Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Probleme mouse-uri in windows 10.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Clayderman

Clayderman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012
Salut, acum aproximativ 2 luni am facut update de la windows 7 ultimate la windows 10 pro sa vad cum se comporta pe laptop-ul meu, neavand nici o problema nu am revenit la 7. In momentul de fata am intampinat o singura problema si anume: nu stiu ce se intampla cu mouse-ul dupa o anumita perioada de utilizare. La inceput totul mergea fara probleme, cum am dat update am cumparat si un mouse nou pt ca cel vechi se cam uzase (nu ii mai functiona corect rotita), la scurt timp a inceput sa "faca figuri" in sensul ca de fiecare data cand il apuca nebuniile se deconecta timp de cateva secunde iar apoi se conecta din nou, iar in cateva zile facea din ce in ce mai des lucul asta ca in final sa ajunga sa il conectez la portul usb, sa se aprinda beculetul din el, dar fara sa pot misca cursorul in vreun fel. Pentru ca nu am mai avut ce face cu dansul, l-am lasat deoparte si am revenit la cel vechi, unde din nou de la o functionare perfecta am intampinat aceeasi pasi, doar ca nu am ajuns sa nu mai pot misca cursorul, iar in momentul cand e pe duca apare eroarea ""The last USB device you connected to this computer malfunctioned, and Windows does not recognize it" . Cum as putea rezolva problema? Daca revin la windows 7 unde nu am intampinat probleme de genul acesta o sa rezolv ceva?  Specificatii: Intel Core i3 2.40GHz , 4 GB RAM , Nvidia Geforce 710 M.

#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Cred ca portul USB este defect. Incearca sa schimbi portul USB si vezi cum se comporta.

#3
Clayderman

Clayderman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012

 dany07rap, on 07 ianuarie 2016 - 11:13, said:

Cred ca portul USB este defect. Incearca sa schimbi portul USB si vezi cum se comporta.
Am incercat in nenumarate randuri, cand il schimb, merge pentru 2-3 secunde si apoi iar nu pot misca cursorul. Pana sa dau update, nu am avut problema asta, dar nu sunt sigur daca windows-ul poate fi de vina.

#4
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Daca pui un stick USB sau iti conectezi telefonul la PC prin USB, tot la fel se comporta? Reinstaleaza driverele placii de baza si incearca sa folosesti pasii de aici , poate ai ceva programe dubioase.

Edited by dany07rap, 07 January 2016 - 11:28.


#5
Clayderman

Clayderman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012

 dany07rap, on 07 ianuarie 2016 - 11:28, said:

Daca pui un stick USB sau iti conectezi telefonul la PC prin USB, tot la fel se comporta? Reinstaleaza driverele placii de baza si incearca sa folosesti pasii de aici , poate ai ceva programe dubioase.
Daca , conectez oricare alt dispozitiv la porturile usb respective totul functioneaza si decurge normal. O sa incerc sfatul tau, revin cu un raspuns.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca este vorba de un laptop Asus. La Asus 'crapa' des USB-urile.

Incearca alt port USB.

Edited by _-_, 07 January 2016 - 12:15.


#7
Clayderman

Clayderman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012
@dany07rap mersi mult de tot pentru sfat, am reinstalat o versiune mai noua a driverului placii de baza si acum nu mai am probleme. Mai e nevoie sa urmez pasii din link-ul tau? Tin sa-ti multumesc inca odata!!!

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai avut noroc ca a fost doar o problema software. Totusi, verifica si cum se va comporta in viitor.

Edited by _-_, 07 January 2016 - 12:16.


#9
Clayderman

Clayderman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012

 _-_, on 07 ianuarie 2016 - 12:12, said:

Probabil ca este vorba de un laptop Asus. La Asus 'crapa' des USB-urile.
Nu, laptop-ul este Toshiba, toata problema se pare ca a fost din cauza driverului placii de baza, care a fost o versiune mai veche.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am aceeasi problema cu mousii BlueTooth (eu prefer pluralul 'mousi', chiar daca DEX-ul nu a inclus decat pluralul utilizat de tine, dar in varianta adaptata).
In TH1 experimentam aceeasi problema ca si tine cu mousii USB, dar problema a disparut in TH2. Driverele sunt aceleasi. Aparent in cazul meu driverele se impaca mai bine cu TH2.
Pe tableta Toshiba nu aveam sunet pana cand nu am instalat Intel Platform Installer pentru Windows 8.1 sub Windows 10. Deci nu intotdeauna cele mai recente drivere sunt cele mai potrivite...

Edited by _-_, 07 January 2016 - 13:48.


#11
Clayderman

Clayderman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012

 _-_, on 07 ianuarie 2016 - 13:48, said:

Eu am aceeasi problema cu mousii BlueTooth (eu prefer pluralul 'mousi', chiar daca DEX-ul nu a inclus decat pluralul utilizat de tine, dar in varianta adaptata).
In TH1 experimentam aceeasi problema ca si tine cu mousii USB, dar problema a disparut in TH2. Driverele sunt aceleasi. Aparent in cazul meu driverele se impaca mai bine cu TH2.
Pe tableta Toshiba nu aveam sunet pana cand nu am instalat Intel Platform Installer pentru Windows 8.1 sub Windows 10. Deci nu intotdeauna cele mai recente drivere sunt cele mai potrivite...
Da, asa se pare, am crezut ca am rezolvat problema dar m-am inselat. A mers perfect pana acum aproximativ 1 ora, ba mai mult si mouse-ul nou functiona, iar acum face la fel, doar ca mai rar. M-am hotarat sa renunt la Windows 10, revin la "batranul" 7 unde totul mi-a mers perfect aproape intotdeauna.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In anumite cazuri am rezolvat problemele cauzate de drivere instaland driverele pentru Windows 8 in locul celor pentru Windows 8.1 sub Windows 10. Alteori au disparut problemele folosind driverele (generice) instalate automat de Windows.

Experimenteaza si cu alte drivere, dupa ce te asiguri ca le-ai eliminat complet pe cele anterioare: folosind System Restore, din Device Manager cu optiunea de stergere de pe disk si cu PnPUtil: https://technet.micr...y/cc730875.aspx

Incearca si driverele experimentale de aici: http://win10upgrade....aspx?region=TEG

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate