Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9716 replies to this topic

#2665
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007
Asta inseamna ca asa cum sunt legate acum este foarte bine. Multumesc pentru sfat !

#2666
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Pe de alta parte, colegul @gino a spus ca "Voltajul maxim al regulatorului este pt banc baterii 12v - 80v, 24v - 105v, 36v - 160 v si  48v 160v.".
Daca el vrea sa pastreze voltajul de 24V, atunci trebuie sa puna cate 2 in serie, caci pentru 3 in serie Voc total ar fi de 112,5V, ceea ce depaseste 105V.

#2667
eelyot

eelyot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.04.2016
@RaulPV' din punct de vedere teoretic explicatia e logica,totusi eu nu.mi dau seama de unde ies cei 60 amp ,daca un panou are 8 amp la 6 buc ar trebuii sa.i dea 48 amp maxim.Eu vorbesc din punctul meu de vedere si din experienta instalatiei mele (nu am vazut niciodata o alta instalatie)Stringurile la mine sunt legate in paralel si doar pe timpul primaverii (intre 10-14) am vazut la un singur string 39 amp si acel string este la "orizontala"

#2668
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Raul, scuze, dar o sa traduc eu pentru eelyot. Logica Mppt-ului este Pintrare=Piesire, asta inseamna ca daca la iesire ai o tensiune mai mica decat la intrare, atunci mppt-ul "stie" sa creasca curentul de iesire astfel incat puterea la iesire sa fie egala cu cea de intrare(sigur cu mici pierderi). Vezi calculele lui Raul, sunt foarte clare. La pwm curentul de intrare = curentul de iesire zice Raul, nu stiu cum e la pwm asa ca nu zic mai mult. Despre sirurile de panouri le faci in asa fel incat tensiunea de mers in gol (calculata in functie de legarea serie/paralel a panourilor)+20% sa fie mai mica decat tens.max. a mppt-ului si tensiunea la putere max. sa se incadreze in tensiunea de lucru a mppt-ului.
PS. eelyot nu ai ceva de prasit pentru nea Misu Toi, sa vina acasa la Braila, sa nu mai stea printre straini la Bucuresti?

Edited by pyxyit, 19 November 2017 - 08:27.


#2669
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Am vrut sa zic legarea panourilor o faci in asa fel... String inseamna un sir de panouri legate in serie.

#2670
calinp72

calinp72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.09.2012
salutare

mi am luat de pe ebay un PIP 2424 MSE 3KW, totul e ok ,  functioneaza
are 2 porturi :  USB    si   "retea"-cu iesire pe serial
cum  as putea oare  sa l conectez la retea....? sa l pot monitoriza de la distanta (de pe internet )

ma poate ajuta cineva ..??

multumesc

#2671
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@eelyot, &others as well.

Un charger mppt (si pwm de asemenea, pt ca mppt nu e altceva decat un pwm + un circuit de control al factorului de umplere a.i. sa se obtina o maximizare a curentului de iesire) are urmatoarea configuratie simplificata:

Attached File  2017-11-19_12-40-01.png   6.38K   28 downloads

Switchul este constituit dintr-unul sau mai multi MOSFETi de putere si "switch-uieste" de mii/zeci de mii de ori pe secunda.

Sa vedem ce se intampla cand switch-ul se inchide (ON):

Attached File  2017-11-19_12-43-55.png   6.08K   24 downloads

Curentul circula de la panouri (ignoram deocamdata condensatorul C si la fel dioda D, care oricum e blocata fiind pozitionala ca in schema, cu catodul la bara pozitiva) prin switch si prin bobina si incarca bateria. Dar.... incarca si bobina.

Bobina, cand ii este aplicata o tensiune, nu conduce imediat curentul. Curentul incepe sa treaca prin bobina si un camp magnetic se formeaza in jurul spirelor
Campul variabil (creste, corect?) induce in bobina un curent de sens contrar celui initial, curent care pur si simplu se "opune" curentului care vrea sa treaca. Insa acest curent indus nu este egal cu curentul care l-a creat. Este ceva mai mic, din cauza ca o parte din campul magnetic este pierduta in aerul inconjurator si nu intersecteaza spirele bobinei. Cat de mult camp se pierde depinde de inductanta [ma rog, aici nu e chiar asa, dar rog pe cei ce stiu sa ma ierte pt ca nu mai intru in amanunte; si asa e destul de dificil]. Cu cat inductanta e mai mare, cu atat se pierde mai putin camp, deci bobina e mai "buna"....la a se opune curentului care vrea sa treaca prin ea. Caraghios, nu?
Deci vom avea totusi pana la urma un curent rezultant in bobina, dat de diferenta curentului direct si a celui indus. Un curent care creste din ce in ce mai mult, cu ratia de crestere (sau viteza de crestere) determinata doar de tensiunea aplicata si de inductanta bobinei. [Formula vitezei de crestere a curentului, exact aceasta: dI/dt = V/L]

Attached File  2017-11-19_12-56-39.png   8.2K   14 downloads

Buuun, si bobina are acum un camp magnetic intens, iar curentul este destul de mare. Ce se intampla acum? Pai switchul se deschide (OFF) si curentul ar trebui sa se opreasca.
Attached File  2017-11-19_13-27-01.png   8.43K   14 downloads

Da, ar trebui, dar avem bobina acolo, si campul magnetic e in continuare prezent....

Curentul prin bobina tinde sa scada, deoarece nu mai exista curent de la panouri. Switch-ul este OFF.
Scaderea curentului ar trebui sa fie brutala. Dar...
Campul magnetic, care acum scade, deci variaza in sens contrar variatiei initiale (cea care a dus la incetinirea cresterii curentului, va amintiti?) va induce in bobina un curent care se opune variatiei de curent. Deci un curent care tinde sa pastreze curentul in bobina.

Principiul fundamental este ca intotdeauna o bobina se va opune variatiei curentului prin ea. Va face tot posibilul pentru a pastra curentul constant. Va fi invinsa, in final, de pierderi, desigur, dar va face tot ce-i sta in putinta....

Deci curentul va continua sa curga prin bobina, baterie si dioda flywheel. Vedeti simbolul diodei? Seamana cu o sageata. Sageata arata sensul permis al curentului.

Attached File  2017-11-19_13-09-50.png   9.08K   18 downloads

Acum nu mai avem curent de la panouri. Curentul prin baterie circula in continuare, livrat de bobina, pana la epuizarea energiei continute in campul magnetic al acesteia.

Energia pe care o produc panourile in aceasta perioada (cand switch-ul este OFF) nu este irosita. Ea se acumuleaza in capacitorul C, producand o usoara crestere a tensiunii pe acesta. Aceasta crestere a tensiunii contine energie. Energia respectiva va fi folosita la ciclul ON urmator, cand din nou curentul va circula prin switch, bobina, etc etc si va acumula curent si energie in bobina.

Attached File  2017-11-19_13-30-36.png   7.8K   14 downloads

Edited by addysoftware, 19 November 2017 - 13:31.


#2672
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ca o concluzie, panourile produc de exemplu 100V la 16A, aceasta productie este stocata in condensator pe perioada OFF a ciclului si apoi contribuie la inmagazinarea in bobina pe perioada ON a ciclului.

Curentul care trece prin bobina ajunge la valori mari, fiind de fapt livrat mai mult de condensatorul C si doar partial de panouri pe perioada ON.

Astfel se converteste energia panourilor, de la tensiuni mari si curenti relativ mici, la curenti mari si tensiune mica.

#2673
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

 eelyot, on 19 noiembrie 2017 - 07:51, said:

@RaulPV' din punct de vedere teoretic explicatia e logica, totusi eu nu.mi dau seama de unde ies cei 60 amp ,daca un panou are 8 amp la 6 buc ar trebuii sa.i dea 48 amp maxim....

Raspunsul la dilema ta este urmatorul:
Raul a spus mai sus ca la un MPPT, Puterea de intrare este egala cu Puterea de iesire (P.in = P.out), iar Ady a explicat si din punct de vedere electronic cum se produce acest fapt. Mai departe, Raul a si dat exemplu concret:
"...3 stringuri de cite doua este 60vmp x 8amp pe string=480w x 3 stringuri= 1440w  la intrare
la iesire- 1440w/ 24v= 60amp ..."

Cu alte cuvinte:
P.in = (60 Vmp x 8A) x 3 stringuri = 480 W/string x 3 stringuri = 1.440 W
Datorita faptului ca P.in = P.out, atunci la iesire avem 1.440 W : 24 V = 60 A  !!!    Q.E.D.

#2674
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Din nou am urmarit cum baga panourile care sunt pozitionate fata de S la unghiuri diferite.
deci : PV  poli 9x260w =2340W ;45gr = ieri au bagat max 2100w  eficienta aprox 90% datorita unghiului bun de inclinare.
         PV poli 12x 240W=2880W :35gr= ieri au bagat max 1800w    eficienta aprox 63%

PS:
Am bagat in batt Lit si 50A la un bank de 250Ah. Deci la ora 12 erau incarcate batt.In conditii de munte unde soarele este obstructionat si la rasarit si la apus.
Va recomand cu caldura Batt Lit de orice fel in locul celor cu plumb.Timpii de incarcare se scurteaza semnificativ cea ce este ff benefic mai ales in perioada toamna ---primavara..

#2675
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007

 goctav2000, on 25 noiembrie 2017 - 08:56, said:

Din nou am urmarit cum baga panourile care sunt pozitionate fata de S la unghiuri diferite.
deci : PV  poli 9x260w =2340W ;45gr = ieri au bagat max 2100w  eficienta aprox 90% datorita unghiului bun de inclinare.
         PV poli 12x 240W=2880W :35gr= ieri au bagat max 1800w    eficienta aprox 63%

PS:
Am bagat in batt Lit si 50A la un bank de 250Ah. Deci la ora 12 erau incarcate batt.In conditii de munte unde soarele este obstructionat si la rasarit si la apus.
Va recomand cu caldura Batt Lit de orice fel in locul celor cu plumb.Timpii de incarcare se scurteaza semnificativ cea ce este ff benefic mai ales in perioada toamna ---primavara..
Salut,

Eu le am la 32gr, direct pe Sud, tu spui ca daca le măresc unghiul cresc eficiența cu 30% ? La primăvară ar trebui să umblăm iarăși la ele?

Mulțumesc

#2676
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Lunar sau mai des, dar nu-i usor, de asta sau facut trackere.

#2677
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007

 pyxyit, on 25 noiembrie 2017 - 11:16, said:

Lunar sau mai des, dar nu-i usor, de asta sau facut trackere.
Aaaa, stau linistit atunci, totuși, un unghi optim care ar fi?

#2678
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Citeste un pic mai in spate. Ai sa gasesti postului lui @Dor, care expune perfect si cu argumente pozitia "ideala".

#2679
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 vulcanescu35, on 25 noiembrie 2017 - 11:57, said:

Aaaa, stau linistit atunci, totuși, un unghi optim care ar fi?
Cauta documentatia pusa de mine in urma cu 2-3 ani, am repetat de cel putin doua ori, cu exemple de la o firma cu multi ani experienta in domeniu si care executa cele mai ingrijite lucrari. Altii mai buni eu nu am gasit  si nu are rost sa reluam la nesfarsit acest subiect paradiscutat.
Eu am facut ca si ei si intradevar am masurat un 30 % aport cu orientare sezoniera, restul colegilor de aici nu stiu cat au masurat. Discutam de cer senin, cand e innorat nu mai conteaza.

#2680
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Cam asa era pe undeva, in urma:
Inclinatia calculata este:
Noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie  - 63 grade
martie, aprilie, septembrie, octombrie - 44 grade
mai, iunie, iulie, august - 17 grade.Unghiuri masurate fata de orizontala.
Un unghi ideal nu exista, daca nu e greu le poti regla de doua ori pe an iarna/vara. Daca e complicat (de ex. la mine sunt pe acoperis la 30 gr.) lasa-le sa si daca vrei un spor de putere mai instaleaza 1-2 panouri in plus.

#2681
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Dati-mi o adresa de firma serioasa, care vinde kituri off grid.

#2682
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

 vulcanescu35, on 25 noiembrie 2017 - 10:49, said:

Salut,

Eu le am la 32gr, direct pe Sud, tu spui ca daca le măresc unghiul cresc eficiența cu 30% ? La primăvară ar trebui să umblăm iarăși la ele?

Mulțumesc
Da mareste unghiul peste 45gr si ai sa vezi eficienta.
fa asta intimpul zilei cand soarele este aprox perpendicular pe ele.
azi la mine panourile au avut eficienta de 95% cele la 45gr
Din fericire eu am doua grupuri de panouri , le spune "cele de Iarna " si "cele de vara"

Edited by goctav2000, 25 November 2017 - 19:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate