Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#163
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am mai facut un pas in directia rentabilizarii of-gridului total.
De cca doua saptamani m-am relocat in Transilvania (doar pe perioada verii), pentru a mai lucra la casutza.
Cum am nevoie de un frigider, ca e vara si se cam strica mancarea, mi-am luat un congelator vertical cu 5 sertare, foarte asemanator cu acesta, cu cca 800 lei.

Attached File  2017-08-03_09-14-39.png   103.28K   21 downloads

Cum termostatul lui permite reglarea doar intre -15 si -30 grd, l-am alimentat printr-un termostat electronic exterior (facut special pt treaba aceasta).
Senzorul sta in ultimul sertar de jos si este ajustat la +3 grd. In compartimentele mijlocii temperatura este de cca 0...+2 grd, iar in cele doua superioare (care sunt folosite in mod normal pentru congelare rapida) temperatura variaza intre -2 si -5 grd.
Consumul este de doar 200Wh pe zi.
Bestial!

Din pacate nu am inca un invertor de calitate. Cel pe care il am este un fel de cadou (sa zicem... de fapt mi-a fost dat ca plata ptr ceva) si are un consum de repaus enorm (80W) si eficienta scazuta (65%). Dar cum deocamdata e vara, no problem, e energie din belsug.

#164
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă-i schimbi compresorul de 220V ~  cu unul Danfoss BD 35F sau 50F...80..150F detecție automată la 12/24Vcc , nu mai ai nevoie de invertor, găsești variante de frigidere auto cu compresor pe site-urile de SH la prețuri modice, numai să le achiziționezi iarna când băieții nu mai au nevoie de ele ! O variantă mai bună ar fi compresorul de 48V-56Vcc Danfoss BD250GH  pentru cei care optează pentru sisteme de 48V dar sunt cam scumpicele ! Există și variante de compresoare pompe de căldură care extrag peste 50% din energie ”moka” din exterior ca acestă bijuterie inverter Daikin din clasa A+++ cu pompă de căldură model 2017 pe care tocmai mi-am achiziționat-o atât pentru încălzire cât și pentru răcire, care te face să uiți de încălzirea pe gaze, lemne, cărbune etc.,având un consum total calculat pentru toată iarna pentru încălzirea unei camere de 30-35mp bine izolate termic de numai 686 kWh/an, iar pe răcire de 140kWh/an ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 03 August 2017 - 09:51.


#165
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View Postaddysoftware, on 03 august 2017 - 08:22, said:

Din pacate nu am inca un invertor de calitate. Cel pe care il am este un fel de cadou (sa zicem... de fapt mi-a fost dat ca plata ptr ceva) si are un consum de repaus enorm (80W) si eficienta scazuta (65%). Dar cum deocamdata e vara, no problem, e energie din belsug.
Fă-i tuning cu inele de ferita fiindca dă rezultat șmecheria.

#166
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Stiu trebusoara, dar asta are deja filtru LC cu tor de ferita (baban) pe iesirea mos-urilor si, la bunul simt, nu cred ca ar avea efect inca unul in plus, pentru ca nu mai are ce sa filtreze. Nici nu am aici vreun miez ca sa incerc...

#167
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostViorelsolar, on 03 august 2017 - 09:50, said:

Dacă-i schimbi compresorul de 220V ~  cu unul Danfoss BD 35F sau 50F...80..150F detecție automată la 12/24Vcc , nu mai ai nevoie de invertor, găsești variante de frigidere auto cu compresor pe site-urile de SH la prețuri modice, numai să le achiziționezi iarna când băieții nu mai au nevoie de ele !....
Ref la schimbarea compresorului cu unul de 12-24V: sigur e o solutie daca ai pe cineva prieten frigotehnist. Pe mine nu prea ma avantajeaza, din mai multe motive, pe langa acesta. Ar mai fi costul noului compresor. Apoi ar mai fi faptul ca tot necesita un convertor de la 48 la 12 sau 24V, care are un anumit randament, probabil 90% daca e o varianta ieftina de pe ebay sau aliexpr.. Una peste alta, pentru altcineva ar putea fi o solutie convenabila, dar pentru mine nu este - pentru mine e mai convenabil exact cum e, deoarece pe moment nu imi pasa de energie caci am in exces, in aceste ultime zile am setat termostatul sa mearga mai mult in timpul zilei pentru a economisi energie noaptea (am bypassat de fapt pe la ora 4-5 sau 6 dupa-amiaza termostatul si am rulat pe direct (ceva mai putin de) o ora, pana cand temperatura aerului din frigider a ajuns pe la minus 12 grd, apoi am oprit complet aparatul noaptea ca sa nu descarce bateriile, care nu au decat 1kWh.
Apoi, imi este usor sa fac un invertor sinus de medie putere dedicat pentru frigider (si alte electrocasnice mici). Nu acum, ci la iarna, cand o sa am laboratorul din nou la dispozitie.
Multumesc insa pentru idei si solutii, caci acesta este un topic care se vrea cu dedicatie pentru orice s-ar preta la treaba respectiva, nu doar pentru mine ci si pentru altii, carora poate le va conveni aceasta varianta.

Edited by addysoftware, 03 August 2017 - 10:57.


#168
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Bine ! oricum alimentarea prin inverter al unui frigider este destul de păguboasă pentru cei care sunt off-grid indiferent cât ar fi de performant ar fi invertorul, acesta poate consuma aceeași energie cât consumă frigiderul, din acest punct de vedere eu mi-am construit propria combină frigorifică care funcționează pe compresor Danfoss BD35f -24V de 3 ani, alimentată fiind din doi acumulatori AGM înseriați de 44Ah de 10 ani vechime care la rândul lor sunt încărcați de la un singur panou fotovoltaic de 240Wp printr-o pseudo chinezărie MPPT de 5$ ! Iată ce înseamnă să alimentezi o combina frigorifică cu energie ”moka” 24 din 24 ore, pentru că la cât consumă de puțin nu am fost nevoit să-mi fag griji dacă acumulatorii au sau nu curent suficient și asta chiar dacă sunt săptămâni întregi cu cer închis !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 03 August 2017 - 13:06.


#169
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Eu am unu Bosch cu inverter, A+++, papa cam 50Wh.

#170
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdakota, on 03 august 2017 - 17:02, said:

Eu am unu Bosch cu inverter, A+++, papa cam 50Wh.
Pe zi?

#171
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Pe ora.

#172
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai e mult al draq 1.2kwh pe zi, nu?!?

#173
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Consumu unui frigider nu poate fi redus pentru ca nu putem incalca legile fizici, doar o izolatie buna suplimentara poate ajuta la reducerea consumului
unele firme specifica un consum mic pentru a putea vinde mai usor.

#174
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
am si eu un congelator Arctic ca cel din poza lui addysoftware si consuma 550wh pe zi , mai mare e consumul pe sistemul de alarma Paradox cu sase senzori cablati, 600wh pe zi ca sa nu mai zic de dvr cu 4 camera HD care "papa" 1kwh pe zi  :) .

#175
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postadi_87, on 05 august 2017 - 14:42, said:

Consumu unui frigider nu poate fi redus pentru ca nu putem incalca legile fizici, doar o izolatie buna suplimentara poate ajuta la reducerea consumului...
Corect; izolatie suplimentara. In cazul meu obiectul este congelator, dar e folosit in regim de frigider. Fiind relativ mic (140l) si bine izolat (deh, congelator), consumul in regim de frigider se reduce substantial

#176
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006

View Postdoega, on 05 august 2017 - 11:28, said:

Pai e mult al draq 1.2kwh pe zi, nu?!?

Pai ar fi mult daca ar merge 24/24. Realmente functioneaza undeva la 8-9 ore in total din 24 , cu  o medie de consum de 440Kwh/24 ore(acum e si mai mare ca e cald ca naiba). Pe an e undeva la 164-165Kwh. Eu zic ca e bine comparativ cu cel vech, clasa A+ ce consuma mai mult decat dublu (Arctic  fara inverter).

#177
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
&dakota - al meu nu e inverter dar într-adevăr papă subțire tare pe lângă Arctic -ul cu 2 motoare dinainte. Ăsta e și motivul pentru care l-am luat și n- a fost ieftin dar face toți banii! Deh offgrid -ul iți dă și cheltuieli suplimentare pe lângă sistem. Cel mai mult îmi place că atunci când e oprit îmi lasă invertorul să intre pe load search unde consumul e de doar 2 wh. Iarna  echipamentele de calitate își merită toți banii.
Și ca o paranteză dacă e cineva care poate aduce un acumulator de Nissan Leaf dezmembrat un preț decent aș vrea și eu o treime adică 14 sau 16 module -poate mai sunt doritori? !

Ps -sau măcar 7-8 pentru început. Mulțumesc.

Aduc și un Outback Flexmax de 80A la masa negocierilor.

#178
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Am citeva compresoare de frigider de 230vAc pe care vreau sa le modific la 12-24-48v prin schinbarea motorului cu unu de cc cu motor de pompa de apa trifazat de 60w cea mai buna varianta pentru off grid.

#179
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdakota, on 05 august 2017 - 23:13, said:

.... Realmente functioneaza undeva la 8-9 ore in total din 24 , cu  o medie de consum de 440Kwh/24 ore(acum e si mai mare ca e cald ca naiba). ....
Pai tu zisesi ca papa 50Wh/h. Asta inseamna 50x24=1200.
Vezi, daca nu esti explicit?
Dar tot ai sfeclit-o - 440 Kwh/24h ???
Macar acu se intelege ca e greseala :P

#180
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Nu stiu cum fac producatorii de frigidere calculul la consum, dar nu are nici o legatura cu realitatea, deoarece consumul variaza foarte mult in functie de urmatorii factori:
- gradul de incarcare cu alimente in frigider
- cat de calde sunt alimentele introduse in frigider
- de cate ori deschizi usa la frigider
- gradul de izolatie
- si nu in ultimul rand de temperatura mediului ambiant, caci radiatorul din spatele frigiderului disipa mai greu caldura daca este cald in incapere, deci compresorul lucreaza mai mult ca sa faca frig

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate