Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#181
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Conditii "standard". Ca la panouri.

Un amendament: Teoretic, gradul de incarcare cu alimente nu e relevant. Dar ia sa analizam nitel. In sens pozitiv: cu cat e mai incarcat frigiderul, cu atat consuma mai putin, deoarece la fiecare deschidere a usii se inlocuieste mai putin aer. Dar asta se cam compenseaza din pacate cu faptul ca atunci cand e plin trebuie sa stai o multime sa te uiti pe unde ai pus cutare si cutare obiect, si intarzierea asta incalzeste obiectele din frigider. Asa ca pana la urma iesi tot pe-acolo.

#182
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006

View Postaddysoftware, on 06 august 2017 - 09:59, said:

Pai tu zisesi ca papa 50Wh/h. Asta inseamna 50x24=1200.
Vezi, daca nu esti explicit?
Dar tot ai sfeclit-o - 440 Kwh/24h ???
Macar acu se intelege ca e greseala Posted Image
Sper ca ma intelegi Posted Image Ieri toata ziua m-am chinuit sa integrez Google Assistantu sa-l pot intreba chestii despre inertot, baterii, productia solara:) Eram varza azi noapte. O sa fac un filmulet ziele urmatoare Posted Image.

Edited by dakota, 06 August 2017 - 12:26.


#183
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Salutari, as avea cateva intrebari de lamurire :
Pentru un consum de aprox. 1 - 1,2 kwh la 24 ore cam de cate panouri/baterii ar fi nevoie? Actual un singur panou 280wp mono, invertor off grid 800W sinus, tracer mppt 4210A la 24V, baterii cu plumb, dar f. slabe ca si capacitate

Attached Files


Edited by razvanu, 21 January 2018 - 14:38.


#184
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Asa repede :
baterii- de la 200Ah in sus cit te tine buzunarul
panouri -4 ca atit duce regulatorul.
Spor!

#185
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Salut,

Am si eu o intrebare la voi.

Am un sistem fotovoltaic pe 24V. Este compus din 6 panouri de 230W legate cate 2 in serie, paralel.
4 acumulatori Rolls (136 Ah / C 20 - 181 Ah / C 100) si 2 regulatoare solare PWM de 30A.
Pe partea de invertor am 2 bucati (chinezesti cred) de 1000W bucata = 2000W .
Este invertor on-grid cu limitare. Eu folosesc tot ce imi dau panourile solare + bateriile. Cand raman fara curent/soare iau din retea.
Invertorul nu face injectie in retea.

Intrebarea mea este : As putea sa mai adaug la sistemul de mai sus 2 panouri fotovoltaice fara sa schimb invertorul?
Puterea totala al sistemului fotovoltaic ar ajunge la puterea invertorului de 2000W si as vrea sa stiu daca pot aparea probleme (se poate incinge,arde)
Multumesc

#186
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Mare greseala cu doua panouri inseriate cu regulator PWM pentru sistem de 24v perzi jumatate energia trebuie toate panourile in paralel.

#187
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
poate la sisteme mai mari. Nu mi se pare ca pierd. Bateriile se incara super ok si imi tin consumul toata noaptea.
Pe timp de zi panourile imi scot cat am indicat mai sus.  As vrea un raspuns la intrebarea mea daca se poate. Mi-as dori inca 2 panouri pentru zilele mai innourate.

Multumesc

#188
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Panoul de 230w scoate undeva la 30v si 7,6A cele doua panouri vor scoate 60v si 7,6A regulatoru find PWM nu o sa bage mai mult de 7,5A deci perzi 50% din energie
pentru doua panouri in serie ai nevoie de un regulstor MPPT care are un covertor si face conversia din 60v si 7,6A la cit ai tu nevoie 28v o sa ai incarcare de 16,28A asta e calculu pe doua panouri.

#189
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvbn, on 26 ianuarie 2018 - 16:39, said:

Panoul de 230w scoate undeva la 30v si 7,6A cele doua panouri vor scoate 60v si 7,6A regulatoru find PWM nu o sa bage mai mult de 7,5A deci perzi 50% din energie
pentru doua panouri in serie ai nevoie de un regulstor MPPT care are un covertor si face conversia din 60v si 7,6A la cit ai tu nevoie 28v o sa ai incarcare de 16,28A asta e calculu pe doua panouri.
Doar dacă nu e PWM; daca era PWM băga aproape de 15A in conditiile de mai sus.
Alea pe care le numiti voi PWM nu sunt PWM.

Edited by addysoftware, 27 January 2018 - 10:56.


#190
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Adi,
La Pwm (pulse with modulator) e amp in = amp out, indiferent ca voltajul e la 30,40, 60 etc.
Si la un simplu chopper care pretinde a fi PWM e la fel. Diferenta e ca la pwm ai 3 stage charging Si la chopper ai totul la un voltaj dar amp in= amp out e valabil la ambele.
Intradevar mppt at fi perfect la doua panouri ptr24v bank.

#191
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
PWM-ul trebuie sa aibe la iesire o bobina care sa inmagazineze energia si o dioda flywheel care sa permita circulatia energiei prin bobina si sarcina pe perioada OFF, iar la intrare un condensator care sa stocheze energia de la panouri pe durata cat tranzistorul din PWM este OFF.

probabil ceea ce credem ca e pwm nu e pwm ci doar un simulacru ieftin.

aici https://forum.softpe...4#entry22001460

#192
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Practic inima chargerului este un convertizor dc/dc ce topologie doriti, mppt tine doar de control.

Pentru a aduga impulsuri la incarcare cel mai simplu este sa impartim inductanta de la iesirea convertorului buck ori boost in doua, astfel intre ele vine acumulatorul care va primi si impulsuri, iar dupa a doua mai mare vine condensatorul de filtraj, de aici vom alimenta invertoarele, tot de aici putem citi si tensiunea, sau putem utiliza un filtru separat lc sau rc.

Panta impulsurilor este controlata de prima inductanta poate fi ajustata mai mica sau mai mare pentru a obtine panta dorita.


In cazul in care dorim sa incarcam un acumulator de teniune mica de la un sir lung, putem folosi o sursa push-pull cu transformator.

Putem folosi astfel un acumulator si un invertor de 12 sau 24v cu un sir de 300-600v, circuitul de curent mare fiind foarte scurt si nu pune probleme.

Edited by cavit, 27 January 2018 - 18:26.


#193
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
@addy
cred ca ai incurcat PWM

Quote

PWM-ul trebuie sa aibe la iesire o bobina care sa inmagazineze energia
asta ce model este ca nu are nici o bobina
http://www.solener.com/s10.html

#194
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostSofian, on 27 ianuarie 2018 - 19:39, said:

asta ce model este ca nu are nici o bobina
http://www.solener.com/s10.html
probabil ceea ce Raul numeste "simple chopper". Nu stiu spaniola, dar daca zici ca nu are nici o bobina.. inauntru, nu?
Vezi ce zice si cavit mai sus.

#195
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Ala e perfect exemplu de pocnitoare chopper cu load control pentru lumini . Le poti lua la $4,99.

#196
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
nu are bobina
toata tensiunea panoului(intrare) ajunge direct pe iesire prin un MOSFET, iar un procesor controleaza latimea impulsului si implicit curentul de incarcare
cum a zis si @cavit MPPT este modulul software care controleaza incarcarea
restul este o sursa chopper step-down sau step-up

#197
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
mda nasol, cata vreme astfel de porcarii exista pe piata..

#198
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am si eu unul din  ala ieftin, prctic nu adapteaza tensiune de la panouri la tensiunea acumulatorului, ci doar doar decupleza panourile cand tensiunea pe acumualtor ajunge la vaoarea setata,

Functionarea lui se bazaeaza pa faptul ca panourile furnizeaza un curent limitat, generator de curent.
Tensiunea pe panou este egela cu tensiunea pe acumulator, cand esre decuplat este voc.

Un convertizot dc/dc este mult mai potrivit si mai flexibil chiar si fara control mppt, se poate face mpp parking cu ajutorul unui potentiometru, oricum pierderile sunt minore comparativ cu un mppt adevarat 2-3 procente.

Pentru a stabili maximul in bucla se introduce preodusul UxI de la intrere se poate face analocic cu un multiplicator analogic, dar exista si o varianta mult mai simpla, poate fi introdus in bucla curentul de la iesire, care este proprtional cu puterea.

Practic un singur ampermetru la iesire poate servi pentru stabilirea manuala  a mpp.

In cativa ani de utilzare am observat ca punctul mpp este pe la 150v pe vara si pe,a 160v iarna pentru 360 celule in serie, iar castigul de putere este minor intre 145 si 150v si de la 150 la 160, practic in diminetile cele mai reci este pe undeva pe la 173v dar 2% mai mult ca la 160.

Edited by cavit, 28 January 2018 - 07:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate