Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#199
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
La un sistem de 24v merge si un regulator eftin pentru ca la un panou de 60 celule tensiunea de esire e undeva la 30v si vara la caldura scade pe la 28,8v deci numai suficent.

#200
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Am citit cu interes postarile voastre dar din pacate nu am obtinut niciun raspuns la intrebarea mea initiala.
Mai pot suplimente sistemul cu 2 panouri fara sa schimb invertorul? sa schimb regulatorul solar? sa schimb inverttorul cu unul mai puternic?
ce sfat imi dati? Multumesc

#201
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Pune cite panouri vrei astfel incit suma curentilor debitati de acele panouri sa nu depaseasca posibilitatile regulatoarelor.
Invertorul il prajesti daca pe iesire soliciti mai mult decit poate el.Ca o regula,solicita 75% din puterea lui si este OK.

#202
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Mersi de raspuns. Invertorul este de 2000W iar panourile au deja 1500W. Deci deja sunt acoperiti cei 75% :(
O sa achizitionez alt invertor mai puternic. Multumesc

#203
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Nu ai înțeles.
Nu are treabă numărul panourilor cu puterea invertorului.
Numărul panourilor are treabă cu controlerul de incarcare

#204
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Cei 1500w ai panourilor sint de fapt 750w  dupa cum sint legate panourile la controllier
pentru acumulatori curentu de incarcare trebuie sa fi 10c pentru a nu forta acumulatori
invertor poti sa pui si de 100w ca nu se arde are protectia interna si decupleaza la cei peste 100w.

#205
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Deci sa inteleg ca ar trebui alt controller. Ce imi recomandati? Cati Amperi sa aiba?

Mersi

#206
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Leaga toate panourile in paralel cu cabluri groase daca suporta controlleru vreo 50A, nu ai nevoie de altu.

#207
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Bancul tau de acumulatori are 360Ah, nu e bine sa bagi mai mult de 36A in el; hai sa zicem ca accepta 40A, hai si 50 dar le cam scurtezi viata cu 50A. Vezi n datasheetul bateriilor daca accepta si C/7 la curent, ceea ce ar insemna ca admit 50A.
Deci controllerele alea sunt de principiu ok pentru bateriile tale. Pune insa panourile in paralel, pentru ca asa cum sunt acum, cum ti-a scris si vbn mai sus, jumatate din putere se pierde inutil pentru ca controllerele alea... nici nu stiu cum sa le numesc, nu fac conversie ci doar choppare.

vbn, vezi ca 10C inseamna... 10*C, adica in cazul in speta 3600A. Trebuia invers, C10.

Edited by addysoftware, 29 January 2018 - 19:48.


#208
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
@shoTgunu
ce model de chargere PWM de 30A ai ?

#209
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Scuze am gresit C10 ar veni 36A.

#210
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Nu am reusit sa atasez poza cu controllerul.Am lasat mai jos un link

https://www.google.i...ssjzi4sV-nQxIM:

mersi mult addysoftware pentru sfaturi.

Edited by shoTgunu, 30 January 2018 - 12:20.


#211
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
alea sunt ptr ceva simplu si ineficient, sau fara pretentii
cu ele o sa strici bateriile

Quote

Am un sistem fotovoltaic pe 24V. Este compus din 6 panouri de 230W legate cate 2 in serie, paralel.
4 acumulatori Rolls (136 Ah / C 20 - 181 Ah / C 100) si 2 regulatoare solare PWM de 30A.
dupa cum ai legat panourile trebuie sa ai ((72v/6a)*3)=1296w
dar cu regulatoarele alea ai doar (24v*6a)*3)=430w
deci bateriile tale nu sunt incarcate niciodata bine ptr ca acei 430w ii consuma doar inverterele la mers in gol
eu am facut un calcul aproximativ ptr o ora de soare, posibil sa ai mai mult sau mai putin

poti sa ne spui si ce consumatori ai ?

#212
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Ca idee, nu eu am montat sistemul. A venit o firma.
Am impresia totusi ca nu sunt legate cum am scris mai sus(cred ca asa am dedus eu ca ar fi legate panourile pentru ca sunt cate 2bucati) pentru ca e imposibil sa am in acumulatori doar 430W.
Pe mine ma tin acumulatorii minim 24 de ore. Am un consum zilnic de vreo 3-3.5KW.


Ca si consumatori am: 8 becuri LED, 2TV LED, Xbox (ocazional) frigider,  masina de spalat vase, rufe, Statie de calcat, 1 laptop, Cuptor electric de 2500W si chestii care consuma putin care stau in priza : Router wireless,Dedurizator, rama foto.
Din Martie pana in Octombrie imi ajunge energia generata de panouri. in lunile de vara am chiar excedent.

As fi vrut inca 2 panouri pentru a suplimenta pt lunile de iarna cand soarele este mai jos si se intuneca mai devreme. Ca exemplu intr-o zi de iarna cu soare imi ajunge energia generata si stocata cam pana la ora 00.00 -1:00,dupa intru pe retea.
Intr-o zi noroasa de iarna mai mult de 100-200W nu scot.

#213
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
daca sunt toate puse in paralel
ai maxim (24v*6a)*6)=864w pe ora de soare din 1300w
daca consumi 3kw trebuie sa ai soare 3.2kw/800w=4 ore, fara sa calculez pierderi
un panou de 230w pus pe un regulator din ala doar 140w poate sa bage in acumulator

#214
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mai pui niste panouri cu acelasi numar de celule in paralel cu cele pe care le ai, si un circuit electronic cu fotocelula + un releu capabil sa intrerupa 20A (ptr 2 panouri) la 30V DC sa le decupleze cand este soare. Asta ca sa protejezi bateriile. Atat circuitul electronic cat si releul trebuie sa fie in configuratie "normal inchis" a.i. sa nu consume curent iarna pe nori, ci doar cand e soare.

Edited by addysoftware, 17 February 2018 - 04:32.


#215
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postaddysoftware, on 17 februarie 2018 - 04:31, said:

Mai pui niste panouri cu acelasi numar de celule in paralel cu cele pe care le ai, si un circuit electronic cu fotocelula + un releu capabil sa intrerupa 20A (ptr 2 panouri) la 30V DC sa le decupleze cand este soare. Asta ca sa protejezi bateriile. Atat circuitul electronic cat si releul trebuie sa fie in configuratie "normal inchis" a.i. sa nu consume curent iarna pe nori, ci doar cand e soare.
Buna. Citesc subiectele deschise privind energia verde de ani buni. In momentul in care am vazut ca nu am acces la poze, link uri, etc,,,,,,m-am decis sa-mi fac si eu cont. Deja-mi intrase microbul in organism si am fost f.bucuros cand addysoftware a postat in legatura cu dimensionarea unui sistem fotovoltaic. Unde vreau sa ajung defapt. Am o rugaminte,,daca se poate, ca sa-i ajutati pe toti ce vreau sa faca ceva "verde", sa incercati a explica, a traduce cuvintele si abrevierile pe care le folositi. Un pic de engleza mai cunoastem dar termenii tehnici ne depasesc. De exemplu...nu ar fi mai ok daca s-ar scrie: floated (plutire) , HVD (haig voltaj...- descarcare la voltaj inalt) poate gresesc...urmand ca in continuare sa se foloseasca abrevierile si cuvintele englezesti. Stiu, ar fi mai mult de scris si timp mai mult pierdut dar unii ar fi mai atrasi de discutii si ar citi mai in amanunt tot materialul expus. Cu rugamintea de a nu-mi atrage critici, va multumesc. Soare cat China.

#216
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postpmarcel91, on 14 martie 2018 - 13:08, said:

De exemplu...nu ar fi mai ok daca s-ar scrie: floated (plutire) , HVD (haig voltaj...- descarcare la voltaj inalt) poate gresesc...urmand ca in continuare sa se foloseasca abrevierile si cuvintele englezesti. Stiu, ar fi mai mult de scris si timp mai mult pierdut dar unii ar fi mai atrasi de discutii si ar citi mai in amanunt tot materialul expus.
In principiu, da, da nici voi cei nou veniti nu cititi si nu va notati. Eu am pierdut ZECI de ore sa scriu cat mai pe intelesul tuturor. Ia uite aici ce frumos definesc si explic termenii inca de la primul post si al 12-lea, poate fi ceva mai clar de atat? Aaa, daca vrei sa incepi cu pagina 48 din 50, ca nu ai timp si te grabesti... aia e!

LVD/HVD (Low si Hi Voltage Disconnect)
Daca aveti si un Battery Management System...
Bottom Balancing (BB)
TOP BALANCE (TB)
etc etc
https://forum.softpe.../#entry22201239
https://forum.softpe.../#entry22206749

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate