Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9702 replies to this topic

#2701
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View PostCostyOK, on 07 decembrie 2017 - 22:10, said:

Zeci de pagini am umplut in acesti ani despre policristaline versus monocristaline, cu masuratori de la diversi colegi si tot ce trebuie, cititi forumul.
Alea sunt Amorfe nu poli/mono.

@goctav2000 vulcanescu35 parca zicea ca a dat 50 euro/bucata pe ale lui(plus transport banuiesc) nu stiu daca faci mare afacere cu ele, daca nu esti nevoit ca mine sa pui amorfe eu zic ca nu merita la >120 euro bucata.

#2702
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Singurul avantaj la amorfele alea ar fi ca le poti cara dupa tine mai usor daca mergi in camping sau daca vrei sa le montezi pe un acoperis curbat.
Altfel, pentru o solutie stationara, mai bune ar fi niste amorfe in tandem cu microcristaline facute de Sharp sau Kaneka.

#2703
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Astãzi am avut la PV -2340 W instalati    putere debitat pe Inv  de  2350W / au inclinatie de 45g Posted Image

#2704
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
Am 6 panouri pvt 225 monocristalin cu 54 celule . PVT nu lucreaza de asta toamna deci nu mai am de unde sa cumpar acelasi tip de panouri.Vreau sa  leg panourile iarna la boiler dar tensiunea si amperajul sunt mici. Ce panouri sa cumpar pentru a inseria cu ce am .

#2705
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postsimonctln, on 09 decembrie 2017 - 23:05, said:

Am 6 panouri pvt 225 monocristalin cu 54 celule . PVT nu lucreaza de asta toamna deci nu mai am de unde sa cumpar acelasi tip de panouri.Vreau sa  leg panourile iarna la boiler dar tensiunea si amperajul sunt mici. Ce panouri sa cumpar pentru a inseria cu ce am .
pune o poza cu eticheta de la un panou aici

#2706
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
P=225w  Umpp=27,90.  Impp=8,10  Uoc=33,60. Isc=8,70. Monocristaline pe intrare la cotroler am 81-78v 2 siruri a cite 3


#2707
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Le poti folosi cu panouri de 240-250w de 60cell, cu VMP de 37v linistit.

#2708
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
RaulPV - a vrut să zică cu Voc 37 și Vmp-ul intre 28-30V cu cât mai aproape de al tău cu atât mai bine.

#2709
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postsimonctln, on 10 decembrie 2017 - 11:35, said:

P=225w  Umpp=27,90.  Impp=8,10  Uoc=33,60. Isc=8,70. Monocristaline pe intrare la cotroler am 81-78v 2 siruri a cite 3
ca sa ajungi la 220v ai nevoie de 7 panouri  tu ai 6 panouri.
banuiesc ca rezistenta ( caloriferul) este la 220v

Posibil sa o incalzesti dar nu la puterea maxima care bănuiesc ca este de 2000W

Edited by goctav2000, 10 December 2017 - 19:12.


#2710
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
Socoteala ar fi un aparat de sudura inverter ieftin care sa primeasca 300v dupa puntea de diode reglajul amperajului din potetiometru cu rezistenta confectionata boilerul este pe lemne si rezistenta dar in focar am bagat placi catalitice si ard gpl.

#2711
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare! Sunt complet nou in domeniul asta. Citesc de cateva zile pe aici, dar topicul e mare si nu e usor de parcurs. Eu am montat pe casa un panou solar termic, cu tuburi vidate pentru apa calda. Panoul a fost montat in vara si pana acum nu am avut probleme cu penele de curent, dar ma gandesc ca nu e exclus ca asa ceva sa apara in viitor. As vrea sa protejez cumva jucaria cu un UPS cu sinusoida pura alimentat dintr-o baterie auto. Totusi avand in vedere ca astfel de UPS-uri sunt destul de scumpe ma gandeam daca nu se poate sa iau un inverter din asta care se foloseste la panourile PV si eventual in viitor sa pun si asa ceva pe casa. Nu as vrea sa iau ceva care sa imi satisfaca numai nevoile de moment si daca in viitor ma decid sa pun panouri PV sa trebuiasca sa schimb si inverterul. Ce ma sfatuiti in acest caz?

Din ce am tot citit inteleg ca panourile PV nu sunt cine stie ce ca rentabilitate, insa ma gandesc ca daca inverterul trebuie luat oricum poate investitia se amortizeaza mai usor.

#2712
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postsimonctln, on 10 decembrie 2017 - 21:16, said:

Socoteala ar fi un aparat de sudura inverter ieftin care sa primeasca 300v dupa puntea de diode reglajul amperajului din potetiometru cu rezistenta confectionata boilerul este pe lemne si rezistenta dar in focar am bagat placi catalitice si ard gpl.

Poti sa faci cum vrei .
pierderile sunt destul de mari .
Fa cum zici si ai sa vezi eficienta.
cel mai avantajos este sa legi direct la panouri rezistenta electrica.
Rezistenta merge si in Cc si in Ac. Rezistenta este o sarcina rezistiva in clacule.
Leaga pe direct panourile in serie pe rezistenta și vezi eficienta.
225W x 6 =1350 W     deci ai nevoie de o rezistenta de =1300 W.
Watii sunt la fel,   dar tensiunile și curenți sunt diferiți. Formula este   :  P(W)= U(V) x I(A)   in Cc.

Edited by goctav2000, 13 December 2017 - 18:00.


#2713
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@M_ierdnA,

Depinde cati bani vrei sa investesti initial, ca pe urma te prinde flama si ai sa tot bagi.

In loc de un UPS poti initial sa cumperi un inverter-charger (adica are inclus si un regulator de incarcare de la retea - AC/DC) + baterii. Cu cat bateriile au capacitate mai mare, cu atat poti alimenta consumatorii critici mai mult timp. Ca si voltaje, ai 12, 24 sau 48V. Cu cat tensiunea folosita este mai mare, cu atat cablurile de interconect sunt mai mici in diametru pentru aceeasi putere. Daca vrei puteri mai mari de 2-3kW, atunci recomandarea ar fi sa mergi pe 48V.

Daca ulterior te decizi ca vrei sa investesti si in panouri fotovoltaice, atunci va mai trebui sa cumperi si un regulator de incarcare DC/DC ce va trebui sa fie adaptat intre puterea panourilor si tensiunea bancului de baterii.

Cam asta ar fi pe scurt esenta a ceea ce te intereseaza.

#2714
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Un link util:

http://solarpaneltilt.com

#2715
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@goctav2000
Nu merge cum spui tu. Rezistenta de incalzit are o rezistenta ce necesita o putere fixa. Panourile sunt o sursa variabila in functie de insolatie. Fara un buster liniar sau baterii eficienta e naspa tare.

#2716
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Cine are informatii unde se pot procura sau executa surse DC-DC pentru panouri fotovoltaice care sa accepte la intrare tensiuni DC de la stringuri de 3 policristaline 60 celule inseriate (80-120V) iar la iesire sa debiteze 12,5V la 120A ?
As mai dori si un control ON/OFF pentru  comanda acesteia realizat cu un releu de la regulatorul fotovoltaic.
Functia acesteia este pentru "evacuarea" surplusului de energie electrica in exces cu un randament cat mai ridicat.

Edited by CostyOK, 13 December 2017 - 23:56.


#2717
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
bitcoin? Posted Image 2 pcm 60xx nu e bune? setezi absoarb pe 12,5v pentru 7-8 ore si ai rezolvat problema ca se face noapte  :)

#2718
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
@vast: Multumesc pentru sfat. Bun, si din acel inverter-charger alimentez controllerul si pompa de solar si eventual alti consumatori. Aici de fapt cred ca e problema ca daca pun si un panou PV chiar trebuie sa am ce sa alimentez ca pompa si controllerul solar nu cred ca trec de 50W. Ar fi masina de spalat, dar nu ma bag ca ii trebuie putere prea mare. Poate un frigider in apropiere, dar tot trebuie sa intind un cablu prin casa pentru el.

Ceva recomandari concrete pentru cazul de fata imi puteti da, ca m-au cam speriat la partea de pret alea pe care le-am vazut eu. Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate