare dobândeşte opozabilitate şi, totodată, constituie piedică la înscrierea altor drepturi din momentul înregistrării. În termenul de valabilitate al extrasului, registratorul OCPI nu va putea efectua nici o altă operaţiune de carte funciară cu excepţia aceleia pentru care a fost solicitat extrasul.Termenul de valabilitate al extrasului de carte funciară este de natură să garanteze securitatea circulaţiei juridice a bunurilor imobiliare.
În caz că te interesează mai multe:
http://notariat-tine...icare-informare

#5
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Multumesc mult, ati fost foarte amabil si prompt ! Imi sunt de mare folos informatiile pe care mi le-ati impartasit.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuie să precizez asta: dacă e doar extras de informare (deci nu pentru vânzare etc.) nu se blochează CF-ul.

#7
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Cred ca numarul cadastral il poti gasi aici, daca maresti harta si iti vizualizezi imobilul.
http://geoportal.anc...bile/Harta.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate