Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

KDE Plasma 5 - bugs and fixes

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Deoarece mi s-a parut interesant si frumos noul KDE (Plasma 5) am facut si eu trecerea de la XFCE.
Insa am intalnit unele bug-uri.


1. KDE loading bar freeze. Nu se incarca bara si nu dispare de pe ecran. Cauza se pare ca este driver-ul video intel
https://www.phoronix...-5-driver-crash
Pentru a rezolva acest bug se pune aceleratia "uxa", cu "sna" sunt probleme....
https://mail.kde.org...ust/000088.html
Section "Device"
	 Identifier "Intel Graphics"
	 Driver	 "intel"
	 Option	 "AccelMethod" "uxa"
EndSection

2. Metoda de mai sus a rezolvat si bug-ul Youtube fullscreen bug, cand in Compositor se folosea ( compositor.png).
Activand "uxa" a disparut si acel efect de  "slow motion" la maximizare etc...
Pentru "efect" se schimba EGL cu GLX.

LE. Mi se pare interesat modul de a afisa contentul unui folder, nu mai stai sa intri in fiecare :)

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 26 December 2015 - 11:20.


#2
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
@ xxvirusxx : Din august ma confrunt cu tearing devastator in Arch pe un pc DELL Intel Core 2 Duo pana la nu mai putea folosi deloc Dolphin , consola si yakuake ; la inceput n-am stiut ce e asta , dar acelasi lucru l-am avut apoi cu toate distributiile Arsch-based (Manjaro,Antergos,Bridge linux , pe care le-am probat in speranta remedierii) si acum , de aprox. o luna , vad ca apare mai nou si in ROSA Linux ; nu apare pe acelasi pc in nici o alta distributie Linux si nici in Windows ! Inaintea datelor mentionate n-am avut asa ceva , teraring-ul a aparut pe parcurs , tot mai intens , cu fiecare instalare noua . Pe Google vad ca bug-ul dateaza din 2013(?) ! L-am remediat cu o linie in plus la ce ati prezentat mai sus : Option  "TearFree"  "true" . Pretul a fost un grad usor de shutter-ing la shut down sau restart , probabil simte lipsa "sna" ; prezentarea Dv. mi s-a parut utila !

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da, noroc ca a descoperit unul bugul Posted Image
Stiam si eu de uxa/sna dar nu m-am gandit ca e de la driver....
https://wiki.archlin.../Intel_graphics

"TearFree"  "true" aveam si eu trecut la XFCE.

PS. si nu ma mai lua cu DVS :lol:

Edited by xxvirusxx, 27 December 2015 - 19:31.


#4
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
La fel patesc si eu pe Arch linux (+ o problema cu driver-ul video de la nvidia ce face imposibila rularea Steam, deluge si alte app, este un bug cunoscut si singura rezolvare e sa astept un update de kernel, ceea ce e ciudat, deoarece pe Linux Mint folosesc aceeasi versiune de kernel si aceeasi versiune de driver), in ultimul timp am observat ca arch are mici probleme cu stabilitatea pachetelor. (eu am trecut pe mint (cu mate ca DE) pana isi rezolva probelemele cu driver-ul nvidia, kde etc., ca idee, si pe Manjaro am intalnit aceleasi manifestari)

Edited by Zinus, 27 December 2015 - 21:59.


#5
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
pe open Suse Leap 42.1 am constatat in krusader disparitia meniului contextual de extragere pt. arhive,(de exemplu: Extrage-> Extrage arhiva aici). Practic toata arhiva se extrage rapid si simplu printr-un click dreapta. In dolphin, problema nu apare, doar krusader e afectat. Solutia consta in crearea directorului:

~/.kde4/share/kde4/services/ServiceMenus

si apoi crearea in el a doua legaturi catre:

/usr/share/kservices5/ServiceMenus/ark_addtoservicemenu.desktop
/usr/share/kservices5/ServiceMenus/ark_servicemenu.desktop

(calea poate fi diferita pentru alte distributii)
Tearingul a disparut definitiv prin scrierea setarii: export KWIN_TRIPLE_BUFFER=1 intr-un fisier sh din /etc/profile.d

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Alt bug

Shift+Delete nu merge pe Desktop (Folder view), nici CTRL+C,+V....

https://bugs.kde.org...g.cgi?id=344969

Momentan folosesc Delete, sau accesare Desktop prin Dolphin, apoi merge Shift+Delete...

LE. Se mare ca nici monitorul nu iese din standby la miscarea mouse-ului. Folosesc CTRL+F3, apoi CTRL+F1

Edited by xxvirusxx, 10 January 2016 - 01:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate