Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#55
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 13.09.2007
Pai asta i-am spus si eu operatorului: in timpul convorbirii pe WiFi ies din aria retelei si...? Se intrerupe? Nu? Raspuns: DA!Posted Image  No! buna treaba!

#56
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu numai ca se întrerupe dar dacă l pui pe Wi-Fi Only nu o sa mai ai VoLTE deloc. Inteligenta soluție.

#57
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 13.09.2007
L-am pus acum iarasi pe WiFi prefered si vad daca mai face figuri. Daca nu, ii bag in freza un Factory reset si vad ce-o mai fi. Mi-e ca nu se va schimba nimic nici dupa asta. Vedem...

#58
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Am observat o problema similara cu un wifi de tip N, 802.11n, telefonul se conecteaza la Orange (deci are VoWiFi activ) dupa vreo 15 minute dupa ce se conecteaza la WiFi. Daca ii dau reboot, VoWiFi merge imediat dupa conectare la WiFi. Cand ajung acasa, unde am 802.11ac, se conecteaza instant la Orange. Mai au de lucrat si astia de la Samung la soft.

#59
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 13.09.2007
Mie nu mi-a mai făcut probleme. S-a conectat pe toate rețelele pe unde am umblat ieri și azi. Doamne ajută!  :)

Mie nu mi-a mai făcut probleme. S-a conectat pe toate rețelele pe unde am umblat ieri și azi. Doamne ajută!  :)

Scuze de dublu post: Tapatalk.

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Mie i se pare ciudat că o compabie care investeşte sute de milioane are experţi aşa slabi că iau fum de la companii de 1000 de ori mai mici. Eu am Alonia pe csipsimple, face handover de level 3  între reţele nat-uite, chiar şi între wifi şi 3G.

#61
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Tu compari mere cu pere. Ia incerca sa traiesti doar cu un SIM data only cu Alonia, vezi, iti iese? VoWiFi, VoLTE sunt integrate sistemul operatorilor si interactioneaza cu celelalte tehnologii, ai access la aceleasi servicii. Vor fi folosite de majoritatea utilizatorilor in timp ce chinuri de genul voip raman la nivelul de pasionati.
Ca idee, previziunile de viitor ptr VoWiFi si VoLTE arata cam ca in poza de mai jos. Alonia intra la linia aia albastra.

Attached Files



#62
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 22.01.2004
Am trait 4 luni doar cu voip pe Alonia si in afara de cateva probleme din cauza internetului acolo unde ma trecea pe 2G nu am vazut diferente fata de telefonia clasica. Pierzi sms.ul pe care oricum nu il folosesc in rest am aceleasi servicii.

#63
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Știe cineva dacă VoWiFi Orange funcționează și în roaming?

#64
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Oficial nu. Merge prin VPN.

#65
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Și cum se face asta, neoficial.

#66
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
pai e de lucru  un pic
  • faci VPN intre routerul din strainatate si cel de acasa si gata, merge treaba. Pui DD-WRT pe un TL-WR841N.
  • Sau faci VPN de pe laptop si in acelasi timp dai WiFi telefonului
  • Sau pui DD-WRT pe un TP-LINK TL-MR3040 pe care-l tii in rucsac si de acolo lansezi VPN ul :)
  • sau te legi la un VPN provider care ofera IP de Romania cum e vpnbook, gratis ; Express VPN pe bani
  • sau sau  ...
Nu mai merge cu VPN de pe mobil, cel putin la Samsung ...

#67
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.04.2004
Da' cat dinamism in diversificarea terminalelor de pe care merge VoWiFi...
S6 nu se mai gaseste, acel neva cu update ulterior, frumos, ce sa zic

Edited by minune, 29 September 2016 - 08:42.


#68
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Probabil orange merge pe premiza ca ceilalti operatori stau mult mai prost la acest capitol si nu are rost sa se grabeasca cu implementarea wificall pe alte terminale.. si eu astept de ceva timp pe iphone acest serviciu dar cred ca mai dureaza, poate prin 2017 o sa ne bucuram de asta. Poate helper stie mai multe sau se poate interesa de acest aspect si ne da vreo informatie..

#69
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.04.2004
pentru iphone ma interesa si pe mine :)

#70
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postsorin8181, on 29 septembrie 2016 - 09:38, said:

Probabil orange merge pe premiza ca ceilalti operatori stau mult mai prost la acest capitol si nu are rost sa se grabeasca cu implementarea wificall pe alte terminale.. si eu astept de ceva timp pe iphone acest serviciu dar cred ca mai dureaza, poate prin 2017 o sa ne bucuram de asta. Poate helper stie mai multe sau se poate interesa de acest aspect si ne da vreo informatie..


Salut,
Din pacate, nu avem mai multe informatii despre implementarea serviciului Wi-Fi Call pentru alte modele de telefoane. Cand vom avea noutati, te asiguram ca vom afisa informatia pe pagina noastra www.orange.ro
O zi buna,
Orange Helper

#71
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Helper dar pe s7, s7 edge functioneaza apel wifi? Pe aria lui s7 am vazut ca posesorii spun ca deja exista functia respectiva, insa pe site-ul orange nu sunt actualizate terminalele

#72
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postsorin8181, on 29 septembrie 2016 - 13:43, said:

Helper dar pe s7, s7 edge functioneaza apel wifi? Pe aria lui s7 am vazut ca posesorii spun ca deja exista functia respectiva, insa pe site-ul orange nu sunt actualizate terminalele


Salut,
Din pacate, functia de apel Wi-Fi este momentan disponibila doar pe telefoanele Samsung S6 si S6 Edge.
Cat priveste informatiile afisate pe pagina noastra de internet, iti multumim pentru interesul acordat; in acelasi timp, te asiguram ca detaliile sunt actualizate permanent de catre colegii nostri.
O zi buna,
Orange Helper

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate